User Tag List

Sayfa 2/23 İlkİlk 123412 ... SonSon
420 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Nedir bu GSS..?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Süper haberler bunlar.. Güzel güzel
    Daha da fazla aksiyon olur umarım..
    Hatta yeni vergiler çıkarsınlar lütfen.. ÇHV (Çevre ve hava vergisi) gibi mesela..

Akaryakıt ya da taşıt vergisine eklenebilir örneğin. Ama burada sadece aracı olanlardan vergi alınıyor.. olmaz yeterli gelmez..

Herkesten toplanması gerek.. Elektrik su doğalgaz gibi mutlak ödenen faturalara eklenmeli ki vergi toplarken sorun yaşanmasın

Hızlarını kesmezler umarım.. Çok istiyorum daha da ittirsinler..

Makinist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ahk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşin içinde olduğum için açıklamalı ve doğruları yazayım gazetelerde veya yanlı haberlerden farklı olarak sadece doğrular şunlar :
    1-Herkes sigortalı olmak zorunda yani sen pazarcısın nasıl olsa bana bişey olmaz diyerek sigorta yaptırmama hakkın yok artık sigortalı olmak zorundasın. Bunu yaparken iki alternatifin var ;
    a) Gelirim yok diyerek yeşil kartlı olucaksın.
    b) Gelirim var diyerek gelirini belgeleyecek ve ona göre 35 ile 212 arasında para ödeyeceksin. Ve unutulmaması gereken bu para sadece sağlık yardımı için yani sen bu parayı ödeyerek emekli olmayacaksın.....

2- Devlet isterse bundan sonra fizik tedavi veya kaplıcalar saçma bişey diyerek bunu ödemem diyebilecek. Veya MR veya buna benzer tetkikler.

3- Reçetelerde zaten 3TL alınıyordu tek fark artık 3 kutudan fazla ilaç alırsan kutu başına 1 TL ödemek gerekecek

Bundaki amaç sen daha çok gelir elde ediyorsan daha fazla prim ver, gelirin yoksa hiç prim ödeme mantığı var. Maaş alanlar zaten bu parayı ödemeyecek çünkü onlar zaten sigortalı bundaki amaç kayıt dışının büyüklüğünüde ortaya çıkarmak.
    Peki bununla ne yapıcaklar sen saf gibi ohhh 100TL'ye sigortalıyım diyeceksin iki gün sonra maliye sana bi tebligatla şaka yapıcak

İşin içi çok karışık hem iyi hem kötü yanları var ama sakın olaki medyaya güvenmeyin alın kanunları ve kanun hükmünde kararnameleri kendiniz okuyun yoksa herkes kendine göre yontarak sizi yönlendiriyor.
    İşin içindeyim dediğiniz için soruyorum. Nasıl bir yol takip edeceğiz bu işlemleri yaparken..? Herhangi bir belge ilemi gidilecek sosyal yardımlaşma müdürlüğüne..? Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

vodkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ona zam buna zam şuna zam araya zam saga zam sola zam yetmedi kuzey doguya zam kuzey batıya zam....
    kendine bilmem kac zam opss pardon bunlar güncelleme oluyordu.

en sonunda gidicem gırtlaklarını mikilicem bunların.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Quantum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Süper haberler bunlar.. Güzel güzel
    Daha da fazla aksiyon olur umarım..
    Hatta yeni vergiler çıkarsınlar lütfen.. ÇHV (Çevre ve hava vergisi) gibi mesela..

Akaryakıt ya da taşıt vergisine eklenebilir örneğin. Ama burada sadece aracı olanlardan vergi alınıyor.. olmaz yeterli gelmez..

