User Tag List

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
119 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: 2010 model Golf MK6 TDI DSG - Hayata Döndürme

Şirzat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende aynı kasa golf 6 tdi 2012 bakıyorudum kaç gündür bu aracı görünce ikinciel almasammı diye düşünüyorum ama işte sıfıra güç yetmiyo siz toplamaya başladnz arabay tekrardan ikinci el golf bakarken bakmam gereken püf noktalar varsa paylaşabilirmisiniz hani en azından o noktaları kontrol ederim baktığım araçlarda sizede kolay gelsin takipteyim
    JUST A DRİVE...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geç cevap için kusura bakmayın lütfen, işlerin yoğunluğundan ötürü malesef giremedim foruma. Bu arada konu eğer yanlış yerde ise yönetici arkadaşlardan taşınmasını rica ederim.

Herkese güzel yorumları ve soruları için teşekkür ederim. Cevaplamak gerekir ise:
    1- Aracı internet ilanından bende hatasız olarak görerek pazarlık ettim, aracı gördükten sonra hem Golf tecrübemden ötürü hemde meslek gereği girek anladım. Malesef benden önceki sahibi anlamamış, computestten de geçmiş araç (computest mantığını hala anlamış değilim ya neyse). Öncelikle talip olmadım araca, konuştuk, durumu izah ettim kendisine, hakkını aramasını tavsiye ettim. Daha sonra kendisi geri geldi, zira aracı satanlar da konuştuğu kişilerde ortadan kaybolmuştu.

2- Aracı toplamak yerine normal şartlar altında hasarsızını almak daha uygun olacaktır. Benim hem oem parça alım fiyatlarımda hemde işçilikte ciddi avantajım olduğundan ötürü bu şekilde araç bana daha uygun fiyata mal oldu, elektrik, elektronik işçiliklerin tamamı, trim işçiliklerinin vakit bulduğum kadarı tamamaen bana ait, Ali ustayla benim abi-kardeş muhabbetim olduğundan ötürü hem dükkanını kullandım, hem gözüm kapalı aracı emanet ettim hem de mekanik olarak yapılan işlemlerden gözüm kapalı olarak eminim.

3- Aracın şasilerinde, gönyesinde kayma yok, DSG şanzımandan ötürü pert olmuş araç, Şanzıman zaten tek başına 30.000 civarı, buna kemer airbag, torpido, radyatör, manifold, kablo setlerini vs. falan ekleyince ***** geçmiş oluyor

4- Aracı toplayanlara (toplayamayıp dağınık bırakanlara) lafım yok, insanın canıyla oynamak bu başka birşey değil, araç allah korusun ilk kazada dağılacaktı, ne tampon demiri, ne radyatörü, ne de bağlantı braketleri Golf'ün değildi, zaten kemerler patlaktı, airbag yoktu araçta. Önden bir kazada şasi haricinde aracı koruyacak birşey kalmamıştı ki, şasiye darbe direk gelecekti, tüm plastik parçalar japon+karbonat kültüründen gelmeydi.

Aracı bitirdik, fotoğraflar geliyor.

Ona istinaden atladığım soru veya tartışma var ise seve seve cevaplarım tekrardan.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaldığımız yerden devam edecek olursak;

Aracın ön kısmı toplandı ve mekaniğe geçmek üzere lifte alındı

Mekanik ve yürüyen kısımda; triger seti, devirdaim pompası, aracın tüm filtreleri, yağı, fren hidroliği, tüm fren boruları, tüm su boruları, yağı, yakıt hortumları, enjektör dönüş hortumları, amortisörleri, helezom yayları, tablaları, tabla fişekleri, arka taşıyıcıları, tüm fren disk ve balataları değişti ve araç yere indi:

Daha sonra ise son viraja girerken DSG şanzımanla uğraştık, kavga ettik, kazandık
    Kavrama ve mekatronik değişti, sıfır ve orjinal parçalar ile. Mekatroink temel adaptasyonu ve ayarı keyfimize ve benim sürüş karakterime göre yapıldı, temel ayar 3 gün sürdü bu arada, aracın 1.000 D/Dak yürüyen standart adaptasyonunu devirleri biraz daha yükselterek kavrama ömrünü uzatmak ve alt devir titremelerini engellemek için tekrar revize ettik. Araç 10'la giderken D2 yapmıyor, vites değişimi aralıkları biraz daha uzadı. Yakıt 0,7-0,9lt/100km arttı ama açıkcası kavrama ömrü benim için daha önemli. Onu da göreceğiz bakalım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir sonraki haftasonu, Şanzıman maçının galibiyetinden sonra ise Ankara ayağı bitti işlemlerin, İstanbul'a geldi araç.

