User Tag List

Sayfa 5/5 İlkİlk ... 345
82 sonuçtan 77 ile 82 arası

Konu: Ruhsata farkli motor isletme proseduru

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BERKİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor numarası okunamıyor,silinmiş veya farklı hafif kusur olarak yazıyor tuvturk 2017 maddelerinde.
    TUV Türkiye Cumhuriyetinin bir kurumu değil, adam okuyamadım yazıyor gönderiyor uğraşmamak için, bu arabadaki farklı bir motorun legalize edildiği anlamına gelmez...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar son durum nedir. her yerde farklı bilgiler yazıyor. aracın üzerindeki silindir hacminden farklı hacim takılamaz diyor kimi, kimi aynı hacim ve güç yüzde 30'dan fazla olamaz diyor, hacim önemli değil güç %30 dan fazla olmamalı diyen var, istersen 1000 hp tak projesini çizdirip gerekli işlemleri yaparsan her türlü işlenir diyen var. benim bildiğim hacim kısıtlaması yok, güç kısıtlaması %30 ama kısıtlamayı geçerse yapılması gereken ekstra işlemleri yaparak işletilebilir bir şekilde. benim yapmak istediğim e30 1600 cc hacime m50b25 motor işletmek. işletilmesi için prosedürde benim okuduğum kadarıyla sıkıntı yok. 1600 cc e30'lara m54b30(3000 cc), m30b35(3500cc), m50b25(2500cc) işletenler usülsüz evrakla mı işletiyor? aşağıda alıntıdaki bilgiler doğru mudur?

parcacix.com sitesinden alıntıdır.

Benzinli motorlarda %30 Kw üzeri güçte bir motor ruhsata işletilebilir mi?

Benzinli motorlarda, %30 altında bir güce sahip yeni bir motorun ruhsata işletilebilmesi oldukça kolaydır. Proje çizdirilir, kabul görür, proje tamamlanır ve araç muayene girer. Ardından trafik tescil prosedürleri başlar. Bu yalnızca %30 ve altında olan yeni motorlar için geçerlidir ve ruhsata motor işletme olayı kolayca halledilir. %30 üzeri güçte ki yeni motorlar takılacağında ise, yürürlüğe göre şu ek belgeler gereklidir;

Egzoz emisyonu:70/220/AT veya 88/77/AT
    Araç dıÄ¢ gürültüsü: 70/157/AT veya ECE-R 51
    Motor gücü: 80/1269/AT
    Benzin Egzoz Dumanı: 72/306/AT
    Yönetmeliğe göre tip onay belgesi veya teknik servis raporu alınacaktır. Bu belgelerin alınması, projenin çizilmesi ve onay için takdim edilmesi gerekir. %30 veya altında bir güç değişimine oranla daha yüksek bir rakamla sonuçlanacaktır. Ruhsata motor işletme olayının sonuçlanacağı ise kesin değildir.
    parcacix.com sitesinden alıntıdır

Hurda araçtan çıkma ikinci el motor satın aldım ruhsata işletebilir miyim ?

Bu mümkündür. Yalnız tadilatın gerçekleşebilmesi için bazı kuramlar vardır. Bu kuramlar doğru ve istenilen şekilde sağlandığı takdirde, tadilatın gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Yapılması gerekenler şu şekilde;

-Motorun çıkarılacağı hurda aracın markası sizin aracınız ile aynı olmalı, veya motor üretici firmalarının aynı olması şarttır. Üretici firmaların aynı olduğunun belgelendirilmesi halinde tadilat için onay mümkün olacaktır.
    -Motorun çıkarıldığı hurda aracın ve kullanılacak olan motorun üretildiği yıl, sizin aracınızın model yılına eşit yada daha yeni olmalıdır. Eğer ki, daha eski model motor ile işlem yapılacak ise, ilgili yıllar arasında aracın tip onay numarasının değişmediği belgelendirilmelidir. Aksi takdirde onay alınmasının mümkünatı yoktur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sorum günceldir

asit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güncel olarak son durum nedir ? Bende merak ediyorum , teşekkürler

Dctrlprn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arac Proje | İstanbul - Motor Değişikliği Projesi

Böyle bir site buldum gayet açıklayıcı yazmışlar fakat tarihini göremedim bu durum ne kadar güncel bilemiyorum.

BATUHANGOKDAG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu hakkında güncel mevzuat nedir ve işlem sırası nasıl işler yurt dışından gelen motor işletmek mümkün olur mu tc içinden faturalı motorda hacim ne kadar yükseltilebilir

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)