User Tag List

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
82 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Ruhsata farkli motor isletme proseduru

h22ek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SeK23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi keske dedigin gibi olsa Türkiye'de işler nerde o gunler ilk cumlen konusunda zaten tam ironi
    abi adamlar bilioda yapmıyo... b.kunu çıkarırız çünkü... motora deli gibi yüklenen ama en basiti freniymiş amortisötüymüş oynanmayan bir sürü araç geziyo trafikte... ironinin kralı burda
    ## Parental Advisory Excessive VTEC Power ##

zetto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    heeehhh istee buuu

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı h22ek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben başımdan geçenleri şöyle özetliyim belki bi fikir sahibi olmanıza yardımcı olur...

2006 da b16a2 kırdım, b18c alt blok getirdik faturalı... o zamanlar (belki şimdi değişmiş olabilir) yanlış hatırlamıyosam mevcut hacmi %20-30 gibi bi büyütme sınırı vardı...

motor zaten faturalı olarak geliyo.. muameleciye verdik tüm evrakları ilave olarak motoru takan servisten antetli kağıda "aracın çıkan motoru ile takılan motor hacmi aynıdır" şeklinde bi yazı aldık.. sonra teknik proje çizildi. gerçi projede araç 4 kapı sedan, arkalar kampana vs vs yazıyo herşeyimiz laçka neyse o kağıtla birlikte yeni ruhsat çıkardık, muayne istasyonunda tesbite girdi araç.. motor 1,8L olmasına rağmen ruhsatta 1,6 yazıyordu.. 2 sene sonra tekrar muayneye girdi çıktı hiçbi sıkıntı yaşamadık..

ardından yatak sardık ve h22a komple motor getirdik.. işleyiş yine aynı yıl 2008...

yetkili serviste yaptık montajı.. sonra tekrar çizimler projeler faturalar kağıtlar derken onuda öyle hallettik.. 2010 da tüv den muayneye girdi tek seferde hafif kusurlu (ön far yıkama sistemi çalışmıyor + arka plaka aydınlatmaları çalışmıyor) olarak geçtik.. gerçi civic lerde ön far yıkama diye bişi yok ama büyük ihtimalle farda mercek olduğu için istiyorlar onuda..

**not: aracın ruhsatında şu an hacim yazmıyor.. vergi dilimi 1.6 üzerinden devam..

neyse konuyu fazla dağıtmıyım ben

çok fazla bilmiyorum son durumları ama aklınıza takılan başka bişiler varsa yardımcı olmaya çalışırım
    H22 motoru Türkiye'den almadınız mı. Faturasında motorun hacmi yazmıyor mu ?
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    piyasada iyi bir trafik müşaviri bulunursan bu işin kurdu olmuş onların yapamıycakları iş yok hallederler..
    sen bence iyi bir muameleci bul iyi bir muameleci bul arabana mercedes motoru tak gene ruhsta işletir
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

!KO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    %30 hp ye takılmayın 200 hp motora bu 100 hp dedirtirsiniz

İlker G.

imprez30r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçen yaz motorumu değiştirdiğim için sana yardımcı olabilirim normalde kendi cc in den daha büyük bir cc takamıyorsun %30 falan büyük yada beygir gibi şeyler hikaye tüv kabul etmiyor.he şudsa var 2500 takıp 1600 göstere bilirsin iş muamelecinde ve servisinde bitiyor çünkü bunu ruhsata işletilebilmesi için bir motor gümrükten alındıysa hem motorun faturası hemde gümrük beyannamesi ve faturaları eğer gümrükten almadıysan sadece motorun faturası yetrli ayrıca bunun yanı sıra takan ustanın karşılaştırma formu takılan motorun aynı cc ve beygirde olduğunun beynı usta tarafından yazılması gerekiyor sen bunları bir muameleciye veriyorsun oda bunlarla makine mühendisleri kurumuna gidiyor onlarda aracın projesini çiziyor. daha sonra tüm belgelerle araç muayene istasyonuna gidiyorsun normal muayeneye girmiyorsun sıra falan almıyorsun direk arkaya gidip gişe deki kişiye kontrole geldim diyorsun ve bir görevli gelip motor block numarası projedeki ile tutuyormu diye bakıp onayını veriyor ve ruhsata işletmiş oluyorsun 700 tl gibi bir fiyat çıkıyo ortalama.eğer dediğim gibi muamelecin sağlamsa makine mühendisleri odasın da arası iyi bir mühendis varsa 2500 cc yi 1600 cc diye gösterip projesini çizer tüv dekilerde bu projeye baktıkları için bir problem olmaz

