User Tag List

Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
76 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: Bireysel emeklilik sizce nasıldır?

ozgurluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CRX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazdiklarinizi fazla detaylandiramadim ayrintili cevap yazicam fakat sunu soyleyeyim besten emekli oldugunuzda sirket size 3 teklif sunar, paranizi ya toplu olarak alirsiniz yada sureli veya suresiz maas alirsiniz, surelide dediginiz gibi icerdeki paraniz belli miktar ve vadelerle size geri verilir fakat suresi vardir, suresiz maas almak isterseniz sirket riskinize gore bir hesaplama yapar, sonucta kisi 60 yasindada vefat edebilir 100 yasindada, o anki yasiniz ve cinsiyetinize gore sirket teklifini sunar ve yasam boyu maas alirsiniz, fakat kisi vefat ettigi an para devlette kalir, varisleri kalan paray iceriden alamaz, sirket sizin 101 yasina kadar yasamamanizin riskini alir, sizde yasamanin riskini alirsiniz, sonuc olarak olene kdr bes ten maas alabilirsiniz.
    Ama aylık alacağım para düşük olur zannediyorum ?

Çok iyi şekilde FON ları kontrol etmedikten sonra sonu hayal kırıklığı olur gibi geliyor bana.

Yine yazdıklarımla ilgili müsait zamanınızda ayrıntılı ve net cevaplar verirseniz konuyu takip eden bir çok arkadaşımız da kafasında ki sorulara cevap bulacaklardır.

İyi forumlar.
    Kuralları çoğunluğun koyması, çoğunluğun haklı olduğu anlamına gelmez. Bu sadece çoğunluğun kolay aldandığı anlamına gelir.

CRX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozgurluk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama aylık alacağım para düşük olur zannediyorum ?

Çok iyi şekilde FON ları kontrol etmedikten sonra sonu hayal kırıklığı olur gibi geliyor bana.

Yine yazdıklarımla ilgili müsait zamanınızda ayrıntılı ve net cevaplar verirseniz konuyu takip eden bir çok arkadaşımız da kafasında ki sorulara cevap bulacaklardır.

İyi forumlar.
    Tabiki suresiz dediginizde onlarca yil maas alma hakkiniz oldugu icin sureliye gore daha dusuk maas alirsiniz ama bu yine iceriye yatirdiginiz rakam ile alakali bir durum, siz ne kdr ciddi paralar yatirirsaniz getiriside duzgun danisman ve fon takibiyle ciddi yerlere getirilebilinir. Sonu hicbir sekilde hayal kirikligi olmaz en kotu para biriktirmis olursunuz sozlesme sartlarina uyulduktan sonra, bilincli baslamak ve takibini yapmak cok onemli.

ozgurluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabiki suresiz dediginizde onlarca yil maas alma hakkiniz oldugu icin sureliye gore daha dusuk maas alirsiniz ama bu yine iceriye yatirdiginiz rakam ile alakali bir durum, siz ne kdr ciddi paralar yatirirsaniz getiriside duzgun danisman ve fon takibiyle ciddi yerlere getirilebilinir. Sonu hicbir sekilde hayal kirikligi olmaz en kotu para biriktirmis olursunuz sozlesme sartlarina uyulduktan sonra, bilincli baslamak ve takibini yapmak cok onemli.
    Peki bu katılım aidatı konusu nasıl ? alınıyor mu alınmıyor mu ? şartlı mı alınmıyor ?

Daha önce %25 veya %27 idi sanırım vergiden kazanç oluyordu. Yeni gelen sistemle beraber bu miktarlar farklı bir fonda değerleniyor ve emekliliğe kazandığımızda bu bedeli alabiliyoruz sanırım. Yani erken ayrılma durumunda bu birikim yanıyor mu ? veya ne kadar kısmı yanıyor ?

Şimdilik çıkmam gerekiyor yarın daha yoğun sorular soracağım İyi akşamlar
    Kuralları çoğunluğun koyması, çoğunluğun haklı olduğu anlamına gelmez. Bu sadece çoğunluğun kolay aldandığı anlamına gelir.

rebel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    can yazdıklarınla çok aydınlatıcı oluyosun saolasın ama yeni sorular belirdi kafada

-Vergi iadesi kalktı deniliyor ama sen erken çıktığında yararlanamassın diyorsun ?
    -Vergi iadesi kalktığından devlet bize destek primi vermiyomu zaten ?
    -34 yıl demek bi ömür demek ,hiç bişeyin garantisi yok ve çok uzun bi süre bu kararı kimse veremez bence. Orta vadeli poliçe bana daha mantıklı geldi ama BES te 10 yıl şartı var dedin. 10 yıl yatırdım sonra çekmeye kalktığımda kesinti olucak mı olmuycakmı ? Olmuycaksa 10 yılda parayı yatırdım sonra hiç ellemeden 56 ya kadar bekledim bu para ama az ama çok %100 değerleniyor değilmi ?
    -Bide yılda bikaç kez fon değiştirme şansımız oluyor ama neye göre bu fonu secıcez? Riskler neye göre alınır . Fazlaca risk ana parayı kuruturmu ? yada bizi eksiye çekermi ?

naci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bireysel emeklilik yerine orta vadeli birikim policeleri yapmanizi oneririm, kizlariniz icin bes yapmak istediginde sozlesme direk sizin adiniza olacak minimum 120 ay odeme yaptiginizda sure sonunda getiri uzerinden yuzde 10 stopaj odeyerek paranizi toplu alabilirsiniz, fakat be s e gelen yeni kanunla birlikte sistemi 56 yasina kadar tasimazsaniz devletin vergi avantajindan dolayi sizin adiniza yaptigi katkidan yararlanamazsiniz, mevzuati farkli bir plan secmenizi oneririm, firma ismi vermek istemiyorum.
    Orta vadeli birikim poliçeleri nelerdir? elimde biraz çocukların birikmiş parası var, faizde duruyor ama faizler çok düşük.
    2 Temmuz 1993 unutma / unutturma

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    8 senedir ödüyorum 10.000 tl param birikmiş 112 lira taksidim boş ver dursun orda ilerde lazım olur

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Semii Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lanet gitsin yaa güzel sesli bi abla var arayıp duruyor günlerdir.

içerde dışarda neresi mümkünse görüşebiliriz diyor.sanırım bende bireysel emekli olucam
    ahahahah Semi alemsin ya

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kısa bir hort olabilir sanırım . İş teklifi geldi anadolu sigorta'dan bireysel emeklilik alanında çalışmam için . 1 ocak 2017 tarihinden itibaren yasa yürürlüğe giriyor ve zorunlu hale getiriliyor. Tabii ayrıntısı çok 2 ay içinde cayma hakkı tanınıyor müşterilere.

Bu iş benim için mantıklı olabilir mi ? Geleceği var mıdır ? Hemen hemen aynı iş sektöründe olan arkadaşlar varsa ya da tanıdığı tarafından bana bilgi sağlayacak çok sevinirim.
    imzasız..

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Giriş zorunlu olacak ama devam zorunlu olmayacak. 2 aylık zorunlu süreden sonra birçok çalışan bes'le vedalaşır. Asıl mesela ocak ayında başlayacak. Asgari ücretli adama ''senin maaşından şu kadar zorunlu kesinti yapıp bes hesabına yatıracağız'' dediğimizde yekten bize saydıracak. Vergi kesintilerini bile işverenden biliyorlar ne yazık ki.

