User Tag List

Sayfa 744/999 İlkİlk ... 244644694734742743744745746754794844 ... SonSon
18969 sonuçtan 14.118 ile 14.136 arası

Konu: Hava Durumu (999 Sayfa olduğundan kapanmıştır)

Havayı Koklayan Adam Redfish16V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gece modellerinde her şey güzel gidiyor,yarın sabah bizim ecmwf(mgm'nin baz aldığı) bu akşamki hatasını düzeltirse detaylar çok belirgin olacak.Akdeniz ve iç ege korkmasın,30 kasım itibariyle akdeniz yağış olarak hem iç kesimlere hem kıyılara çok güzel çalışacak.Bol bereketli soğuk aralık bizi bekliyor.
    Progressive Trance & Progressive House Music Producer.
    Spotify : https://open.spotify.com/artist/24ek...jQ&dl_branch=1

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hala farklı yorumlar var,umarım yagıslı bır kıs olur....

Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sene aklımca takip etmiycektim modelleri çıktıları
    Lanet olsun yine saat kovalamaya başladım yok ecmwf başladı ulan gfs bilmem ne
    tü Allah kahretmesin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Eworen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sene aklımca takip etmiycektim modelleri çıktıları
    Lanet olsun yine saat kovalamaya başladım yok ecmwf başladı ulan gfs bilmem ne
    tü Allah kahretmesin
    hahah insan kafayı yiyiyor valla mesela bu sabahta ecmwf önce avrupa derken 2 aralık gibi çoşturdu bizi bu gece her şey belli olur diye düşünüyorum.Çok üstün teknoloji cihazlar bile tahminde baya baya zorlanıyor bunuda görmüş olduk her zamanki gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hadi bakalım başlayalım... yazımı 2 part halinde yazacağım.Şimdi yazacağım part Marmara hariç her yeri ilgilendirecek.akşam üzeri yazacağım partda tamamen İstanbul'a ve marmara bölgesine özel olacak.sebebi nedir böyle oldu derseniz özel bir karar değil tamamen kesinleşen verilere göre hemen yazmayı düşündüm.

-Aylar öncesinden kasım son haftaya işaret çekmiştim.ve şükür kasım 28'den sonra kıpırdanma ve büyük gol olacak yağışlar geliyor.Bu tür tahmin yapanlar,yazan forumlar var.(havaturka,havaforum,ozan abi vb.. ) En büyük amacım bu tür forumlardan daha önce bu öngörüyü görmekti.Tahminimize dönersek.. 28 kasım öğleden sonra ülke genelinde soğuma adım adım başlayacaktır.Çok güçlü çok güzel bir soğuma var ama biraz can sıkıcı durum var..

-Can sıkıcı durumumuz ülke genelinde sistem girmeden önce alçak basıncın erken hareket etmesinden dolayı bize yağmur yollaması.eğer ab hareketi soğuk ile eş zamanlı olsa idi bu yağmur kar şeklinde düşecekti.İç kesimler biraz bu konuda rahat.Zemin soğuk,alt rüzgar soğuk yani anlık güzel bir düşüşle yağmuru hemen kara döndürmek daha kolay.29 kasım akşamına hemen hemen eskişehir-ankara-konya gibi iç anadolu bölgesinde kar yağışına dönme işi bitecektir diye düşünüyorum.Karadeniz'den boludan bahsetmeme gerek yok ki biliyorsunuz o rekor kıracak bölgelerden biri o kesimler.yine aynı şekilde doğuda hiç şüphesiz kar yağışlı.Bizim burdaki oyunumuz iç anadolu-ege ve tabiki marmara ile ilgilidir.

-28 kasımdan başlayan bu olayın 3 aralık sabahına biteceğini düşünüyorum.En etkili kar yağışları tipiler 30 kasım ile 1 aralık günü görülecektir.Ve şunuda hatırlatayım cidden bu sisteme çok güvendim ve son andaki kararsızlıktanda korkmadım değil.Çünkü bir gün modeller türkiye çoşacak diyor bi gün avrupaya atıyor soğukları.eldeki bütün veri kaynaklarına bakıyorsun hepsi kararsız ve şaka gibi..Bende üst seviye rüzgar hareketleri ve tecrübelerime güvenerek bu sistemin geleceğini ön görüyorum.

-antalya'nın yükseklerine kadar kar yağışları inecek ve iç kesimler doğu kesimler bu yönden rahat olsun.Ankara kaç cm vb gibi sorular sormayın çok oynak bir akdeniz'de çalışan alçak basınç var.sağa kaysa 10cm sola kaysa 100cm dolasıyla bunu son 24 saatde konuşuruz.Benim tahminim gölbaşı gibi mamak gibi yerler min 10cm alır.

-Bursa gibi marmara kesimi part 2'de bugün yer alacak.