!KO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı imprez30r Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçen yaz motorumu değiştirdiğim için sana yardımcı olabilirim normalde kendi cc in den daha büyük bir cc takamıyorsun %30 falan büyük yada beygir gibi şeyler hikaye tüv kabul etmiyor.he şudsa var 2500 takıp 1600 göstere bilirsin iş muamelecinde ve servisinde bitiyor çünkü bunu ruhsata işletilebilmesi için bir motor gümrükten alındıysa hem motorun faturası hemde gümrük beyannamesi ve faturaları eğer gümrükten almadıysan sadece motorun faturası yetrli ayrıca bunun yanı sıra takan ustanın karşılaştırma formu takılan motorun aynı cc ve beygirde olduğunun beynı usta tarafından yazılması gerekiyor sen bunları bir muameleciye veriyorsun oda bunlarla makine mühendisleri kurumuna gidiyor onlarda aracın projesini çiziyor. daha sonra tüm belgelerle araç muayene istasyonuna gidiyorsun normal muayeneye girmiyorsun sıra falan almıyorsun direk arkaya gidip gişe deki kişiye kontrole geldim diyorsun ve bir görevli gelip motor block numarası projedeki ile tutuyormu diye bakıp onayını veriyor ve ruhsata işletmiş oluyorsun 700 tl gibi bir fiyat çıkıyo ortalama.eğer dediğim gibi muamelecin sağlamsa makine mühendisleri odasın da arası iyi bir mühendis varsa 2500 cc yi 1600 cc diye gösterip projesini çizer tüv dekilerde bu projeye baktıkları için bir problem olmaz

aynı bu sekılde cc hp ye takılmayın adamınız varsa gosterıyosunuz ıstedıgınız gıbı aynı markadan olması sart bide kendı motorundan eski olmayacak diye biliyorum

İlker G.

h22ek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    H22 motoru Türkiye'den almadınız mı. Faturasında motorun hacmi yazmıyor mu ?
    yurt dışından sandık olarak geldi.. faturası sadece "honda engine" olarak geçiyor.. ruhsatta hacim yazmaması tüv de sıkıntı olur diye düşünüyordum.. ruhsatta da motor numarası yazıyor.. 2 kere geçti sorunsuz muayeneden...
    ## Parental Advisory Excessive VTEC Power ##

Time-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki tuvturk sadece motor koduna mi bakiyor yoksa araci komple muayene mi ediyor?
    In vtec we trust.
    "Birilerininde Anitkabir'i beklemesi lazim." Behzat Ç.
    "Dude I almost had you." RIP Paul Walker.

Mapped by Dr. Ecu
    Rebuilt by Hizli Rektifiye
    Powered by Sistem Honda

kaanpoyrazoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Time-R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki tuvturk sadece motor koduna mi bakiyor yoksa araci komple muayene mi ediyor?
    Araç tespite giriyor diye biliyorum , hani işletmesende blok üzerindeki koda bakmıyorlar bile sametcim , zaten okunamadı diyor ve hafif kusur olarak geçiyor.. Yeterki şase numarasında sıkıntı olmasın
    Babana aratmakta nedir arkadaş ..

