User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
50 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Donusum bmw m araclar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Donusum bmw m araclar

su sira motor,mekanik, kozmetik swap yapilan m araclari cokca goruyorum. sadece bu isi yapan isletmeler bile var. fiyatlarida orijinal m araclara gore cok uyguna geliyor. bende e90 aracimi bu sekilde yapmayi planliyorum.
    tecrubeleriniz nedir? bu sekil arac kullanipta memnuniyetsiz oldugunuz seyler oldu mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok merak ettiğim bir konu prosedürü vs nasıl acaba

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kozmetik olarak dönüşüm en kolay diye görüyorum. Direksiyon, koltuk vs koymak.

Konu motor ve şanzıman değişimi aslında

Birde onun üstüne fren, yürüyen değişimi var ki dananın kuyruğunun asıl koptuğu yer bence. M araçları süspansiyon sistemi ve yürüyen farklı normal binek serilerinden

alt taşıyıcılar, gergiler vs hepsi değişecek mi ? tüm bu değişim ( Motor - Şanzıman - Yürüyen ) değiştikten sonra hala ucuza geliyor mu araç ?

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cnzdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Birde onun üstüne fren, yürüyen değişimi var ki dananın kuyruğunun asıl koptuğu yer bence. M araçları süspansiyon sistemi ve yürüyen farklı normal binek serilerinden

alt taşıyıcılar, gergiler vs hepsi değişecek mi ? tüm bu değişim ( Motor - Şanzıman - Yürüyen ) değiştikten sonra hala ucuza geliyor mu araç ?
    sadece bunlarlada bitmiyorki...
    e46 m3 lerin arka kuleleri kopuyor misal.
    millet gergileri kaynaklıyor kuleye...

yani orjinal M'ler bile yetersiz....

bi 3.20'yi m'e çevirmek kısaca çok ciddi iş...
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cnzdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

alt taşıyıcı, gergi vs hepsi değişti diyelim. Teknik olarak yine de M olmaması lazım. Yurdışı forumlarında yazan bilgelere göre M makinelerinin şasilerinde ekstra güçlendirme var, hatta kaynakların bile farklı olduğu belirtiliyor.

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şaside farklılıklar var illa ki, mesela E92 M3'ün "Additional reinforcements" başlığı ile Etk'da çıkan parçalarında görülüyor, şaft tünelinden çapraz şekilde çekilmiş gergi, kule gergisi ve tamamen farklı traversi var. Bildiğim kadarıyla normal E92'lerde şaft tünelinden gelen gerginin karşılığı mevcut değil. Yine çamurluklar da farklı ancak direklerle birlikte komple farklı görünüyor, muhtemelen iç kısımda da farklılıkları olduğu için böyle gözüküyor.

M araçların bile birbirinden farklı özellikleri olabiliyor. Örneğin E46 M3 ile M3 CSL. Csl tamamen farklı taban sacı, bagaj havuzu sacı, göğüs sacı ve karbonfiber tavan kullanıyor. İç kısımda ses yalıtımı yok, taban pütürü normal M3'e göre daha ince ve daha fazla punta kaynak var şasi üzerinde.

Yine E60 M5 için konuşmak gerekirse hem M modelde hem de normal E60'larda ön kısım, yani motorun etrafındaki neredeyse her yer aluminyumdur, sadece sileceklerin oradaki enlemesine olan parça çelik. Ancak E60 M5'in Smg şanzıman ve V10 motor yüzünden 50-50 ağırlık dağılımı bozulmasın diye Bmw burada yine farklı bir aluminyum alaşımı kullanmış, şimdi hatırlayamadım yalan olmasın ama motor ve şanzıman daha ağır olmasına rağmen baz E60'lardan biriyle aynı ağırlıktaydı, bu da karoserde belirgin bir fark olduğunu ispatlıyor. (Aklımda nedense 545i olarak kalmış ancak emin değilim.)

Her modelin standardından farklı özellikleri var ancak çok profesyonel olmayan bir sürücünün bu farkları direkt algılayabileceğini, gerçek muadilini sürmeden anlayabileceğini pek sanmıyorum, öte yandan yıllarca Arge'si yapılıp onlarca mühendisi tarafından tasarlanarak yüzlerce testten geçip üretilen bir makinenin de "swap" yoluyla yeniden bire bir aynısının üretilebileceğine inanmıyorum dürüst olmak gerekirse.

YAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mevcut m modellerinin,mevcut non m kasalarına sahipseniz motor seçeneği farketmez kuru kasa hale getirip tüm parçaları takabilirsiniz. Ki bu yapılan araçlarada aynısı uygulanıyor. Örnek veriyorum e92 320i araca sahibiz.E92 m3 için tek yapmak gereken bütün parçaları tek tek sipariş edip eksiksiz şekilde montajlatmak.

Eskiden m4 lerde başlayan en üst motor seçeneklerinde dönüşüm olabilir söylentisi vardı ama buda önemli değil. Çünkü arabanın üstünde 1 tane civata bile kalmıyor 418i neyse 440i de aynı ,çünkü altta bir ekipman olmuyor.Hepsi M4 olmak zorunda kalıyor.

Yani kısacası olay tamamen parça ve montaja bağlı.Parçalar tam ise montajda basit.

(M2-M3-M4 Denendi.)
    Saygılarımla.
    91' E34 M50B30 Avus blue
    98' E36Cp Cosmosschwarz
    05' E46Touring Titan silber

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı YAS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mevcut m modellerinin,mevcut non m kasalarına sahipseniz motor seçeneği farketmez kuru kasa hale getirip tüm parçaları takabilirsiniz. Ki bu yapılan araçlarada aynısı uygulanıyor. Örnek veriyorum e92 320i araca sahibiz.E92 m3 için tek yapmak gereken bütün parçaları tek tek sipariş edip eksiksiz şekilde montajlatmak.

Eskiden m4 lerde başlayan en üst motor seçeneklerinde dönüşüm olabilir söylentisi vardı ama buda önemli değil. Çünkü arabanın üstünde 1 tane civata bile kalmıyor 418i neyse 440i de aynı ,çünkü altta bir ekipman olmuyor.Hepsi M4 olmak zorunda kalıyor.

Yani kısacası olay tamamen parça ve montaja bağlı.Parçalar tam ise montajda basit.

(M2-M3-M4 Denendi.)
    Saygılarımla.
    parcalar alinip takilir zaten, asil sorulan degisemeyecek parcalardaki durum? Sasideki kaynaklar, puntolar, ek baglantilar vs.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    parcalar alinip takilir zaten, asil sorulan degisemeyecek parcalardaki durum? Sasideki kaynaklar, puntolar, ek baglantilar vs.
    Değişen en büyük 3 kalem parça oluyor. Arka çamurluklar ve varsa carbon tavan.Bunlarında şaseyle pek işi olmuyor.Arka çamurluklar fabrika ölçüsünde söküp takılıyor.Takılacaksa carbon tavanda orj puntodan söküp yerine montajlanıyor.
    Başka bir fazla bir detay yok aslında.Ama tabiki önemli detaylar ciddi iyi ustalık istiyor.
    91' E34 M50B30 Avus blue
    98' E36Cp Cosmosschwarz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı YAS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değişen en büyük 3 kalem parça oluyor. Arka çamurluklar ve varsa carbon tavan.Bunlarında şaseyle pek işi olmuyor.Arka çamurluklar fabrika ölçüsünde söküp takılıyor.Takılacaksa carbon tavanda orj puntodan söküp yerine montajlanıyor.
    Başka bir fazla bir detay yok aslında.Ama tabiki önemli detaylar ciddi iyi ustalık istiyor.
    M sasi ile normal sasinin ayni olmadigini dusunuyorum, ki benden daha bilgili arkadaslar olmadigi yonunde ciddi argumanlar sunmuslar. Ayni olmayan yerlere olmasi gereken guclendirmeler vs uygulaniyor mu? Mesela E60 M5'te guclendirilmis aluminyum olan bir parcadan bahsediliyor, normal E60'larda celikmis o parca, donusumde o parca degistiriliyor mu mesela?
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    M sasi ile normal sasinin ayni olmadigini dusunuyorum, ki benden daha bilgili arkadaslar olmadigi yonunde ciddi argumanlar sunmuslar. Ayni olmayan yerlere olmasi gereken guclendirmeler vs uygulaniyor mu? Mesela E60 M5'te guclendirilmis aluminyum olan bir parcadan bahsediliyor, normal E60'larda celikmis o parca, donusumde o parca degistiriliyor mu mesela?
    E60 m5 için bir tecrübem yok.Ankarada şuan 10’dan fazla dönüşüm e60 m5 var.Ben pek yapılamayacak bir şey göremiyorum.Ustanız iyi ise herşeyi takabilir.