-3 aralıktan sonra 5-6 gün mola vereceğiz ve aralık ortası 9-10 gibi tekrar çoşacağız.Çok güzel bir aralık ayı bizi bekliyor,kışa hazırlıklarınızı şu son 7 günde yapmanızı tercih ederim.

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3 aralık bjk maçı 8 aralık feyenord maçı var
    kış bundan sonra başlasın en azından kar yağmur çamur olmasın donmayalım yaban ellerde
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

sekizsilindir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GSİ CLUB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    -Bursa gibi marmara kesimi part 2'de bugün yer alacak.
    Bekliyoruz, hacı bekler gibi.. winter stayla geçicez part2 yoruma göre
    group b ___

S1NAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bekliyoruz kankacım
    The Best or Nothing

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Part 2 siddetle beklenmekte
    1881 - 193

Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet... Ocak ayı tarzında Kasım sistemi.90+2'de gelen bir gol sistemi.ve tutarsa kendim adına efsane olacak sistem.Part 2 "Türkiye Vurgununa" hoşgeldiniz..

Trakya ; 27 kasım gece saatlerinde soğuma başlar.29 öğlene ciddi soğuma adım adım girmeye başlar.1 aralık gecesine kadar kar yağışları tipiler görülür.en etkili zamanı 30 kasım ve 1 aralık.

Bursa ve çevresi : Yağmurla başlayan sistem giriş önce doğusundan başlayarak 29 kasım 21:00 gibi kara dönmeye başlar.1 aralık öğlene kadar kar görülür.Lakin doğusu daha şanslı.Harici yerlerde yağışlarda sık sık kesiklik arada yağmura dönme olabilir.Ama can sıkma yok bu durum son 24 saate kadar değişebilir.yağış değişimi için konuyu takip etmeniz tavsiye olunur.

İstanbul - Avrupa Yakası ;
    Trakyadan gelen sistem sayesinde 29 kasım gecesi havada olmak üzere hafif kar taneleri gözükür.Sabaha karşı bulutluluk artar ve 30 kasım öğlene doğru Dek ( deniz etkisi kar) yağışları başlar.Beylikdüzü banko,Bayrampaşa beşiktaş eyüp gibi yerler tipi şeklinde yağış görecektir.örtü olur mu açıkcası araç üstü ufak belki ve gündüz denk geleceğinden fazla örtü beklemiyorum.Ayrıca öncesi yağmur olmasıda düşündürücü.Yinede sizi tatmin edecektir.
    İstanbul - Anadolu Yakası ; İstanbul için en şanslı yerlerden biri.Sistem avrupa yakasından çıktıktan 1 saat sonra boğazdan anadolu yakasına girecek.Daha doğrusu dekler diyelim.kıyı kesimlerden az rakımı yüksek yerler örtü görebilir ufakta olsa.Yine öncesinde yağmur var fakat avrupa gibi çok değil.ve yer sıcaklığı olarakta avrupadan daha soğuk.2-0 avantajlı başlayacak maça.ve yine avrupadan daha avantajlı olarak sistemin en etkili vakti 30 kasım akşamı olacak.

Yukarda eklediğim iki resme iyi bakın.Resmen soğuk afrikaya inecek utanmazsa.. Marmara için güzel soğuk ve görsel olarakta tatmin edici.Hatta yüksekler için beklenilenden fazla olabilir.Dek yağışları olacak dolasıyla kesiklik olacak,yeri gelcek bir yer güneş iken bir yer kopacak bunların göz önüne alıp beklentinizi ayarlayın.Sakarya-İzmit gibi yerler zaten banko kar açısından.Bursa ve çevresi dediğim gibi tatmin olur,doğusu daha şanslı ama.Eskişehir-Afyon-ankara-konya bütün iç kesimler güzel kar alacak.Son cümlelere gelirsem ;
    -Kaç cm olacak v.b soruları son 24 saat kaldığından beraber burda göreceğiz.
    -Marmara sistem öncesi yağmur alacak bu biraz sistem gücünü kırabilir.Ama son 24 saatde dek gücüne göre yağmur felan hikaye olabilir.İç kesimler için böyle durum söz konusu değil direk kar alacaklar.
    -Bu bizim için kasım efsanesi veya güzel bir prova olacak ama büyük balıklar sıralı biçimde geliyor.Son sözüm ise ; 7-12 aralık arası güzel şeyler olacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Takipe tam gaz devam geri kalanına kulak bile asmıyorum ...

BoraRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Görüntü fena. Tebrik ederim Emir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla simdiden av programlari yaptik,umarim sistem gucu azalmaz...

leventrc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yılbaşında İstanbul' da kar durumu ne olur acaba? Ben en çok onu merak ediyorum.

BoraRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emir GFS şimdilik soğuğu kırdı biraz. Nedir yorumların? Aynı tahminler halen geçerli mi?

Yakın takipteyiz.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emirin son yazdıklarını okuyunca bir ürperti geldi.havamı sogudu bir anda

erayakar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    atalarımızın bir sözüdür çok ayva olur ise kışın ayvayı yer siniz diye..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı leventrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yılbaşında İstanbul' da kar durumu ne olur acaba? Ben en çok onu merak ediyorum.
    şu an biraz sallantıda.. karda olabilir,ayazda..

Alıntı BoraRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emir GFS şimdilik soğuğu kırdı biraz. Nedir yorumların? Aynı tahminler halen geçerli mi?

Yakın takipteyiz.
    Bu tür alçak basınçların oynak olduğu zamanlarda çoğu model şaşırır döner durur.Bende zamanında modele bağlı kaldığımda model gibi dönüp duruyordum Lakin biraz bir şeyler öğrendikçe diğer verilerle kombine etmeyi,kalibrasyonunu öğrendim.Mesela ecmwf gfs'ye göre 5,5 saat geç sokuyor sistemi ama daha güçlü.ve 29 kasım - 1 aralık / 3 aralık - 5 aralık diye bölüyor sistemi.Gfs ise sistemi erken sokuyor 29 kasım - 3 aralık diyor sonrası ısınma diyor.Bu durumda bu modellerin diagramına yani ana bilgisayarın verileri çizgilere(dynosuna ) döktüğüne bakmak lazım.Ee bi bakıyoruz gfs modelde + 2 sıcak senaryo ve %3 sapma değeri vermiş.Ecmwf ise -2 soğuk senaryo %5 sapma vermiş.O zaman geçmiş arşivlere bakıp bu basınç diziliminde veya benzerinde nasıl soğuk akışı ne zaman olmuş diye bakıyoruz.Yer sıcaklığı,bulut katmanlarında soğuk,rüzgar yönü vb bütün elementleri kulalnıp kendimce bir veri çıkartıyorum ve tahmin oluyor Şu an ise gidişat 1 tık daha iyi gidiyor.Artık gfs/ecmwf takibi değil,bu alçak basınçların soğuk girdiğinde ne tarafta olacağı önemli.Eğer giritde olursa marmara çoşar,kıbrısta olur iç anadolu doğusu çoşar,antalya olursa batı iç çoşar.ortası yokmu ? var ; alçak girit'den çıkıp kıbrısa doğru eş zamanlı yolculuk yaparsa bütün ülke kar alır.Peki şu an ne olacak ? Tahminim giritin güneyinden kıbrısın kuzeyine doğru eğim çizecek.Yani marmaradan iç anadolunun doğusuna kadar güzel bir kar bıraktıracak.

Alıntı erayakar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    atalarımızın bir sözüdür çok ayva olur ise kışın ayvayı yer siniz diye..
    %100 doğru bir sözdür.Hatta 1-2 tane benim takip edip onayladığım sözlerden söyleyeim ;
    -Ağaçlar yapraklarını üstden dökerse soğuk,altdan dökerse ılık kış olur.Sebebi ise alt seviye rüzgarları o sene rotasını çizerken soğuk veya ılıman olarak karakterini belirlerler.Ve bu rüzgarlar soğuk geçip ağaçların üstden dökmesini sağlayacak bir durum oluşturduğunda bütün kış o soğuk rüzgar karakteri hakim olur.Belki komik belki eksik ama genel olarak anlatmak istedim.Teori olarak böyle bir şey ispatlı yani
    -İğde bol olduğunda kış sert olur(bunun ispatını henüz tam bulamadık)

Sistem günceli ;
    -Adım adım takipteyiz.En son verilere göre ankara,bursa için kar oranı çok çok arttı.Ankara 10-25 cm arası bölgelere göre.Bursa ise merkezde kar oranını yakaladı.İstanbul ise halen ortada poyraz esecek ve deklerin kuvveti tam belli değil.Yani anadolu derken avrupa yakasıda çoşabilir.son 24 saate kadar takibe devam.İç anadolunun doğusu sivas yozgat felan banko kar hemde baya kar alacaklar.Pek çok ilde okullar tatil olacak.Maalesef kötü haber olarakta ankara gibi iç kesimler sistem sonrası -15 leri görebilir.Şimdiden yetkili kişiler varsa evsizler için bir çözüm vb uygulanmalı.Benim önerim burası hariç diğer yerlerdeki tahminlere kapılmayın.Asıl şimdi herkes 1001 türlü heyecan ve uydurmasyon etkiler yaratacak etkilenmeyin.açıkcası çok heyecanlıyım olaki tutarsa ki tutacak inşallah tam 1.5 ay gibi önceden tahmin etmiş olacağım.Tamamen ispatlı biçimde.Açıkcası ben bu kadar beklemiyordum şaka maka tutma yolunda

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Degisken olmasi dogal ancak sanirim istanbul icin kar pek cok gorunmuyor. Daha cok izmit ve dogusu sansli.
    Cmtesi yagmur yok ama pazar gunu istanbul park icin bize sahsi tahmin yapabilirmisin? Cok onemli bizler icin.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)