User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
59 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Düz vitesli araca uzaktan çalıştırma sistemi montajı

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Düz vitesli araca uzaktan çalıştırma sistemi montajı

Uyarı!
    Oto elektrik sistemlerine vakıf değilseniz, bu konularda kendinize güvenmiyorsanız, evde sigorta attığı zaman ilk müdahale eden siz değilseniz, eve gelen tamirci sorunun ne olduğunu siz orada olsanız dahi başkasına açıklıyor ise, lütfen açıklamaya çalıştığım modifikasyon yöntemlerini kendiniz yapmaya kalkmayın. O çıktığınız yolda ben de olabilirim çünkü..

Uzaktan çalıştırma (remote starter) sistemleri hem emniyet hem de konfor sağlayan, kullanıcıyı memnun eden sistemler aslında.

Kışın soğuğunda evde ya da iş yerinde hazırlanırken düğmeye basarsınız, siz araca gidene kadar motor ısınır, camların buzu temizlenir, hayat güzelleşir.
    Yazın da, fırın gibi ısınmış araca girmezsiniz.. Klima önce serinletir içini.

Bu sistemlerin ucuzları ve pahalıları var. Aradaki fark, çalışma menzilleri. Daha "pahalıca" olan sistemler FM üzerinden, çift yönlü çalışıp kullanıcıya teyit sinyali gönderiyorlar. En pahalıları da SIM kartı vs ile dünyanın her yerinden çalışıyor, ama bu bana biraz abes geliyor açıkçası.

FM üzerinden çalışan sistemlerin birkaç Km öteden sinyal alabildiğini gözümle gördüm. Aracı Kadıköy İskele'de park edip Altıyol'dan kumanda edebiliyorsunuz yani.

Şimdiiii, gelelim işin ince kısmına:

Bu aletler, aslen otomatik araçlar için geliştirilmiş.. Neden, çünkü otomatik bir aracı park ettiğiniz zaman, çalışırsa kıpırdama ihtimali yok. Bunun düz vitesli araçlarda uygulanması trajik sonuçlar yaratabiliyor. Çöp konteynerine tırmanmış bir Toyota kamyonet gördüm mesela. Adam birinci viteste unutmuş da..

Bu konudaki olası sorunları listelemek dahi istemiyorum.. Aracınızı mahalle mahalle kovaladığınızı düşünün...

Ama, bu konuda kafa patlattım ve iki farklı çözüm ürettim.
    Her iki çözümü de kullandığım araçlara monte ettim, yüzde yüz başarılı oldular.
    İlk çözümün üzerinde fazla durmayacağım..
    Vites kolunu delip 6 bacaklı bir switch ve kallavi bir röle ile bir topraklama devresi idi.

Bu sistemi iki araçta kullandım, ama hem imalatı, hem de montajı toplamda bir haftamı alıyordu (bir taraftan iş güç de var tabi)

Geçen yıl MX-5'e uzaktan çalıştırma + alarm aldım. Bu sistemin montajı esnasında bir fikir geliştirdim. O kadar basit ki, neden daha önce düşünemediğime şaşırdım.

Yöntem şöyle:

* Bir uzaktan çalıştırma+alarm sistemi alıyoruz. Marka fark etmez.

* Bu sistemi el kitabında anlatıldığı şekilde monte ediyoruz. Ama, bir kablosunu hiç bir yere bağlamıyoruz. Bu kabloya sonra değineceğim.

* Sistemin ayarlarını yaparken, aracı OTOMATİK olarak tanıtıyoruz. (Atla deve değil, ya bir minik dipswitch vardır, ya da otomatik/manuel için bir kod girilir..)

* Şimdii, o değineceğim dediğim kabloya geldi sıra..
    Bu tür sistemlerin hepsinde meşhur bir siyah kablo vardır. El freni, Neutral switch, park switch, vs şeklinde isimlendirilir genellikle. Yani bu siyah kablo topraklanmaz ise, sistem çalışmaz. Bu en önemli emniyet önlemi aslında. Bu birinci kablomuz.

Bu aşamada basit bir röle alıyoruz önümüze. 4 yada 5 bacaklı olabilir, hiç fark etmez..