Yeni modellerin hepsini karşılaştırmasını yapacak kadar mesai harcadım.Gerçekten bir fark olmuyor.Bir Michael Schumacher değilim ama farkı anlayacak kişiye saygı duyarım.Ben gayet keyifle kullandım.

Şunu kesinlikle söylemek isterim; Hileli hurdalısından kesinen uzak durun.
    91' E34 M50B30 Avus blue
    98' E36Cp Cosmosschwarz

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bire bir tüm parçaları değişerek yapılan dönüşümler varsa tebrik etmek lazım.

Motor -Şanzıman - Yürüyen - LSD fln gibi. Ama illa ki bişeyler atlanıyordur gibi düşünüyorum bu dönüşümlerde.

Şasi farklıysa ona yapacak birşey yok zaten, eldeki şasiyle devam edilir farkı da piste çıkınca anlaşılır günlük kullanımda anlaşılmaz.

Ama dediğim gibi tüm yürüyeni M yapmak gergiler burçlar dahil bide üstüne LSD vs takmak çok ciddi emek ve para. (Motor - Şanzıman -Fren zaten değişmesi lazım )

Varsa böyle bi değişim bende bilmek isterim ama dediğim gibi bir şeyler eksik kalıyordur sanki...

cabriolet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    genelde yurtdışından m4 getirip 418i ye geçiriyolar zaten parçaların hepsini eksiksiz şekilde yoksa zaten astarı yüzünü geçer bu işin bu arada bu iş çok eskiden beri yapılıyo zaten boş mercedesleri bmwleri donanım olarak dolduruyolardı eskiden araba getirip şimdide 316i den m3 418i den m4 yapıyolar bi fark yok

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cabriolet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    genelde yurtdışından m4 getirip 418i ye geçiriyolar zaten parçaların hepsini eksiksiz şekilde yoksa zaten astarı yüzünü geçer bu işin bu arada bu iş çok eskiden beri yapılıyo zaten boş mercedesleri bmwleri donanım olarak dolduruyolardı eskiden araba getirip şimdide 316i den m3 418i den m4 yapıyolar bi fark yok
    Parçalar hadi neyse de motoru da mu o donör araçtan alıyorlar?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    komple bütün parçaları geçiriyolar bide başka yerden neden motor getirmekle uğraşsınlar hazır arabanın üzerinde varken

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cabriolet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    komple bütün parçaları geçiriyolar bide başka yerden neden motor getirmekle uğraşsınlar hazır arabanın üzerinde varken
    yurtdisindan gelen aractan motor aktarip nasil ruhsata isliyorlar?
    öyle işte.

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yurtdisindan gelen aractan motor aktarip nasil ruhsata isliyorlar?
    Cevap basit, işlemiyorlar.
    Buraya araç getirip boşaltmak yasal değil ancak yakalanmadığında tespit de edilemiyor, aracın motoru vb parçalarına fatura kesilmiyor genelde kesilmezse Tüv'den hatır gönül bir tane muameleci bulup geçiriyorlar, motor no okunamazsa zaten hafif kusurla araç geçiyor...

Ya da bir yere fatura kestirip yedek parça gibi göstererek aracın ruhsatına yeni motoru tescil ettiriyorlar bu da 2. Seçenek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evrak kısmını bilmiyorum hiç sadece yapılış şeklini biliyorum bu işin kendim dönüşüm olmayan m4 kullanıyorum ama bana bile dönüşüm işi mantıklı gelmeye başladı

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tüvden nasıl geçirdikleri konusunda tecrübem yok ama çoğu kişi motoru işletmiyor. böylece vergi de düşük kalıyor. kendim yapar mıyım? hayır.

bizim devlet bunu da çözer nasılsa. yaparsam patlamak kesin bana denk gelirdi. Ben yapmıyım ki kimse patlamasın. yurtdışından ilk telefon aldığım günün ertesi günü vergi gelmişti
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler