User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
41 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: KOSGEB, TUBITAK, Avrupa destek hibe kredileri bilgisi olan?

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

KOSGEB, TUBITAK, Avrupa destek hibe kredileri bilgisi olan?

Arkadaşlar biliyorsunuzki güncel hayatta esnaf olarak şartlara dayanmak artık nerdeyse imkansız. Orta ve küçük ölçekli esnafın elinde özsermaye kalmadıki kendi imkanları ile dahada büyüsün. Bu anlamda 10 larca kurum veya kuruluş, vakıf çeşitli destekler oluşturuyor. İzmir ve çevresinde bu işleri kovalayan, uğraşan çalışanınız arkadaşınız varmıdır?
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

highpower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benimde merak ettiğim bir konuydu takipteyim
    high power tuning [ subaru -honda]

mechanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    devleti soymak için bir yöntemdir.
    ama bunu gerçek manada kullananlar da yok değil.
    biraz kağıt işi vardır, onları yapan krediyi çoğunlukla alıyor.
    --
    her geçen yıl bir önceki yılı aratır hale geldi zaman...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Devletin sunduğu resmi gazetede yayınlanmış hakkını almak bu bence. Devleti soymak neden? Ben mühendis çalıştırıyorum, adam demişki "vasıflı personel çalıştıran benden yarı parasını alır" bu hakkı almaya çalışmak neden devleti soymak oluyor?
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biraz okumuştum , ilk başlarda bu hibelerle evinin tadilatını yapan , çoluğunun çocuğunun düğününü sünnetini vss yapan çok olmuş , başlardaki suistimali önlemek amaçlı hem hibe oranları azalmış , hem parça parça veriliyormuş , hemde haketme oranını bayaa bi azaltmışlar.Sıkıya binmiş iş anladığım kadarı ile.Elimde bayaa sağlam bi iş var , şuan hiçbişeye zamanım yok ama bitirdikten sonra güzel bi başlangıç arifesindeyim bende.Takipteyim.

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)

yagizgokmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biz de zamanın da alalım dedik ama çok karışık bir süreç kredi ler çıkar çıkmaz anında bitiyor bu işleri kredi almaya yardımcı olan eski kosgeb çalışanları kağıt işlerini yapıyor tabiki belli bir ücret karşılığı

burkaykalyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi ben başvurmuştum zamanında tüm süreci çok iyi biliyorum ancak çok uzun istersen anlatabilirim.

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam anlat zahmet olmazsa , hepimize faydası olur

mechanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Devletin sunduğu resmi gazetede yayınlanmış hakkını almak bu bence. Devleti soymak neden? Ben mühendis çalıştırıyorum, adam demişki "vasıflı personel çalıştıran benden yarı parasını alır" bu hakkı almaya çalışmak neden devleti soymak oluyor?
    hıms.
    o zaman sen hakkıyla yapıyorsun sana bravo demişim zaten
    niye sıkıntı çektin ki yok mu soyan ? gerçekten çok mu şaşırdın?

aldığı mühendisin maaşını 3000 tl gösterip, mühendise 2000 lira diyip, yatan paranın 1000 lirasını geri isteyen şerefsiz köpekler yok mu?
    %99u müslüman ülkenin %99una fırsat versen ne yapar biliyorsun yani bu yaşta ben anlatmayim sana.
    --
    her geçen yıl bir önceki yılı aratır hale geldi zaman...

merttepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi ben kosgeble iş kuruyorum, dosyamı hazırladım onaylanma sürecinde. %99 da onaylanıcak.
    Ama çok adi bir sistem dikkatli olmak gerekiyor.
    Hoşuma gitmeyen birkaç yeri örnekleyeyim;
    Adamlar soruyor bana cebinde paran varmı? bazı şeyleri cebinden harcıyacaksın kosgeb ödemelerde 3 ay kadar gecikebilir diyor. yani mesela polyester resin alıcam, 10bin tl cebimden verip alıyorum. faturayı kosgebe götürüyorum adamlar 3 ay gecikmeli ödeme yapıyor.
    Benim projem arge projesi, işi ben kurduğum için bana maaş ödemiyor sistem, ve adamlar diyorki arge projesi minimum 1 sene sürüyor ve sadece bunla uğraşman lazım vakit ayırman lazım yapabilecekmisin? ürünün erken bitirip satış yapmamda yasak

