User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Araç satışında para transferi yardım....

dulger007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Araç satışında para transferi yardım....

Selamun aleyküm

Yarın bi araç satışım olacak babamın adına vekaletle satacam, bir kaç bi şey duymuştum ama hiç bir yerde net bilgi göremeyince burdan sormak istedim.

Dediğim gibi babamın adına vekaleten bir araç satacam alacak kişide kardeşinin üzerinden burdan bir tanıdığına vekalet verip satışını öyle alacak. Alacak kişi kimse parayı onun hesabından göndermeleri lazım dediler ama alacak adam para benim hesabımda vekalet ile alacak kişiye parayı göndermeden direk kendi bana göndereceğini söylüyor. Bu durum başımı ağrıtır mı? Başımı ağrıtmadan halledebilrceğim başka bir yolu yok mu? Adam parayı kendi hesabından göndermeye ısrar ederse kendimi nasıl bi güvenceye alabilriim?

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç kimin üstüne yapılacaksa para transferi o kişiden olacak.

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç alacak kişi yaşlı, engelli vs ise notere gidip işlemleri başlatın. Parayı nakit alın bankaya gidin bankaya yatırın. Pqra sahte değilse ve mebla eksik değilse notere gidin imzayı atın. Buna yanaşmayan adama arabanızı satmayın.

Mert Safa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilmediğimden soruyorum, artık noterlerde havuz sistemi yok mu zaten bunu onlemek ve engellemek için ?

YunuscanVg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben 2 ay önce araç aldım kendi üzerime, paranın bir kısmını elden verdim bir kısmınıda akrabamın hesabından havale yaptım sıkıntı olmadı

yigitblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaklaşık iki ay önce enişteme araç aldık parayı babamın hesabından eft yaptık herhangi bir sıkıntı olmadı. Açıklamaya da plaka araç modeli gibi bilgileri yazdık sadece

dulger007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç kimin üstüne yapılacaksa para transferi o kişiden olacak.
    Eğer farklı kişi tarafından açıklamaya plaka ve vekalet no yazılarak transfer yazılırsa olmaz mı? Farklı kişi tarafından gönderilirse para ne gibi sıkıntılar olabilir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yigitblr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık iki ay önce enişteme araç aldık parayı babamın hesabından eft yaptık herhangi bir sıkıntı olmadı. Açıklamaya da plaka araç modeli gibi bilgileri yazdık sadece
    Baban kötü niyetli olsa satıcıya gider "ben para verdim ama araba maraba almadım" diyip parayı geri isteyebilir.
    Alıcı kim ise para onun hesabından gelmeli. Nakit lışveriş olmayacaksa doğru ve olması gereken yol bu.
    Okumadan imzalamam.....

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olması gereken aracı alacak yeni ruhsat sahibi olacak kişinin babanızın hesabına ödemeyi göndermesi.
    Noterde siz babanızın adına, karşı taraf da alıcı adına orada olacak. Önemli olan eski ruhsat sahibinden yeni ruhsat sahibine paranın geçmesi.

' Arabayı satışa çıkardınız. Dolandırıcı muhakkak sizin satmayı tercih edeceğiniz rakamı teklif ediyor ve parayı transfer ediyor. Açıklamada da “Filanca plakalı aracın satış bedeli” yazıyor. Tam notere giderken cenazem var, acil durum var gibi kabul edeceğiniz bir beklenmedik durumla satışı kardeşim, kuzenim, akrabam dediği bir başkasına vermenizi istiyor. Para nasıl olsa geldi diye düşünüp devri yapıyorsunuz ve 3 gün sonra gelen ihtarla şok oluyorsunuz çünkü parayı yolladım satış olmadı, parayı iade et diyor. Savcılığa başvuruyorsunuz ve aracı devrettiğiniz adamla size para gönderen arasında en ufak bağ bulamıyorlar. Arabayı devralan da ben parayı elden verdim, bu da noter belgesi, araba benimdir diyor. Uçtu gitti araba. '

İkinci el araclarda son donem tureyen dolandırıcılık yontemleri | Tasit.com

canimrecepcim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dulger007 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamun aleyküm

Yarın bi araç satışım olacak babamın adına vekaletle satacam, bir kaç bi şey duymuştum ama hiç bir yerde net bilgi göremeyince burdan sormak istedim.

