User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: BW EFR serisi turbo ile Garrett GTX serisi turbo karşılaştırma test.

TechTurkey B.Aktepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

BW EFR serisi turbo ile Garrett GTX serisi turbo karşılaştırma test.

Jeff'in yorumları:

Dyno üzerinde:

EFR7670 şahsen bana daha çok GT3582R'mış gibi hissettiren bir turbo
    fakat dynoda daha hızlı spool ediyor (GT veya GTX3582R .63 Ar gibi).
    EFR7670 ile GTX3076'yı karşılaştıracak olursak biraz daha laggy fakat
    lag karşılığında daha fazla güç alıyorsunuz. GTX3076R ve EFR7670 in kompresör
    haritaları oldukça benzer olmasına rağmen daha fazla beygir alınmasının sebebi
    daha yüksek flow değerine sahip housing ve wheel. Dyno kontrollü olduğu için ve
    yüksek yükte ölçüm yaptığımızdan dolayı
    kompresör pervanesi Garrett GTX serisinden bir
    adım önde. Benim gördüğüm, Borg Warner yapması gerekeni yapan bir turbo dizayn etmiş.
    GT3582R'dan daha fazla güç üretip daha erken spool ediyor.

Yol Yorumlarım:

Dynodaki yorumlarım yoldakilerle tam olarak eşleşmedi. GT veya GTx3076R'dan çok daha
    canlı geldi bana. Garip olan ise bazı yol testlerinde EFR7670 GTX3076 .82ar ile aynı
    devirde spool etti ama düşük RPM de ve tam yüklenmeden atılan viteslerde çok daha
    canlıydı. Gündelik kullanımda 2000-4000RPM şeklinde vites atıldığında eskisine oranla
    %50 daha iyiydi. Bazı başka testlerde gerçekten düşük RPM'lerde GTX serisi 2-3 psi basınç
    basarken EFR serisi 5psi civarı gözüküyordu. Oldukça küçük bir fark gibi gözükebilir
    fakat hissiyat olarak oldukça farklı. Dyno grafiklerinde de EFR serisinin 2000-2500 devir
    aralığında daha fazla tork ürettiğini görebilirsiniz.

Tam gaz yüksek devir hızlanmalarda ise araç daha hızlı olduğunu hissettiriyor. Sanki gücü tam arkanızda hissediyorsunuz. Dyno grafiğini GTX3582 ile kıyasladığınız zaman hezimete uğradığını görüyoruz. GTX3076 ile kıyasladığınız zaman, respool zamanı oldukça yakın fakat EFR serisi biraz daha iyi hissettiriyor.

GTX3076R ve EFR serisinin bazı yol grafiklerini derleyeceğim, sanırım benim
    ne hissettiğimi tam anlamıyla gösterecektir.

Son olarak:

Piyasada bir sürü turbo var, turbine büyüklüğüne göre belli bir RPM aralığında spool
    edecek, kullanılan compressor wheel'a, devir kesicinize ve basıncınıza göre belirtilen
    güce ulaşılacak sanırdım. Bunun sebebi Garrett ve diğerleri hangi ölçüde wheel üretirse ve bunların
    balansı turboların spool karakterini ve verecekleri gücü belirlerdi. Fakat Borg Warner,
    turbolarda hala emsalleri olan GTX/GT3582R lardan daha hızlı spool etmesini sağlayıp
    neredeyse aynı gücü üretebilmelerini sağlayacak küçük sihirlerin saklı olduğunu kanıtladı.

PERRIN Performance tüm EFR serileri ile ilgili yorum yapmaktan şuan için çekiniyor. Ne zaman
    EFR7064 ve 8374'ü test etme imkanımız olucak işte o zaman biz ve diğer müşteriler EFR
    serisinin pazarda tutunup tutunamayacağına karar vereceğiz. EFR serisi diğer turbolardan
    beklentim ise öyle yada böyle Garrett ürünlerine göre avantajları olacak fakat bire bir
    denk ürün olmak yerine Garrett turbo modellerinin arasında kalacak. Tabi Fiyat, verim,
    dayanıklılık, hissiyat yönünden avantaj sağladığı sürece bu durum bir dezavantaj
    olmayacaktır.

Sırada ne var?

