User Tag List

Sayfa 1/10 123 ... SonSon
174 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Civic Si Eaton M45 supercharger projem

joker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Civic Si Eaton M45 supercharger projem

uzun suredir kafamda olan bir projeye yarın itibariyle başlıyoruz konuyu yarın acıcaktım ama evde boş yatmaktan dayanamadım amacımız motor içine girmeden alt devirlerden itibaren gelen bir güc elde etmekti sonra Bladerk Erkut abide bir eaton m45 (mini cooper) supercharger ı olduğunu öğrendik ve satınalarak prejenin ilk adımını başlatmış olduk. Si da M45 nasıl olucak sonuclar ne olucak bilmiyorum ama keyifli bir proje olur inşallah. supercharger ı oturturken birçok şey custom olucak tornada ayaklar yapılacak vs. ondan sonra karsımıza cıkan sorun ve yapılan işlemleri yarından itibaren adım adım paylaşacağım. Allah c.c. utandırmaz inşallah

prejede kullanıcağımız bazı parcalar şöyle

EDİT YENİLENMİŞ LİSTE

MOTOR

EATON M45 SUPERCHARGER
    DETROIT TUNED BYPASS VALFİ
    SKUNK2 PRO SERİSİ EMME MANİFOLDU
    CNC EMME MANİFOLD FLANŞI
    BLOX EMME MANİFOLDU TERMAL CONTA
    MSD ATEŞLEME KİTİ
    NGK BUJİ KABLOLARI
    NGK İRİDİUM İX BUJİ
    DSM 440cc ENJEKTÖR
    EXEDY BASKI BALATA
    HKS MANTAR FİLTRE
    63 LÜK KROM KAYNAKSIZ DÜZ BORU
    63 LÜK KROM ORTA SUSTURUCU
    63 LÜK KROM SON SUSTURUCU
    GOODSPEED İNTERCOOLER BORULARI
    VALEO İNTERCOOLER
    SAMCO SİLİKON HORTUM SETİ
    OEM RADYATÖR
    ENGİNE TORK DAMPER
    PROMEKA BYPASS PLATE PİPE
    PROMEKA SC UST BAĞLANTI
    PROMEKA SC ALT BAĞLANTI
    PROMEKA SC YAN BAĞLANTI
    PROMEKA ALUMİNYUM KRANK KASNAGİ
    APEXİ EGT
    APEXİ BOOST
    AEM WİDEBAND
    AEM OİL PRESS
    OVER SİZE GAZ TELİ

AMORTİSÖR VE ALT TAKIM

SKUNK2 PRO S COİLOVER KİTİ
    BLACKWORKS ÖN KAMBER KİTİ
    BLACKWORKS ARKA KAMBER KİTİ
    BLACKWORKS ARKA DENGE KOLLARI
    DATUM 1 SUBFRAME
    BEAKS TİE BAR

AKSESUAR

JDM FARLAR
    LED STOP
    SPOON REZARVUAR TANK KORUYUCU
    SKUNK2 PİLAKALIK
    PASSWORD JDM RADYATÖR TUTACAĞI
    PASSWORD JDM AKÜ TUTACAĞI
    JDM MOR PLAKA TUTACAĞI
    SİR LOGO
    EK TYPER KIRMIZI H LOGOLARI
    MAVİ BİJONLAR
    TİTANYUM VİTES TOPUZU
    SHORT SHİFT
    OFSETLİ DİREKSİYON
    MUGEN YAĞ KAPAĞI

JANT LASTİK

ENKEİ RPF01 16' JANT
    195*45*16 KUMHO LASTİK

Uploaded with ImageShack.us

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beyin olarak ne ile kontrol etmeyi düşünüyorsunuz?

Projenizde başarılar.

Kakus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyin olarak ne ile kontrol etmeyi düşünüyorsunuz?

Projenizde başarılar.
    Bildiğim kadarı ile aracın üzerindeki beyin kullanılacak.
    K.

kadir jdm civic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    serdarım ne yaptın nasıl gidiyo proje ????
    MSG GARAJ ANTALYA MUSTAFA GENÇ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    su sıralar biraz yavaş ilerliyoruz hem ustamın elinde yetişmesi gereken acil iş var hemde benim iş yoğunluğum nedeniyle fakat yakın bir zamanda hızlıca ilerleyeceğimizi düşünüyorum...
    karşımıza daha montajı yapmadan bazı sorunlar çıktı benim motorum saat yönünün tersine dönüyor SC ise saat yönünde bunun için ya sc nin alt ve üst kısmına birer kasnak daha yerleştiricez yada eğer olursa SC nin kasnak bağlantısını söküp ters ceviricez o daha kolat bir iş olucak sadece mili sol çarktan söküp sağ çarka takmamız lazım dış civatalar birbirini karşılıyor umarım güzel bir proje olur

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kafayı, dişlileri çevirsen bile rotorlar tersine dönmeye zorlanmış olur ki o şekilde hava basmaz.