Frid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı !KO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    %30 hp ye takılmayın 200 hp motora bu 100 hp dedirtirsiniz
    motorların teknik evrakları yok mu ellerinde ki arşivlerinde kayıt yokmudur, hiç olmadı honda tr arayıp sorsa sorgulat sa yine elinde patlar, ama adamını bulup halledilir diyorsan burası türkiye derim.

mmo odası da laf söze göre değil evraklara göre iş yapar diye düşünüyorum

bana işlenmemiş bir swap motor gelse muayenede araç üst yapı teknik özelliklerinden kusuru çakar çocuğu kucağına bırakırım sonrasını o düşünür
    Soyadımın ilk iki harfi kişiliğim kadar ÖZ

cemsultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Frid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motorların teknik evrakları yok mu ellerinde ki arşivlerinde kayıt yokmudur, hiç olmadı honda tr arayıp sorsa sorgulat sa yine elinde patlar, ama adamını bulup halledilir diyorsan burası türkiye derim.

mmo odası da laf söze göre değil evraklara göre iş yapar diye düşünüyorum

bana işlenmemiş bir swap motor gelse muayenede araç üst yapı teknik özelliklerinden kusuru çakar çocuğu kucağına bırakırım sonrasını o düşünür
    Proje hazırlandıktan sonra TSE'ye gidiyor araç kontrol için, tabi önce evraklar gidiyor, sonra orada motor no kontrol ediliyor, ondan sonra tüv'de tekrar kontrol ediliyor, onay aldıktan sonra ruhsat vs. için trafik şubeye gidiliyor.

Bu TSE'de ki adamların hiç bilgi birikimi yok mu ki, motor kodundan o motorun teknik detaylarını bulamayacak kadar bilgisizler mi? Hiç sanmıyorum, ha dediğin gibi adamın olduktan sonrası sıkıntı değil memleketimin her yerinde olduğu gibi
    - 50 km/h hızla giderken 27 metre ilerideki yayaya çarpmadan durabilirsin, 60 km/h hızla aynı yayaya 44 km/h hızla çarparsın.

chaylak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben anlatmistim tum detayi
    00' Civic 1.6IES

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cemsultan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Proje hazırlandıktan sonra TSE'ye gidiyor araç kontrol için, tabi önce evraklar gidiyor, sonra orada motor no kontrol ediliyor, ondan sonra tüv'de tekrar kontrol ediliyor, onay aldıktan sonra ruhsat vs. için trafik şubeye gidiliyor.

Bu TSE'de ki adamların hiç bilgi birikimi yok mu ki, motor kodundan o motorun teknik detaylarını bulamayacak kadar bilgisizler mi? Hiç sanmıyorum, ha dediğin gibi adamın olduktan sonrası sıkıntı değil memleketimin her yerinde olduğu gibi
    kesinlikle

clioGT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

defender a motor işletme

kafayı kıracam sonunda

arkadaşlar

ben land rover defender aracıma orjinalinde 2500cc düz dizel olan 1987 model, 1998 model 3000cc nissan bd30 motor attım.

bunu izmit olsun, kayseri olsun, istanbul olsun örneklerini de gördüm yapılmış olan ve ruhsata işlenmiş.

bu işi yapabilecek muameleci tavsiyesi olan var mı?
    seni unutmayacağız...

www.hilmisenlen.com

Sercanius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu yıl içinde aracımın ruhsatına motor işletmiş biri olarak yetkililere birebir sorup öğrendiklerim;

Aracınız motoru 1.6 ise maksimm 2060cc hacimde motor işlenebileceği idi.

işlenecek motor aracın kasa yaşından daha yeni olmak zorunda.

işlenecek motorun yakıt sistemi aynı sınıfta olmak zorunda (benzin enjeksiyonlu araca karbüratörlü motor, dizel motor takılamıyor - dizel tadilatı eskiden serbestmiş yasaklanmış)

kasa binekse ve hususi ise işlenecek motorda binek araç motoru olmak zorunda.

işlenecek motor aynı marka olmak zorunda.

Beygir gücü olarak net rakam soramadım ama güçle ilgili bir sıkıntı olmaz meak etme kafanı yorma dendi.

TSE nin nasıl karar verdiğine gelince bu motor kodunu gerekli gördükleri takdirde internetten, kataloglardan gerektiğinde ise servislere sorularak bilgi alındığınıda söylediler.

TSE nin ilk baktığı ayrıntı bu takılacak olan aracın cinsi, modeli ve uyumuymuş. Yani motorun çıktığı araç, motor takılacak olan aracla birbirine muadil seviyede kabul edilirse hiçbir sıkıntı olmadan geçiyor. Bu yüzden pert kaydı olan araçlardan çıkan motorların ruhsata işlenmesi çok kolay oluyormuş. Hurda damgalı ruhsat örneği olduğu için. ithal motorlarda daha fazla sıkıntı çıkıyormuş ve detaylı araştırma yapılıyormuş. yani amaç pejo partner araca pejo boxer motoru veya tam tersi şeklinde motor takma uygulamalarının önüne geçmek.. motorun çıktığı araç ve senin aracın yeterki binek araclar olsun hurda damgalı noter onaylı ruhsat fotokopisi olsun başka sıkıntı olmaz dediler. Bu örnekleri bile kendileri verdiler.. pejo ticari aralarında ve vw caddy, connect tipi araçlarda, ithal sandık motorlarda böyle şeylerin çok fazla başlarına geldiğini söylediler. Tek amacın bunları düzenek sokmak olduğunu ve kanun dışı change olayının önüne geçme olduğunu anlattılar. Bize motor tadilatı için gelen araçlar keşke senin aracın gibi aynı marka ve birbirine yakın binek modeller olsa bu işler çok güzel tıkırında yürürdü, ne karışıklıklar olurdu, ne vatandaşı üzerdik ne de biz yorulurduk dediler..

Tüv bu işlerden anlamaz mühendis raporu ve TSE onayına damgasına bakar ve evraklarınız tam ise ilk olarak kaputu açıp motor numarasını, motor kulaklarına, aks pozisyonlarına, bağlantı noktalarında çürüme olup olmadığına yani küf ve pasa da bakıyorlar. Ondan sonra kanala alıp standart araç muaynesi yapıyorlar ve onay verip sizi trafiğe yani motoru ruhsata işletmeye gönderiyorlar. tüv bundanbaşka birşeye bakmaz. eğer yanlış montaj varsa bundan şüphelenirlerse muayeneden geçirmeme yetkileri tabiiki var. Öyle birşey olursa motor yerine doğru takılıp tekrar mühendis raporu ve tse onayına girip işlem tekrarlanıyormuş..
    Pro Stock Garage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

güncel bilgi

yeni düzenleme oldu, artık motor tadilatları tespit ile değil araç periyodik muayeneye yani normal olarak muayeneye girerek yapılabiliyor, yanına ek olarak motor tadilat işlemi de ekleniyor, tadilat muayenesi olmuş oluyor, muayene tarihi yenileniyor. geçer onayı alırsa tabi.

sde30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı caglargungor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ankarada olsaydın hertürlü hallderdik
    Abi siz hangi ülkede yaşıyorsunuz ya halletmediğiniz illegal iş yok bide başkent orası lafımı yanlış anlayabilirsiniz ama ankara arabasından bi kere başım yandı bi çok kişidende aynı dertleri dinleyince sizde nasıl bi sistem var çözemedim

nostra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    B20 vti vardı bende. ruhsata işli değildi. herkez ayrı bişey söyledi. yok başın belaya girer , yok muayeneden geçmez..polis yakalarsa çalıntı durumlarından içeri alırlar v.s muayenesi gelmeye yakın sattırdılar aracı bana.keyifle binemedik bi türlü.. benden sonra rahatça geçmiş muayeneden..demekki bazı durumlarda çok bilmişlik yapmamak lazım..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)