User Tag List

Sayfa 3/23 İlkİlk 1234513 ... SonSon
420 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Nedir bu GSS..?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    okuyorsan açık öğretimi sanmıyorum ama normal üniversitelerin mediko sosyal olanaklarını kullanıyorsun yani gitmen gerekmez.

cagri-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yok örgünüm Ege'de, açıkta var bir yandan...

Yani sağlık açısından Allah göstermesin hani yararlanmak için sormuyorumda şimdi bu hiç gitmeyene 212 tl aylık prim borcu çıkarıyor demişler ya gitmeyiz etmeyiz önümüze büyümüş halde dönmesin sonra. Onu merak ettim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sen zaten mediko sosyal'den sağlık hizmetini ve eczacılık fakültesi içindeki eczanden de ilaç ihtiyacını alabiliyorsun o yüzden gitmene gerek yok ileride de senden neden prim yatırmadın derlerse (askerlik yapıpta tekrardan çağırılmak gibi) o sırada öğrenci olduğunu belgelersin.

cagri-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tamam çok teşekkür ederim bilgiler için.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    okudum okudum da bi mok anlayamadım yahu :/

TechTurkey cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ahk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    okuyorsan açık öğretimi sanmıyorum ama normal üniversitelerin mediko sosyal olanaklarını kullanıyorsun yani gitmen gerekmez.
    bu 26 yaşını doldurmamış öğrenciler için geçerli.
    " If everything seems under control, you're just not going fast enough. "

chaylak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlgili arkadaslar oldugu icin sormak istiyorum. Bir arkadasim var, 3 kisi yasiyorlar. Anneleri ve 2 kardes. Kardeslerden biri calisiyor, annesini sskdan kendi ustune aldi. Diger kardes daha once sigortali calisti fakat suan calismiyor. Calisan kardes asgari ucret aliyor. Gssye basvurmalari gerekiyor anladigim kadariyla. Peki prim odemeleri nasil olacak?
    00' Civic 1.6IES

Makinist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ahk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer hiçbir kurumda görünmüyorsan (SSK,BAĞKUR,EMEKLİ SANDIĞI) sosyal güvenlik kurumuna gidiceksin ne kadar gelirin olduğunu belli edicek belge veya beyanına göre ödemen gereken prim ortaya çıkacak ama lütfen unutma sağlık güvencesi çok önemlidir ayrıca bu ödeyeceğin prim seni emekli yapmayacak emekli olmak için isteğe bağlı sigorta primi ödemen gerekir. Tabi birde eğer yüksek tutarlarda kazancın ortaya çıkarsa vergi dairesi ile oluşabilecek problemleri bi mali müşavire danış sürpriz bi gelir vergisi ödeme.
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Bad-Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu 26 yaşını doldurmamış öğrenciler için geçerli.
    25 e giren mi , 25 i bitiren mi öğrenci olsada ödiycek acaba
    Bir Okumuş Cahile Birde Yaşayan Ölü'ye Ne Dersen De Anlatamazsın...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu uygulama hiçbir sağlık güvencesi olmayan kişileri etkiliyor sanırım.

ben çalışıyorum eşim ve çocugum benim üzerimden bakılıyor benim eşim için herhangi bir
    başvuru yapmama gerek kalmıyor.

birde babam emekli kardeşim 18 yaşını doldurdu üniversiteye hazırlanıyor daha önceden sigorta girişi gösterildi şuan 18ini doldurdugu için babamdan faydalanamıyor onun başvurması gerekirmi ??
    📖Oku! Diye emreden okudunmu diye sormazmı ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı chaylak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlgili arkadaslar oldugu icin sormak istiyorum. Bir arkadasim var, 3 kisi yasiyorlar. Anneleri ve 2 kardes. Kardeslerden biri calisiyor, annesini sskdan kendi ustune aldi. Diger kardes daha once sigortali calisti fakat suan calismiyor. Calisan kardes asgari ucret aliyor. Gssye basvurmalari gerekiyor anladigim kadariyla. Peki prim odemeleri nasil olacak?
    35TL prim ödemesi yapması gerekicek.

