User Tag List

Sayfa 3/6 İlkİlk 12345 ... SonSon
103 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Hi-Fi Sistemlerle Uğraşan Varmı ?

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ERK_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler,
    Hayır hiç altında bir ayaklık ile kullanmadım.
    bu subwooferında sürücü ve port ön tarafa bakıyor. yükseltmenin bir etkisi olabilir mi?
    Acıkcası konumlamasını ne yaptısam oturdugum yere yönlendiremedim ses hissiyatını... oda da malesef biraz fazla eşya var sadeleşmeden olmayacak sanırım bu iş..

Bad-Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    amfi de çift sub girişi varsa bir tane daha ekleyebilirsin , düşündüğüm bir konu oda
    Bir Okumuş Cahile Birde Yaşayan Ölü'ye Ne Dersen De Anlatamazsın...

ERK_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sword Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acıkcası konumlamasını ne yaptısam oturdugum yere yönlendiremedim ses hissiyatını... oda da malesef biraz fazla eşya var sadeleşmeden olmayacak sanırım bu iş..
    Amfi üzerinden uzaklık ayarı yaptınız mı acaba? Oturuş pozisyonunuza göre.
    Ayrıca bahsettiğiniz eşya konusu da önemli tabi.
    Ben eski evimde salonun yapısından dolayı bası sol arka tarafta kullanıyordum.
    Bu evimde sol ön tarafta. İkisinde de performans çok iyi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bad-Fast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amfi de çift sub girişi varsa bir tane daha ekleyebilirsin , düşündüğüm bir konu oda
    Alıntı ERK_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amfi üzerinden uzaklık ayarı yaptınız mı acaba? Oturuş pozisyonunuza göre.
    Ayrıca bahsettiğiniz eşya konusu da önemli tabi.
    Ben eski evimde salonun yapısından dolayı bası sol arka tarafta kullanıyordum.
    Bu evimde sol ön tarafta. İkisinde de performans çok iyi.
    Sorun şiddetten çok yönlendirme.. yani oturduğum yerde değilde daha arkada toplanıyor alt frekanslar.. uzaklık ayarlarını yaptım hem auto hemde manuel istediğim verim olmadı.. geniş bir alanım olsaydı çok rahat çözülecek bir durum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir kac oneride bulunayim;

subw'in yerini degistirmeden odanin koselerine gidip muzigi dinle. sonra odanin baska noktalarinda (orta, sol duvarin ortasi, sag duvarin ortasi vs.) durup dinle. ozellikle koselerde alt frekansta ciddi artis oluyor mu (en azindan 1-2 kosede olmasi lazim). odanin farkli noktalarinda dinlediginde bazilarinda alt frekans azaliyor bazilarinda artiyor mu?

- eger koselerde ve/veya farkli noktalarda hatri sayilir artis duyamiyorsan subw'a giden sinyal bir yerde (subw icinde, amfide) xover ile gereginden fazla kesiliyor olabilir.
    - eger farkli koordinatlarda artis duyup dinleme noktasinda duyamiyorsan subw'in yerini degistirmek gerekir.
    - subw'in portlu oldugunu tahmin ederim. portu odanin yakin duvarina ve uzak duvarina cevirerek ayri ayri denemeler yapilabilir. bazi durumlarda iyilesme olabilir.
    - baska bir ihtimal amfinin diger hoparlorlere sinyali full range (alti kesmeden) gondermesi. diyelim ki on hoparlorler bu sekilde (full range) caliyor. subw ile onler ters fazda caliyorsa birbirini oldurur, alt frekanslarin seviyesi duser. bu durumdan kacinmak icin amfinin subw ve diger hoparlorlere sinyali sirasiyla low-pass & high-pass yapip gondermesi lazim. subw uzerinde faz ayar dugmesi varsa ters faza getirip tekrar denenebilir.
    - baska bir deneme, onlerin full range calistigi durumda onleri duvardan en az 1m uzaklastirarak deneme yapmak.