Dediğim gibi babamın adına vekaleten bir araç satacam alacak kişide kardeşinin üzerinden burdan bir tanıdığına vekalet verip satışını öyle alacak. Alacak kişi kimse parayı onun hesabından göndermeleri lazım dediler ama alacak adam para benim hesabımda vekalet ile alacak kişiye parayı göndermeden direk kendi bana göndereceğini söylüyor. Bu durum başımı ağrıtır mı? Başımı ağrıtmadan halledebilrceğim başka bir yolu yok mu? Adam parayı kendi hesabından göndermeye ısrar ederse kendimi nasıl bi güvenceye alabilriim?
    Satıcı taraf sizsiniz zaten eğer alıcı kabul ederse ve baban ilerde senden şikayetçi olmayacak ise bir sorun yok.

Keza bu gibi durumlarda vekalete " araç bedelinin tamamını tahsil edebilir" gibi ibare ekletirseniz sorun tümüyle ortadan kalkacaktır.
    - Doğruları konuştuğundan dolayı hüküm giymiş user.

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vekalet ile para transferi işi karıştırılmamalı. Vekaleti olanlar mal sahibinin ya da alacak kişinin yerine evrakları imzalayacak kişilerdir. Para transferi vekalet detayından bağımsız arabayı üzerine alacak kişinin hesabından arabanın şu anki ruhsat sahibine yapılmalıdır. Aksi transferler ama alacak için ama satacak için risklidir.

Yani adam size doğru olanı söylemiş. Parayı vekaletle sizin aracınızı satın alacak kişiye değil direkt babanızın hesabınıza yollayacak.
    E90 330i

dorukky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu herkes için geçerli değil ama.Parayı Ali gönderdi aracı Veli üstüne aldı.Ali 2 gün sonra gidip ben araç sahibine eft yaptım ama aracı bana satmadı paramı geri istiyorum deyip dava acabilir ve %99 kazanır.

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ortalıka bununla alakalı baya dolandırılma mevzusu var işinizi sağlama almadan araç alım satımı yapmayın bence ne olur ne olmaz
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

770
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tequila818 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vekalet ile para transferi işi karıştırılmamalı. Vekaleti olanlar mal sahibinin ya da alacak kişinin yerine evrakları imzalayacak kişilerdir. Para transferi vekalet detayından bağımsız arabayı üzerine alacak kişinin hesabından arabanın şu anki ruhsat sahibine yapılmalıdır. Aksi transferler ama alacak için ama satacak için risklidir.

Yani adam size doğru olanı söylemiş. Parayı vekaletle sizin aracınızı satın alacak kişiye değil direkt babanızın hesabınıza yollayacak.
    Aracı almaya veya satmaya yetkili olan kişi araç bedellerini alabilir veya ödeyebilir zaten bu vekaletnamelerde belirtilir.

Genelde araç alım ve satım vekaletnamelerinde bunlar yazılır ayrı tutulmaz.

Vekaletnamede sadece satış veya alış sözleşmelerini imzalayabilir yazıyorsa dediğiniz geçerli ama hiç denk gelmedim genelde hepsini yazarlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mert Safa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilmediğimden soruyorum, artık noterlerde havuz sistemi yok mu zaten bunu onlemek ve engellemek için ?
    Noter Havuz sistemi denilen aslında noter ile entegre olarak banka aracılığı ile yapılması bu işlemin.
    Bu hizmeti verenlerden bazıları:
    Vakıfbank:
    Guvenli Arac Satış Sistemi.
    Ziraat Bankası:
    Duyurular | Ziraat'ten Duyurular | Bankamız | Ziraat Bankası
    TakasBank:
    Taşıt Takas - Noter Guvenli Odeme Sistemi

Bu arada belirtildiği gibi karşı taraf kötü niyetli değilse zaten sıkıntı olmaz, adam yasal olarak yapabilecek olsa da niye yapsın dolandırıcı değil ise.