Hondalar *****, ters motorlar. Bu yüzden eaton'un honda'lara özel ürettiği ters dönen superchargerları var. Bende honda için ters üretim eaton m45 var. Ama integra'mı sattım. Yani artık honda'da kullanmayacağım. Sendeki de m45. İstersen takas edebiliriz. Ben de honda dışında bir araba alırsam onu kullanırım.

Bu arada ters SC kullanmak için bir başka yöntem ise M45'i kayışın iç yüzünden değil de dış yüzünden sürmektir. Diş yuvaları olan kasnağı düzler, o şekilde kayışın sırtından sürersin. Bu şekilde hiçbir modifikasyon, değişiklik yapmadan ters M45'i çalıştırabilirsin.
    Your car is your story. So don't let someone else write the book...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kafayı, dişlileri çevirsen bile rotorlar tersine dönmeye zorlanmış olur ki o şekilde hava basmaz. Yani yön değiştiremezsin.

Hondalar *****, ters motorlar. Bu yüzden eaton'un honda'lara özel ürettiği ters dönen superchargerları var. Bende honda için ters üretim eaton m45 var. Ama integra'mı sattım. Yani artık honda'da kullanmayacağım. Sendeki de m45. İstersen takas edebiliriz. Ben de honda dışında bir araba alırsam onu kullanırım.

Bu arada ters SC kullanmak için bir başka yöntem ise M45'i kayışın iç yüzünden değil de dış yüzünden sürmektir. Diş yuvaları olan kasnağı düzler, o şekilde kayışın sırtından sürersin. Bu şekilde hiçbir modifikasyon, değişiklik yapmadan ters M45'i çalıştırabilirsin.
    bizimde ürettiğimiz cözüm M45 in üzerinde ve altına birer kasnak daha koyup üstekinin kasnak kayısın içinde kalırken ortadaki M45 in dışından gecip alttaki kasnakta kayısın içinde olucak ordanda krank kasnağına gidecek bunun içinde cift yönlü kayış düşünmüştük sanırım senin dediğinde buna benzer bişey

eger çözüm üretemezsek takas teklifini düşünür haber veririm teşekkürler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı joker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizimde ürettiğimiz cözüm M45 in üzerinde ve altına birer kasnak daha koyup üstekinin kasnak kayısın içinde kalırken ortadaki M45 in dışından gecip alttaki kasnakta kayısın içinde olucak ordanda krank kasnağına gidecek bunun içinde cift yönlü kayış düşünmüştük sanırım senin dediğinde buna benzer bişey

eger çözüm üretemezsek takas teklifini düşünür haber veririm teşekkürler
    Benim bahsettiğim yöntem ilave hiçbir kasnak içermiyor. SC'nin kasnağını kayışın içinden değil de dışından geçiriyorsun o kadar. Tabi nasıl bir kayış yolu tasarladın onu da görmek lazım. Belki uçta bırakmışsındır SC'yi. O zaman sırt gelmez. Mecbur kasnak kullanırsın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim bahsettiğim yöntem ilave hiçbir kasnak içermiyor. SC'nin kasnağını kayışın içinden değil de dışından geçiriyorsun o kadar. Tabi nasıl bir kayış yolu tasarladın onu da görmek lazım. Belki uçta bırakmışsındır SC'yi. O zaman sırt gelmez. Mecbur kasnak kullanırsın.
    şunu bir kağıda cizip fotoğrafını koyabilirmisin

kasnayın dışından gecerse otomatikman M45 in yönüne dönmüş oluyor ama ekstra kasnak kullanmadan kayışı nasıl oraya getirip M45 in dısından geciriceğini anlayamadım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şunu bir kağıda cizip fotoğrafını koyabilirmisin

kasnayın dışından gecerse otomatikman M45 in yönüne dönmüş oluyor ama ekstra kasnak kullanmadan kayışı nasıl oraya getirip M45 in dısından geciriceğini anlayamadım
    Yani SC kasnağını kayış yolunda köşeye koymayacaksın da gergi gibi ortaya koyacaksın ki kayışın ters yüzüne basacak kasnak.

Senin planladığın rotayı görürsem ancak o zaman öneri sunabilirim. Önce sen çizsen daha iyi olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yani SC kasnağını kayış yolunda köşeye koymayacaksın da gergi gibi ortaya koyacaksın ki kayışın ters yüzüne basacak kasnak.

Senin planladığın rotayı görürsem ancak o zaman öneri sunabilirim. Önce sen çizsen daha iyi olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı şeyden bahsediyormuşuz. Senin çizdiğin şekilde de kayışın dişsiz sırtı basıyor M45'in kasnağına.

Ben sadece varolan bir kayışa gergi olarak kullan diyordum ama sen klimayı iptal edeceksin anlaşılan. Çift kasnak yerine alttaki kasnağı biraz daha öne alarak tek kasnakla da yapabilirsin. Ama senin çizdiğin bu şekilde çift kasnakla daha stabil olur. Kayışın sırtını kullandığında sana sorun olabilecek tek şey kayışın dişsiz sırtının M45'in düz kasnağına dişsiz olması sebebiyle tam tutunamaması olabilir o kadar.

Takipteyim. Şimdiden kolaylıklar, sabırlar dilerim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı şeyden bahsediyormuşuz. Senin çizdiğin şekilde de kayışın dişsiz sırtı basıyor M45'in kasnağına.

Ben sadece varolan bir kayışa gergi olarak kullan diyordum ama sen klimayı iptal edeceksin anlaşılan. Çift kasnak yerine alttaki kasnağı biraz daha öne alarak tek kasnakla da yapabilirsin. Ama senin çizdiğin bu şekilde çift kasnakla daha stabil olur. Kayışın sırtını kullandığında sana sorun olabilecek tek şey kayışın dişsiz sırtının M45'in düz kasnağına dişsiz olması sebebiyle tam tutunamaması olabilir o kadar.

Takipteyim. Şimdiden kolaylıklar, sabırlar dilerim.
    teşekkürler çift tarafı diş olan kayışlar var sanırım vag grubunda kullanılıyormuş ustam soylemişti o kayışlardan alıcaz ölçüsüde uyarsa şahane olucak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle Allah projenizin sonunu görmeyi nasip etsin inşaallah güzel proje. Ancak benim projemde yaşadığım 2 önemli husus vardıki bu sorunla çizdiğiniz şemayla sanırım sizde karşılaşacak gibisiniz. 1. si kayış ince geldi. aşırı bir şekilde aşınma meydana geliyor sebebini kasnaklardaki harelenmeye bağlamıştım ancak incelemelerimde böyle bir durumla karşılaşmadım. yaklaşık 1000 km oldu ve kayış değiştiriyorum. 2. olarak zaten çok devirli makinelere sahibiz, kayışın iyi gerilmesi gerekiyor ciyak ciyak diye tabir edilebilecek bir ötme durumu söz konusu. dolayısıyla basınç kaybı tabiki.

şimdi sizin çizdiğiniz şema gibi nekadar çok kasnak okadar yıpranma ve m45 in kasnağını sıyırma durumu söz konusu olacak gibi. bunlar şimdi sorun değil gibi gözüksede ilerde can sıkıcı olabilir. olabildiğince az elemanla çözmek en doğrusu olur diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı batonsi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    öncelikle Allah projenizin sonunu görmeyi nasip etsin inşaallah güzel proje. Ancak benim projemde yaşadığım 2 önemli husus vardıki bu sorunla çizdiğiniz şemayla sanırım sizde karşılaşacak gibisiniz. 1. si kayış ince geldi. aşırı bir şekilde aşınma meydana geliyor sebebini kasnaklardaki harelenmeye bağlamıştım ancak incelemelerimde böyle bir durumla karşılaşmadım. yaklaşık 1000 km oldu ve kayış değiştiriyorum. 2. olarak zaten çok devirli makinelere sahibiz, kayışın iyi gerilmesi gerekiyor ciyak ciyak diye tabir edilebilecek bir ötme durumu söz konusu. dolayısıyla basınç kaybı tabiki.