Alıntı mmts-tyle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu uygulama hiçbir sağlık güvencesi olmayan kişileri etkiliyor sanırım.

ben çalışıyorum eşim ve çocugum benim üzerimden bakılıyor benim eşim için herhangi bir
    başvuru yapmama gerek kalmıyor.

birde babam emekli kardeşim 18 yaşını doldurdu üniversiteye hazırlanıyor daha önceden sigorta girişi gösterildi şuan 18ini doldurdugu için babamdan faydalanamıyor onun başvurması gerekirmi ??
    eşin ve çocuğun için gss'den sana bi yazı gelmezse ödeme yapmana gerek yok çünkü gss'de şu an için onların tescil kaydı mevcut ve eğer ödeme yapmalarını veya gelir beyan etmelerine gerek varsa sana (nüfusta kayıtlı adresine) bi yazı gelmesi gerekiyor.
    Kardeşinin başvurması gerekiyor gelir tespitine göre prim bedeli çıkar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bakın ben devlette çalışmıyorum veya sigorta uzmanıda değilim ama sağlıkla ilgili kanunlarla sürekli ilgilendiğim için elimden ve bilgimden geldiği kadar cevap vermeye çalışıyorum.
    Eğer nüfusta kayıtlı adresiniz doğruysa size yazı gelme olasılığı yüksektir. Yani siz gitmesenizde onlar size gelirler

TechTurkey cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bad-Fast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    25 e giren mi , 25 i bitiren mi öğrenci olsada ödiycek acaba
    rektörlük açıklaması ;

GENEL SAĞLIK SİGORTALILIK HAKKI VE TEDAVİ GİDERLERİNİN KARŞILANMASI İLE İLGİLİ REHBER

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun tüm hükümlerinin 01.01.2012 tarihinde hayata geçirilecek olması nedeni ile ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan tüm insanlar aynı kanunun 60. maddesinde belirtilen koşullarda Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıştır.
    Bu doğrultuda Üniversitemiz öğrencilerinin Genel Sağlık Sigortalılıkları hakkında aşağıda yer alan açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1) Bir işte çalışarak gelir elde eden ve kendi adına sosyal güvencesi bulunan öğrenciler,

Bu statüde yer alan öğrencilerimiz çalışmaları karşılığında Genel Sağlık Sigortalılıklarını kazanmış olmalarından dolayı gerçekleştirmeleri gereken ekstra bir işlem gerekmemektedir. Sosyal güvenlik aktivasyonlarının yapılmamış olması durumunda bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Merkezi'ne başvurularak aktivasyon işlemi gerçekleştirilmelidir.
    Üniversitemiz bünyesinde Kısmi Zamanlı Öğrenci olarak çalışan ve staj görevini yerine getiren öğrencilerimiz bu kapsamda değerlendirilmez.

2) Her hangi bir işte çalışmayan;

a) Aile fertleri tarafından sosyal güvencesi sağlanan ve 25 yaşını doldurmamış öğrenciler,

Öğrencilerimiz aile fertleri içerisinden (anne, baba, eş) sosyal güvencesini sağlayacak olan üyesi adına Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi içerisinde tanımlanmış olması gerekir. Bu işlemler eğitim öğretim dönemleri itibari ile temin edilecek Öğrenci Belgelerini Sosyal Güvenlik Merkezleri'ne teslim etmek suretiyle güncellenmelidir.

b) Yaş sınırı olmaksızın ailelerine ait sosyal güvence bulunmayan veya 25 yaşını doldurmuş öğrenciler,

Aile fertleri içerisinde sosyal güvencesi olan ferdin bulunmaması veya öğrencimizin 25 yaşını doldurmuş olması durumunda öğrencilerimizin ikamet adreslerinin bulunduğu il veya ilçe merkezlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir tespiti yaptırmaları gerekmektedir.
    Gelir tespiti sonucunda aile bireyleri başına asgari ücretin üçte birinden az gelir tespit edilmesi durumunda öğrencilerimiz, giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmak üzere Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınır. Tespit sonucunda asgari ücretin üçte birinden daha fazla gelir tespit edilmesi durumunda öğrencilerimiz aylık ödeyecekleri tutarlar belirtilerek (bu tutar gelir seviyesine göre değişkenlik göstermektedir) Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınır. Öğrencilerimizin başvurularını 01.01.2012 tarihinden itibaren 1 ay içerisinde tamamlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde en üst gelir grubu kapsamında değerlendirilir ve yüksek prim oranları ödemek durumunda kalırlar.
    Öğrencilerimiz ülkemizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ait iletişim bilgilerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi | Vakıflarla İletişim web sayfası aracılığı ile ulaşabilirler.

