User Tag List

15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: kanarya besleyenler?

RottingChrist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

kanarya besleyenler?

arkadaşlar, bir kaç forumda araştırdım ama tam emin olamadığım bir durum söz konusu. kanarya besleyip üreten üyeler varsa deneyimlerine güvenerek bilgi rica edeceğim. şimdiden tşk.

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaslar aramizda kanarya besleyen ya da birlgi sahibi olan varsa yonlendirecegi web kaynagi var mi?

Hayatimda ilk defa kanarya sahibiyim, guzel sekilde egitmek istiyorum
    "Korkmadık, savaştık"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 seneden fazla kanarya besledim... cok ilgi ve alaka isteyen bir kuş.... hic yavru alamadim....

Berkerr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 çift 1 tekimiz vardı çiftin teki 5 yumurta yaptı. 3'ü çıktı 2 taneyi henüz beklemedeyiz. Tek olan 1 yaşında. Ötümü için çok uğraştım şimdi sabah akşam demeden ötüyo

Yardımcı olabileceğim birşey varsa seve seve...
    06 Toyota Hilux 2.5 4x4

R21TURBO 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cinsinden bahsederseniz yardımcı olurum. Genelde border cinsi olur piyasada , bakımı kolay dayanıklı bir cinstir.
    Eğitimden kasıt insana alıştırmak yada muhabbet kuşu tarzında bir eğitimse boşa uğraşmayın. Benim bildiğim tek eğitim şekli yavru erkek kanaryayı eğitip bülbül gibi ötmesini sağlamak. Buda örtülü kafeste bülbül ötüşü dinleterek oluyor. Ancak 2 sene sonra dahi kanarya ötüşü duyarsa anında bırakıyo
    Ben parizyen ve gloster bakıyorum. Amatör olarak bakılabilecek cinsler değil. Bakımları ciddi sıkıntılı.
    Üretim ile uğraşamıyorum artık 7-8 yıl oldu sadece kendime göre özel olanları tek tük üretip vakit geçiriyoum.
    Kanarya inanılmaz güzel ve keyifli olsa da ötmesi sıklaştığında siz ve komşularınız isyan edebilir.
    Ben şu an kendi evimde muhabbet kuşu besliyorum , çoluk çocuğa eğlence oluyo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Berkerr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 çift 1 tekimiz vardı çiftin teki 5 yumurta yaptı. 3'ü çıktı 2 taneyi henüz beklemedeyiz. Tek olan 1 yaşında. Ötümü için çok uğraştım şimdi sabah akşam demeden ötüyo

Yardımcı olabileceğim birşey varsa seve seve...
    Alıntı R21TURBO 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cinsinden bahsederseniz yardımcı olurum. Genelde border cinsi olur piyasada , bakımı kolay dayanıklı bir cinstir.
    Eğitimden kasıt insana alıştırmak yada muhabbet kuşu tarzında bir eğitimse boşa uğraşmayın. Benim bildiğim tek eğitim şekli yavru erkek kanaryayı eğitip bülbül gibi ötmesini sağlamak. Buda örtülü kafeste bülbül ötüşü dinleterek oluyor. Ancak 2 sene sonra dahi kanarya ötüşü duyarsa anında bırakıyo
    Ben parizyen ve gloster bakıyorum. Amatör olarak bakılabilecek cinsler değil. Bakımları ciddi sıkıntılı.
    Üretim ile uğraşamıyorum artık 7-8 yıl oldu sadece kendime göre özel olanları tek tük üretip vakit geçiriyoum.
    Kanarya inanılmaz güzel ve keyifli olsa da ötmesi sıklaştığında siz ve komşularınız isyan edebilir.
    Ben şu an kendi evimde muhabbet kuşu besliyorum , çoluk çocuğa eğlence oluyo
    Abiler sagolun hizir gibi yetistiniz

Ben olayi ufaktan bi ozet geceyim.

