User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
39 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Delrin bushing (Saliıncak burcu) yapmaca ve montajı

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Delrin bushing (Saliıncak burcu) yapmaca ve montajı

Konuya biraz ayrıntılı giriyorum, söylemedi demeyin.

Geçenlerde sola dönüşlerde bir gariplik hissettim. Velet bir an viraja oturur gibi yapıp, ardından arka tarafı salıverecek gibi davranmaya başladı bir anda.

Ne oluyor diye aracın etrafında bir dolaşayım dedim, bir de baktım ki, sağ arka lastik sol tarafa göre daha fazla içe yatmış. Kamber açısı artmış yani.

Hemen Kuzey Oto'ya gittim. Sol taraf 3.6, sağ taraf 5.7 derece civarında çıktı. Hem de ayarlar sonda iken.

OHA diyerek oradan ayrıldım, İkiler Mazda'ya uğradım. (İkisi de Bostancı Sanayi'de).

Veledi kaldırıp arka lastikleri söktük, sağ arkanın dış üst burcunun köfte gibi olduğunu gördük. Burç o kadar yumuşayınca, tekerleğin içeri yaslanmasına neden olmuş. Şans eseri, Taber Usta'nını elinde tam da o burç vardı. Değiştirince kamber açısı bir miktar düzeldi.

Ne var ki, ben arkada maksimum -1.25 derece kamber isterken, biz ne yapsak bunu -2.6 dereceden daha ileriye getiremedik. Bunun ardında yatan neden de, benim aracı yaklaşık 3 Cm kadar alçaltmış olmam idi.

Düşündüm, taşındım, araştırdım, bir çare buldum.

Eğer alt salıncağın dış burçlarını offset (merkezden kaçık) yaparsam, kamber açısını düzeltebileceğime karar verdim.
    Piyasada bin türlü poly burç markası var. Ama, en iyi malzeme Delrin. Onu da öğrendim.

Kauçuk burçlarda offset merkez mümkün değil. Kauçuk esniyor çünkü.

Delrin ise, plastik gibi, ama kendinden yağlı ve garip bir malzeme. Ama, Delrin burçlar da ÇOK pahalı.

Neyse.. Niyeti bozdum bir kere. Gittim, Delrin malzeme sipariş ettim. Çok ucuzmuş. Ben de hata mata yaparım diye bol bol aldım. Normalde bir araç için 30-40 TL filan harcamanız gerekiyor. O derece.

Buyrun bu da aldığım malzeme:

Delrin 45 mm (1 Mt) Sert Plastik Çubuk - Hirdavatmarketim.com

İşleme konusunda ise, son derece akıllı ve elinden iş gelen bir tornacı buldum. (Bir gün piyangodan para çıkarsa, ilk iş bir torna alacağım, bu konuda kendime sözüm var. Sonra da CNC...) Bostancı Sanayi içinde Şenol Kardeşler Torna. Adam hem güleryüzlü, hem de "leb" derken Çorum'un tarihçesini anlatabilen, zehir gibi akıllı bir sanatkar.

Ben zaten gerekli ölçüm ve çizimleri yapmıştım. bunları Sinan Usta'ya verdim, kağıda baktı ve hemen çay söyledi.
    Hem çay içtik, hem de işe giriştik.

Burçları iki parça yaptık. Bu sayede hem montaj kolay oldu, hem de arada yağ boşluğu elde ettik. (resimler eminim daha iyi anlatır olayı...)

Önce kaba şekli çıkardık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    İki parça olan burçlara, güzel de birer şapka yaptık ki, yerlerine tam otursunlar.

Kaba halleri bu şekilde oldu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ancak, bu burçların göbeklerini offset (merkezden kaçık) yapmak istiyorduk. Bu sayede camber açısını toplayabilecektim.

Offset delme işlemini de, eski bir Kızılderili hilesi kullanarak tornada yaptık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Burç göbeklerini de çelik yaptık. Alt burç saplamaları 14mm, üst burç saplamaları ise 8mm kalınlığında. Biz bütün göbeklerin dış çaplarını 18mm yaptık. Bu da bize 14mm saplamalarda 2mm et kalınlığı verdi. Bu sayede offset deldiğimiz Delrin malzemeyi fazla zorlamamış olduk.

Burç göbekleri ile Delrin arasında ise 0.5mm kadar yağ boşluğu bıraktık.

Bütün burçları hidrolik pres marifeti ile salıncaklara monte ettik.
    Haa, söylemeyi unuttum. Ben bütün salıncakları, hubları (porya) söküp, motora yükleyip tornacıya öyle gittim. Yerinde çalışmak için yani.

Tüm burçların aynı hizada olmasını da ana saplamayı kullanarak sağladık.

Daha sonra salıncak burç yuvalarını delip gresör monte ettik. Senede bir kere gres bassam kırk (40) yıl dayanır bunlar artık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Burada da, monte edilip bitmiş hali var.

Gresörler, vs. açıkça görülebiliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim golfün kapı menteşelerinde boşluk vardı almanlar zamanında sarı malzeme kullanmış yumuşak olsun diye bende delrin kullanarak onları yeniden yapmıştım gerçekten güzel malzeme sizin burçlarda güzel olmuş elinize sağlık

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize sağlık, ben de yapmıştım, çok başarılı oldu
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hakan abi cok guzel olmus. Delrin bayagi sert bir malzeme diye hatirliyorum. sikinti olurmu? ayni sekilde motor kulaklarının içi yapilirmi ne dersin? cok sert gelebilirmi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eline saglik Evet ilk aklima gelen motor kulagi oldu benimde

President - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel iş olmuş güle güle kullanın.