yukaridakiler amator yontemler, gercek bir cozum icin profesyonel olcum gerekir. fazla karismasin diye oda geometrisi & olculerine girmedim, ancak oda boyutlari bazi frekanslarda oldurme yapabilir. odadaki esyalarin alt frekansi ciddi oranda emmesi cok dusuk bir ihtimal.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Erk rs in sistem güzelmiş ama sinema için sanırım. ideal ses kalitesi için stereo sistem daha iyi değilmi.
    Bende wharfedale 9.6 kule çift kolon, marantz pm 5005ti sanırım stereo amfi, cambridge audio cd çalar var.. birde markasını unuttuğum kaliteli rca kabloları Ses kalitesi başarılı yüzde 15 20lerde bile yetiyor. 2010da çok araştırarak almıştım, klasik, soft jazz,slow müzikler için ideal soft çalan kolonlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir kac oneride bulunayim;

subw'in yerini degistirmeden odanin koselerine gidip muzigi dinle. sonra odanin baska noktalarinda (orta, sol duvarin ortasi, sag duvarin ortasi vs.) durup dinle. ozellikle koselerde alt frekansta ciddi artis oluyor mu (en azindan 1-2 kosede olmasi lazim). odanin farkli noktalarinda dinlediginde bazilarinda alt frekans azaliyor bazilarinda artiyor mu?

- eger koselerde ve/veya farkli noktalarda hatri sayilir artis duyamiyorsan subw'a giden sinyal bir yerde (subw icinde, amfide) xover ile gereginden fazla kesiliyor olabilir.
    - eger farkli koordinatlarda artis duyup dinleme noktasinda duyamiyorsan subw'in yerini degistirmek gerekir.
    - subw'in portlu oldugunu tahmin ederim. portu odanin yakin duvarina ve uzak duvarina cevirerek ayri ayri denemeler yapilabilir. bazi durumlarda iyilesme olabilir.
    - baska bir ihtimal amfinin diger hoparlorlere sinyali full range (alti kesmeden) gondermesi. diyelim ki on hoparlorler bu sekilde (full range) caliyor. subw ile onler ters fazda caliyorsa birbirini oldurur, alt frekanslarin seviyesi duser. bu durumdan kacinmak icin amfinin subw ve diger hoparlorlere sinyali sirasiyla low-pass & high-pass yapip gondermesi lazim. subw uzerinde faz ayar dugmesi varsa ters faza getirip tekrar denenebilir.
    - baska bir deneme, onlerin full range calistigi durumda onleri duvardan en az 1m uzaklastirarak deneme yapmak.

yukaridakiler amator yontemler, gercek bir cozum icin profesyonel olcum gerekir. fazla karismasin diye oda geometrisi & olculerine girmedim, ancak oda boyutlari bazi frekanslarda oldurme yapabilir. odadaki esyalarin alt frekansi ciddi oranda emmesi cok dusuk bir ihtimal.
    Sub da faz düğmesi var onları denedim... benim olay tamamen konum ve odanın doğru hoparlör yerleşimine uygun olmaması diye düşünüyorum..sinyal frekans vs.. bunlarda sorun yok ..oturduğum noktanın arkasına gayet güzel sub hissediliyor .. frontlarım large ve duvardan gerekli mesefa verıcek yerım yok malesef oda ufak.. ses şiddeti olarak fazla zaten... sadece sub ile hıssetmem gereken frekansların oturduğum noktada değil daha arka duvara doğru oluşması

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sub ile hıssetmem gereken frekansların oturduğum noktada değil daha arka duvara doğru oluşması
    olay belli. dinleme pozisyonu ile driver arasindaki mesafeyi mumkun oldugunca uzatmak iyilestirebilir. oda kucuk oldugu icin yatayda fazla yer degistirme ihtimalin olmaz ama subw'i yukari kaldirabilirsin.

baska bir cozum 2. subw'i kullanmak, ancak sorunu cozup cozemeyecegi deneyerek belli olur. oturma noktasindaki seviye biraz yukselebilir fakat olmamasi gereken yerlerdeki seviye artabilir; senden cok komsulara calmaya baslayabilir. denemeden bilinmez.

baska bir oneri oda iyilestirmesi olabilir. alt frekanslar icin ilk mudahale edilecek yerler oda koseleri. bu parcalara bass trap diyorlar, tas yunu gibi malzemeler kullanarak DIY yapabilirsin;

evdeyim, ugrasirim diyorsan, musait 1-2 haliyi yuvarla, koseleri dolduracak sekilde dik, para harcamadan bass trap denemesini yapmis olursun. fotodaki kadar etkili olmaz ama biraz fikir verir.

alt frekanslarda boyle sorunlar olmasi normal. odadan odaya degisiklik gosterir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    olay belli. dinleme pozisyonu ile driver arasindaki mesafeyi mumkun oldugunca uzatmak iyilestirebilir. oda kucuk oldugu icin yatayda fazla yer degistirme ihtimalin olmaz ama subw'i yukari kaldirabilirsin.

baska bir cozum 2. subw'i kullanmak, ancak sorunu cozup cozemeyecegi deneyerek belli olur. oturma noktasindaki seviye biraz yukselebilir fakat olmamasi gereken yerlerdeki seviye artabilir; senden cok komsulara calmaya baslayabilir. denemeden bilinmez.

baska bir oneri oda iyilestirmesi olabilir. alt frekanslar icin ilk mudahale edilecek yerler oda koseleri. bu parcalara bass trap diyorlar, tas yunu gibi malzemeler kullanarak DIY yapabilirsin;

evdeyim, ugrasirim diyorsan, musait 1-2 haliyi yuvarla, koseleri dolduracak sekilde dik, para harcamadan bass trap denemesini yapmis olursun. fotodaki kadar etkili olmaz ama biraz fikir verir.

alt frekanslarda boyle sorunlar olmasi normal. odadan odaya degisiklik gosterir.
    Bu aklımdaydı denicem

birde şunu sorayım extradan strereo amfim var uyguna denk geldi aldım technics class H+ 2x100 8ohm.. amfi daha düşük omaj desteklemıyor .. bunlara bir çift eskı tarz kolon alıcam ama genelde satılanlar 6ohm sıkıntı cıkarır mı bana... bu tarz : link

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    birde şunu sorayım extradan strereo amfim var uyguna denk geldi aldım technics class H+ 2x100 8ohm.. amfi daha düşük omaj desteklemıyor .. bunlara bir çift eskı tarz kolon alıcam ama genelde satılanlar 6ohm sıkıntı cıkarır mı bana...
    amfinin tam modelini gonderirsen kontrol ederim; 8 ve 6ohm degerleri ortalama olup tuketici elektronigi icin standart degerler. tavsiyem hoparlorleri almadan once Technics amfini yaninda gotur, bir test surusu yap...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    amfinin tam modelini gonderirsen kontrol ederim; 8 ve 6ohm degerleri ortalama olup tuketici elektronigi icin standart degerler. tavsiyem hoparlorleri almadan once Technics amfini yaninda gotur, bir test surusu yap...
    Technics sa-ex140

Kenwood LSK500 II buldum anlaşabilirsek alıcam galiba..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Technics sa-ex140
    kilavuz inatla her tarafta 8ohm diyor. empedans konusuna maalesef hakim degilim. kabaca sunu soyleyebilirim: speaker empedans'i ortalama bir deger olup calinan frekanslara gore degisir. empedans dustukce driver daha cok akim ceker.

amfinin uretecegi guc limitli. speaker bana istedigim kadar akim ver diyemez.

guc=akim artisi alt frekanslara dogru artar. bu nedenle 2 ohm empedans degerindeki hoparloru 8 ohm ortalama icin tasarlanmis SA-EX140'a baglarsan amfiyi zorlamis olursun, bu arada ses kalitesi belki kotulesebilir.

ama ortalama 6 ohm'luk bir hoparlor baglarsan, sesi cok acmazsan (=dusuk guc) bir sorun cikmayacagini varsayabiliriz.

sonucta SA-EX140'a 6 ohm empedansli hoparlor baglarsan bir sorun olmaz diye tahmin ediyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende bu işe merak sardım bu sıra. Harman kardon , denon ve pıoneer gibi sinema sistemi alternatiflerim var şuan için favorimde. Ama çok fazla boş vaktim olmadığı için pek film izlemeye zamanımda yok açıkcası daha çok müzik ama belki arada filmde izlerim bu düşüncede birisi için sinema paketi mi yoksa 5+1 kule tazı ve ayrıyetten anfili sistem mi önerirsiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kilavuz inatla her tarafta 8ohm diyor. empedans konusuna maalesef hakim degilim. kabaca sunu soyleyebilirim: speaker empedans'i ortalama bir deger olup calinan frekanslara gore degisir. empedans dustukce driver daha cok akim ceker.

