User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
57 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 106 gti alma rehberi ;)

GTCihad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

106 gti alma rehberi ;)

Arkadaslar yarin astra gtc min satisini tamamliyorum normalde arac ihtiyacim yok ama hep icimde kaldigi icin bir 106 gti alip garaja koymak istiyorum haftasonlari oyny, cila mila time trial vs

Oncelikle tavsiyeedeceginiz arac var mi fiyat ucuk olmamak kaydiyla oncelikli tercihi sari , beyaz , mavi olabilir

Birde yardiminizi isteyecegim konular ;

1) 106 gti alirken nelere dikkat edilmeli , aracin nesine bakilmali , kime gostermeli
    2) kronik ve masraf cikaracak noktalar nelerdir
    3) tum ilanlar 160 bin kmde gercek km nasil anlasilacak
    4) stok motor mu tercih etmeli ? Chipli , dereceli vs yapilmis arac almak riskli mi?

Aklima gelenler bunlar tecrubeli arkadaslarin yardimlarini rica ederim , saygilar

tarik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her hafta bi 106 konusu açılıyor yav.
    Bir arkadaş yazmıştı alıntı yapıyorum.

Diyelimki yeni bir 106 satın aldınız, Km si artık mutlaka 100 yada 150 bini devirmiş olacaktır, ilk dikkat etmeniz gerekenler,

1- Oksijen sensörü Bozuk ise aracınız ya gaz yemez, yada istikrarsız devirlenir, %60 ila % 80 performans kaybı yaşarsınız, benzin sarfiyatınız anormal derecede yüksek olur.

2- Tüm motor kulakçıkları Mutlaka sık sık kontrol edilmelidir, araca fazla yüklenmeseniz bile zamanla mutlaka çatlayıp kopabilmeye kadar gidebilmektedirler, özellikle şanzıman kulakçığındaki arıza ilk olarak debriajın kavrama noktasının değişmesi ile kendini belli eder, bu şekilde kullanmaya devam ederseniz her an yolun ortasında bir şangırtı ile stop edip kalabilirsiniz.

3- Motor üst kapak contası Sık sık yanar, yeni aldığınız bir araçta bu parçayı ve triger setinide işinizi garantiye almak için hemen değiştirmenizde fayda vardır.

4- Alternatör Eğer aracınızda gaza yüklendiğinizde kadran ışıklarında bir artış oluyorsa veya abs ikazı arada sırada gaza yüklendiğinizde uyarı veriyorsa mutlaka hemen alternatörünüzü kontrol ettirip tamir ettirmeniz gerekir, aksi takdirde aracın beyni dahil tüm elektrik tesisatına geri dönülmez hasarlar verebilirsiniz.

5- Şanzımanda sürekli terleme Bu aslında naparsanız yapın kolay kolay kesilmeyen bir sorundur ama keçelerin kontrol edilmesi önemlidir, en aza indirgemeye çalışın.

6- Ön sol amortisörden gelen lok lok tabir edilen ses Doğaldır 0 km 106 da bile olur, kontrol ettirin ama fazlada üstüne masrafa girmeyin, yok etmesi zor ve yok edilse bile tekrarı çok kısa süre sonra olacak biraz can sıkıcı bir 106 hastalığıdır.

7- Hızlı bir şekilde bir kasisten geçme sonucu aracınızın birden stop etmesi ve çalışmaması, elektrik tesisatının devre dışı kalması aracınızın motorunun hemen üzerinde bulunan güvenlik modülü devreye girmiştir, kırmızı lastik kaplı tuşa basarak tekrar aracı çalıştırmanız mümkündür. (zamanında bunu bilmeyenler az çekici parası vermediler

8- Aracınızın altından sürekli olarak gelen lakırtılar bu genelde hep eyvah ön takım dağıldı şeklinde algılanır ama asıl suçlu olan egzoz bağlantılarınızdır, ön takıma baktırmaya gitmeden önce mutlaka bir egzozcuya gidin.

9- Direksiyon durduğunuz yerde sağa sola dönerken lak luk diye vurmaya başladıysa, ki bu sürekli olacaktır, rot başlarınız dağılmış demektir, ucuz ama sıkça bozulan bir parçadır, spor yay olan 106 larda orijinal parça bile koysanız maksimum ömrü 3 aydır

10- Kesinlikle ama kesinlikle motorunuzu yıkatmayın, bujilerinizin bağlı olduğu üst motor kapağında yer alan ateşleme modülüne anında zarar verirsiniz, devrelerin arasına su girmesi ile aracın tüm ateşleme düzeni hemen o anda birbirine girer, olduda yıkattınız diyelim, aracı güvenli bir köşeye park edip en az 24 saat kurumaya bırakın, kuruması için siz müdahalede bulunmayın, daha beter içerisinin nem yapıp kurum bağlamasına sebep olursunuz. Kuruduktan sonra büyük ihtimalle düzelir.