Cebinde kuracağın iş kadar paran yoksa bu işe girişmemek lazı kosgeb tarfı böyle. tubitak danda ortak çalıştığım bir arakadaşımın projesi onaylandı başladık, o taraf bambaşka zaten.

omer_45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    7 ay önce bir yakınım talaşlı imalat kalıp aparat işine kosgeb desteği alarak giriş yaptı.30 bin tl hibe olarak verilen para proje dosya masrafları kesildiğinde 28 bin tl olarak netleşti fakat nakit ödeme yok parça parça dükkana alınan malzemelerin faturalarını, elektrik, su faturalarını karşılıyor isterseniz kendisinden detaylı olarak bilgi alır paylaşırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki başlıyorum

İlk önce adam akıllı bir danışmanlık şirketi bulmak gerekiyor. Referans vermezler gizliyorlar destek alanları. Ancak siz adamın bilgisinden ve tecrübelerinden anlayabilirsiniz. Piyasada bu iş çoğaldıkça çakal çok çıkmaya başladı. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor. Danışmanlık şirketi sizin yerinize evrak sürecini başvuru işlemlerini vs. hallediyor. Genellikle talep edilen miktarın %1'i veya %10'u arasında ücret talep ederler. %10'dan fazlasını isteyemez. Çünkü senin vereceğin danışmanlık ücretini de devletten istiyor zaten. Devlette Danışmanlık Giderleri diye maksimum %10 veriyor.

Şimdi şöyle bir durum var. Kosgeb tüm Türkiye'yi 4-5 farklı bölgeye bölmüş durumda. Yatırım yapacağınız il ne kadar gelişmiş veya gelişmemişse buna oranla hibe veya 10 sene faizsiz geri ödemeli destek alabiliyorsunuz. Misal İstanbul-İzmir-Ankara direk 1.bölge. Yatırım miktarını hibe olarak vermeleri çok zor. Ancak faizsiz geri ödemeli kredi alabilirsiniz. Ancak Diyarbakır-Batman-Ağrı gibi yerlere direk verirler desteği.

27 bin TL geri ödemesiz hibe kredileri var. Ancak almak çok çok zor. Arada sırada kampanya yapıyorlar süreci kolaylaştırdık gelin alın diye ancak çok nadiren olur.

Bizim başvurduğumuz zaman bu olay pek fazla bilinmiyordu. Kosgeb 150 bin TL'ye kadar geri ödemesiz kredi yani hibe veriyordu. Şimdi durum nasıldır bilemem. Miktar düşmüştür büyük ihtimal. Çok başvuran var çünkü.

Gelelim proje kısmına. İlk önce projeyi oluşturuyorsunuz. Sonra danışmanlık şirketi ile birlikte Kosgeb'in hangi destek paketinin uygun olacağına karar veriyorsunuz. Girişimcilik kredisi, Destek kredisi, Geri ödemesiz kredi, Ar-Ge desteği gibi destekler var. Projeyi oluşturduktan sonra Kosgeb'e ilk başvuruyu yapmanız gerekiyor. Ancak bu başvuru kredi ile alakalı değil. Firmanızı Kosgeb'e tanıtmanız gerekiyor. Firma kaydı bir yerde.

Diyelim ki yeni bir makine yatırımı yapacaksınız ve fabrika alanınızı genişleteceksiniz. Yapmanız gereken şu. Bütün hesapladığınız giderler(makine gideri, ortam dekorasyon giderleri vs.) herşey için ''Proforma Fatura'' almanız gerekiyor ve Kosgeb desteği onaylarsa proforma faturada yazan miktarın birebir aynısını firmaya gönderiyor. Siz görmüyorsunuz parayı.

Burada dikkat edilmesi gereken husus şu. Proforma faturayı şişiripte destek almak isterseniz Kosgeb direk sizi anlıyor ve sizi sistemlerinde blokluyor. Yani bu ne demek? Değil Kosgeb kredisi, banka kredisi almayı bile zorlaştırıyorlar. Bu gerçek yalnız

Neyse. Danışmanlık şirketiyle dosyamızı hazırladık. Dosya içeriğiyle ilgili tam net bilgi veremiyorum size çünkü danışmanlık şirketleri de size fazla bilgi vermezler bu arada. dosyamız hazır geldik Kosgeb'e. Gidiyoruz müşteri temsilcisine. Diyoruz ki aha biz destek almaya geldik dosyamız bu. Anlatıyoruz bir güzel. Orada iş size düşüyor. Çünkü ilk onayı verecek kişi o. Sonrasında onay verirse komiteye gönderiyor. Eğer dosyada bir sıkıntı görürse(ki kuvvetle muhtemel illaki oluyor) size diyor ki buralarda hata var düzeltin gelin onay veririm komiteye göndeririz.