amfinin uretecegi guc limitli. speaker bana istedigim kadar akim ver diyemez.

guc=akim artisi alt frekanslara dogru artar. bu nedenle 2 ohm empedans degerindeki hoparloru 8 ohm ortalama icin tasarlanmis SA-EX140'a baglarsan amfiyi zorlamis olursun, bu arada ses kalitesi belki kotulesebilir.

ama ortalama 6 ohm'luk bir hoparlor baglarsan, sesi cok acmazsan (=dusuk guc) bir sorun cikmayacagini varsayabiliriz.

sonucta SA-EX140'a 6 ohm empedansli hoparlor baglarsan bir sorun olmaz diye tahmin ediyorum.
    Buldum service manual hep 8ohm yalnız amfinin sanırım iki tipi var biri 4 kanal 8 ohm.. biri 2kanal 4-16ohm benimki uzakdoğu tipi sanırsam hoparlör çıkışıın orda ufak yazmışlar gözüme çarpmamış 4-16ohm diye...

bugün içini açıp temizledim biraz bide ufak bluetooth devresi koydum içine sinyalleri bağladım da 5v cıkış lazım devrede varmı bulamadım yada 12v bulsam dc stepdown devresı var onla hallederim..

Alıntı orkuteren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende bu işe merak sardım bu sıra. Harman kardon , denon ve pıoneer gibi sinema sistemi alternatiflerim var şuan için favorimde. Ama çok fazla boş vaktim olmadığı için pek film izlemeye zamanımda yok açıkcası daha çok müzik ama belki arada filmde izlerim bu düşüncede birisi için sinema paketi mi yoksa 5+1 kule tazı ve ayrıyetten anfili sistem mi önerirsiniz
    receiver amfi ve hoparlör seti kesınlıkle hazır sistemlerden daha kaliteli bence.. strereo amfi ve güzel bir çift kolon kadar güzel müzik sesi vermez ama çok hassas değilsen müzik dinleme konusunda aradakı farkı dinlemeden çok anlamazsın..

bütçeye göre 3-6bin tl arasına orta halli bi sistem kurarsın daha üstüde var tabıkıde gerek yok açıkcası

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buldum service manual hep 8ohm yalnız amfinin sanırım iki tipi var biri 4 kanal 8 ohm.. biri 2kanal 4-16ohm benimki uzakdoğu tipi sanırsam hoparlör çıkışıın orda ufak yazmışlar gözüme çarpmamış 4-16ohm diye...

bugün içini açıp temizledim biraz bide ufak bluetooth devresi koydum içine sinyalleri bağladım da 5v cıkış lazım devrede varmı bulamadım yada 12v bulsam dc stepdown devresı var onla hallederim..

receiver amfi ve hoparlör seti kesınlıkle hazır sistemlerden daha kaliteli bence.. strereo amfi ve güzel bir çift kolon kadar güzel müzik sesi vermez ama çok hassas değilsen müzik dinleme konusunda aradakı farkı dinlemeden çok anlamazsın..

bütçeye göre 3-6bin tl arasına orta halli bi sistem kurarsın daha üstüde var tabıkıde gerek yok açıkcası
    müzik konusunda kulaklarım hassastır tadını alamazsam kullanmam bile. O zaman ilk favorim jamo marka kule hoparlör seti ile bir pazarlık yapayım bakalım. Anfi işine bakarız sonrasında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    müzik konusunda kulaklarım hassastır tadını alamazsam kullanmam bile. O zaman ilk favorim jamo marka kule hoparlör seti ile bir pazarlık yapayım bakalım. Anfi işine bakarız sonrasında
    bendede jamo 128 var kule nerdeyse 20 sene oldu taş gibi çıktılar.. müzik önemliyse eski tarz stereo bir amfide al kenarda dursun... sinema amfisi aynı tadı vermiyor..

Bad-Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende harman var sinema için çok iyi fakat müzik için alınmaz .
    Bir Okumuş Cahile Birde Yaşayan Ölü'ye Ne Dersen De Anlatamazsın...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Stereo amfide marantz,denon türevlerine bakın detaylı enstruman vs hassas kulaklar için. pop trance vb için yamaha türevleri..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    enstruman icin denon trance icin yamaha hakan altun icin marantz diye bisey yok.
    amfi kalitesi=ne calarsan cal ses kalitesi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)