User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
24 sonuçtan 20 ile 24 arası

Konu: Yuksek Lisans ve ALES

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yüksek lisans'ı yapacağın okul çok önemli. Ben İngiltere'de yüksek lisans yaptım. Bana çok şey kattığını düşünüyorum. 4 yılda TR'de lisans öğrenimimde almadığım akademik disiplin ve mesleki alanda gelişimi, 1 yılda İngiltere'de kazandım. Bizdeki çoğu okulun aksine, sistemde dizayn edilen herşeyin bir amacı mevcut.

Doktora yapmadım, hiç de düşünmedim. Çünkü amacım akademi değil, mesleki anlamda kendimi geliştirmekti.

Eğer yükseği benzer amaçla yapacaksan, ve nihai olarak amacın özel sektörse, TR'de üst klasmandaki okullarda ya da yurtdışında yapmanı tavsiye ederim. Hele ki burs imkanı filan ayarlabilirsen süper olur. Çünkü şu anki kurla, yurtdışında yüksek yapmak inanılmaz maliyetli. Ben 2016'da giderken sterlin 4 liraydı mesela, şu an 10 küsürlerde. Aksi takdirde, yüksek lisansın işveren gözünde çokca bir artısı olmuyor.

Ha eğer amacın akademisyen olmaksa zaten yl, doktora yapmak zorundasın, ama yine de olabildiğince eğitimi kaliteli ve reputasyonu olan bir okula girmeye çalış.
    "Korkmadık, savaştık"

tiMachine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yüksek lisans'ı yapacağın okul çok önemli. Ben İngiltere'de yüksek lisans yaptım. Bana çok şey kattığını düşünüyorum. 4 yılda TR'de lisans öğrenimimde almadığım akademik disiplin ve mesleki alanda gelişimi, 1 yılda İngiltere'de kazandım. Bizdeki çoğu okulun aksine, sistemde dizayn edilen herşeyin bir amacı mevcut.

Doktora yapmadım, hiç de düşünmedim. Çünkü amacım akademi değil, mesleki anlamda kendimi geliştirmekti.

Eğer yükseği benzer amaçla yapacaksan, ve nihai olarak amacın özel sektörse, TR'de üst klasmandaki okullarda ya da yurtdışında yapmanı tavsiye ederim. Hele ki burs imkanı filan ayarlabilirsen süper olur. Çünkü şu anki kurla, yurtdışında yüksek yapmak inanılmaz maliyetli. Ben 2016'da giderken sterlin 4 liraydı mesela, şu an 10 küsürlerde. Aksi takdirde, yüksek lisansın işveren gözünde çokca bir artısı olmuyor.

Ha eğer amacın akademisyen olmaksa zaten yl, doktora yapmak zorundasın, ama yine de olabildiğince eğitimi kaliteli ve reputasyonu olan bir okula girmeye çalış.
    YL için odtü ve boğaziçinde otomotiv üstüne yüksek lisans var ancak ikisinde de tezsiz.

İngilterede BATH üniversitesinde lisans yapmak isterdik ama 10 senede biriken para 2 senede yalan oldu kurların ilginç değişimi ile. Bakalım, bulunduğumuz konum gittikçe zorlaştırıyor yüksek lisans yapmayı...
    mal da yalan mülk de yalan gel biraz da sen oyalan.

otomotiv mühendisi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yuksek lisansi hangi okul ve hangi brans ustune yaptiniz ozel degilse paylasabilir misiniz? Ben de yurtdisi bakmaktayim ancak fiyatlar cok yuksek, hollandada 2 senelik 20-30bin eurolar konusuluyor harc olarak.

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kunteper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yuksek lisansi hangi okul ve hangi brans ustune yaptiniz ozel degilse paylasabilir misiniz? Ben de yurtdisi bakmaktayim ancak fiyatlar cok yuksek, hollandada 2 senelik 20-30bin eurolar konusuluyor harc olarak.
    Ben Swansea University'de uluslararasi ticaret ve deniz hukuku uzerine yaptim yl'yi.

Ingiltere'de yuksek lisansin avantaji 1 sene olmasi. 2 yil olunca, masraflar da otomatik x 2 oluyor.

Benim yaptigim yil, okul 12.500 sterlindi. 10.000 sterlinde 1 yilda kira ve vd masraflara gitti.

Okul secimi kadar, okulun bulunduğu yerin yasam masraflari da goz onunde bulundurmak gerekli. Misal ben London'da hic bir okula basvurmadim, cunku hayat inanilmaz pahali. Swansea kucuk bir yer oldugundan aylik oda kiram 265 pound + faturalardi misal benim, hem de ev okula 10 dk yurume mesafesindeydi. Birakin okulun yaninda olmasini, 265'e London'da haftalik kumes bile bulunmaz.

Son olarak İngiltere'de yl programlarinda soyle bir olay var. TR'de genelde universitelerin reputasyonlari var, bolumlerin degil. Misal ODTU, ITU, GSU, BOUN vs. Oxford, Cambridge, London School of Economics ligi harici, orada cok ortalama üniversitelerin, uluslararasi capta reputasyonu olan yl programlari olabiliyor. Benim yl programım bunlardan biriydi mesela.
    "Korkmadık, savaştık"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tesekkurler cok degerli bilgiler, aslinda su sira arastirma yapip, hazirlanmanin tam zamani ama koronadan onumuzu goremiyoruz hic...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)