User Tag List

Sayfa 1/32 12311 ... SonSon
601 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Pripyat [Hayalet Şehir] ve Çernobil Faciası

MehmeT. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Pripyat [Hayalet Şehir] ve Çernobil Faciası

Kiev oblastında, terkedilmiş bir şehirdir. Şehir Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için 1970 yılında kurulmuştur. 1986 yılında nükleer santralde patlama meydana gelmesi sonucu şehir boşaltılmıştır. Pripyat bugün terkedilmiş haliyle ilgi çekmektedir.

Hiç kimse, sabah gözlerini kendi yatağında açamayacağını, uzun ve zorlu yollara düşeceğini aklının ucundan bile geçirmiyordu.Bu bir korku filminin senaryosu değil, gerçeğin ta kendisi... 24 yıl önce, 26 Nisan günü saat 01:00’i biraz geçe Çernobil nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe bir patlama yaşandı.İşte o gece, Çernobil'in 10 kilometrelik tehlikeli çemberine giren 49 bin nüfuslu Pripyat boşaltıldı.Asker devreye girdi. Gece yarısından sonra başlayan acil boşaltma işlemi için yüzlerce otobüs şehrin merkezine dizildi.İnsanlar evlerini bir anda boşaltmak zorunda kaldı. Boşaltma işlemi öyle hızlı gerçekleştirildi ki hiç kimse yanına birkaç parça giyecek ve belki de aile albümleri dışında hiçbir şey alamadı.Pripyat'ı terk eden otobüs konvoyu 20 kilometreyi aştı. Boşaltma işlemi 30 saatte tamamlandı.Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için 1970 yılında kurulan Pripyat şehri bir 30 saatte hayalet bir şehre dönüştü ve 900 yıl daha böyle kalacak. Bilim adamları, Çernobil'den sızan en zararlı radyoaktif partiküllerinin yok olması için en az 900 yıl geçmesi gerektiğini söylüyor.Tüm radyoaktif partiküllerinin tamamen yok olması için, 48 bin yıldan bahsediliyor.Pripyatlılar ise yeni bir yerde, zor da olsa hayata yeniden başladılar. Tabii aralarından birçoğu radyoaktif etkiden kurtulamadı. Geriye kalanlar ise her şeye rağmen Pripyat'ı özlemle anıyor.Çernobildeki 4 numaralı reaktörün patlaması sonucu Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan bombalarının 100 katı kadar radyasyon havaya karıştı, radyoaktif bulutlar rüzgarında etkisiyle Güney Afrika'ya kadar ulaştı.Yağan yağmular Karadeniz ve Edirne'de bulutları yere indirdi. En mütevazi rakamlara göre, üç ülkede 146 bin kilomerelik bir alan radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı.

elenafilatova.com

Bu linkte ki kişi motoruyla gezip incelemiş ve aktarmış gördüklerini. İncelemenizi tavsiye ederim.

Temizlikte kullanılan mi26'lardan biri patlayan reaktöre kum dökerken ;

Kaderine terkedilmiş bir okul binası..

Yıllar geçtikçe Çernobil’in bu uzak şehir ve kasabalarına ulaşmak daha da zorlaşıyor; yerler yabani bitkilerle kaplanmış, ağaçlar devrilmiş ve köprüler çökmüş.

Geiger cihazı (radyoaktivite ölçme cihazı) bu bitki ve güzel ilkbahar çiçeklerinin ardında büyük, karmaşık ve kirli bir nükleer kimyasal demetin olduğunu gösteriyor.

Yollar arabalar için kapalı, ama motosikletler için değil. İyi kızlar cennete gider, kötü kızlar cehenneme. Ama hızlı motosikletleri üzerindekiler istedikleri yere gidebilirler.

Radyoaktif mezarlar uygarlığımızın bir izi. Bunlardan birkaç yüz tanesi, bu çöllerde radyasyonu hâlâ röntgenlerle ölçülebilir kılıyor.

Bunlar, radyoaktif araçlar. Bir çeşit askeri amaçlı kamyon. Bu araçların çoğu o günlerde askerlerle doluydu.

