User Tag List

13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Rolantide titreme, 1400-1500 devirde takılma

Burak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Rolantide titreme, 1400-1500 devirde takılma

Selamlar, biraz uzun olacak ama olabildiğince kısa şekilde anlatmaya çalışacağım mevzuyu

3 ana sorunum var,
    -1. viteste belirgin, 2. viteste belli belirsiz 1400-1500 devirde takılma (LPG'de ve benzinde)
    -Rölantide titreme (LPG'de ve benzinde)
    -Silkeleme ve dur-kalklarda rölanti dalgalanması (sadece LPG'de)

1-2 ay önce lpg enjektörlerim aralarından biri ses yaptığı için garantiden değişti. Sonrasında 1400-1500 devirde takılma vardı, motor devirlenirken kesilip devam ediyordu. Tabi bu sadece 1. viteste ve yavaş bir şekilde sakin şehiriçi kullanımındayken oluyor. Gaza biraz fazla yüklenirsem yapmıyor. Bunun dışında yine rölantide titreme sorunum var ve araç çok fazla silkeleme yapıyor.

İlk başta LPG ayarından olduğunu düşündüm. Zaten forumdan XSi Murat abiyle afr takarak ayar yapacağımız için çok üstüne gitmedim. Murat abi sağolsun en iyi şekilde ayarladı. Araba çok iyi gitmeye başladı, sıka sıka geziyordum. Fakat belli devirde takılma ve rölantide titreme yine devam ediyordu. Opcomla ince ayar yaparız alt devirler için dedi, oksijen sensörünü değiştirmen faydalı olabilir dedi oksijen sensörümü de zaten 100.000 kmden fazladır iş yapıyor olduğundan değiştirdim.

Bir süre daha denedim ama değişiklik olmayınca benzinde kullanmaya başladım. Farkettim ki benzinde giderken de yapıyor, LPG ayarı ile alakalı değil. Önceden benzinde kendini göstermiyordu. Benzin haritasının bozulduğunu düşünerek kutup başlarını söküp bekledikten sonra taktım, araba sıcakken biraz benzinde turladım. Fakat yine yapıyordu

Anladım ki bu sorun yakıt haritaları ile alakalı değil. Ateşlemede sorun olabileceğini düşünerek zaten kmsi dolmuş olan bujileri yeniledim, fakat bir değişiklik olmadı. Buji kablolarım da yeniydi. Bobini değiştirmedim çünkü bobin bozuk olsa daha büyük sıkıntılarla kendini gösterir diye düşünüyorum, deneme yanılma yapmak da istemiyorum çünkü bobin 250TL.

Hikayem bu şekilde, sizce sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?
    Alıntı Sert@ç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ünal turanı ara yurdun önüne getirsin bütün kekoları, "tedavi olmak istiyorum"de, girsinler 2-3 dakika kesiciye, kız arkadaşınada yaz; barışmazsak tedaviye devam.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı sorunlar bende de vardı,aracım clio sport,kaldı ki bu problemler clioda kronik gibi bişey.şayet ben şu şekilde çözdüm olayı,belki sana da faydası olur.

1-ilk olarak gaz kelebegi temizlendi,sorun bundan olur dendi ( devirde titreme ve dalgalanma,hatta bazen stop etme) - temizlendi ancak sorun devam etti.
    2-sonra rölanti sensörü değişti aracın,aracın motor sogukken kendi kendine vermeler oluyodu,resmen bıraksam araba kendi kendine gidecekti motor freni denilen olay yoktu aracta.ilk bir ay yine hiç sorun yapmadı,sonra tekrar yapmaya devam etti. ( bu arada ben iş bilmeyen ustalar yüzünden boşa para vermeye devam ettim,boş yere sensör degistirdim misal)
    3- son olarak aracın gaz kelebegi contası ve manifold contası değişti ( plastik parçalar zamanla aşınıyor,arac gaz kelebeginden ve manifolddan hava kaçırıyor veya alıyordu,arabanın rölanti devri sapıtıyordu,aşırı titreme oluyordu,mesela stabil 750 devir olması gerekirken bu 1000-0 arası gidip geliyordu.4 conta ve 1 kelebek contası değişti,aracı 3 4 aydır kullanıyorum neredeyse hiç bu sorunları tekrar yaşamadım.şayet saydıgım parçalar aracında da varsa bunları tersten uygulayabilirsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gaz kelebeğini ben de temizletmistim. Rolanti sensoru saglam su anlık. Manifold ve kelebek contalari olabilir onlar mantıklı geldi, bir baktirayim
    ünal turanı ara yurdun önüne getirsin bütün kekoları, "tedavi olmak istiyorum"de, girsinler 2-3 dakika kesiciye, kız arkadaşınada yaz; barışmazsak tedaviye devam.

