User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
79 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Rodaj Nasıl Yapılır?

coolvtec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Rodaj Nasıl Yapılır?

Motor fazla zorlanmaz. 3500 devir geçirmez. 1500km mümkünse şekir içi trafikte usul usul binilir.

Ama bu arkadaşlar TAM TERSİNİ(!) iddia ediyorlar.

Yorumlarınızı bekliyorum.

http://www.tuneusa.com/break_in_secrets.htm

|STI| - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sabit devirde gitmemek gerekir...düz yolda otobanda falan giderken...3000 devirde mesela sürekli gitmemek gerekiyo...biraz üstünde biraz altında kullanmanın yararı var...

grkm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sürekli sabit devirle gitmeyerek yapılmalıdır aslında. Genelde %25 gaz pozisyonunu geçmemekte fayda var. Belli periyotlar içerisinde devir limiti artabilir ve arada çok nadirde olsa gaza %40 % 50 kadar basılabilir. Uzun otoban seyahatlerinde ise 25 - 30 km de 1 dur kalk yapmanızda fayda vardır tabi ..

Maxiboost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ryan woon die bi dayı vardı oda hiç rodajsız çat die piste çıkıodu o geldi aklıma

CC+ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben 1000 km yaptım 4000 devrı gecmedım 20 50 yagı 1000 km sonra degıstırdım 10 60 konuldu sonra bastım cunku kalın yag ıle yaglama yapılmıyordu basmadım
    302 Maderiaschwarzmetalic E36 ///M3 Cabriolet

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı |STI| Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sabit devirde gitmemek gerekir...düz yolda otobanda falan giderken...3000 devirde mesela sürekli gitmemek gerekiyo...biraz üstünde biraz altında kullanmanın yararı var...
    Normal rodaj prosedurunu biliyorum. Ama linki bir incelersek TAM TERSİNİ YAPTIĞINI VE ÇOK DAHA İYİ OLDUĞUNU ÖNERİYOR. Bunu tartışmaya açmak istedim.

|STI| - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rodaj yapmadan direk devirli kullanımlarda daha cok hp elde ediliyor bildigim kadarıyla ama uzun vadedeki tepkiler ne olur acaba

tolga900 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilk 1000 km asla redline oranın üçte birini geçmem ve şehir içinde fazla kullanmam ondan sonra kademe kademe arttırım.

FaTiH44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar coolvtec üstüne basa basa normal rodaj prosedürünü bildiğini söylemiş ama linkte tam tersinin iddia edildiğini söylüyor ve bu konuda yorumlarınızı sormuş

linkin bi kısmını inceledim çk ilginç tespitler var ,yorumları alalım
    03 FIAT PALIO SPORTING 1.6 16V | 98 HONDA CIVIC VTEC VTI HB
    14 SEAT LEON FR 1.4 TSI | 15 VW CC 1.4 TSI DSG
    17 VW PASSAT B8 1.4 TSI| 18 SEAT LEON FR 1.4ECOTSI DSG

13 VW POLO GTI 1.4 TSI DSG

speed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bildiklerimizi çürütmüş adamlar resmen....bence rodaj bilgilerimizi bir daha gözden geçirmek gerekebilir )))))

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    (Yazılar biraz uzun. Ben önemli bulduğum yerleri buraya copy/paste yapacağım. Resimler ve diğer ayrıntılar linkte var)

ARTIK MOTOR TEKNOJİSİNİN ESKİSİ GİBİ OLMADIĞINI, DEĞİŞEN ŞARTLAR VS İLE İLGİLİ BÖLÜM;

Several factors make the older information on break-in obsolete.

The biggest factor is that engine manufacturers now use a much finer honing pattern in the cylinders than they once did. This in turn changes the break-in requirements, because as you're about to learn, the window of opportunity for achieving an exceptional ring seal is much smaller with newer engines than it was with the older "rough honed" engines.

In addition, there is a lot less heat build up in the cylinders from ring friction due to the finer honing pattern used in modern engines.

The other factors that have changed are the vastly improved metal casting and machining technologies which are now used. This means that the "wearing in" of the new parts involves significantly less friction and actual wear than it did in the distant past.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ESKİ YÖNTEM İLE İLGİLİ PROBLEMLER;

The honed crosshatch pattern in the cylinder bore acts like a file to allow the rings to wear. The rings quickly wear down the "peaks" of this roughness, regardless of how hard the engine is run.

There's a very small window of opportunity to get the rings to seal really well ... the first 20 miles !!

If the rings aren't forced against the walls soon enough, they'll use up the roughness before they fully seat. Once that happens there is no solution but to re hone the cylinders, install new rings and start over again.

Fortunately, most new sportbike owners can't resist the urge to "open it up" once or twice, which is why more engines don't have this problem !!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ARKADAŞLARIN YÖNTEMİ;

Run it Hard ! Why ??
    Nowadays, the piston ring seal is really what the break in process is all about. Contrary to popular belief, piston rings don't seal the combustion pressure by spring tension. Ring tension is necessary only to "scrape" the oil to prevent it from entering the combustion chamber.

If you think about it, the ring exerts maybe 5-10 lbs of spring tension against the cylinder wall ... How can such a small amount of spring tension seal against thousands of PSI (Pounds Per Square Inch) of combustion pressure ?? Of course it can't.

How Do Rings Seal Against Tremendous Combustion Pressure ??

From the actual gas pressure itself !! It passes over the top of the ring, and gets behind it to force it outward against the cylinder wall. The problem is that new rings are far from perfect and they must be worn in quite a bit in order to completely seal all the way around the bore. If the gas pressure is strong enough during the engine's first miles of operation (open that throttle !!!), then the entire ring will wear into the cylinder surface, to seal the combustion pressure as well as possible.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 SAATTE () DYNO İLE RODAJ NASIL YAPILIR;

-Warm the engine up completely !!
    -Then, using 4th gear:
    -Do Three 1/2 Throttle dyno runs from 40% - 60% of your engine's max rpm
    -Let it Cool Down For About 15 Minutes

-Do Three 3/4 Throttle dyno runs from 40% - 80% of your engine's max rpm

-Do Three Full Throttle dyno runs from 30% - 100% of your engine's max rpm
    -Go For It !!

EVVET, DENEMEK İSTEYEN BABAYİĞİT VEYA ÇILGIN VAR MI ARKADAŞLAR?

Maxiboost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada ben 206 quiksilver aldığımda ilk 500km den sonra allah ne verdiyse yağladım aracın gidişi emsallerine göre farklıydı bariz bi fark olmasada daha ataktı aynı araca sahip arkadaşlarım kullandıklarında söylemişlerdi ama öyle aham şaham bi fark değil

Toyota Ts
    Misafir
    ilk 1000 km kademeli devir artırarak kullanmak 4000 deviri geçmemek ve çok düşük devirlerde seyretmemek 1000 km doldugunda yag yag filitresinin değişmesinde fayda var.

Bu adamlarda herşeyi ter düşünmüş uzun vadede saglıklı olucagını sanmam.

Selçuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    CTR ve OZ' un konu hakkındaki yorumları nedir acaba?

i_could - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha yeni aracımın motorunu yapmış biri olarak;sekmanların ve pistonların gomlek veya silindire alışması,krank ana ve kol yataklarının alışmaları icin 1500 km 3000d/d yı gecmeden 100km/s hızı asmadan kullanmanın faydalı oldugunu soyleyebilirim.Bu periyotta bir kac kere de olsa 1000km den sonra devir bandının birkac kere yukseltilmesini de faydası oldugu soyleniyor ama onemli olan brodaj bitiminde yagı ve yag filtresinin degiştirilmesi...

Fakat yeni bir aracta rodaj kısmında benim de arkadaslara katıldıgım yerler var.Günümüz motor ve metal teknolojisinin gelişmesi paralelinde üretim esnasında sıfır hata ve kalite kontrollerin de yardımıyla fabrikadan cıkar cıkmaz yuklenilebilir.hatta bi arkadasın soyledigi gibi arac alınır alınmaz yuklenilen araclar emsallerinden biraz daha iyi gidebiliyor bunu ben de bikac kere gozlemledim...Simdiye kadar bir otomobil fabrikasına teknik gezi için gitmedim fakat gider gitmez soracagım ilk konu bu olacak...

i_could...
    her neresinden bakarsanız bakın otomobil güzeldir...

CTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kenarda bi 10.000$ olsun hemen denıyelim yenı kol piston blok fln ....

biz boşunamı uraştık yaw yokşehir içi yok ankara git gel, yok ilk 200km 2000rpm - sora bi 3000rpm, sora bı 5000rpm çık dur yağ - su kontrol et, vb....

Mutluay ne dersın teoriler güselde bi denemek lasım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)