Babamlar buyugunden bi kafes bulmuslar, kardesim de kus almak istedigini soyledi. Ben de belki bi anlik hevestir, unuturlar diye benim TR'ye gelmemi bekleyin, kendi basiniza is yapmayin dedim. Donecegim son gun olay hatirlaninca is basa dustu tabi. Yoksa onceden bir takim arastirma yapip direk ureticisinden alirdim ama bu sefer eminonunden almam gerekti.

Gecmiste muhabbet kusu besledik, ancak bu sefer hem degisiklik olsun hem de belki otusunu dinleriz diye kanarya almak istedim.

Ince baglamda kustan hic anlamam ancak yine de biraz dukkan gezdim. Tuylerine, parlakligina filan bakiyorum anca. Bu da yavrum kose de mahzun kafesin icinde bekliyodu, ustelik digerleri baktigim kuslarin hepsi artik ergen irisi kivamindaydi. Bu da gorece ufak oldugundan, normalde sari renk istememe ragmen (fbli degilim ama tutulan katalog rengiymis ) bunu aldim. Yalniz ilginc olarak bunun bileginde bilezik yoktu, neden bilmiyorum.

Normalde pazarlik seven birisiyim ancak konu canli olunca pazarlik yapmak bilemiyorum uygun gelmedi. (Halbuki kurban pazarligi diye bi olay var kulturumuzde ya, neyse ) Aldigim yer yaninda ufak bi yem ve vitamin dedigi sari-turuncu tarzda bi yem verdi.

Su sekilde eve getirdim

Bu da yuvasindaki hali:

Internetten baktigimda Spanish Timbrado cinsine benziyor, cinsiyeti kuscu erkek dedi ama yine de tam bilemiyorum tabii.

Simdi bu kusa bizim nasil davranmamiz lazim, evde nasil rahat ettiririz? Ele gelmiyo su anda mesela, korkuyor.

Gunahina da girmek istemiyorum hayvanin yanlis bisey yaparak, internette de yeterli sekilde kaynak bulamadim. Ne yer ne icer, neye gereksini mi vardi? Banyo olayi varmis mesela?

Bunun gibi seylerde tavsiyelerinizi bekliyorum
    "Korkmadık, savaştık"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1-2 aya nameli ötmeye başlarsa erkektir eğer sadece cik cik yaparsa dişi
    Bulunduğu yerde rüzgar olmasın , ev havalansın diye camlar 10dk açılır ya hani eğer arada kalır rüzgar yerse hemen hastalanır. Karışık yem verme içerisinden sevdiklerini seçerken çok dağıtır sağa sola döker. Fazla tüy dökmeye başladığında tüye girmiştir halsizleşirse suyuna 6-7 damla devit3 damlat ara ara da karıştır ki yağ olduğundan kabın üstüne çıkıyo ilaç. 1 hatta süreyle ver sonra su kabını temizleyip sek su koy
    Ara ara bu şekilde ek gıda verebilirsin
    Bayat ekmeği süte ban çok ıslak kalmasın süzersin kafesin tabanına koy.
    Tuzlu suya ekmek ban kafesin zeminine koy.
    Yumurta haşla mısır unu ile ez iyice karıştır ayda 1 ver
    Kara lağana yada kıvırcık verebilirsin 3-5 günde 1

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abiler sagolun hizir gibi yetistiniz

Ben olayi ufaktan bi ozet geceyim.

Babamlar buyugunden bi kafes bulmuslar, kardesim de kus almak istedigini soyledi. Ben de belki bi anlik hevestir, unuturlar diye benim TR'ye gelmemi bekleyin, kendi basiniza is yapmayin dedim. Donecegim son gun olay hatirlaninca is basa dustu tabi. Yoksa onceden bir takim arastirma yapip direk ureticisinden alirdim ama bu sefer eminonunden almam gerekti.

Gecmiste muhabbet kusu besledik, ancak bu sefer hem degisiklik olsun hem de belki otusunu dinleriz diye kanarya almak istedim.