Bu arada EFR 7064 ü test etmek için ricalarda bulunacağım. Her an Full-Race tarafından
    monte edilip dyno edilmiş olan 8374'ün testi elime ulaşabilir. Bence bu turbo daha fazla güç çıkarıcak, bunu söylemekten nefret ediyorum ama yeteri kadar basınç açıp, yeteri kadar devir çevirip tam olarak ne güç çıkaracağını göremeyeceğim. Bu testlerde net sonuç almak ve eğlence için 1.7 ve 1.9 bar basacağım ama o kadar da fazla güç çıkartmayacak... değil mi???

Son bir kaç haftadır sürekli sorulan bir soru: Garrett'i bırakıyor muyuz? tabi ki hayır.
    Bu turbolar bazen kalite departmanında kötü isimle anılsada kendini iyi kanıtlamış
    turbolardır. Geçtiğimiz 2 yıl boyunca 3 adet garanti kapsamında sorun yaşadık. Satış
    rakamlarına orantıladığınızda % olarak oldukça düşük bir hata payı. Garrett'in pazarda
    her zaman bir yeri ve external wastegate ile kullanmak isteyecek bir Garrett müşterisi olacaktır.
    Failure is not an option.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    EFR7670

Fotoğraflar gibi basit şeylerle başlayalım.

Daha yığınla gelecek meraklanmayın!

Logosu bile daha güzel!

Kompresör Pervanesi inanılmaz güzel duruyor, shroud'u çıkarana kadar bekleyin..

EFR diğerlerinin dediği gibi toplamda 3.25'' daha uzun, eminim bu turboyu bir araca oturtmak büyük mücadele gerektirecek.

Şu parça muhtemelen turbodaki favori parçam. SS housing'in kalitesi oldukça yüksek ve internal wastegate yönlendirmesi oldukça cool. Çıkışın açısı ise inlete doğru mükemmel açılandırılmış.

Turbine'ıgösteren başka bir açı

En çok görmeyi merak ettiğim şeylerin başında bov ve nasıl entegre edildiği. Tıpkı mini cooper S'lerdeki gibi benzer tipe sahip. Basınç portu oldukça küçük, yay ise biraz yumuşak, ama küçük portlar yaya fazla basınç gelmeyeceğinin göstergesi. Şu anda portlar çok küçük yeteri miktarda tahliye yapamayacaklar diye düşünüyorsunuz fakat 24psi basan miniler ve bir çok avrupa menşeili araçta gayet güzel çalışıyor. Daha sert yaylar var fakat ben önce bu şekilde nasıl çalışacak bir görmek istiyorum.

EFR'ın kompresör housing i Garrett'e göre daha küçük. Yine daha ufak inlete sahip ki bu kaput altında yer problemi olan araçlar için birer çözüm ayrıca güç almak içinde engel oluşturmuyor.

Aşağıda EFR ve Garrett Housingleri yan yana. Hangisinin daha güzel olduğunu görebilirsiniz. EFR'ın dökümü çok daha pürüssüz ve bir kaç kere yere düşmesine rağmen gayet iyi durumda.

PPR engineering - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    süper paylaşım eline sağlık...
    Zahida, aklına ehl-i hikemin olma hasud, vermeyince sana Ma’bud ne yapsın Mahmud. ( Şinasi )

ademsezer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bilal efr kullanıcaz kısmetse gelmesini bekliyoruz tek eksik turbo şuan
    BAZOOKA CİVİC
    TR 100-200 FWD REKORU 4,53s
    732 hp 660 tork
    KARA MAMBA EWO MUSTANG DYNO 50 PSİ 850 HP
    DR ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı ademsezer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilal efr kullanıcaz kısmetse gelmesini bekliyoruz tek eksik turbo şuan
    hayırlısı olsun. yeni manifold alman gerekebilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B.Aktepe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlısı olsun. yeni manifold alman gerekebilir.
    full race twin scroll t4 manifolt almıştık uymazmı bilal turbo nun kodu efr 9180 olması lazım
    BAZOOKA CİVİC
    732 hp 660 tork
    DR ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı ademsezer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    full race twin scroll t4 manifolt almıştık uymazmı bilal turbo nun kodu efr 9180 olması lazım
    turbonun boyutları farklı, sığmayabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B.Aktepe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turbonun boyutları farklı, sığmayabilir.
    9180 t4 twin scroll uyuyo sanırım diger serileri farklı gozukuyo
    BAZOOKA CİVİC
    732 hp 660 tork
    DR ECU

TAM35GNY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu bahsi gecen turbolar piyasada yok ki 3 ay bekledim EFR yi sonra parami geri aldim GTX ile de benzeri seyler yasanmisti ilk ciktiginda ama cabuk toparladilar cok sukur.. EFR 9180 piyasaya dusene kadar garrett yeni birsey cikartacak gibi gorunuyor..

can0001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eline sağlık teşekkürler...
    M.CAN EKER...

PRoject01 Garage

MCanEkerPhotography:
    MCanEkerPhotography

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konuyu hortlatmak gibi olmasın ama bu borgwarner ları external wastegate e çevirebilir miyiz öteki turbolardaki gibi bilen var mı

Ken_Block - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ellerinize sağlık çok güzel bir paylaşım

CGR328 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onur_guler88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konuyu hortlatmak gibi olmasın ama bu borgwarner ları external wastegate e çevirebilir miyiz öteki turbolardaki gibi bilen var mı
    çevirebilirsiniz , internal wg yi walf piminden çıkarın tahliye valfinide körlerseniz external wg takabilirsiniz , körlemeyide o pulun bastıgı yerleri kaynakçı bulup tig kaynağı ile tel vermeden balık sırtı şeklinde eritip yapıştırarak yaparsanız 10 numara olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CGR328 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çevirebilirsiniz , internal wg yi walf piminden çıkarın tahliye valfinide körlerseniz external wg takabilirsiniz , körlemeyide o pulun bastıgı yerleri kaynakçı bulup tig kaynağı ile tel vermeden balık sırtı şeklinde eritip yapıştırarak yaparsanız 10 numara olur
    dediğiniz işlem diğer turbolarla aynı ben kendi turbomada yaptım aynı işlemi eğer işlem aynıysa bi problem olmaz heralde keşke externally gated olarak da üretselermiş

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dediğiniz işlem diğer turbolarla aynı ben kendi turbomada yaptım aynı işlemi eğer işlem aynıysa bi problem olmaz heralde keşke externally gated olarak da üretselermiş

bazı modellerinde t4 leri non wg zaten kullanabiliyorsanız onları kullanın bence
    körler sağırlar

MyDream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Garettin bu piyasadaki ağam paşam dönemleri çok sıkıcıydı inşAllah bu hareketler artık onların uyanıp bişeyler yapmaları adına bir dürtü olur. Adamlar Biz Türkiyeye arızalı stoktaki depodaki malları gönderiyoruz nasılsa geri gönderemiyorsunuz yazacak kadar pişginlerdi inşAllah biter bu dert ve padişahlık dönemi. Teşekkürler abi paylaşım içinde güzel oldu.
    USPerformans by UtkuSELAMOĞLU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı senna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bazı modellerinde t4 leri non wg zaten kullanabiliyorsanız onları kullanın bence
    manifoldum t3 oynayasım yok pek orjinalliği ile bi de 1.06 ar altları güçsüzleştirmez mi arabamı günlük kullanasım var da

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    manifoldum t3 oynayasım yok pek orjinalliği ile bi de 1.06 ar altları güçsüzleştirmez mi arabamı günlük kullanasım var da

.92 a/r var ama onda da int. w/g var twin scroll kullanırsın diye söylemiştim aslında bence güzel olurdu manifoldun da uygunsa
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    malesef hali hazırda gt spec single t3 manifold var :s gerçi elimde spec c ts de var ki spec c nin orj manifoldunun birçok aftermarket manifolddan daha verimli olduğunu okumuştum ama o da t4 değil tabi aslında 2.5 hacim ve spec c kapak olduğundan (2.0) ve 9.5 sıkıştırma pistonlarım olduğundan dolumun çok geç olmayacağını düşünüyorum ama gt x30 un hali hazırda elimde olması ve setup ımın eksiksiz olması bana daha yakın geliyor birde emeklemeden koşmama düşüncesindeyim şu an 20 g li aracım x30 a alışıp daha büyük turbolu setup lara öyle geçeyim diye düşünüyorum alt yapım herşeye hazır şu anda.. Ama şeytan daha güçlü araba için oldukça dürtüyo herşeyim hazırken 7670 e meyilleniyorum.. bilemedim hangisi en mantıklısı..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)