SA arkadaşlar. Yeni aracımda bir gün eşimi beklerken biraz kurcalayayım dedim arabayı. Tavan lambası çarptı gözüme. Söktüm ve karşılaştığım manzara şuydu:

Aklıma o an ışık yandı. Daha önce ambiyans ışığı olan makyajsız Astralar da görmüştüm belki olur niyetiyle birgün söktüm eve götürdüm. Tavan lambası cam tarafından elinizle aşağı kastırdığınızda çıkıyor. Tırnakları görüyorsunuz.

Tavan lambasının camını söktüm, reflektörü tırnaklarından kurtardım ve düğmeleri komple bölesiyle söktüm. Kolay sökülüyor elinizle sağdan soldan kastırın. Görüntüde ki çıkıntıyı deldim.

Yukarıdaki düğme aydınlatmalarını sağlayan led. Karta bağlı. Kartı sökmek için metal bağlantılarını bayağı bir yukarı kanırtmak gereliyor.

Kartı söktüm ve şerit ledden söktüğüm bir tane led ile ve işaretli alanlarda akım verip voltajı düşürecek dirençleri ekledim. Dirençler 270 270 ve 330 ohm multimetre ile ölçtüm. Lehimleme başarım çok iyi değil ama iş görecek şekilde.

Daha sonra delik ile led aynı doğrultuda olmadı başka bir çözüm yoluna gittim biraz ilk görüntüde kaba oldu ama son hali de orijinal gibi oldu. Sırayla devam ediyorum. Elimde olan büyükkafa led ampülden smd 5050 ledin birini söktüm ve karttan lehimlediğim ledi sökerek oralara kablo lehimledim ve kabloyu dışarı alıp smd 5050 lede lehimledim.

Camı da ledin yerine göre ledin aydınlatma çapının bir iki milim fazla olacak şekilde deldim.

Camın etrafına birşey eklemediğim zaman led ışığını cam dağıttı ve görüntü şu şekilde oldu, istediğim gibi olmad tabi.

Çözüm arayışına girdim ve elimde bulunan makarondan cama sıfıra sıfır olacak şekilde kestim. Cama da ekledim.

Makaronu eklemem ışığın tek bir noktadan dağılmasını sağladı ve camda dağılmadı. Foto çekim modundan dağınıkmış gibi görülüyor ama yukarıdaki fotoya dikkatli bakınca fark bariz belli.

Gece aydınlatması da bu şekilde oldu. Yine fotoya ışık yansıdığı için ışık dağılmış gibi görünüyor.

Alt vites ve konsola kırmızı yansıma mevcut ama telefon yakalayamıyor Sıkılmadan okuduğunuz için teşekkür ederim.