User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: e36 hakkinda bir soru

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

e36 hakkinda bir soru

Arkadaslar arac e36 compact.

-Trafikte uzun sureli dur kalklardan sonra yada durmadan uzun yol gittikten sonra rolantideyken motordan tirtirtir diye dizel motor sesi gibi bir ses geliyor ve debriyaja basinca ses kesiliyor. Motor sogumaya baslayinca ses komple gidiyor. Bu ses rezistansi acinca ve ozellikle.direksiyonu saga sola cevirince artiyor hos rezistansi acinca artmasi normal cunku motora yuk biniyor ama debriyaja basinca sesin kesilmesine anlam veremedim ve normal zamanda direksiyonu sag sol yapinca ses gelmiyorken bu tirtir ses gelmeye basladiginda ses yapmasina anlam veremedim.

Bu sorunun sebebi ne olabilir ve sarj dinamosuyla bir alakasi olabilirmi

Firat.M3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şarj dinamosu ile alakası olamaz çünkü direksiyon pompanız elektrikli değil. şanzıman kulağından kaynaklı olabilir. bunun içinde volantda yapar. aracı stop ederken de benzer sesleri duyuyo musunuz tam kontağı kapattığınızda ? tüm bunlar dışında bir sac vs biyerlere dokunuyor da olabilir ki ses gelirken kaputu açıp dinlerseniz bulmanız daha kolay olacaktır.
    M. The most powerful letter in the world.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Firat.M3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şarj dinamosu ile alakası olamaz çünkü direksiyon pompanız elektrikli değil. şanzıman kulağından kaynaklı olabilir. bunun içinde volantda yapar. aracı stop ederken de benzer sesleri duyuyo musunuz tam kontağı kapattığınızda ? tüm bunlar dışında bir sac vs biyerlere dokunuyor da olabilir ki ses gelirken kaputu açıp dinlerseniz bulmanız daha kolay olacaktır.
    Yok hocam stop ederken herhangi bir ses yada sorun yok. Dedigim gibi sadece rolantide bu sesi aliyorum. Kaputu actim baktim kayislarin tarafindan geliyor ses. Bir kac yerde okudum debriyaj bilyasi yada ilk defa duydugum prizdirek diye bir parca bozuk olabilir deniyor. Dun mesela 2 saat trafikte kaldim otoparka girdim tirtirtir ses geliyordu debriyaja basinca ses kesildi. Sabah zaten gram ses yok..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o ses gelirken debriyaja az birşey basın (hafif dokunun) ya da ayağınızla debriyaj pedalını az birşey yukarı çekin. Ses azalıyor mu ?
    Coğrafya kaderdir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o ses gelirken debriyaja az birşey basın (hafif dokunun) ya da ayağınızla debriyaj pedalını az birşey yukarı çekin. Ses azalıyor mu ?
    Evet hocam cok az bile dokunsam debriyaja ses direk kesiliyor ama yukari cekmek hic aklima gelmedi : ) Birazdan arabaya inecegim denerim diyecegim de simdi ses gelmez cunku yukaridada dedigim gibi uzun sureli kullanimda ses geliyor. Peki varmi bir fikriniz sorun ile ilgili ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arabanın sağ tarafına geçip dinlediğinizde daha bariz ise; prizdirek bilyası yada grup dişlisi olabilir.. ancak bu durum çoğu e36 da böyledir zaten kullanıma bir etki yapmaz..
    en ön kısımdan geliyorsa ; gergi bilyası olabilir, şarj dinamosu bilyası olabilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MARJINAL_SUFI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabanın sağ tarafına geçip dinlediğinizde daha bariz ise; prizdirek bilyası yada grup dişlisi olabilir.. ancak bu durum çoğu e36 da böyledir zaten kullanıma bir etki yapmaz..
    en ön kısımdan geliyorsa ; gergi bilyası olabilir, şarj dinamosu bilyası olabilir
    Yani e36 larda kronik sorunmudur bu traktor gibi ses? Hos bir iki yerde denk geldim bu tip sikayeti olan kullaniciya ama sebebi hic biryerde yazmiyor.. Bu arada benim ses tam motorun orta kismindan ve alttan geliyor o yuzden ilk mesajda yazdim dinamo bozuk olabilirmi diye cunku onun kayisindan supheleniyorum. Dediginiz gibi benim ustamda takilma sese sorun yok yolda asla birakmaz diyor ama ses dayanilacak gibi degil cirkin bir ses..
    isin kotu kismi butun bu sorunlarin maliyeti yuksek yani bir arabada olabilecek en masrafli sorunlar..

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı noelbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani e36 larda kronik sorunmudur bu traktor gibi ses? Hos bir iki yerde denk geldim bu tip sikayeti olan kullaniciya ama sebebi hic biryerde yazmiyor.. Bu arada benim ses tam motorun orta kismindan ve alttan geliyor o yuzden ilk mesajda yazdim dinamo bozuk olabilirmi diye cunku onun kayisindan supheleniyorum. Dediginiz gibi benim ustamda takilma sese sorun yok yolda asla birakmaz diyor ama ses dayanilacak gibi degil cirkin bir ses..
    isin kotu kismi butun bu sorunlarin maliyeti yuksek yani bir arabada olabilecek en masrafli sorunlar..
    hocam geçmiş olsun, bu sorunlar bir arabada olabilecek en masraflı sorunlar değil, üzülmeyin... muhtemelen baskı rulmanı ya da prizdirek, benim bütün e36 larımda vardı...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam geçmiş olsun, bu sorunlar bir arabada olabilecek en masraflı sorunlar değil, üzülmeyin... muhtemelen baskı rulmanı ya da prizdirek, benim bütün e36 larımda vardı...
    Peki hocam varmi bir tavsiyen ? Siz bu sesleri cikaran parca yada parcalari degistirdinizmi ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)