Burada ara verelim:

Otomobillerin çoğunda şanzımandan gelen bir neutral switch vardır. bundan gelen sinyal, cruise control sistemine vitesin boşta olduğunu bildirir. (Cruise control aktif iken vites boşa geçerken motora zarar vermesin diye sistemin devreden çıkması için).
    Bu neutral switch hattını bulmak da kolaydır. Ya şanzımandan takip edersiniz, ya da wiring diagramlara/pinout diagramlara bakarsınız.
    Örneğin, benim araçta bu ECU üzerinde Terminal 1V, mor renkli hat.
    Bu vites boşta müşüründen bir hat alıp güzelce remote starter ünitesini monte ettiğimiz noktaya kadar çekiyoruz. Bu da ikiii.

Sonra, Kontak anahtarını arkasından (ki, remote starteri monte etmek için buraya zaten girmiş olacaksınız) anahtarı ilk tık noktasına çevirdiğinizde 12V gördüğünüz ana kablodan da bir hat alacaksınız. Bu kablo da bahsettiğim noktaya kadar çekilecek. Bu da üçüncü kablomuz. (Hepsi dört olacak zaten)

En son, el freni tertibatindan çıkıp gösterge paneline giden kabloya dadanacağız. El freni çekildiğinde bu kablo "toprak" olur. (ne demekse.. ) Aynı yöntem.. Bir dal alıp doğru aynı noktaya.. Etti dört.

Şimdi, elimizdeki rölenin 30 numaralı terminaline remote start ünitesinden gelen siyah kabloyu takacağız. (takacağız diyorum, aşağıda açıklayacağım)
    "Vites boşta" müşüründen getirdiğimiz 2 numaralı kablo 87 numaralı terminale takılacak.
    Kontaktan gelen 3 numaralı hat 86 numaralı terminale takılacak,
    En son el freninden gelen kablo da 85 numaralı terminale takılacak.

Takılacak dediğim, kabloların üzerine birer dişi terminal lehimlenecek, ısı ile daralan makaron kullanılacak. Kısa devre vs ihtimali olmaması gerekiyor.

Burada bir VE devresi kurduk.
    Rölenin açılıp remote start ünitesine toprak hattı sağlayabilmesi için
    Vitesin boşta
    VE
    El freninin çekilmiş olması gerekiyor.

Yoksa çalışmaz.

12 Volt için sadece anahtar çevrildiğinde üzerinde 12V olan hattı kullanmamızın birkaç nedeni var:
    Araç kullanılmadığında röle ölü kalır, elektrik kullanmaz, ısınmaz, aküüyü öldürmez, ömrü kısalmaz... Röle sadece siz uzaktan kumandanın butonuna bastığınızda "canlanır".

Kabloları anlattığım şekilde bağlamanın da faydaları var:
    Aracı kullanırken el freni iniktir. Dolayısı ile röle yine ölüdür. Ölü olduğu için her vites değiştirdiğinizde tık tık etmez, ömrü kısalmaz, yanmaz, patlamaz, vs vs..

Siz yine de her şeyi bitirdiğinizde sistemi test edin.

Aracın içine biri otursun, ama hiç bir şeye dokunmasın. Aracı viteste bırakın ve düğmeye basın. Çalışmaz. Çalışırsa içeride oturan şahıs frene basabilir.

Dediğim gibi, ben bu sistemi sıfır hata ve keyif ile kullanıyorum.
    Bahsettiğim çözüm TAMAMEN bana aittir, kimseden bakmadım, vallahi...

Keyifli sürüşler..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Buraya bir şema eklemek lazım yahu...

Günkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel acıklamada el freni mantıgını anlayamadım el freni cekik yada degil araba yine calısır ki ?

DENON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Günkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel acıklamada el freni mantıgını anlayamadım el freni cekik yada degil araba yine calısır ki ?
    el frenının swıtch ide baglanıyor kı şemada , el frenı cekılı değilse arac çalışmıyor , düşünsene el frenı cekılıyse ve arac vıteste ıse calıştırmaya kalktıgında arac hareket etmeyecek

CNC MACHINE WORKS
    CUSTOM TUNE PARTS

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mesela bir megane 2 araç kartlı sistem var biliyorsunuz. araç manuel ise vitesi boşa almadan start stop a bassanızda çalışmıyor. yanlız şöyle bir durumda var. araç boştaykende frene basmadan starta bassanızda çalışmıyor o zaman izlenebilcek bi yol var mıdır?
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mesela bir megane 2 araç kartlı sistem var biliyorsunuz. araç manuel ise vitesi boşa almadan start stop a bassanızda çalışmıyor. yanlız şöyle bir durumda var. araç boştaykende frene basmadan starta bassanızda çalışmıyor o zaman izlenebilcek bi yol var mıdır?
    Fren pedalındaki switchi bypass edersiniz, olur biter..

Ya da, oradaki switch zaten topraklama devresi.. Yukarıda bahsettiğim devre de bir topraklama devresi zaten. O röleden bir hat alıp o fren pedal switchinin sinyal tarafına girersiniz, sorun o şekilde de çözülür.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Günkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesele o değil..

Burada yaptırılmak istenen, kullanıcıya aracı terk ederken el frenini çekip öyle çıkmasını sağlamak. Yoksa sistem çalışmaz.

Vites boşta olduğuna göre, aracın emniyetli bir şekilde sabit durmasını el freni sağlar..

Bir de motorun çalıştığı andaki titreşimi var.. Yolda biraz eğim dahi olsa, araç kayabilir.. El freninin çekik olması en iyi çözüm.

metin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel yararlı paylaşım teşekkürler
    Bil ki, hakları bedelsiz vermez, zulmeden alçak ;
    Özgürlük armağan edilmez, feth edilir ancak !!!

Günkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ok şimdi anladım peki bu baglanan modüllerden varmı elinizde almak ve yapmak istesek ?

Yapılaca araclar hyundai matrix ve crx ikiside düz vites.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlız çoğu araçta neutral switch yani "vites boşta" switchi vardır demek hata olur.

daha çok şöyle düşünürsek doğru olabilir:
    araç manuel vites ama cruise kontrol ünitesi opsiyon listesinde olan
    %99.9 o araçta neutral switch olması lazım.
    fakat diğer türlü büyük ihtimalle olmayabilir

eğer yoksa plan suya düşer sanırım ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ben sadece kendime almıştım bir tane..

Röle kısmı da her oto elektrikçide 5 TL..

Remote Starter ünitesi için en uygun yer eBay bu arada.. Ben $145 + $20 nakliye gibi bir fiyata almıştım.

Üzerinde alarm, uzaktan kapı açma, cam kapama, uzaktan bagaj açma, uzaktan çalıştırma, ilave fonksiyonlar var..
    Alarm çalışırsa anahtarlık üzerindeki ekranda araca nasıl musallat olduğu da görülebiliyor.
    Hatta, tek tuşla durum raporu da alabiliyorsunuz. (Kapılar kilitli, camlar kapalı, aracın içi 12C, üzerinde kedi gezmemiş, vs. gibi..)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanlız çoğu araçta neutral switch yani "vites boşta" switchi vardır demek hata olur.

daha çok şöyle düşünürsek doğru olabilir:
    araç manuel vites ama cruise kontrol ünitesi opsiyon listesinde olan
    %99.9 o araçta neutral switch olması lazım.
    fakat diğer türlü büyük ihtimalle olmayabilir

eğer yoksa plan suya düşer sanırım ?
    Yo, düşmez..
    O zaman ilk mesajdaki Plan A girer devreye. (montaj kutusunun içine kayar switch,vs..)

erhann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben manuel aracta saglik gormuyorum ozellile eski modeller sahin vs el freni cekili haraket ediyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı erhann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben manuel aracta saglik gormuyorum ozellile eski modeller sahin vs el freni cekili haraket ediyor
    Onun için o kadar uğraşıp vitesin boşta olduğunu teyit eden bir sistem yaptık ya..

Ayrıca, bir aracın eski olması fren gibi hayati önem taşıyan emniyet sistemlerinin çalışmayacağı anlamına gelmez.
    Üç kuruşluk sorumluluk sahibi her insan evladının bu tür bakımları yapması/yaptırması gerekir..

Benim aracım da bu sene 14. yaşına giriyor, ama freni de, kornası da, motoru da her şeyi fıstık gibi çalışıyor.

Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

bundan bagla vites koluna sadece bostayken off olsun..

iynn-RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kışın arabanın içini ısıtalım derken el frenini dondurmayalım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı iynn-RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kışın arabanın içini ısıtalım derken el frenini dondurmayalım
    Düzenli olarak çalışan el freni donmaz.

20 yıl Alaska'da her gün el freni kullandım.. Debriyaj hidroliğinin donduğu günler oldu, el freni bir kere bire takılmadı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Mehmet Gazihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    [IMG]microswitch[/IMG]

bundan bagla vites koluna sadece bostayken off olsun..
    O kadar kolay değil..
    Vites kolu lineer hareket etmiyor, belli bir alanda "dolaşıyor"..

Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tel swich lineer olmayan hareketler içindir sadece kol ortada durduğunda off olur..

onlarca arabaya uyguladım ben bu sistemi..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)