User Tag List

16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Satın alma departmanında çalışan var mı aramızda?

DEJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Satın alma departmanında çalışan var mı aramızda?

Merhabalar, bir firmanın satın alma iş süreçleri, satın almanın zorlukları ve diğer departmanlarla aralarındaki ilişkileri gibi bilgiye ihtiyacım var. Sektör farketmez yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum ödev için yardımınıza ihtiyacım var. Yardım edenlere şimdiden teşekkür ediyorum

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kısaca alınan ürün ve ürünlerin piyasadan çok alıcıdan fiyat toplamak, alınan ürünün muadillerini karşılaştırmak gibi görevleri var

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    branşa göre araştırma yapmak.malzemeyi bilmek.doğru tarif etmek ve uygun fiyata ulaşmak.
    ayrıca birazda laf yapıcak dil lazım.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

serkanaygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çalıştığın şirketin çıkarlarını gözetmek zorundasın. Satın almacıların işi kolaydır bir o kadar da zordur, karlılıktan da kaliteden de ödün vermeden üretim/hizmet sağlamak zorundasın. Satın alınacak ürün ile alakalı piyasa araştırması yapıp, farklı teklifler toplayıp en uygun olan tedarikçi ile çalışmak zorundasın. Bir ürünün şirket için uygunluğu da tedarikçinin stabil olması/sürekliliği, fiyatı, ödeme vadesi gibi kıstaslar göz önünde bulundurulur.

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eski çalıştığım yerdeki önemli satın almalar ile ilgili herseyi ben ayarlıyor satın alma ise sadece sistemsel işleri yürütüyordu, onun dışında da kalan ıvır zıvırlar için 2 yerden vade ve fiyat bilgisi alip en uygun olandan aliyorlardi. Yoksa internette 2 dakikalik arastirma ile bulunan ufak tefek önemsiz şeyleri bile bulamadık diyebilecek kapasitede olan bir bölümdü. Ben işletmedeydim az tartışmadım bu beceriksizlikleri yuzunden

ERK_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kardeşim bende Dünyanın 2. En büyük kot pantolon kumaşı üreten fabrikanın satın almasında çalışıyorum.
    Toplam 3 fabrika var, biri Bahrain ikisi Kayseride.
    2200 çalışanımız var toplam. 1 müdür 7 personel olarak toplam 8 kişi ile bütün süreci yönetiyoruz.
    Tam olarak nasıl yardımcı olabilirim? Neyi açıklayalım?

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ERK_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim bende Dünyanın 2. En büyük kot pantolon kumaşı üreten fabrikanın satın almasında çalışıyorum.
    Toplam 3 fabrika var, biri Bahrain ikisi Kayseride.
    2200 çalışanımız var toplam. 1 müdür 7 personel olarak toplam 8 kişi ile bütün süreci yönetiyoruz.
    Tam olarak nasıl yardımcı olabilirim? Neyi açıklayalım?
    Konu ile alakasiz olacak ben de gomleklik ureten bi yerde calisiyordum sizin firma ile ortak projeler vardi hatta. Kayserideki bir firmanin yani sizinki veya xxx mensucatin italyanlar tarafindan alinmasi ile ilgili bir duyum aldim bilginiz varmi?

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Satınalma kendi içinde bölümlere ayrılsa da temel olarak 2 bölüm denebilir.

Sarf Malz. satınalma (defter, kalem, temizlik ürünü vs. )
    Teknik satınalma yani STA (üretilen ürünle ilgili tedarikçilerden imalatta kullanılacak malz. satınalınması

Sarf malz. ile ilgili arkadaşlar anlatmışlar.

STA de ar-ge, imalat, tedarikçi üçgeni kurulur. ar-geyle teknik olarak, imalat ile zamanlama ve çıkan ürünün kalitesi olarak, tedarikçi ile ürün teknik özellik, yeterlilik, istenene cevap verme, olası sorunlarda kök sebebi buldurma ve çözüm ürettirtme üzerine temas halinde olunur diyebiliriz.

qosmio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dostum istanbul anadolu yakası Libadiye'de Emaar Square İnşaat Projesi var.Ben orda proje yönetimindeyim bizim satın alma birimi ile seni tanıştırabilirim

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    TR nin en büyük firmalarından birini sistemini yazayım fikrin olsun,

Alınacak malzeme ile ilgili olarak en az 3 firmadan yazılı teklif alırsın. En uzun vadede ödemeli almaya çalışırsın ki minimum ödeme vadesi 45 gündür.

Firma gerekli durumlarda mesela isg de kullanılacak kkd ürünleri ya da üretimde ara mal olacaklar ürünler için numune ister.

Kalite standartlarını sağlıyorsan ve fiyat/fayda olarak firma çıkarlarını karşılıyorsan anlaşma yaparlar.

Her yerde bulabileceğin bir malzeme ise mesela Dyo nun tineri ya da macunu gibi. Bunda en düşük fiyat vereni tercih eder.

Firmaya göre değişmekle beraber bu durum amir / üst / br. yöneticisi ve onun bir üstünün onayından geçer ve çalışmaya başlarsın.

Bir de firmanın piyasadaki gücü ve büyüklüğü önemli, ben x firma adına alıcam dediğim zaman adam mal satmak / firmayla çalışmış olmak için çok dip fiyatlar verebiliyordu. Bahsettiğim firma ilk 500 içerisinde 50 li sıralarda bu arada.

Ama firma bilinirliği düşük ise o zaman fiyat ta değişir vade de satın alma çalışanına yaklaşımda.

Temel olarak bu mantıkla işliyor piyasa.

ERK_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R.I.P Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu ile alakasiz olacak ben de gomleklik ureten bi yerde calisiyordum sizin firma ile ortak projeler vardi hatta. Kayserideki bir firmanin yani sizinki veya xxx mensucatin italyanlar tarafindan alinmasi ile ilgili bir duyum aldim bilginiz varmi?
    Merhaba,

Benim çalıştığım firma Orta Anadolu.
    Herhangi bir satılma durumu söz konusu değil, zaten olmaz da

DEJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler cevaplar için, Allah razı olsun

Hele bazıları tam nokta atışı oldu, sağolun.

SinanAdalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar herşeyi güzelce açıklamışlar bende bir dipnot düşeyim. Bunlara ek olarak satın aldığın şeyleri ne kadar zamanda stoğuna koymanda önemlidir.
    İyilik kolay.. kötülük gayret gerektirir.Ben tembel sanılacak kadar kolaycıyım..azimle sıçan ancak sıçmış olur, taşı matkap deler..

slowmotion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kagit fabrikasi ve medikal uzerine muhasebeye bakiyorum. Ayni zamanda ithalat ihracat satin alma ve satisida ben yapiyorum. Satin almak icin firma sahibinin referanslarindan fiyat aliyorum. Ayrica google ve arkadas cevresinden fiyat aliyorum.

Fiyat alirken marka model ürüne gore son kullanma tarihi agirligi kargo fiyati dahilmi degilmi vadesi kac gunluk odeme kosullari ve teslimat tarihini aliyorum. Ortak özelliktekileri listeleyip firma sahibinden onay alinca siparisi veriyorum.

Size tavsiyem mail uzerinden siparis verin ve kosullarinizi yazili yapin. Soz ucar yazi kalir. Kac kisi kaziklamaya calisti anlatamam. Maili aciyorum hersey onumde.
    AmcaPolo

ER_GT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı qosmio Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dostum istanbul anadolu yakası Libadiye'de Emaar Square İnşaat Projesi var.Ben orda proje yönetimindeyim bizim satın alma birimi ile seni tanıştırabilirim
    biz oraya malzemeye satmaya çalışıyoruz. çok katılar randevu alamıyoruz

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende şöyle kıssadan hisse söyleyeyim , ticarette , imalatta alırken kazanılır , satarken değil yani satın alma sağlıklı çalışmıyorsa maliyette sorun , dolayısıyla fiyatta da sorun çıkacağı için satış pazarlama ya zora girer ya da tıkanır. Kısaca aslında satın alma firmanın bel kemiği gibidir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)