Anu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araba aynı değil ama o kesikliği benim bobin yanmadan önce yapar beni deli ederdi. 1 ay sonra bobin yandı, değiştirdim sorun kalmadı. Eğer olanağın varsa başka bir arabadan tadınıktan vs rica edip sök bak. En azından aklından bobin olasılığını çıkartır, kablolara ve varsa distrubitöre bakarsın.
    ''Halkını cehalet ve sefalete teslim eden yöneticiler yok olmaya, cehalet ve sefalete sürükleyen yöneticileri seçen halk ise köle olmaya mahkûmdur." Mustafa Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bobin bulmaya calisacagim, hani bobinde problem olsa yuksek vites dusuk devirde gaza yüklendiğimde tekleme falan yapması lazım, hicbir sıkıntı yok. Yine de denemek lazım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Burak Arkadaşımıza benzer bir durum benim aracımda da da var benzin yada gazda araç ısınsın yada ısınmasın rolantı oynuyor , makinaya baglandığında ise gaz kelebeği arızası adaptasyon agrızası hataları veriyor .

Bazende yolda giderken arıza lambası yakıp teklemeye başlıyor sonrasında stop ediyor ( sürekli olan bir durum degil stop etmesi ) bu konuda gaz kelebegi contası ve manifold contası değiştirsek bir fark olurmu ? egzoz manifoldu yerine headers taktırdım kaçak olsa usta anlardı die düşünüyorum .

Teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorunu hala cozemedim. Maslakta birkac ustaya gittim, rolanti valfini değiştirelim dediler. Tech2'de de p0505 gorunce değiştirelim dedim. Manifold, gaz kelebeği vs komple sokuldu. Valfi değiştirdik daha kararlı calisiyor. Ama 1500 devirdeki sallama ve genel silkeleme gecmedi tabi ki. Rolantideki titreme de devam ediyor. Tekrar gittim potansiyometre degisecek, bu ikisi haric yapmaz dediler.

Baktım deneme yanılmaya gidiyor is, emin olmadan elletmek istemedim. Potansiyometreyi kontak acikken tech2'den kontrol edebiliyoruz, lineer bir sekilde artarsa sorun yok demek. Bunun haricinde map sensörünü soktum, devam etti. Oksijen sensörünü de sokup denedim degisen birsey olmadı. Bu ikisinin saglam olduğunu dusunuyorum.

Lpg sisteminde de herhangi bir eksiklik yok, ince ayar icin Murat abiyi rahatsız edeceğim tekrar.

Bu gece farkettim, araçtaki silkelemeyi aks boşluğundan yapıyor gibi. Arac silkelenirken çıt çıt ses geliyor akslardan.

Bunları biri aynı sorunu yasarsa diye yazıyorum. Denenebilecek potansiyometre kontrolu ve ayar kaldı. Sonuçtan emin olmadan para harcamak sinir bozuyor

ali elbasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç astra ecotecmi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet ecotec motor X16XEL kodlu

VolkanSrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracınızda debimetre var mı acabada buda dediğiniz hatalarda bulunmada etken.

drivertech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahsettiğiniz devirlerde takılma bende de vardı araç civic açık hava filtresinin boğaza bağlanan kısmında aşırı yırtık olduğunu buldum ve sabitleyip o şekilde taktım birazdaha kendine geldi araba bide boğazda rölanti ayarlayıcı vidamda boşluk olduğunu farkettim onuda hafif silikonlayıp oturttum eskisine nazaran çok daha iyi oldu bilgi için.
    Vtec

aTaBeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzer sorun benim aracımda da var hatta burda bir konu daha vardı onada yazdım birkaç gün önce ama sanırım bu konu değil. Herneyse bende hafta sonu boğaz kelebeğini temizleteceğim o da olmassa eğer benim arkadaşımın chevrolet lacettisinde aynı sorunlar vardı sizin denediğiniz herşeyi denedi ve sonunda ne alakaysa LPG beyninden çıktı. Şimdi diyeceksiniz benzinde de yapıyor aynı şeyi. Bizde o yüzden hiç lpg ye bakmamıştık. Ama işini bilen bir usta lpg beynini 300 tl gibi bir maliyete tamir etti araçta 2-3 aydır hiçbir sıkıntı kalmadı. Ustanın söylediği LPG beyni sorunluysa benzine aldığınızda tek benzinle çalışsa bile rolantide dalgalanma yaptırabilir. Bence bir baktırın zaten Pc ye bağlayıp bakıyorlar beyni test ediyorlar.
    S!nek Performance Race Parts & Aftermarket

drivertech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araçda vakumla alakalı bir problem olabilir bilgi olması için yazıyorum kendi aracım için araştırma yaparken yabancı sitelerden bilgi edindim pcv denilen bir parça var emmenin orda resimde görüldüğü gibi bu parçaları da kontrol etmek gerekiyor. Parça sibop görevi görüyor büyük ihtimalle çalışmıyorsa bu sıkıntıları yapabilir.

Vtec

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)