Delrin gibi malzemeler zamanla burçların hareketinden dolayı aşınabiliyor, eziliyor boşluk yapıyor. Gerçi delrin, teflon ya da polyemit malzemeye göre biraz daha kaygan. Nispeten daha uzun ömürlü olabilir. Bu iş için ideal malzeme poliüretan fakat onunda hem fiyatı yüksek hem de tornada işlemesi çok daha zor.

Ben de aynı sorundan muzdaribim bu aralar, sanırım malzeme ve torna maliyetinden dolayı direk yurt dışından poliüretan bushing kit alıp geçeceğim.

deeperblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi eline sağlık. Mükemmel iş çıkartmışsın yine.

Bu kullanlan malzemenin diğerine oranla daha sert olması sürüştede etken olan bişeymidir ?

gökan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu malzeme yumusak degil bilginiz olsun
    www.honda-tech.com

çok bildimlik yaparsan çok düşmüşlük yaşarsın,yok derdimlik yaparsan dert görünce saparsın....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkür butonu neden yok, eskiden vardı...

1.6 VTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hakan Abi gene süper bir tweak/upgrade olmuş. Ellerine, emeğine, bilgine sağlık.

Ben de Energy Bushing Kit almıştım, 1 senedir kullanıyorum, son derece memnunum ama herkes gibi benim de merakım motor kulakları konusunda. Onların da içi kauçuk. Poliüretan ile daha uygun bir çözüm yapılabilir mi motor kulaklarına acaba ?
    Beni sallamayanları ARTIK ben de sallamıyorum. Muhattap olmaya tenezzül etmeyenlere selam olsun, siz olmasanız da olur, GERÇEK DOSTLARIM bana yeter.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    imkan olsa araba üretecek adamsın vesselam.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Sağolun beyler...

Ama, aman diyeyim. Delrin olsa olsa ıskarmoz yapmak için kullanılır.
    Iskarmoz da bir çeşit motor kulağı sonunda.

Motor kulağı için Delrin kullanırsanız, dişinizin dolgusu dahi düşebilir sarsıntıdan.
    Gerçekten sert ve esnemeyen bir malzeme.

Motor kulağı için profesyonel oto cam montajcılarının kullandığı siyah mastiğin işe yaradığını biliyorum. Kopan motor kulağını temizleyip, metal bağlantı parçalarının arasına (gerekirse kartondan kalıp yapıp) bu mastik dökülüyor, sonra iki gün kadar sertleşmeye bırakılıyor. Normal motor kulağından daha sert, ama dayanıklı bir parça çıkıyor ortaya.

O da şu şekilde:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı deeperblack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi eline sağlık. Mükemmel iş çıkartmışsın yine.

Bu kullanlan malzemenin diğerine oranla daha sert olması sürüştede etken olan bişeymidir ?
    Malzemenin sert olmasından ziyade, istenmeyen yönde esnemiyor olması önemli.

Salıncak uç burçlarında tercih edilen, sadece yukarı ve aşağı harekettir. Bu, şaseye bağlanan iç burçlarda farklıdır, onların esnemesi gerekebilir.

Diğer yandan, stiction diye bir terim var. Stiction, hem ilk hareketi engelleyen iç kilitlenmeyi, hem ataleti, hem de sürtünmeyi tarif eden çok güzel bir kavram.
    Kauçuk burçlarda ciddi miktarda stiction var. Yani, tekerleği, amortisörü ve yayı çıkarılmış bir süspansiyon salıncak sisteminde, salıncakları aşağı yukarı hareket ettirmek için ciddi bir çaba gerekir.
    Ama, bu salıncaklara delrin burç takılırsa, serçe parmağın ile sonda dayanacağı yere kadar aşağı yukarı hareket ettirebilirsin. Hatta, en yukarı getirdiğinde kendiliğinden en aşağı noktaya kadar düşer, ama burkulma olmaz.
    Bu da süspansiyonun daha net bir şekilde ayarlanabilmesine (tune edilmesine) olanak tanır.
    Burkulma olmadığına göre virajda ya da hızlanma/fren yükleri altında geometri değişmeyeceğinden daha net bir sürüş hissi verir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı President Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel iş olmuş güle güle kullanın.

Delrin gibi malzemeler zamanla burçların hareketinden dolayı aşınabiliyor, eziliyor boşluk yapıyor. Gerçi delrin, teflon ya da polyemit malzemeye göre biraz daha kaygan. Nispeten daha uzun ömürlü olabilir. Bu iş için ideal malzeme poliüretan fakat onunda hem fiyatı yüksek hem de tornada işlemesi çok daha zor.

Ben de aynı sorundan muzdaribim bu aralar, sanırım malzeme ve torna maliyetinden dolayı direk yurt dışından poliüretan bushing kit alıp geçeceğim.
    Teşekkürler.

Burç hareketinden dolayı aşınma, metal göbek ile delrin arasına pislik/toz/su girerse oluyor.
    Ben bu sorunu metal ile delrin arasına bir gres katmanı ilave ederek çözdüm. Amacım, yılda bir-iki kez gres basarak araya girebilecek her türlü yabancı maddeyi engellemek.

Bir de, metal göbekleri işlerken mümkün olduğunca parlak ve pürüzsüz bir yüzey elde ettik. Son aşamada yüksek devirle çok ince zımpara yaptık, pırıl pırıl oldular. Bu da aşınmayı önlemek adına yapıldı tabi.

Kit fiyatlarına ben de baktım, yemedi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)