şimdi sizin çizdiğiniz şema gibi nekadar çok kasnak okadar yıpranma ve m45 in kasnağını sıyırma durumu söz konusu olacak gibi. bunlar şimdi sorun değil gibi gözüksede ilerde can sıkıcı olabilir. olabildiğince az elemanla çözmek en doğrusu olur diye düşünüyorum.
    bazı seyler deneme yanılma yöntemiyle olacak M45 in kasnağı sıyırmasın diye diğer iki kasnağı daha önde konumlandırıp M45 in kasnağını daha dar bir açıyla yakalamasını sağlayabiliriz kayış secimi önemli olucak her iki yüzü disli kayış kullanmayı düşünüyoruz fakat herşey öngördüğümüz gibi olmayabiliyor hayırlısı artık sizin projeyide paylaşsanız keşke yapılan işlerden örnekler alsak çok faydalı olur herkes için

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kayış hem içten hem dıştan tansiyona maruz kalıcak ciddi şekilde. Ayrıca dişsiz tarafı SC kasnağına basıcak. Sıyırma olmaz mı ?
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

OMTech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yalnız benimde tam kafama yatmayan bir şey var. Çift taraflı kayış kullanarak çözeceğiz demişsiniz ancak arkadaşın dediği gibi yüksek devir dönen bir araçta çift taraflı kayış sıkıntı olmasın ? Hem iç yüzeyinden hemde dış yüzeyinden bükülen kayış yaklaşık 3-4 kat daha çabuk aşınacak, dahası kayışın gergiye dayanıklılık kuvveti azalacaktır. Bence uzun vadeli bir motor sağlığı için o.b.k nickli arkadaşın dediği gibi ters yönlü SC ile daha yüksek verimlilik alırsınız. Zira SC nin en büyük düşmanı motordaki kendinden başka kasnaklardır.

Şekilde kayışların kesitlerini göstermek istedim. İlk şekilde ki kayış hem içe hem dışa bükülecek olduğundan ve boğaz kısmının normal kayıştan ince olmasından dolayı sıkıntı yaratabilir. Tabi durduğu yerde değil 9000d/d dönerken. Ters yönlü SC ile olursa ikinci şekilde ki gibi olacağından ve tek yöne dönüş olacağından kayış gerginliğini de daha yüksek tutabilirsiniz. Tabi hiç çift taraflı kayışla SC bağlamadım ama potansiyel bir sıkıntı olarak gözüme çarptığından paylaşmak istedim. Deneme yanılma yöntemi hem sizi yıpratır hem aracınızı.. Maşallah projenizde çok güzel inşallah sıkıntısız biter mutlu mesut gazlarsınız..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bazı seyler deneme yanılma yöntemiyle olacak M45 in kasnağı sıyırmasın diye diğer iki kasnağı daha önde konumlandırıp M45 in kasnağını daha dar bir açıyla yakalamasını sağlayabiliriz kayış secimi önemli olucak her iki yüzü disli kayış kullanmayı düşünüyoruz fakat herşey öngördüğümüz gibi olmayabiliyor hayırlısı artık sizin projeyide paylaşsanız keşke yapılan işlerden örnekler alsak çok faydalı olur herkes için
    İnşaallah bütün işleri bitmesiyle ( aftercooler radyator ve headers bekliyorum) paylaşmak isterim tabiki sc projesi az ve yardımı dokunur yapacak arkadaşlara.

Yanlız arkadaşlarında belirttiği gibi şahsi fikrim daha 5-6 bin devre ulaşmadan ötme yapacaktır gibime geliyor. bilemem tabiki. hem çif taraflı dişlerin bulunması kayışta çabuk yıpranmaya, hemde ciddi bir gerilmeye maruz kalacağından ötürü tereddütlerim var. Ben bile ciddi geriyorumki kayış kaçırıp basınç kaybı ve ses oluşturmasın. ona ramen sık sık gevşeme yapıyor ve germek durumunda kalıyorum. sadece 2 kasnaktan geçmesine ramen bu durum oluşuyorsa sizde 4 tane kasnktan bahsediyoruz. üstelik ters dişli. Genede hayırlısı diyelim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    selam serdar ve arkadaşlar
    kolay gelsin öncelikle sc işi kolay iş değil gayet iyi bilirim ***** 25 bin km dir jackson racing supercharger kullanıcısıyım civic si'da ve sana nacizane tavsiyem supercharger kasnagının 3/4 üne kayışın temas etmesini sağlayacak sekilde kasnak tasarımını yapmanı tavsiye ederim yoksa sıyırma ve kayışta cok hızlı deformasyon oluyor. gaza asılıyorsun sıyırıyor sıyırıyor ve bir anda kasnagı yakaladıgında bir güç patlaması oluyor o da araç için zararlı olabilir kardeşim projende başarılar diliyorum takipteyim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)