11- Eğer aracınızda spor yay var ise, mutlaka bir egzozcuya gidip tüm susturucularınızın aracınızın burnuna bakan taraflarına, düz küçük ara parçalar koydurarak, herhangi bir engele (genelde yollardaki kedi gözleri) takılmalarını önleyin, yoksa benim gibi tek arabalık bir sokakta kedi gözüne tüm sistemi takıp oracıkta yere bırakmak zorunda kalırsınız, daha sonra arabaya koyup servise götürme imkanınızda yok çünkü aracın içine sığmıyor.

12- Ön tekerleklerinizin salıncaklara bağlı olduğu alt civataları sürekli kontrol ettirin, ani çukura girmelerde çatlayıp, en kötü zamanda kırılabiliyorlar, buda lastiğin direkt olarak yerinden fırlamasına ve ciddi kazalara sebebiyet veriyor.

13- Aracınızı yıkatırken kesinlikle tazzikli suyu kapılara bakar şekilde açtırmayın, ince kapı saclarını bu tazzikli su direk çökertmektedir.

14- Aracınızda olası bir arızadan dolayı ani stop etmeler başlarsa, defalarca tekrar kontak basmayın, 106 larda 16V kutusuna ilk marşa basma anında çok ciddi bir basınç uygulanır, bunu defalarca ard arda yaparsanız bir anda büyük bir gürültü ile ön kaputunuzda sivilcelerin belirdiğini görebilirsiniz

15- Sonradan beyaz kadran vs takılmış araçlarda gerek km gerek ise devir bilgileri yanıltcı olabilir, eğer aracınızın kadran takımında herhangi bir oynama olduysa, mutlaka orijinal değerlerine sadık konuma getirin, yoksa benim gibi 2 gününüzü neden bu araba 5 yüz devirde rölanti tutuyor diye dolanarak geçirirsiniz

16- Yağ sıcaklığı düzgün seviyeye gelmeden asla gaza yüklenmeyin, eğer ısınmasında bir problem var ise de hemen servisinize başvurun.

17- Sürekli gevşeyen stepne vidası mutlaka sağlam bir şekilde sıkıldığına emin olun yoksa yolun ortasından arabadan fırlayıp gitmesi çok muhtemel bir durumdur.

18- Sürekli gevşeyip düşen torsiyon kapakları periyodik olarak sıkça kontrol edilmeleri gerekir aksi takdirde başınıza büyük dert açabilir.

19- Yıpranmış yada eskimiş benzin tahliye boruları 106 larda çok sık görülen bir başka sorundur, depoyu fullediğiniz zaman aracınızın altında herhangi bir benzin sızıntısı varmıdır diye mutlaka kontrol edin.

20- Oto yıkamaya verdiğinizde iç temizlik yapılırken aracın kalorifer kenarlarındaki açma kapama tuşlarına dikkat edilmesi konusunda temizlik yapan kişiyi sıkı sıkı uyarın çünkü biraz sert bir bez hareketi ile bu tuşlar hemen kırılıyor ve diğer arkada kalan yarısı içeri düşerse çıkartması çok güç oluyor.

21- Stepne setinizin bijon anahtarını mutlaka çok daha sağlam bir anahtarla değiştirin, orijinal anahtarlar ufacık bir zorlamada direk yamulup kullanılamaz hale geliyor.

22- Olurda gözünüzün kesmediği dandik bir lastikçiye yolunuz düşerde aracınıza kriko vurmaları gerekirse ( spor yay olan araçlar için) mutlaka sadece kriko vurma noktalarından kaldırmasını sağlayın, ön taraftaki kriko vurma noktasının birazcık daha sağında da boşluk bulunur, eğer oradan vurulursa direkt olarak krikonun araca dayanmasıyla öndeki plastik çamurluk dodiklerinizin kasılmadan dolayı çatladıklarını ve puntalarının attığını görürsünüz, aynı zamanda marche-pied nizinde ön kısımdaki kopçaları hasar görecektir.

23- Aracınızın ön koltuğunda fazla kilolu insanlar varken siz siz olun hızlı kalkışlar yapmayın, birkaç kereden sonra direk koltuk bağlantıları yamulabiliyor, şaka değil gerçek

Bone-crusheR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    temiz bulduktan sonra renklere takılma. Kazalı alınır buyuk olmamak kaydı ile.Temiz ise pek sorun cıkarmaz.ön takım kısa zamanda tıkırdamalar baslar ben sıkıntısız 176 bn km aracımı kullanıyorum. stok veya dolu senin tercihin

nostra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bone-crusheR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    temiz bulduktan sonra renklere takılma kazalı alınır buyuk olmamak kaydı ile sorun temiz ise pek cıkarmaz ama ön takım kısa zamanda tıkırdamalar baslar ben sıkıntısız 176 bn km aracımı kullanıyorum stok veya dolu senin tercihin
    ben bu tarz şeyleri pek dile getirmem normalde. araya bikaç nokta koysaydın en azından. okuyup anlamakta zorlandım inan..