Öncelikle Nam Oto'da aracın yola çıkmasından önce mekanik ve elektriksel olarak son kontroller yapıldı:

Çıkan ufak tefek eksikler (silecek, kaput keçesi, akü kapağı, birkaç plastik kapak, tırnak vs. vopar'dan tamamlandı:

Daha sonra egzoz ucu takıldı, tüm egzoz lastikleri değişti, manifolt bağlantıları, katalizör sensörleri vs. tekrar kontrol edildi:

Aracın olmayan yedek anahtarı yapıldı, kayıp olan anahtar hem immo'dan hemde board kumanda listesinden silindi ve akşam oldu

Tekrar Nam Oto'da son kontroller, far ayarları vs. tamamlandı.

Daha sonra ise yıkandı, kurulandı, yola çıkartıldı:

Araçla ilk gün yaklaşık 200 km şehir içi ve 500 km uzun yol kullanımı yaptım. Öncelikle iç kondiyonu gerçekten beni tatmin etti, aracın içerisinde hiçbir noktada ses yok, gerçekten parçalar harika monte edilmiş, spor süspansiyon ve çukurlarda sert denemeler yapmama rağmen içeriden tıkırtı gürültü duyamadım.

Sürüş kalitesi olarak devrim geçirmiş araç, süspansiyon, direksiyon, frenleme performansı gerçekten harika, aşırı sıkıştırmada yağ sıcaklığı olarak 107 dereceyi geçmedim (4.200 D/dak - 28 dakika kullandım aralıksız olarak), normal kullanımda ise 90 derecede sabit kaldı (2.900 D/dak).

DSG şanzıman üzerinde verilen emek için ise sadece ve sadece şapka çıkartırım. Tabii ömür kısmında birşey diyemem şu anda ama mekatronik ve kavramanın temel ayarları ve adaptasyonları harika, dik yokuşlarda vites büyütme niyeti yok aracın, performanslı kullanımda D6-D7 veya S5-S6 arasında kararsız kalkmıyor, motor freni yapacağı zamanlamayı gerçekten çok mekul ayarlıyor. Daha önce de birkaç tane DSG aracım olmuştu, serviste kavrama ve mekatronik değiştirdiğimde oldu ama değişim sonrası bu kadar doğru adaptasyon yapıldığına şahit olmadım, bu noktada Ali usta ve ekibine gerçekten ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu arada şanzımanın tam istenen kıvamda ayarlanması 2. gün sonunda bitti, cidden sabır ve zahmet isteyen bir işlem.

Sonuç olarak genel kullanımda çok keyif aldım araçtan.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Aynı araba ayni renk tdi dsg bildiğin aynısı bendede vardi 2013 yılında

Bir an bu benim arabam mi diyecektim okudum benim arabamda 80.000 tl tramer vardi

Ama anlatiiginiz olaylar yoktu.

Allah sabir versin dsg sıkıntılı diye satmistim onun dışında keyifli bir arabaydi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu anda ne haldeyiz dersek eğer

Öncelikle tam sorunsuzluk ve çocukluk hastalığı çıkacakmı acaba diye normal ve zorlayarak kullandım bir süre aracı, nitekim tüm motor, yürüyen ve şanzıman parçaları değiştir.

Maşallah ufak tefek rütüşler haricinde bir sorun çıkmadı.

Sonrasında öncelikle detay temizliği tamamladık:

Daha sonra tüm iç aydınlatmalar Led ile değişti, kapı altı uyarı ışıkları, amblem geri görüş kamerası ve alpine subwoofer takıldı (ses sistemi Dynaudio ile komple değişecek, Dynaudio gelene kadar idareten):

Direksiyon simidi fazla yıpranmıştı, hadi değiştirelim demişken bir yenilik denedik, Golf MK7 GTI Direksiyon simidi takıldı:

Gelişmelerle devam edeceğiz inşallah

fussy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    MaşAllah. Elinize, emeğinize sağlık. Çok güzel toparlanmış. Son direksiyon hamlesi de çok şık olmuş. İyi günlerde kullanın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı araba ayni renk tdi dsg bildiğin aynısı bendede vardi 2013 yılında

Bir an bu benim arabam mi diyecektim okudum benim arabamda 80.000 tl tramer vardi

Ama anlatiiginiz olaylar yoktu.

Allah sabir versin dsg sıkıntılı diye satmistim onun dışında keyifli bir arabaydi
    Bu aracın Trameri 50.000TL seviyesinde.

Şu anda 34, daha önce 06 ve 52 plakaymış.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ömer abi ateş etmişsin yine ellerine sağlık diyecek bi söz bulamadım

Ahmet.S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu aracın tramerinde pert kaydı görünmüyormu.
    Bende diğer arkadaşlar gibi nasıl orjinal sıfır parçalarla topladığıı merak ediyorum parçalar çok pahalı sağlam yürüyen almak daha mantıklı duruyor.

fasterhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ahmet.S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende diğer arkadaşlar gibi nasıl orjinal sıfır parçalarla topladığıı merak ediyorum parçalar çok pahalı sağlam yürüyen almak daha mantıklı duruyor.
    açıklamayı yapmış burda heralde gözünüzden kaçmış...

Alıntı ömer-m Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracı toplamak yerine normal şartlar altında hasarsızını almak daha uygun olacaktır. Benim hem oem parça alım fiyatlarımda hemde işçilikte ciddi avantajım olduğundan ötürü bu şekilde araç bana daha uygun fiyata mal oldu, elektrik, elektronik işçiliklerin tamamı, trim işçiliklerinin vakit bulduğum kadarı tamamaen bana ait, Ali ustayla benim abi-kardeş muhabbetim olduğundan ötürü hem dükkanını kullandım, hem gözüm kapalı aracı emanet ettim hem de mekanik olarak yapılan işlemlerden gözüm kapalı olarak eminim.
    Maaşallah bitmiş hali içinize sindiyse sorun yoktur.. inşallah bundan sonra sorunsuz sıkıntısız binersiniz.... Bu arada Ali abi herzamanki gibi yine vw doktoru oldugunu göstermiş
    Çıkar at acıları , Giy hadi cicileri ; Herşeyi unutturur Ankara Geceleri...

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah emeğine sağlık arabayı yeniden yaratmışsın resmen

Melih92 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğinize sağlık helal olsun. Allah işinizi rast getirsin bravo. Sizin gibi insanlar bulmak zor
    Görevimiz Tehlike (41 SK 528 )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ahmet.S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Görünüyor şu anda, benden önceki sahibine satarken araca sigorta yaptırmadıklarından ötürü plaka sorgulamasında çıkmıyordu, şu anda babalar gibi ağır hasarlı yazıyor

Oem parçalar sıfır olarak pahalı olabilir ama hem mekanik hem de yürüyen aksamda çıkma ve/veya muadil kullanmam ben. Konu güvenlikse ya tam yapmak ya da hiç yapmamak lazım. Önemli olan aracı 4 teker üzerinde yürür hale getirmek değil, ondan sonrası bence. Yaşanabilecek bir kazada aracın sizi fizik kuralları dahilinde koruyabilmesi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fasterhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maaşallah bitmiş hali içinize sindiyse sorun yoktur.. inşallah bundan sonra sorunsuz sıkıntısız binersiniz.... Bu arada Ali abi herzamanki gibi yine vw doktoru oldugunu göstermiş
    Teşekkürler, şu anda çok şükür bir sorun yok, hatta aynı model hiç hatasız olan kardeşimin aracından benim kabin ve yol sesim daha az. Araç daha konforlu ve daha stabil yürüyor

Ali abinin yeri ayrıdır, ben yıllardır tanışırım onunla, az proje yapmadık...

sinanbaysal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bi golf 6 parası daha harcamıssınız sanırım işin içine zevk girince boyutlar farklı oluyo tabı Maşallah kazasız belasız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bi Golf parası da harcamadım yahu

Açık söyleyeyim, öncelikle 43.000 TL'ye pazarlık etmiştim aracı görmeden, gördükten sonra 26.000 TL'ye aldım.
    Toplamda 19.000 TL harcadım araca,
    Çıkan parçaların işe yarayanlarını da 4.000 TL'ye sattım.

Yalnız tekrar söylüyorum işçiliğin büyük kısmı kablo tesisatları vs. bana ait, yoksa maliyet ciddi anlamda şişerdi.

B.Koçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok şükür herkesin istediği cevabı vermişsiniz konuyu okudukca arabaya 20 den fazla vermem diyordum lakin 26 lira ya almıssınız hayırlı ugurlu olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amacım bu araç üzerinden para kazanmak olmadığından ötürü kendi maliyetlerimi ve aracın sağlan toplandığı zaman satabileceği rakamı hesaplayarak aracın benden önceki sahibine teklifte bulundum.

Onun açısından bakıldığı zaman çok ciddi bir zarar etti ama benim çoluğum çocuğum var, gerçekten toplayacaksan al helal olsun dedi, helalleşerek aldım.
    20.000 TL'ye hurdası yok yahu bu aracın, TDI DSG sonuçta

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler