User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
66 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Rüzgar tüneli hakkında bilinmeyenler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Rüzgar tüneli hakkında bilinmeyenler

Son zamanlarda santimetreler için argolar uçuşmaya başlayınca bu "tünel" olayını daha detaylı araştırayım dedim. Herkes aracın arkasındaki rüzgar tünelini biliyor ama öndekine etkisi veya yan taraftaki hava tüneli konusunda çok bilgi yok. Belki bazıları için sırdı ama kavgaları bir "cm" de azaltırsa benim için kafi

Önce linkleri paylaşayım, hepsi ingilizce maalesef, sonra da konuyla alakalı pasajları, en son da hepsinin özetini Türkçe olarak koyarım üşendiğim için hepsini çevirmiyorum ama istek ve vakit olursa tek tek pasajları da çeviririm Bır de özet geç "kardeşim" diyenler için ikinci postta videolar var, doğrudan sondaki Türkçe kısım ile beraber videoları izleyebilirler. edit: Videolar bu postun sonuna ekledim çünkü ikinci postu ben alamadım

Drafting (aerodynamics) - Wikipedia, the free encyclopedia

On the faster speedways and superspeedways used by NASCAR, ARCA, and at one time the IROC series, two or more vehicles can race faster when lined up front-to-rear than a single car can race alone. The low-pressure wake behind a group's leading car reduces the aerodynamic resistance on the front of the trailing car, allowing the second car to pull closer. As the second car nears the first, it pushes high-pressure air forward so less fast-moving air hits the lead car's spoiler. The result is less drag for both cars, allowing faster speeds.

Handling in corners is affected by balance changes caused by the draft: The leading car has normal front downforce but less rear downforce. The trailing car has less front downforce but normal rear downforce. A car with drafting partners both ahead and behind will lose downforce at both ends.

NASCAR - CUP: Atlanta Is Side Drafting Heaven

Just what is side drafting? Tony Stewart, who declines to make any predictions about how the Sprint Cup competition will be affected by a return to blade spoilers, has a good explanation for the way a trailing driver tries to disturb the aerodynamics of a driver up ahead in order to get past.

“When you see geese flying in the winter in a V-formation,” said Stewart, “That’s what side-drafting is. When you’re off by 45 degrees (and trailing), the guy in front is pulling you faster and he’s going slower. The tricky part is at some point it starts working the other way around. You have to know when to get on him and when to get off him.”

Side drafting is part art form and part sheer aggression. It arrived in the 1990’s when cars became so aero dependent and drivers had to either embrace close quarters racing on the intermediate speedways and superspeedways – or risk losing to Dale Earnhardt Sr. “It all started with him,” said Hornaday Jr. “That’s where it began.”

The best method is to pull alongside a rival’s rear quarterpanel on the outside, where there’s more room for the trailing driver to change his line, i.e. decide when to get close and when to pull off. “When you’re side-by-side you’re both blocking the air and it gives a better chance for the guys behind you,” said Hornaday Jr. “When you’re just to the (rear) quarter panel, it’s easier to get to some clean air and move on.”

Even with the rear wings, which are more efficient when it comes to using the air than a blade spoiler, side-drafting has become a standard practice. It’s one of the first things any rookie driver has to study, said Max Papis, who is entering his second year of driving Toyotas for Germain Racing in both the Sprint Cup and Camping World Truck Series.

The aerodynamic wake of the trailing car, said Papis, is the key to getting an opponent’s vehicle out of kilter. Papis believes the spoiler on the trucks creates more side-drafting than the rear wing on the Sprint Cup cars. “You can really do more in a truck,” said Papis. “The good guys like Hornaday will come in on your right rear and then move out and make you loose in the corner. These are all the tricks young guys like me don’t know yet.”

“When somebody takes the air off you here, they’re meaning to do it,” said Hornaday, who wryly added that he hoped Papis has learned something from him in the truck series.

Side-drafting has to be applied sparingly at a track like AMS, where the sweeping corners help produce some of the fastest speeds in NASCAR due to the 1.54-mile track’s configuration and the lack of restrictor plates. The object may be to slow an opponent by loosening up the handling in the back, but that’s easier for some drivers to control than others.

Whether getting side drafted results in a position lost or a trip into the wall “depends on the driver,” said Hornaday.

Sprint Cup driver Clint Bowyer said spinning and hitting the wall is all part of the game with side drafting. He’s looking forward to the return of the blade spoiler in the Sprint Cup.

Özetlersek

Öncelikle arkadan takip eden mevzusuna gelelim. Yukarıda verilen makaleler de ve aşağıda verilen videolarda görüleceği şekilde öndeki aracı yakından takip etmek iki aracında maksimum hızını arttırıyor. Diyebilirsiniz ki öndeki araç rüzgarı deliyor arkadaki delmiyor diye ancak ikisinin maksimum hızı aynı olur demiyorum. Öndeki araç için ön taraftaki rüzgar değişmese de arka taraftaki türbülans ortadan kalkıyor. Bir nevi tek vücut gibi davranıyorlar. Arkadaki ise önden rüzgara direnmese bile (normale göre) arka tarafında normal türbülans devam ediyor. Başka bir deyişle öndeki aracın önü arkasındaki aracın arkasında "downforce" oluşuyor. Araya 3. bir araç girerse hepsi daha da hızlanıyor ama ortadaki "downforce" olayından mağruz kalıyor. Zaten sadece NASCAR yarışlarında bu kadar kullanılmasının sebebi bu, genel olarak uzun ve düz yarışlar olduğu için yere basmadan çok maksimum hız önem kazanıyor. Zamanında ciddi ciddi takım arkadaşı öndekini fiziksel olarak ittirerek yarışıyorlarmış (tabi en ufak hesap hatası çok büyük kaza). Basit bir tampondan ittirme bile öndekine tur başına 2-3 saniye zaman kazandırmış. Son zamanlarda konu olan type r ların kutu gibi tasarıma sahip olduğunu düşünürsek onlarda etkili olabileceğini düşünüyorum. TypeR ların CFD analizlerini bulamadım (çok da aramadım gerçi ) ama bulan varsa koyarsa belli olur.

Gelelim yan "tünele". Yukarıdaki ikinci makale zaten bunun üzerine. Olay aslında otobüsleri sollarken (özellikle hafif bir araçla) olan şey. Özellike fark etmişsinizdir, otobüsün şöför hizasına gelirken aracınız bir anda sola çeker. Bunun nedeni otobüsün şeklinin kutu kutu pense olmasından dolayı havayı fazla fazla yarmasıdır. Siz bu türbülansdan çıkarken, 45 dereceye yakın (referans olsun diye aslında o kadar geniş değil) olmasından dolayı sollayan aracın önce sol tarafı normal hava ile temas ediyor.

Bu pratik bilgiden sonra olayın özetine gelelim. Aşağı yukarı ön çamurluk hizasına kadar bir nevi tünel etkisi oluşuyor. Ancak bu noktadan sonra etki kayboluyor. Zaten öne çıkarsanız öbür araç sizin tünelinize girmiş olur. Zaten makalede de bu yan tünele giriş çıkışın çok önemli olduğu söyleniyor. Öte yandan bu tek taraflı hava akışının bozulması da iki araç için tehlikeli, özellikle öndekinin arka tarafındaki hava akışı bozulacağı için virajlarda kötü sonuçlar olabiliyor. Aşağıdaki videoda görülebilir, hiç dokunmadan öndekine spin attırıyor. Yine aynı makalede öndekinin, arkadakinin insafına kaldığını söylüyor. Tabi bunlar düz rollinglerde çok önemli değil.

Bana göre rolling sonucunu etkilemez, yani boy atacak araç zaten atacaktır. En büyük etki geride kalan aracın boy yemesini önlemek. Zaten koparsa kopar ama uzun da 1-2 boy fark yiyorsa çamurluğa yapışıp kalabilir.

Arkadaki araç mevzusu ise bu kadar net değil ama yine typeR gibi kutu gibi araçlarda yarım-1 boy fark ettirebilir diye düşünüyorum, yalnız çoook uzunda. Alttaki link de belirtilen (NASCAR için gibi duruyor) dipdibe giden iki aracın tek başına gidene göre son hızları 8 km/s kadar fark ediyormuş. NASCAR da konuşulan süratlerin 300 ötesi olduğunu var sayarsak normal araçlardaki etkisi daha az olacaktır.

HowStuffWorks "Stock Car Drafting"

Görseller

Pilotajın neredeyse tamamının rüzgar tünelini kullanabilmeden geldiği NASCAR dan görüntüler:

YouTube - The Story of Drafting
    Öncelikle kısa bir belgesel, 40. saniyede dipdibe giden iki araç tek başlarına giden araçların yanından geçip gidiyor.

BORKED

YouTube - Nascar "Drafting"
    NASCAR.com kaynaklı sanal anlatım, arkadan gelen aracın etkisiyle ilgili:

BORKED

YouTube - Drafting success for NASCAR
    NASCAR tv nin yeni hizmeti, canlı yayında görsel olarak (tabi basite indirgenmiş) CFD analizi yapıyorlar, bunu görünce aslında NASCAR ın olayının dön babam dön değil de tamamen bu tünel stratejileri üzerine kurulduğunu anladım

BORKED

YouTube - Todd Bodine Spin Side Draft Kyle Busch NCTS Ford Tough 225 Sparta Kentucky 2010.mpg
    Gelelim bu yan tünel olayına. Yukarıdaki makalede de bahsedildiği gibi kullananın insafına kalmış bir durum oluyor NASCAR'da. Tabiki normal araçlarda bu kadar büyük bir etkisi olmayacaktır ama etkisiz değil.

BORKED

ProdriveSTI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    4 Thread(s)
    Bakınız Formula 1
    Murat CANTÜRK

Trafik ve Kasko teklifleri için lütfen pm mail atınız.
    Renpar Sigorta
    info@renpar.net

_SeLim_07_
    Misafir
    Bakınız Nascar

M///maniac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bakınız clio okan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ikinci postu kaçırınca görselleri sona ekledim güncel olsun

Emir_b16a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    go cartta bile farkettiriyo tünel özellikle yanda değil arkadaysa araç ciddi hızlanıyo
    atın iyisine ''Doru'' yiğidin iyisine ''Deli'' derler.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı Emir_b16a Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    go cartta bile farkettiriyo tünel özellikle yanda değil arkadaysa araç ciddi hızlanıyo
    gokartçılar nası ortaya çıkıyo ben otobanda çok faydasını görüyorum bazen

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Teşekkürler.

Rolling yüzünden şuursuzca kavga eden adamlar , bu yazıyıda kendine yorar yine haklı çıkar

Satış Bölümü Sorumlusu Yogi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    çok güzel bir yazı bende nascarı dön babam dön sanıyodum meğerse öyle deilmiş

Jehuty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline sağlık çok güzel bilgiler paylaştığın için teşekkürler ..

Ek.Civic_Spoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eline sağlık çok güzel bilgiler teşekkürler paylaşım için ..

hasan çağri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Drafting kişisel performansa dayalı (Bknz Ironman yarışları, Triatlon, Duatlon) sporlarda kesinlikle yasaktır arkadakine performans avantajı ve öndekine dezavajından dolayı.

Büyük etkisi olan bir durum...
    Alıntı mmustu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    seni yapan mühendisin doşaklarını boynuma dolarım beeee

cery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tünel tartışması yapan arkadaşlar için iyi bi açıklama. teşekkür ederim
    Clio 2001 1.4 RXT Sold
    Volvo C70 2.3 T5 Sold

fsunnetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Need for Speed Bilgisayar oynunda rakip aracın arkasından takip ettiğinde ekstra puan ve Nos veriyordu hatırlarsanız ve o iki araç diğerlerinden daha hızlı gidiyordu

_FrKn_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    demekki neymiş tünel falan hikaye bilgi için teşekkürler.
    kuşlar bile tünel yapıyormuş ta haberimiz yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    moto kuryelerde tem de kamyon - otobüs arkasından giderler bazen..

yakıt ekonomisi hesabı

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rüzgarı tüneli rolde abartılacak bi etkisi olduğunu ben gene sanmıyorum da boğaza tünel yapılsa güzel olacak
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Low-Rider Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler.

Rolling yüzünden şuursuzca kavga eden adamlar , bu yazıyıda kendine yorar yine haklı çıkar
    Dediğin doğru maalesef

ygtrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı M///maniac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bakınız clio okan
    ahuahuahuahuahuah

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)