Herkesten toplanması gerek.. Elektrik su doğalgaz gibi mutlak ödenen faturalara eklenmeli ki vergi toplarken sorun yaşanmasın

Hızlarını kesmezler umarım.. Çok istiyorum daha da ittirsinler..
    Bencede daha değişik vergilerde alsınlar. Paspasa ayak sürdü vergisi, sokakta kedi sevdi vergisi, berbere girdi çıktı vergisi, kulağını kaşıdı vergisi, nefes aldı ama veremedi vergisi....
    Vay arkadaş ya, zaten daha maaşımı almadan köşede makası basıp yarısını alıyorlar birde her ay bunu mu ödeyeceğiz. Çüş, oha.
    Hakikaten sıkıldım artık memleket yaşanmaz hale geldi.
    Bencede Evren'in dediği gibi, yarattığınız tablodan gurur duyun.
    Benden alınan vergiler haram zıkkım olsun, öteki tarafta iki elim yakalarında olacak.

se®k@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben 27 yaşında olduğum ve işsiz olduğum için, bu haberler daha yayılmadan araştırıp başlatmıştım. Özel Sigorta yaptırmaktansa buna başvurduk. Başvururken de 2012 de zorunlu olacagını söylemişlerdi.

Devletin sadece sağlık sigortasından, her ay o sigortanın ederi kadar para yatırarak yararlanıyorsunuz. Konu bu yani...

Aylık ödenecek sigorta primi için, 2 ya da 3 kademe vardı bildiğim kadarıyla...

(Ev halkının toplam aylık kazandıgı para) / (Toplam ailedeki kişi sayısı) na bölünüyor. Çalışan ya da çalışmayan farketmiyor. Toplam ailedeki kişi sayısı işte...

Devletin belirlediği para sınırları var. Bu hesaplanan rakam, o sınırların altında veya üstünde kalırsa ona göre prim yatırılıyor.

Örnek:

A) (Toplam eve giren para miktarı / Evdeki toplam kişi sayısı) < 500 TL ise en düşük prim ödeniyor

B) 500TL < (Toplam eve giren para miktarı / Evdeki toplam kişi sayısı) < 800 TL ise en düşük primin bir üst seviyesindeki miktar ödeniyor vs vs....

Yukarda yazdığım rakamlar tamamen benim kafamdan uydurduğum rakamlardır. Doğru olanlarını hatırlamıyorum.

Ama aylık yatıracağınız prim bu hesaplamaya göre belirleniyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karman corban birşey oldu bu tam anlayamadık ki

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kol gibi giricek

SOMEONESPECIAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    SSK lı olanlar ne olacak. Bizi bağlıyor mu bu durum

Bad-Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sigortasız olanlar için bişey bu , peki banka hesaplarındaki parada incelencek diyorlar hesaplamalar nasıl oluyor tam bilen var mı
    Bir Okumuş Cahile Birde Yaşayan Ölü'ye Ne Dersen De Anlatamazsın...

Maxiboost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bad-Fast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sigortasız olanlar için bişey bu , peki banka hesaplarındaki parada incelencek diyorlar hesaplamalar nasıl oluyor tam bilen var mı
    evet onu bende merak ettim misal faizde parası olanlar, emekliler nasıl etkilenicek birde?

devletin yararlanmadığım bir hizmetine neden para vermek zorundayım?

mmustu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya 50 sayfa konu okudum bu olayla ilgili herşey karma karışık bi ali tezel düzgün yazmış

şimdi atıyorum

4 kişilik aile baba esnaf çocuklar çalışıyo anne ev hanımı

dolayısı ile sosyal güvencesi yok esasında var baba bağkurlu ve bakmaya mükellef sonuçta

bu durumda anne bu sigortaya başvuru yapmak zorunda mı ?

2000HC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yok para falan lan yeter bıktım kan emici şerefsizler
    Wrecked Ford.. Pinto under bonnet

Bad-Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mmustu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya 50 sayfa konu okudum bu olayla ilgili herşey karma karışık bi ali tezel düzgün yazmış

şimdi atıyorum

4 kişilik aile baba esnaf çocuklar çalışıyo anne ev hanımı

dolayısı ile sosyal güvencesi yok esasında var baba bağkurlu ve bakmaya mükellef sonuçta

bu durumda anne bu sigortaya başvuru yapmak zorunda mı ?
    baba bağkurlu olunca eşler birbirlerinden yararlanıyor benim bildiğim
    Bir Okumuş Cahile Birde Yaşayan Ölü'ye Ne Dersen De Anlatamazsın...