Ince baglamda kustan hic anlamam ancak yine de biraz dukkan gezdim. Tuylerine, parlakligina filan bakiyorum anca. Bu da yavrum kose de mahzun kafesin icinde bekliyodu, ustelik digerleri baktigim kuslarin hepsi artik ergen irisi kivamindaydi. Bu da gorece ufak oldugundan, normalde sari renk istememe ragmen (fbli degilim ama tutulan katalog rengiymis ) bunu aldim. Yalniz ilginc olarak bunun bileginde bilezik yoktu, neden bilmiyorum.

Normalde pazarlik seven birisiyim ancak konu canli olunca pazarlik yapmak bilemiyorum uygun gelmedi. (Halbuki kurban pazarligi diye bi olay var kulturumuzde ya, neyse ) Aldigim yer yaninda ufak bi yem ve vitamin dedigi sari-turuncu tarzda bi yem verdi.

Su sekilde eve getirdim

Bu da yuvasindaki hali:

Internetten baktigimda Spanish Timbrado cinsine benziyor, cinsiyeti kuscu erkek dedi ama yine de tam bilemiyorum tabii.

Simdi bu kusa bizim nasil davranmamiz lazim, evde nasil rahat ettiririz? Ele gelmiyo su anda mesela, korkuyor.

Gunahina da girmek istemiyorum hayvanin yanlis bisey yaparak, internette de yeterli sekilde kaynak bulamadim. Ne yer ne icer, neye gereksini mi vardi? Banyo olayi varmis mesela?

Bunun gibi seylerde tavsiyelerinizi bekliyorum
    Kanaryanin kac aylik olduguni biliyormusun???? 6aya kadar cinsiyetini anlayamazsin.... 6aydan daha buyukse ters cevirip kic kismina dogru ufle... egerki kabariklik varsa erkektir... yoksa disidir.... kenevir tohumuna bayilirlar..(aktarlarda satiliyor) 10-15 gunde bir yumurtayi haslayip ikiye bolup kafesine asabilirsin...
    Banyo icinse kus banyolari satiliyor... yazin 2 haftada bir takarsin kafesi 15 20 dk suda oynar sonra cikartirsin... kanarya urkek bir kus oldugu icin odada sehpanin ustune falan koyma.. insan boyunda duvara aski urkuk otmemezlik yapmasin..... son olarakta otsun diye sakin hayvanin yeminin icin kirmizi pul biber koyma... kusa yazik gunah...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ggtoker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kanaryanin kac aylik olduguni biliyormusun???? 6aya kadar cinsiyetini anlayamazsin.... 6aydan daha buyukse ters cevirip kic kismina dogru ufle... egerki kabariklik varsa erkektir... yoksa disidir.... kenevir tohumuna bayilirlar..(aktarlarda satiliyor) 10-15 gunde bir yumurtayi haslayip ikiye bolup kafesine asabilirsin...
    Banyo icinse kus banyolari satiliyor... yazin 2 haftada bir takarsin kafesi 15 20 dk suda oynar sonra cikartirsin... kanarya urkek bir kus oldugu icin odada sehpanin ustune falan koyma.. insan boyunda duvara aski urkuk otmemezlik yapmasin..... son olarakta otsun diye sakin hayvanin yeminin icin kirmizi pul biber koyma... kusa yazik gunah...
    Hocam kirmizi pul biber olayini ilk defa sizden duyuyorum, kesinlikle boyle bisey yapmam ancak umarim petshopta verdikleri yemin icinde yoktur.