Geliyor büyük gün. Kosgeb'in ağa babalarının karşısına çıkıyoruz. Danışmanlık şirketi size sunum hazırlıyor. Bu sunumu oradaki ağa babalara yapıyorsunuz. Size çok kıl sorular sorarlar. Kesinlikle ters cevap vermeyin ve her şeyi tane tane anlatın. Sonrasında 1 haftalık bir süreç başlıyor. Günler geçmez o arada. 1 hafta içerisinde size geri dönerler olumlu olumsuz olarak. Eğer olumsuz olursa dosyayı geliştirip tekrar başvurabilirsiniz ancak eğer ki kandırma gibi bir durum hissederlerse yukarıda bahsettiğim gibi direk sizi blokluyorlar. Siz yaparsınız diye demiyorum sakın yanlış anlamayın. Herşeyi anlatmak için yazıyorum bunları.

Sorusu olan?

merttepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    danışmanlık şirketinin ücretini artık kosgeb karşılamıyor değişmiş. ben kendim hazırladım dosyayı, danışmanlığa gerek yok bence. bütün detayları iyi düşünmek lazım sadece.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada bu Kosgeb'de ne ki diyenlere de Kosgeb'i anlatayım:

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliğine her sene başında belirli miktarda para öder. Hatta bu para ülkede yaşayan vatandaş başına ödenen miktardır. Ancak Avrupa Birliği diyor ki. Sen bana bu parayı veriyorsun ama ben sana bu parayı örnek veriyorum Ekim-Kasım gibi geri vereceğim ama bir şartla. Bu parayı destek kredilerinde kullanacaksın. Türkiye Cumhuriyeti'de bu arayı o şekilde millete destek kredileriyle veriyor işte. Kosgeb'te bu amaç için kurulmuş bir kurum. Önceden bu destekler max. 30-40 bin TL civarındaydı ve Halkbank-Ziraat Bankası-Vakıfbank üzerinden genellikle tarım şirketlerine verilirdi. Şimdi sektör sektör ayırdılar. Her sektöre verebilirler.

-Günalp- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kosgepten hibe alabilmek için önce onların açtığı kurslardan sertifika almak gerekiyor.sonrasında yatırımı kendi cebinden faturalandırarak yapıyorsun.bunu bir proje olarak sunuyorsun. Yaptığın yatırımda sadece demirbaşlarının %60 ını hibe olarak ödeme yapıyorlar bir yıl içinde. Çalışan, kira vede giderler içinde 6aylık destekleri var. Üretim yapacak bir tesis kurduysan bunlara + olarak 70 bin ilk 2yıl geri ödemesiz, 5yıl vadeli krediden faydalanabiliyorsun. Tabi okadarda kolay verilmiyor bu para. Teferruat fazlaca.. Eğer mevcut işletmen için kredi düşünüyorsan teminat göstermek zorundasın.. Birde içeriden birisini bulursan brz daha kolaylaşır işin. Çünkü bu tip kredi ve hibeler sınırlı olduğu için brz tanıdık vasıtası devreye giriyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı merttepe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    danışmanlık şirketinin ücretini artık kosgeb karşılamıyor değişmiş. ben kendim hazırladım dosyayı, danışmanlığa gerek yok bence. bütün detayları iyi düşünmek lazım sadece.
    Aha işte değişen bir durum varmış. Dosyayı kendiniz de hazırlayabilirsiniz ancak danışmanlık şirketleri bu işin tabiri caizse k.şarı oldukları için süreçleri çok iyi biliyorlar. Sizin bireysel olarak hazırlamanız hem çok ciddi yıpranma ve zaman kaybına sebep oluyor.

Tanıdıkla da çok sağlam paralar alan şirketler de yok değil

-Günalp- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaş detaylı anlatmış yukarıda

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Süpper bilgiler çıkıyor işte ortaya. Bu arada kendim için konuşayım benim firmam zaten 4 yaşında. Yani ben kurulum aşaması için destek istemiyorum. Daha basit olan patent başvuruları, görsel basım yardımları, eleman destekleri vs almak istiyorum. Ancak 2-3 defa gittim geldim resmen katil olucam. İlgi 0. Bunun yerine başka danışmana bir miktar ödeyip takipçiliğinden yararlanmak istiyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)