Ne bu itfaiye arabaları, ne de onların taşıdığı itfaiyeciler evlerine geri dönebildi. Olay yerine ilk varan onlardı ve karşılaştıkları şeyin normal bir yangın olduğunu düşünüyorlardı. Gerçekte neyle karşı karşıya olduklarını bilmiyorlardı.

Likidatörler kazanın yarattığı radyoaktif kirliliği temizlemek için görevlendirilmiş ya da bunu yapmaya zorlanmış askerlerdi.

Totaliter bir hükümet idaresindeki Sovyetler Birliği, Çernobil kazasının temizlik çalışmalarına katılmaları için bir çok genç asker tedarik etti, ancak çoğuna yeterli koruyucu kıyafetler sağlamadı ya da ne tür bir tehlikeyle karşı karşıya olduklarına dair bir açıklamada bulunmadı.

İlk yıl, 650000'in üzerinde likidatör felaketin yarattığı kirliliği temizleme çalışmalarına katıldı. Bu gruba yerle bir olan 4. reaktörü içinde tutan, Lahit adıyla bilinen yapıyı yapanlar da dahil.

Resimde: Çernobil yolundaki likidatörler.

Çatıdaki iş belki de hepsi içinde en kısa süreniydi, sadece iki dakika. Bir çok askere ordudan emekli olabilmeleri için gereken süreyi dolduracak iki seçenek sunulmuştu. Biri cehennemvari bir kurşun, roket ve bomba yağmurunda, Afganistan'da iki yıldı; diğeri ise sakin, sessiz ve görünmez bir gama ışını yağmurunda, Ünite 3'ün çatısında iki dakika.

Bunlar 'Prejevalsky' atları. Birileri birkaç yıl önce Asya'dan bir çift getirmiş, burayı sevmiş olmalılar, şu an Çernobil bölgesinde bu atlardan 3 sürü var. Güçlü bir türler ve sürekli hareket halindeler. Tarih öncesi bir görünüşleri var. Dörtnala koşarak yanınızdan geçtiklerinde, göreceğiniz bir sonraki şeyin Eohippus sürüsü olacağını hissediyorsunuz. Zoologlar ayrıca buraya bir çift Amerikan bizonu getirmişler ancak, onları burada çoğaltma fikri pek işe yaramamış. Erkek bizon kaçmış. Radyasyondan mı yoksa eşinden mi kaçtı bilinmez, ama en son batıya doğru giderken Beyaz Rusya'da görülmüş. Belki de Amerika'ya dönmeye karar vermiştir.

Şimdiye kadar içerideki radyasyonun çok küçük bir bölümü dışarı çıkabildi. Bilim adamlarının çoğu %90'ınından fazlasının hâlâ lahdin altında olduğuna inanıyor. İçeride kalan radyoaktif yakıtın adı farklı şeklinden dolayı 'Fil Ayağı'. Yaklaşık 190 ton uranyum ve 1 ton gerçekten tehlikeli olan plütonyum hâlâ içeride, ve eğer bu büyük, kötü radyoaktif fil dışarı adım atacak olursa, başımız gerçekten belâda olur...

Yazıları motorlu kişinin sitesinden alıntılıyorum resimlerle birlikte.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki eğer imkanım olsa ( tek olmamak kaydı ile ) oralara gidip gezmeyi görmeyi isterdim. Nedense ilgi çekici geliyor bana o şehir.

Devam edelim..

Sessizlik...

Bu kasaba turistler için çekici bir yer olabilir. Bazı tur şirketleri bu kasabaya turlar düzenlemeye çalışıyor, ama ilk turist kafilesi buradaki sessizliği rahatsız edici ve korkunç bulmuş. Ve öyle de. İki saatlik bir gezinti için 1200 grivna(Ukrayna para birimi) ödediler, ve 15 dakika sonra, dış dünyaya kaçmak istediler. Burada sessizlik insanı sağır ediyor...

En beğendiğim yollar yıllardır kullanılmamış olanlar. Bazen buralarda benden başka yolculuk yapan kimse oluyor mu diye yolu kapatacak bir kütük bırakıyorum. Bir iki yıl içinde döndüğümde kütüğün hareket etmemiş olması hâlâ beni takip eden kimsenin olmadığını gösteriyor.