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ikuybu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracı almaya veya satmaya yetkili olan kişi araç bedellerini alabilir veya ödeyebilir zaten bu vekaletnamelerde belirtilir.

Genelde araç alım ve satım vekaletnamelerinde bunlar yazılır ayrı tutulmaz.

Vekaletnamede sadece satış veya alış sözleşmelerini imzalayabilir yazıyorsa dediğiniz geçerli ama hiç denk gelmedim genelde hepsini yazarlar.
    Evet alabilir ancak tercih edilmemeli. Ben benim adıma araç al diye birine vekalet verdim diyelim. Üzerine de parasını verdim 500 bin TL git bana araba al diye. Adam alır parayı gider ondan sonra ara ki bulasın. Malesef ülkemizde akla hayale gelmeyen dolandırıcılık yöntemleri söz konusu. O yüzden birisi vekaletle benim arabamı almaya gelse derim ki ona aracın ruhsat sahibi kim ise onun hesabına yatırmak isterim vekalet sahibine değil derim, güvenmem.

Arkadaş başım belaya girmesin istiyorum dedi diye bu detaylara girdim. Amacım en risksiz yönetimi anlatmaktı. Ben bu olay özelinde parayı vekalet sahibine değil de aracı satacak kişiye para göndermek isteyen alıcıyı haklı buluyorum.

Geçen hafta benzer yöntem ile araba sattım. Para hesabıma geçtikten sonra hemen başka hesaba aktardım ondan sonra noterde onayı verdim. Ne olur ne olmaz paranoyak olduk.
    E90 330i

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vekalette adıma raç satışı yapmaya ve parayı almaya gibi bir madde kullanılıyor. Eğer varsa vekalet sahibi kişiye de ödeme yapılmasında sorun olacağını düşünmüyorum.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olması gereken aracı alacak yeni ruhsat sahibi olacak kişinin babanızın hesabına ödemeyi göndermesi.
    Noterde siz babanızın adına, karşı taraf da alıcı adına orada olacak. Önemli olan eski ruhsat sahibinden yeni ruhsat sahibine paranın geçmesi.

' Arabayı satışa çıkardınız. Dolandırıcı muhakkak sizin satmayı tercih edeceğiniz rakamı teklif ediyor ve parayı transfer ediyor. Açıklamada da “Filanca plakalı aracın satış bedeli” yazıyor. Tam notere giderken cenazem var, acil durum var gibi kabul edeceğiniz bir beklenmedik durumla satışı kardeşim, kuzenim, akrabam dediği bir başkasına vermenizi istiyor. Para nasıl olsa geldi diye düşünüp devri yapıyorsunuz ve 3 gün sonra gelen ihtarla şok oluyorsunuz çünkü parayı yolladım satış olmadı, parayı iade et diyor. Savcılığa başvuruyorsunuz ve aracı devrettiğiniz adamla size para gönderen arasında en ufak bağ bulamıyorlar. Arabayı devralan da ben parayı elden verdim, bu da noter belgesi, araba benimdir diyor. Uçtu gitti araba. '

İkinci el araclarda son donem tureyen dolandırıcılık yontemleri | Tasit.com
    Bununla ilgili bir yargı kararı var mı ? Çünkü noterde aracı aldım sattım paramı aldım diyorsun,

Satışı gerçekleştirdiğim adamın da hesabıma bir eft si yok, elden de para almadım.

Dolayısıyla satışı vermem için parayı birinden almam lazım, bu da x kişisi. Çok makul durmadı bu iş.

Ha en temizi ruhsat sahiplerinin arsında para trafiği olmalı.

Ozgu_Akcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    temmuz ayında araç alımım oldu paranın tamamını abimin hesabından gönderdık fakat araç benim üzerime yapıldı. açıklamaya tc nolu özgü akcan adına 34tc123 plakalı arac satışı için yazıdık sıkıntı cıkmadı
    [img width=300 height=250]http://img202.imageshack.us/img202/9708/ria.jpg[/img]

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler