User Tag List

18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Elektrikli araç üretimine teşvik

Frid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Elektrikli araç üretimine teşvik

TÜBİTAK, elektrikli araç üretimine yüzde 100 Ar-Ge desteği verecek. TÜBİTAK öncülüğünde üniversiteler, özel sektör ve kamu Ar-Ge kuruluşları güç birliği yapacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün,TÜBİTAK'ın, elektrikli araç üretimine yüzde 100 Ar-Ge desteği vereceğini, TÜBİTAK öncülüğünde üniversitelerin, özel sektör ve kamu Ar-Ge kuruluşlarının güç birliği yapacağını ifade etti.

Elektrikli araç sektöründe söz sahibi ülkeler arasına girmeyi hedefleyen Türkiye'nin, yerli üretim için önemli bir adım attığına işaret eden Ergün, uzun süredir merakla beklenen çağrı duyurusu kapsamında ilk etapta üniversitelerin, özel sektörün ve kamu Ar-Ge kuruluşlarının işbirliğiyle elektrikli araç teknolojilerinin kritik bileşenlerinin yerli olarak geliştirileceğini ve ardından bu bileşenler kullanılarak yerli araç üretileceğini kaydetti.

Proje kapsamında bakanlık olarak 5 yıl boyunca toplam 200 elektrik araç alımı yapacaklarını da vurgulayan Ergün, elektrikli araç teknolojilerinin kritik nitelikte olan bileşenlerinin yerli olarak geliştirilmesi ve bu bileşenlerin kullanılarak yerli elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında Kamu Araştırmaları Destek Grubu (KAMAG) tarafından çağrıya çıkıldığını söyledi.

Ergün, "Akademisyenler, otomotiv sektörü temsilcileri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla hazırlanan çağrı kapsamında yerli elektrikli araç projelerine yüzde 100 Ar-Ge desteği verilecek" dedi.

YERLİ BATARYA

Bakan Ergün, "Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi" başlıklı çağrı kapsamında üniversite, kamu ve özel sektör kuruluşlarının oluşturacağı Proje Yürütücüsü Kuruluşlarının tasarım, batarya, elektrikli motor ve araç kontrol sistemi gibi araç ekipmanlarını Ar-Ge çalışmaları ile yerli olarak geliştireceğini dile getirdi.

Desteklenecek projelerin en fazla 4 yıl içinde tamamlanacağına işaret eden Ergün, "Elektrikli Araç Üretici Kuruluşları ise geliştirilen bileşenleri kullanarak elektrikli aracı üretecek. 24 Mayıs 2013'e kadar proje teklifleri TÜBİTAK'a sunulacak. TÜBİTAK'ın destekleyeceği projelerin azami ölçüde yerli olarak geliştirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

SEGMENTİ ÜRETİCİLER BELİRLEYECEK

Ergün, üretilecek elektrikli aracın hangi segmentte olacağının, yurtiçi ve yurt dışı pazar imkanlarının, rekabet şartlarına göre elektrikli araç üretici kuruluşları tarafından belirleneceğini kaydetti.

Aracın segmentinin, şehir içi yaygın kullanıma ve toplu satışa uygun, elektrik tahrikli, en az dört lastik tekerlekli kara taşıt aracı olacağını belirten Ergün, "TÜBİTAK, sahip olduğu fikri haklarını, aracın Türkiye'de üretilmesi ve beş yıl süreyle üretim ve satış garantisi verilmesi durumunda üretici kuruluşa devredecek" dedi.

Elektrikli araç üretimine teşvik geldi - Otomotiv - Haberler - cnbce.com
    Soyadımın ilk iki harfi kişiliğim kadar ÖZ

s2kfreak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benzın bıttı elektırıkten saplıcaklar bellı oldu hayır olsun sonumuz

cemsultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben elektrikli arabaya karşıyım, eğer yaygınlaşırsa elektriğe öyle bir geçirirler ki , evde gaz lambası ile oturmaya başlarız.
    - 50 km/h hızla giderken 27 metre ilerideki yayaya çarpmadan durabilirsin, 60 km/h hızla aynı yayaya 44 km/h hızla çarparsın.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bunu forumda çok yazdık çizdik bu konu üstünde fazla yazmak istemiyorum ama elektirkli araç twizy tarzı kısa mesafe şehir içi pratik ufak tefek ucuz iş görmelik bir şey olmadıkdan sonra tamamen bir külfet zaman kaybıdır.. elektrikli araç yeni bir şey değil fosil yakıtlı araçların yapımından önce elektrikli araçlar vardı ferdinand porsche nin ilk yapdığı araç elektrikliydi henry fordun ilk yapdığı araç elektrikliydi bu insanlar elektrikli aracın verimsiz olduğunu görüp fosil yakıtlı araçlara geçdiler.. tarih içinde bu günlere kadar bir sürü marka onlarca protetip yada seri üretim yapdı elektrikli araçda ne oldu bir adım ileri gidemediler 90 lılarda 120 km menzili olan elektrikli araçların bugün ancak menzili 160 km yapabildiler.. tesla falan var işde 470 km menzilli oda kesin 70-80 km ortalama hızda o menzili yakalar uzun yolda 120-140 gitsen araçda doluysa oda gene ancak 250-300 km falan yol yapar bence..

Kısaca bu elektrikli araçda hala inatla gelecek görmenin manasını çözmüş değilim gelecek olsa zaten 100 yıllık araba tarihinde olurdu.. bizimkiler keşfedilmemiş yeni bir kıtamı keşfetmeyi düşünüyorlar.. bu kadar argeyi desteği elektrikli araç yerine mevcut yollardaki araçları çalıştırabilicek alternatif bir yakıt türü üstüne harcasalar çok daha verimli olurdu..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Faruk'S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı s2kfreak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benzın bıttı elektırıkten saplıcaklar bellı oldu hayır olsun sonumuz

baska aciklamasi olamaz zaten

Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunu forumda çok yazdık çizdik bu konu üstünde fazla yazmak istemiyorum ama elektirkli araç twizy tarzı kısa mesafe şehir içi pratik ufak tefek ucuz iş görmelik bir şey olmadıkdan sonra tamamen bir külfet zaman kaybıdır.. elektrikli araç yeni bir şey değil fosil yakıtlı araçların yapımından önce elektrikli araçlar vardı ferdinand porsche nin ilk yapdığı araç elektrikliydi henry fordun ilk yapdığı araç elektrikliydi bu insanlar elektrikli aracın verimsiz olduğunu görüp fosil yakıtlı araçlara geçdiler.. tarih içinde bu günlere kadar bir sürü marka onlarca protetip yada seri üretim yapdı elektrikli araçda ne oldu bir adım ileri gidemediler 90 lılarda 120 km menzili olan elektrikli araçların bugün ancak menzili 160 km yapabildiler.. tesla falan var işde 470 km menzilli oda kesin 70-80 km ortalama hızda o menzili yakalar uzun yolda 120-140 gitsen araçda doluysa oda gene ancak 250-300 km falan yol yapar bence..

Kısaca bu elektrikli araçda hala inatla gelecek görmenin manasını çözmüş değilim gelecek olsa zaten 100 yıllık araba tarihinde olurdu.. bizimkiler keşfedilmemiş yeni bir kıtamı keşfetmeyi düşünüyorlar.. bu kadar argeyi desteği elektrikli araç yerine mevcut yollardaki araçları çalıştırabilicek alternatif bir yakıt türü üstüne harcasalar çok daha verimli olurdu..