Malesef 'Fil Ayağı'nın fotoğrafının kalitesi, uzaktan kumandalı aletlerle çekildiği için, diğer tüm fotoğraflarınınki gibi kötü. Hiç kimse o odaya gidemiyor, çünkü orada radyasyon saatte 10000 röntgen.

Lahdin altında kalan yakıtın miktarı bilim adamları arasında bir tartışma konusu. Tüm odaları ve koridorları gezmek zor, çünkü radyasyon seviyesi 1000röntgen ve üzeri değerlere ulaşıyor. Bilim adamları böylesine radyoaktif bir bölgeden geçerken koşuyorlar. 1000 röntgen bir insanı bir saatte öldürebilir. Koruyucu kıyafetler de işe yaramaz. Bir insanı bu seviyedeki radyasyondan koruyabilecek hiç bir şey yok.

O şansız güne, 26 Nisan 1986'ya kadar Çernobil elektrik santrali bir başarıydı. Ürettiği enerji miktarı tüm beklentileri aşıyordu ve güvenlik kayıtları tertemizdi. Çernobil reaktörünü tasarlayan baş mühendis bu tür reaktörlerin güvenliliğiyle övünüyordu, öyle ki Moskova'daki Kızıl Meydan'a bile yapılabilecek kadar güvenli olduğunu söylüyordu.

Çernobil 2 milyon insana enerji sağlıyordu, bu yüzden enerji tüketiminin en düşük olduğu gece saatleri deneyler yapmak için en iyi zamandı. 'Güvenlik deneyi' o günkü programa konulduğunda, güvenlik operatörleri her zamanki özgüvenleriyle işe başlamaya hazırdı. Testin amacı bir elektrik kesintisine reaktörün vereceği tepkiyi değerlendirmekti. Anlamadıkları şey, reaktörün Sovyet tasarımının düşük güçte ne kadar kararsız olduğuydu. Tüm reaktörler şu prensiple çalışır: Uranyumun yakıt olarak varlığında, nötronlar uranyum atomlarını parçalar ve 'kendi kendini devam ettiren zincirleme reaksiyon'u başlatır. Açığa çıkan enerji yakıtı ısıtır, bu yakıtın üzerine su dolaşır, bir kısmı buhara dönüşür. Buhar da elektrik üreten türbinlere güç verir. Sonra su geri dönüştürülür ve reaktör merkezini soğutmak için geri döner.

Çernobil'de dört numaralı reaktörde uranyum, zincirleme reaksiyonun devamlılığını sağlayan grafit bloklarla çevrili 1700 ayrı tüpte bulunuyordu. Kontrol çubukları nötronları absorbe eder ve zincirleme reaksiyonu yavaşlatır. Onları reaktör merkezine indirip kaldırmak, gücü azaltıp arttırır. Güvenlik için en az otuz kontrol çubuğunun reaktör merkezinde sürekli bulunması gerekir. Bu uyulması zorunlu bir kuraldır. Reaktörün çalışma aşamalarının hiç birinde, üretilen güç kontrol çubuklarının denetleme kapasitesini aşmamalılıdır. Bu 30 kontrol çubuğu merkezin ürettiği enerjiye en çok etki edebilecekleri bir yerde bulunur. Soğuk su fazla nötronları emerek zincirleme reaksiyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Reaktörün dizaynının tehlikesi ise, su bir şekilde kaybedilirse, fazla nötronların reaktör kontrol çıkana kadar zincirleme reaksiyonu hızlandırabilecek olmasıdır. Çernobil'de olan da buydu.

Sadece nükleer santraldekiler ceza aldı. Aşağıdakiler duruşmanın fotoğrafları. Reaktör personelinden 6 kişilik bir grup, 2 ila 10 yıl arasında değişen cezalar aldılar. Sadece baş mühendis vekili suçunu kabul etti. 'Ben suçluyum, ama sistem de öyle' dedi.

Bunlar da yağmacılar.. Neyse ki yakalanmışlar

Ve son olarak kazanın etkileri ;

En yüksek radyasyon dozlarına, sayıları bini bulan acil durum çalışanları ve Çernobil personeli maruz kaldı. Çalışanların bazıları için maruz kaldıkları dozlar öldürücü oldu. Zaman içinde Çernobil’de çalışan kurtarma personelinin sayısı 600 bini buldu. Bunların bazıları, çalışmaları boyunca yüksek düzeyli radyasyona maruz kaldılar. Çöken radyoaktif iyodinden kaynaklanan çocukluk tiroid kanseri, kazanın en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Kazadan sonraki ilk aylarda, radyoaktif iyodin düzeyi yüksek sütlerden içen çocuklar yüksek radyasyon dozları aldılar. 2002 yılına kadar bu grup içinde 4000’den fazla tiroid kanseri teşhis edildi. Bu tiroid kanserlerinin büyük bölümünün radyoiyodin alımından kaynaklanmış olması çok muhtemeldir.

Bağımsız kaynaklar yüzlerce yıl boyunca Pripyat ve komşu bölgelerde yerleşimin güvenli olmadığını söylemektedirler. Ayrıca bölgeye giriş çıkışlar hala polis kontrolünde olup bazı bölgelere giriş yapılamamaktadır.

Çernobil faciasını aramızda bilmeyen yoktur ama detaylıca paylaşmak istedim.

Edit: Belgesel linkleri eklendi ;

Video ve belgesellerin hepsini bir arada toplamaya çalıştım ama çoğu yabancı dil maalesef Keyifli seyirler

Valery Legasov'un yıkılan reaktörün parlayan merkezini helikopterden gösteren videosu (10 MB, İngilizce altyazılı)

Valery Legasov flyes over Chernobyl's reactor #4 - Video Dailymotion

"Hayalet Kasaba"videosu, 54 MB mpeg dosyası. Şarkı "Hans ve Dr.Beeker"e ait. Bu nadir Pripyat'ın tahliyesi videosunu kaydeden kişi Michail Nazarenko, kazadan sonraki ilk yıllarda hayatını kaybetti.

Ghost Town - YouTube

video "Pripyat'ın Son Günü" 18 MB mpeg dosyası.

Last Day of Pripyat - Video Dailymotion

Ünite 3'ün çatısındaki temizlik işçilerinin(biyorobotlar) videosu. Temizliğin son aşaması. Çatıdaki radyasyon seviyesi saatte 10000-12000 röntgendi. (2 MB wmv dosyası)

http://www.dailymotion.com/video/xfe...m#.USqrL1dZ65J

Reaktör 4'ün zemininden aşağıda çekilen, 'Fil Ayağı'nı gösteren video (3 MB wmv dosyası)

Under the Tchernobyl reactor #4 - Video Dailymotion

Kimyasallarla bombalanan reaktörü helikopterden gösteren video (5 MB, mpeg dosyası)

http://www.consumedland.com/videos/video3.mpg

Video "Tükenmiş Topraklar" 64 MB mpeg dosyası, Mart 2006'da yapılan bi araba gezisinden.

Consumed Land - Video Dailymotion

Eğer Çerni'nin bir motosikletin arka koltuğundan nasıl göründüğünü merak ediyorsanız izleyin. Bu benim motosikletim değil, eğer benim olsaydı kamera daha hızlı hareket ediyor olurdu. Videoya "Mesmerism" adlı bir şarkı eşlik ediyor.

Land of the Wolves - Mesmerism - Video Dailymotion

"Acı Günlerin Günlüğü" adlı filmin 6 dakikalık versiyonu. Reaktör alanına düşen helikopteri kamerayla kaydetmeyi başaran kameraman ve yönetmen Vladimir Shevchenko'nun son filmi. Videoda çalan şarkı Davydov Dimitrij'a ait "Yasak Meyve"

Eine Chronik schwerwiegender Tage - Video Dailymotion

"Nükleer Çiçek" adlı video.