Acil bir sorum var. Kardesimin dedigine gore hayvan surekli olarak tek ayagi uzerinde duruyormus, otusunde, hareketlerinde bi sikinti yokmus yalniz. Bir de tirnaklarinda siyahlik varmis, herhangi bir problem midir bunlar?
    "Korkmadık, savaştık"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R21TURBO 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-2 aya nameli ötmeye başlarsa erkektir eğer sadece cik cik yaparsa dişi
    Bulunduğu yerde rüzgar olmasın , ev havalansın diye camlar 10dk açılır ya hani eğer arada kalır rüzgar yerse hemen hastalanır. Karışık yem verme içerisinden sevdiklerini seçerken çok dağıtır sağa sola döker. Fazla tüy dökmeye başladığında tüye girmiştir halsizleşirse suyuna 6-7 damla devit3 damlat ara ara da karıştır ki yağ olduğundan kabın üstüne çıkıyo ilaç. 1 hatta süreyle ver sonra su kabını temizleyip sek su koy
    Ara ara bu şekilde ek gıda verebilirsin
    Bayat ekmeği süte ban çok ıslak kalmasın süzersin kafesin tabanına koy.
    Tuzlu suya ekmek ban kafesin zeminine koy.
    Yumurta haşla mısır unu ile ez iyice karıştır ayda 1 ver
    Kara lağana yada kıvırcık verebilirsin 3-5 günde 1
    Not aldim bunlari hocam, tesekkurler bilgiler icin. Yukarida ki sorum hakkinda sizin bir yorumunuz mevcut mudur?
    "Korkmadık, savaştık"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uyku modunda veya dinlenme modunda tek ayak ustunde dururlar...... son olarakta kanaryanizin erkek oldugunu varsayarak guzel otmesi icin kanaryanizin cinsine gore netten egitim seslerini kanaryaniza 10 dk civari kanaryaniza dinletiniz....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edit geri gelsin.......

Tirnaklarida cok uzunsa kesebilirsiniz....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ggtoker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uyku modunda veya dinlenme modunda tek ayak ustunde dururlar...... son olarakta kanaryanizin erkek oldugunu varsayarak guzel otmesi icin kanaryanizin cinsine gore netten egitim seslerini kanaryaniza 10 dk civari kanaryaniza dinletiniz....
    Hocam tesekkurler bunu zaten yapiyoruz.

Ancak maalesef kotu bi haber geldi dun aksam. O siyahlik, tulden takilan bi iplik bacagina dolasmasiyla olmus. Bu sabah erkenden IU Veterinerlik Fakultesine gosterecek kusu kardesim. Insallah kangren vs. olmamistir.

Ben maalesef yurtdisinda oldugumdan su anlik anca direktif verebiliyorum telefondan.

Insallah kusun gunahina girmeyiz.
    "Korkmadık, savaştık"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu cins ile ilgili bir tecrübem yok , ama kafes kanarya ya uygun değil. Muhabbet kuşu kafesi bu. Kanarya kafesi telleri diklemesine olur yatay olmaz. Tülden iplik takılmasının sebebi bu olabilir.
    iplik dolanması çok çok eski değil ise kangren olma olasılığı yok. Ayağını kaldırabiliyor ve genel keyfi yerinde ise sıkıntı yok.
    Tünekleri daha ince ve tahta olursa daha sağlıklı olur.
    Muhabbet kuşları gibi tırmanma özellikleri olmadığından ve ayak parmakları daha kısa olduğundan kafes içi tünekleri yem ve suya kolayca ulaşabileceği şekilde düzenlemek gerekli.
    Yemin ve suyun yerini öğrendiğinden , kolayca ulaşıp yedip içtiğinden emin olun yeterli. Kafesine ve sonrasında ortamına alıştıktan sonra (15-20 gün ) gayet keyifli olur.

Berkerr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Söylenenlere katılıyorum da keşke para verip almasaydın.

Bana kalırsa kanarya işi tamamen fantazi işi, bana söylesen sana şimdi aldığım yavrulardan 1-2 ay sonra verirdim.

2-3 su yenilemede bir suya bir kaç damla sirke damlatabilirsin, kafeste yabancı canlı oluşmasını engeller.

Yumurta haşladığında yumurtayı kabuğuyla birlikte ikiye böl, 1 saat civarı kurumasını bekle yerken daha keyifli yer, başlarda kabuğunu bırakır ama ilerde kabuğuyla birlikte yemeye başlar.

Meyve verebilirsin. Çok olmasın.

Bal tavsiye ederim.

Ele gelmesi için çok korkutmadan ara ara ele alıp sevin bir süre sonra salınca elden yem yemeye başlar. Bazı yerlerde aman salmayın aman dokunmayın yazar onlara takılmayın.
    06 Toyota Hilux 2.5 4x4

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)