User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: yurtdısında sırket kurup arac satın alma

twstr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

yurtdısında sırket kurup arac satın alma

Arkadaslar,
    Daha once bır sıteden ,yurtdısında sırket kurup ordan arac satın alan ve turkıyede kullanan bırının yazısnı okumustum..sızce bu mumkunmudur mesela bulgarıstanda bır sırket kursam sonra ordan arac alsam 6 ay burda kullansam sonra gırıs cıkıs yapsam veya satıp yenı bir tane alsam? sizce bunun olabılıtesı varmıdır? bilenler yardımcı olurlarsa cok sevınecegım arkadaslar..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu senin dediğin işlerin hepsi paraya bakıyor dostum ne kadar paran olursa elbet bunu yapabilirsin

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir araba için yabancı bir ülkede şirket kurabilecek, 6 ayda bir arabayla birlikte ülke değiştirebilecek, onlarca evrakla, uluslararası ehliyetle vs uğraşabilecek, 6 ayda bir yabancı ülkede araba alıp satabilecek adamın tüm bunlarla uğraşmasını gerektirmeyecek kadar varlığı vardır zaten. Ya da çok boş adamdır. İnanmıştır. Azmetmiştir.

Ahmet.S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı o.b.k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir araba için yabancı bir ülkede şirket kurabilecek, 6 ayda bir arabayla birlikte ülke değiştirebilecek, onlarca evrakla, uluslararası ehliyetle vs uğraşabilecek, 6 ayda bir yabancı ülkede araba alıp satabilecek adamın tüm bunlarla uğraşmasını gerektirmeyecek kadar varlığı vardır zaten. Ya da çok boş adamdır. İnanmıştır. Azmetmiştir.
    Cok guzel bir aciklama olmus araba getirme hakki olan tanidiklarim bile ugrasmamak icin burdan araba aliyolar 2 seneye ciksa guzel olurdu.

melih tarancı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlış hatırlamıyorsam yasa değişmişti 6 aydan 24 aya çıkarıldı.
    yani artık 6 ayda bir değil 2 senede bir giriş-çıkış yapmak gerekiyor.
    imza : melih tarancı...

63owen63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fazla fantastik oldugunu düşünüyorum.
    Polo TDI WRC İsot Edition / Powered by İsot

Instagram : mehmetguliaytar

Osman Bahadır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı melih tarancı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanlış hatırlamıyorsam yasa değişmişti 6 aydan 24 aya çıkarıldı.
    yani artık 6 ayda bir değil 2 senede bir giriş-çıkış yapmak gerekiyor.
    Herhangi bir değişiklik yok. Hatta başlığı açan arkadaşın bahsettiği her seferinde araç değiştirmek yöntemi de geçersiz. Çünkü araç ve sahibi yurtdışında en az 6 ay kalmak zorunda. Aracı değiştirseniz bile sahibi yurtdışında 6 ay kalmadığı sürece aracıyla Türkiye'De 6 ay geçiremez.

GÜMRÜK GENEL TEBLİĞİ

Turistik kolaylıklar kapsamı taşıtların süreleri

MADDE 6 – (1) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerin getirdikleri taşıtlarına, 365 (üçyüzaltmışbeş) günlük dönem içerisinde 180 (yüzseksen) gün süre verilir.

(2) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik kişilerden, malulen emekli olanlar ile ön emeklilik hakkı kazananlar dâhil yurtdışından emekli olanların, emeklilik belgesini ibraz etmeleri hâlinde, taşıtlarına 360 (üçyüzaltmış) gün süre verilir.

(3) Bu maddenin (1) ve (2) nci fıkralarında belirtilen sürelerin tamamının kullanılmasından sonra, yeniden Türkiye’ye taşıt getirilebilmesi için kişi ve taşıtın, çıkış tarihinden itibaren en az 185 (yüzseksenbeş) gün süreyle fiilen yurtdışında bulunmaları gerekir.

(4) Taşıt getirmek istedikleri tarih itibariyle son 185 (yüzseksenbeş) gününü kesintisiz olarak Türkiye Gümrük Bölgesi dışında geçirmediği anlaşılan kişilere, bu maddenin (1) ve (2) nci fıkraları kapsamında durumlarına uyan sürelerden taşıtın ve kişinin Türkiye’de kaldıkları süre düşüldükten sonra arta kalan süre verilir.

freelife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tr de yabancı ortaklı şirket kurup yabancı ortağa oturma müsadesi alarak bunu yapmak mümkün , o zaman zaten arabayı burdan vergisiz alıyorsunuz sıfır olarak ve yurt dışından getirmeye gerek kalmıyor..( turing belgesi olaylarıda vardı ama tam hatırlamıyorum araştırmıştım zamanında epey ,kardeşimin yabancı şirketi mevcuttu burda )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhabalar cok eski bi konuymuş ama umarım bi cevap alabilirim sizden bizim belçikada şirketimiz mevcut şirketin üzerinden arac getirebiliyormuyız yada hem belçikada hem tr de aynı ismi şirket mi olması gerekiyor ?
    Not : çift vatandasım ama genellikle tr de yasuyırum 6 aydan fazla tr deyim oyuzden getiremiyorum normal sekilde.. acaba şirket üzerinden getirebilirmiyim diye dusundum ?

corrado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belçika'da ki konsolosluğa giderek, Belçika adresinizi 1. adresiniz olarak sisteme işletmelisiniz.yani o adreste oturduğunuzu beyan etmelisiniz.

sonrası ;aracı türkiye topraklarına sokmak istediğiniz tarihten 1 yıl geriye hesaplandığında ,minimum 185 gün türkiye dışında kalmanız-olmanız- gerekmekte.
    bu şartları sağladıktan sonra getirdiğiniz aracı 2 yıl türkiye'de kullanabilirsiniz.

Dediklerim şirketten bağımsız.

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eski konuymus

valla bu konuda hukumet cok iyi calismis sistemde hic acik yok.

attigin tas urtkuttugun kurbaya degmiyor.
    Seat IBIZA FR

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eger 6 ay yurtdisinda kalmıyor san İMKANSİZ....

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şirket de kursan, büyük ortağıda olsan. Eğer seneninnyarısından 1 gün fazlasını yurt dışında geöirmediysen son senenin (bölük pörçükte olsa toplamda 6 aydan 1 gün fazla) yurt dışından araç alsanda Türkiye ye sokamassın
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı corrado Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Belçika'da ki konsolosluğa giderek, Belçika adresinizi 1. adresiniz olarak sisteme işletmelisiniz.yani o adreste oturduğunuzu beyan etmelisiniz.

sonrası ;aracı türkiye topraklarına sokmak istediğiniz tarihten 1 yıl geriye hesaplandığında ,minimum 185 gün türkiye dışında kalmanız-olmanız- gerekmekte.
    bu şartları sağladıktan sonra getirdiğiniz aracı 2 yıl türkiye'de kullanabilirsiniz.

Dediklerim şirketten bağımsız.
    Benim hem Amerikan hemde Turk pasaportum var ve yilin en az 11 ayi ABD de ikamet ediyorum. Bu sekilde arac getirsem benim arac ile birlikte 2 yil TR demi kalmam gerek? Yoksa araci Tr de birakip ben Abd de olabiliyormuyum?
    Ayrica iki yil sonunda aracin Abd ye gerimi donmesi gerek yoksa Tr den herhangibir ulkeye cikis yapip geri gelmesi yeterlimi?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)