aTaBeY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    106 candir ben almadan önce ne buluyorlar bu araçta derdim ancak aldıkdan sonra şimdi satmak zorunda kaldığıma üzülüyorum en kısa zamanda bir adet daha edinicem. 106 dan fazla korkma çok ölü birşey almadığın sürece ufak tefek sorunlar çıkartır ancak buda bu işin cilvesidir aslında birazda. Ben turbosuna binme şansına sahip oldum onda bile tek hatırladığım potasyometre midir nedir onun sorunu oldu değiştirdim bitti geçti. Alt takımda çok yere basarsan sıkıntı olur basmadığın ve tümseklerde dikkat ettiğin sürece birşey olmaz kolay kolay. Benim birde güçten dolayı aks kırılıyordu arada ayarsız hunharca basarsam, o bile 150 tl miydi neydi onuda kırması hoşuma bile gidiyordu
    S!nek Performance Race Parts & Aftermarket

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk tercihim sari su an sahibindende 4-5tane temiz gozuken sari var. Fiyatlarda 15 seviyelerinde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bone-crusheR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    temiz bulduktan sonra renklere takılma. Kazalı alınır buyuk olmamak kaydı ile.Temiz ise pek sorun cıkarmaz.ön takım kısa zamanda tıkırdamalar baslar ben sıkıntısız 176 bn km aracımı kullanıyorum. stok veya dolu senin tercihin
    Kazasiz diye kendimi kandirmam zaten acikcasi saseler duzgun tavan boyasiz ufak hasarlar kabulum. Ama kazasiz bulursamda tadindan yenmez tabi

Km 150 bini gecmemesi lazim tabi

sinan-s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GTCihad Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk tercihim sari su an sahibindende 4-5tane temiz gozuken sari var. Fiyatlarda 15 seviyelerinde
    15 civarındamı
    2003 BMW E46 330 Cİ Topassss
    2006 BMW E46 318 Cİ SİYAH (SOLD)
    ]2001 PEUGEOT 106 GTI SARI SOLD)
    1998 DOĞAN SLX 1.6.İE BORDO (SOLD)
    2008 PORSCHE 911 TURBO S SiYAH (SOLD)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Az mi oldu Cemede mail attim kardesim facebooktan senide o vesile ile tanirim bildigin varsayardimci olursan sevinirim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Az mi oldu Cemede mail attim kardesim facebooktan senide o vesile ile tanirim bildigin varsayardimci olursan sevinirim
    Azrail cemmi..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sinan-s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Azrail cemmi..
    Aynen Azrail

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen Azrail
    Sen sor ona bakayım 15 e orjınal sarı varmıymış O sana roman şeklınde anlatacaktır

JusticeForAll
    Misafir
    http://www.techturkey.com/forum/sohb...ulamalari.html bu konuyu takip edin bence burda araçların seceresi mevcut

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olanlarin ne fiyatlar oldugunu biliyorum evet orn sizin arac ama bu link verdiklerim nasil renk mi degistirilmis hepsinde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    alacağın araba gerçekten temiz ve masrasız olmalı..yoksa astarı yüzünü geçer.
    Crm performance

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı JusticeForAll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    http://www.techturkey.com/forum/sohb...ulamalari.html bu konuyu takip edin bence burda araçların seceresi mevcut
    Aynen , konuyu takipteyimde guncel bisey yok. Sali kayseride olacagim is icin belki AG 106ya bakarim ama fiyatta anlasamayiz sanirim , arkadasida yormak istemem o yuzden

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1. ilandaki araba iyi duruyor genel olarak. Sanki zamaninda kompel ingiliz tarziymista logolubkaputa geri donmus olabilir mi? arka logo iptal ama on orj. genelde tam tersi sık rastlanan durum

2. ve 3. araclari direk gec diyorum. o yillarda orj sari yok. 106 gibi bir arabaya renk degistirdikten sonra hakkiyla toplamakta her babayigidin harci degil bana gore

4. arac hos. ben olsam ilk bu araca bakmaya giderdim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1. ilandaki araba iyi duruyor genel olarak. Sanki zamaninda kompel ingiliz tarziymista logolubkaputa geri donmus olabilir mi? arka logo iptal ama on orj. genelde tam tersi sık rastlanan durum

2. ve 3. araclari direk gec diyorum. o yillarda orj sari yok. 106 gibi bir arabaya renk degistirdikten sonra hakkiyla toplamakta her babayigidin harci degil bana gore

4. arac hos. ben olsam ilk bu araca bakmaya giderdim.
    Bilgiler icin tsk sarilar hangi yil uretildi acaba

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)