Bes satışına gelince; daha evvel bu işi yapan arkadaşlarım oldu. Geleceği falan yok o işin. Çevren bittiğinde ayrılmak zorunda kalacağın bir iş. Çünkü sürekli hedef koyacaklar, baskı yapacaklar daha çok kişiyi bes'li yapman için. Mesela, öz kardeşim gelse beni ikna edemez. Bana göre tam bir saçmalık. Para biriktirmeyi ve biriktirdiğini yönetmeyi beceremeyenler için bir alternatif olabilir ancak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhasebeci arkadaşlar yardım.

Belli bir sayıda personel çalıştıran iş yerleri için 2018 de zorunlu bes devreye giriyordu. 2017 de bu sisteme geçenler var. ASgari ücret alan kişi buna katılacak mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Belli bir sayıda personel çalıştıran iş yerleri için 2018 de zorunlu bes devreye giriyordu. 2017 de bu sisteme geçenler var. ASgari ücret alan kişi buna katılacak mı?
    Bildiğim kadarıyla herkes zorunlu katılıyor. Ama hemen çıkabilir sistemden.
    Okumadan imzalamam.....

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla herkes zorunlu katılıyor. Ama hemen çıkabilir sistemden.
    sisteme dahil olup olmadığını sorgulayabileceğin bir e-devlet sayfası var mı ?

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Katılacak ama çalışan sayı kısıtı var. Katılı 1 ay içerisinde iptal edenlerden çıkış kesintisi yapılmıyor.

Sonrasında çıkanlardan kesintiler var. Şahsi olarak ben çıktım, çünkü cicili bicili anlatılan devlet size %25 veriyor olayı bir nebze kandırmaca.

Ayrıca emeklilik diye bir durum yok, biriken paranı ya toplu olarak alıyorsun ya da istediğin vadede sana geri ödüyorlar.

Yani 30K ödedin 10 yılda. Faizi + devlet katkısı 40K oldu ya diyor bunu peşin vereyim ya da 36 ayda ödeyeyim.

37 ay para yok. Emeklilik mantığına aykırı bir durum, ***** emekli dendiğinde kişi vefat edene kadar ödeme yapılır, varsa 18 yaş altı (okuyanda 21 sanırım ) ya da eş ona kalır maaş ödenmeye devam eder.

+ olarak 45 yaş üzerinde sisteme giriş yapılamıyor.

c) Çalışan sayısı yüz ve üzerinde ancak ikiyüzelliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/7/2017 tarihinden itibaren,

ç) Çalışan sayısı elli ve üzerinde ancak yüzden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2018 tarihinden itibaren,

d) Çalışan sayısı on ve üzerinde ancak elliden az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/7/2018 tarihinden itibaren,

e) Çalışan sayısı beş ve üzerinde ancak ondan az olan bir işverene bağlı olarak çalışanlar 1/1/2019 tarihinden itibaren,

Açıklama kafi gelmez ise detay verebilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sezgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sisteme dahil olup olmadığını sorgulayabileceğin bir e-devlet sayfası var mı ?
    E-devletten kendi TC no ve şifresi ile herkes kendine bakabilir.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Katılacak ama çalışan sayı kısıtı var. Katılı 1 ay içerisinde iptal edenlerden çıkış kesintisi yapılmıyor.

,

Açıklama kafi gelmez ise detay verebilirim.
    Asgari ücretli çalışanın maaşından kesilecek mi peki=?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2017 için 53.3 TL kesiliyordu.

Prime esas kazanç üzerinden 2018 de de 60.87 TL kesilecek.

(Hesaplaması = Brüt asgari ücret'in %3'ü = 2029 *0.03 = 60.87 )

Örn. Maaşı brütten bildirilen ve brüt ücreti 3000 TL olan adam 90 TL ödeyecek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edit geri gelsin.

Asgari ücretliden de kesilecek. @free-hifi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet......
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hatta geçmiş senelerde sistemden çıkan arkadaşlar da dikkat etsin. Çıkanlar 45 yaşına kadar her sene sisteme alınacak diye karar vardı.
    Okumadan imzalamam.....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)