3) Yeşil Kart sahibi olan öğrenciler,
    Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Yeşil Kart verilmiş olan öğrencilerimizin kartlarına ait vize tarihlerinin dolmasının ardından 1 ay içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir tespiti yaptırmaları gerekmektedir. Aksi takdirde en üst gelir grubu kapsamında değerlendirilir ve yüksek prim oranları ödemek durumunda kalırlar.

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun tüm hükümlerinin 01.01.2012 tarihinde hayata geçirilmiş olması nedeniyle ülkemiz sınırları içerisinde yaşayan tüm insanlar aynı kanunun 60. maddesinde belirtilen koşullarda Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıştır.
    5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun geçici 12. maddesinde yer alan; “Kamu idarelerinin sağlık hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin görevleri, yürürlükten kaldırılan kanunlardaki hak ve yükümlülükler çerçevesinde ilgili kayıt ve işlemler kurum tarafından devralınan tarihe kadar devam eder. Devir süreci 01.01.2012 tarihine kadar tamamlanır” hükmü uyarınca belirtilen tarih itibari ile Üniversitemiz öğrencilerinin tedavi giderleri Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından karşılanamayacaktır. İlgili sağlık giderleri ekte yer alan ayrıntılı rehberde görüleceği üzere öğrencilerimizin Genel Sağlık Sigortalılıkları çeşidine göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacaktır.
    Üniversitemiz öğrencilerinin Genel Sağlık Sigortalılıkları ile ilgili ayrıntılı açıklamaların bulunduğu ek rehberin dikkate alınarak, tüm öğrencilerimize duyurulması ve öğrencilerin almış oldukları sağlık karnelerini Başkanlığımıza iade etmeleri hususunda;
    Gereğini rica ederim.
    " If everything seems under control, you're just not going fast enough. "

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    a) Aile fertleri tarafından sosyal güvencesi sağlanan ve 25 yaşını doldurmamış öğrenciler,
    Öğrencilerimiz aile fertleri içerisinden (anne, baba, eş) sosyal güvencesini sağlayacak olan üyesi adına Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi içerisinde tanımlanmış olması gerekir. Bu işlemler eğitim öğretim dönemleri itibari ile temin edilecek Öğrenci Belgelerini Sosyal Güvenlik Merkezleri'ne teslim etmek suretiyle güncellenmelidir.

O kadar yazıdan önemli bölümü yakaladım tamamdır. Ben geçen sene götürmüştüm, öğrenci belgemi yine mi götürmem gerekecek acep.

Bir de miktarlar şaka gibi. Ay sonunu zor getiren insanlar biliyorum, artık tatil yapmadan çalışmak zorunda kalacaklar sanırım.
    Instagram: mutusgarage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya kafamız karıştı sımdı ben lise mezunuyum ama bir işte çalışmıyorum gelirimde yok babamda emekli ne kadar ücret ödeyeceğim 19 yaşındayım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    babanın emekli maaşını aile sayınıza bölüceksin eğer 220 küsurun altındaysa 35TL en iyisi sosyal güvenlik kurumuna gidip gelir tespiti yaptırman.

Bad-Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tabi bu gelirden ihtiyaçlarda hesaplanıyor gıda elektrk vs. eve tebligat geliceği yazıyor gazetede ondan sonra başvuru yapılıyor galiba , yazdığına göre tabi
    Bir Okumuş Cahile Birde Yaşayan Ölü'ye Ne Dersen De Anlatamazsın...

Makinist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk sayfada arkadaşın sorduğu soruyu bende sorim. Gelir hesaplanırken bankadaki para da hesabın içine katılıyormu acaba? Bide şimdi ben eve tebligat gelmesinimi bekleyim yoksa kendimmi gidip başvurim?

se®k@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    simdi haberturkte bi programa konuktu Ali Tezel (Soyadini yanlis hatirliyor olabilirim) , 31 ocaga kadar mutlaka gelir icin basvuru yapin, arastirsinlar dedi. Basvurmayanlara en yuksek primi kitleyeceklermis. 212 TL diyodu yanlis duymadiysam. En yuksek primi odemek zorunda kalmak istemiyosaniz mutlaka basvurun bu ay sonuna kadar...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)