Nuclear Flower - YouTube

Bu videonun diğer adı "Salomon-Song", Ağustos 2006

Salomon's Song - Video Dailymotion

Discovery tarafından yayınlanan Türkçe versiyon olan sıfır saati isimli belgesel. Kazanın nasıl meydana geldiğini canlandırmışlar.

Sıfır Saati - Çernobil - YouTube

Çernobil´in Sırları - Chernobyl Diaries

Avrupa'da tatile çıkan altı kişilik bir arkadaş grubu, gezilerinde rehberlik etmesi için ekstrem bir tur rehberi tutarlar. Rehber, onları Chernobil nükleer faciasından önce işçilerin ikamet ettiği ama artık terk edilmiş olan Pripyat şehrine götürür. Yıkıntıların arasında gezerken turist kafilesi aslında yalnız olmadıklarını fark edecektir.

mechanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    radyasyonlu çayı da bu millete içirmişlerdi. helal olsun o politikacıya ve ona çanak tutanlara
    --
    her geçen yıl bir önceki yılı aratır hale geldi zaman...

srknzfr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel ve ilginç bi paylasım olmus

Faruk'S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cernobil gunlukleri diye bi korku filmi vardi.aklima o geldi..guzel film tavsiye ederim..
    #NeMutluTÜRKÜMDiyene!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mechanic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    radyasyonlu çayı da bu millete içirmişlerdi. helal olsun o politikacıya ve ona çanak tutanlara
    Maalesef öyle bir durum olmuştu biz içiyoruz bir şey yok sizde için hesabı kandırmaya yönelik reklam..

Alıntı srknzfr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel ve ilginç bi paylasım olmus
    İlgimi çeken bir konuydu detaylı olarak sizlerle paylaşmak istedim

Alıntı Faruk'S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cernobil gunlukleri diye bi korku filmi vardi.aklima o geldi..guzel film tavsiye ederim..
    Bir de çernoil in sırları diye bir film var. Ayrı filmler herhalde ikisi de ?

Ekleme yapayım Çernobil faciasın'dan sonra o bölgede ve civarında hiç birşey eskisi gibi olmadı.. İnsanlar bile...

Buraya resim olarak koymuyorum link olarak koyuyorum belki bakmak istemeyen olabilir diye.

Çernobil faciasının insan üzerinde olan etkileri ;

http://www.hayalevi.com/imj/TB/04_26-Cernobil.jpg

http://g.mynet.com/i/61/196571-cernobilfelaketi7.jpg

http://img329.imageshack.us/img329/1633/2jy2.jpg

http://www.delinetciler.net/forum/at...obil-olayi.jpg

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayalet şehirler herzaman ilgi çeker ne zmn kapalı bölge maraş denilse bu tarz görüntüler gelir gözümün önüne.
    kapalı maraş - varosha .
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

aeraus1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok bi bilgim yoktu çernobil ile ilgilide. Etkilendim meraklandım. Facianın boyutları ortada yıllardır zaten. Teşekkürler

İbrahim Erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o zaman bir cod4 oynayayım ben

vodkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    facia oldugundan beri hep ilgimi cekmiştir,1 saat boyunca gezme şansım oldu (radyasyon yüzünden daha fazlası yasak) helikopterlerin motorları ve cogu araba calınıp satılıyor malesef yeniden yapılandırma projesiyle yakın zamanda kısım kısım acılıcak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ruudvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayalet şehirler herzaman ilgi çeker ne zmn kapalı bölge maraş denilse bu tarz görüntüler gelir gözümün önüne.
    kapalı maraş - varosha .
    Evet bu tarz yerleşim yerleri ilgi çekici geliyor ıssız ve kaderine terkedilmiş, doğanın ele geçirdiği şehirler. Forumda Kapalı Maraş'ın konusunu detaylıca okumuştum tavsiye ederim.

Alıntı aeraus1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok bi bilgim yoktu çernobil ile ilgilide. Etkilendim meraklandım. Facianın boyutları ortada yıllardır zaten. Teşekkürler
    Rica ederim, elimden geldiğince farklı paylaşım yapmaya çalışacağım bu konu ile ilgili

Alıntı Crack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o zaman bir cod4 oynayayım ben
    Evet okumuştum cod da konusunun geçtiğini)

Alıntı vodkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    facia oldugundan beri hep ilgimi cekmiştir,1 saat boyunca gezme şansım oldu (radyasyon yüzünden daha fazlası yasak) helikopterlerin motorları ve cogu araba calınıp satılıyor malesef yeniden yapılandırma projesiyle yakın zamanda kısım kısım acılıcak

Bilgi için teşekkürler Bende isterim gezmeyi orada ama tek başında değil Korkarım tek başıma gezsem.. Çevre köylerde yaşayanlar varmış galiba tek tük te olsa okuduğuma göre, yakın zamanda kısım kısım açılma projesi var demek ki, herhalde radyasyonun en az olduğu bölgeleri açarlar.

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sitenin hepsininincelemiatim muhtesem fotograflar var. Ve hatta oraya yakin yerlerdeki koylerde yasan tek tuk insanlar bile var bazi fotograflarda.
    74 model sehpa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet cevrede yaşıyan cok insan var,2sene içinde reaktör tamamen sökülücek ve gömülücek parcalar,haritada 7 yer gösterdiler bana oralar hala cok tehlikeliymiş,yeniden yapılandırma işindeki firmalardan biride benim saglık sorunlarına karşı belge imzalayıp göze alırsan bir sonraki gidişte gel radyasyon ısmarlayım

Bazu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    keyifle okudum. çok ilginç gerçekten.

emrah-ışık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel paylaşım teşekürler ayrca bu konuyla ilgili resim paylaşım alanı yapalım iyi olmazmı
    PERFORMANCE GARAGE
    12.1:1 Cr Ek4 Civic V-TEC VTİ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel teklifiniz için teşekkür ederim İnşallah işiniz de hayırlısı olur başarılı olursunuz

Valla oraları yeniden inşa etmek büyük ölçüde radyasyondan korunmayı gerektirir. Çünkü reaktörün oralarda radyasyon fahiş boyutlara çıkıyormuş. Gerçekten merakla takip ederim yeniden yapılandırma olursa orada

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emrah-ışık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel paylaşım teşekürler ayrca bu konuyla ilgili resim paylaşım alanı yapalım iyi olmazmı

Tabii hocam iyi olur başka paylaşımlar da gelirse bizde bilgilenmiş oluruz hem

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yüksek Lisansta Nükleer enerji çalışmıştım... Biraz da kitle imha silahları... Korkunç bir teknoloji.
    Anştaynın olduğu not edilen bir söz vardı... Şuan bir çok akademisyene ve stratejiste göre geçerliliğini yitirse dahi olayın vehametini anlamak adına yazmakta fayda var...

“Böyle giderse 3. Dünya Savaşı kitle imha silahlarının kullanıldığı bir savaş olacak.Bundan sağ kurtulanlarsa, 4. Dünya Savaşı'nda savaşmak için sadece taşları ve sopaları kullanacaklar."
    “Albert EINSTEIN”

Ciddi bir enerji edinim şekli... Fosil yakıtları tehdit edebilecek boyutta. Daha güvenli alternatif enerjilerin bulunması kesinlikle gerekiyor... Otomobillerde, ısınmada, aydınlatmada vs vs...

Maalesef çok ciddi trajedilerede yol açtı, yukarıdaki yazıdan anlaşılacağı üzere...
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

FT106 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir solukta okudum.teşekkürler.çernobil ile ilgili dediğiniz film leri nerden izleyebiliriz link felan varsa cumartesi gecesi vakit geçirmek için ilaç olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dıscovery channel'da sıfır saati cernobil belgeselini tavsiye ederim
    reaktörün 600 metre yakınına kadar gittim yıl 2011 sayaç diger yerlere göre 3kat fazlaydı
    iphone ile bayagı foto cektim ama telefon bozuldu 15 dakka sonra
    özellikle mafya gece saatlerinde helikopter ve kamyonları parcalayıp talan ediyor.
    3kez gittim,ilkinde helikopter tek parcayken son gittigimde sadece tekeri vardı
    söküm işlemini yapacak olan olan iki ana firmadan biri türk şirketi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)