Makinist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle bir yazı buldum. Prim hesaplamasıyla ilgili. Biraz daha açıklayıcı.

GENEL SAĞLIK SİGORTASINA NASIL PRİM ÖDENİR?

GSS olmanın birinci şartı Türkiye’de ikamet etmek, ikincisi ise GSS Giriş Bildirgesini kuruma vererek prim ödemektir. Peki prim nasıl ödenecek? İzlenecek yol nedir? GSS’ye girmek isteyenler ilk olarak gelir testi yaptırabilirler. 1 Ekim tarihinden itibaren 2 yıl süreyle gelir testi ilçelerde kaymakamlıklar, illerde ise valilikler aracılığı ile yapılacaktır. İl ve ilçe idare kurullarının öteden beri yeşil kart uygulamasından gelen tecrübeleri bu işlem için kullanılacak.
    Gelir testinde kişinin veya ailenin aylık gelir miktarının ne olduğu tespit edilecek. Örneğin, kişi başına aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlar GSS primi ödemeyecekler (666x1/3=222 TL). Aylık geliri kişi başına bugün için 222 TL’nin altında olanlar yeşil kart alarak sağlık yardımı almaya devam edecekler. Bu kişilerin primleri devlet tarafından ödenecektir.
    Kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olanların gelirlerini ise valilikler veya kaymakamlıklar tespit edip Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderirler.
    Aylık geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar ise aylık 26.64 TL GSS primi ödeyerek sağlık yardımı alabilirler. (Hesaplamada önce asgari ücretin üçte biri alınır ve GS primi olan yüzde 12’si GSS primi olarak ödenir: 666/3 = 222x%12 = 26. 64 TL)
    Aylık geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar ise 79.92TL GSS primi öderler. (Hesaplama şu şekilde yapılmaktadır: Asgari ücretin yüzde 12’si GSS primi olarak hesaplanır. Yani 666x%12 = 79.92 TL)
    İkinci yol ise kişilerin gelir testine girmeden doğrudan asgari ücretin iki katı üzerinden GSS primi ödemek istemeleri halinde, 159.84TL ödeyerek GSS sigortalısı olabilirler. (Hesaplama şu şekilde yapılır: 666x2 = 1.332 TLx%12 = 159.84 TL)

SNOPYY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu devırde hastada olmıcaksın arkadaş
    Time is money time is power!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mmustu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya 50 sayfa konu okudum bu olayla ilgili herşey karma karışık bi ali tezel düzgün yazmış şimdi atıyorum 4 kişilik aile baba esnaf çocuklar çalışıyo anne ev hanımı dolayısı ile sosyal güvencesi yok esasında var baba bağkurlu ve bakmaya mükellef sonuçta bu durumda anne bu sigortaya başvuru yapmak zorunda mı ?
    Baba eğer anneyi bağkur'da tanımlattıysa annenin başvurmasına gerek yok zaten o sağlık hizmetlerinden yararlanıyordur. Burdaki olay çok basit hastaneye gidince ücretli olarak sağlık hizmeti alanlar gidip başvurmak zorunda bu kadar.

cliver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet gss şöyle bişey bırazda calısan ınsanların bordro sundan aylık 35 lıra daha nasıl alabılırız gibi
    Alıntı cliver Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güneşi göremedim diye ağlarsan yıldızlarıda göremezsin
    alın teri
    16 YA 234 minik serçem
    16 BS 462 Clio rsi
    16 R 5115 Saxo vts(Kermit)
    16 GU 424 punto hgt
    Anka Vts
    belediye otobüsü

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konuyu pek okumadın sanırım çalışanlardan ek bir sağlık primi alınmıyor.

cagri-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki bende bırsey sorabılırmıyım benım SSK girişim var baya önceden ara ara çalıştım ve hep primler yattı hatta Ekim'e kadarda yatıyordu. Şu ançalışmıyorum okuyorum benimde gitmem gerekiyormu?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)