Tamamiyla katiliyorum soylemlerinize.Nerde bos is var insani onlarla ugrasmaya tesvik ediyorlar zaten..
    #NeMutluTÜRKÜMDiyene!

aydogdu1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Aynen katılıyorum.Minik uranyum pillerini geliştirseler taksak motora gitsek 60 yıl ne güzel olur.Temiz enerji.Missss.Missss.

fkocak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pil teknolojisinde gelisme olmadan bu elektrikli aractan bisey cikmiycak. Arge yi piller ustunde calismaya yonlendirsinler daha faydali olur

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elektrikli araç işi boş iş değildir. zamanla görüceksiniz bunu.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    hangi zaman ?? ben 92 yada 93 dü neyse hiç unutmam trt2 de izlemişdim renault o zamanlar clio nun elektriklisini yapmışdı pegoutda 106 nın elektriklisini hatta pegout 106 elektriklileri fransız posta teşkilatına bir seriyi hediye falan etmişdi dün gibi aklımda belgesel neyse analtıyordu adam gelecek bunda 2000 li yıllara geldiğimizde dünyada artık fosil yakıtla çalışan çok az araç kalıcak insanlar benzin alır gibi pompalardan elektrikle araçlarını şarj edicek falan bizde tabi inanmışdık izlediklerimize.. o zamanki clionun menzili 120km falandı 20 yıl geçdi yıl olmuş 2013 20 yılda menzili 160-170 km ye çıkarmışlar 20 yılda hepi topu 50km menzil artmış.. kaldıki araba dünyası şu elektrikli araçlarla 100 yıldır uğraşıyor yüz yılda gelebildikleri nokta ancak teslayı baz alırsak 470 km menzil..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Anu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocalar kabul ederse inşallah yüksek lisans tezi olarak elektrikli araç hazırlamayı düşünüyorum. Elektrikli araçların menzili biraz da insanlar konfordan ödün vermediği için düşük kaldı. Daha hafif ve basit araçlar çok daha uzun km ler gidebilir.
    ''Halkını cehalet ve sefalete teslim eden yöneticiler yok olmaya, cehalet ve sefalete sürükleyen yöneticileri seçen halk ise köle olmaya mahkûmdur." Mustafa Kemal ATATÜRK

Emir_b16a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dünyadaki petrol bitmeden elektrikli arabalar yaygınlaşmaz

son proje araştırmamda nerde okudum hatırlamıyorum 2030 yılında trafikteki elektrikli ve hybrid araçların (sadece elektrikli değil) %20 kdr olması ön görülüyodu

şimdi biz kendi içten yanmalı kaliteli motorumuzu bile üretemezken piyasada çok az bulunan elektrikli motor senin ne haddine demezlermi adama ?
    atın iyisine ''Doru'' yiğidin iyisine ''Deli'' derler.

acn90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu araçlar yaygınlaşırsa dünyanın en pahalı elektriğini kullanırız kesin

Frid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kullanımı öncesi sonrası düşünülmeli bu işelere girmek için, dolum süre derdi bence mesafeden daha önemli ki her 160 km bir 30 dk dolum bekleyemem yada en hızlı 7 dk vardı sanırım.

elektrikli ulaşım hedefliyorsa ülke büyüklerimiz motrobüs yapana kadar tranvay metro yapsalardı, şehirler arası hızlı tren projelrini hızlandırsınlar ulaşım noktalarını artırsınlar,

hem sen ülkenin en büyük kentlerinde trafik sorunu çözemeyeceksin hemde daha fazla motorlu araç satma üretme derdine düşeceksin, teşfik edeceksin
    Soyadımın ilk iki harfi kişiliğim kadar ÖZ

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Farklı bir düşüncedeyim...
    ferdinand porsche un yaşadığı zamanlar 1900 lerin başıydı. Aradan 100 yıl geçti elektrik ve verimlilik alanında çok şey değişti. Herşeyden önce elektrikiğin kullanımı değil, depolanması sorundur.

1- Fosil yakıtlar, depolanması kolaydır. Saç, elyaf, plastik bidon dahil her şekilde depolanır. Kullanılmadıkça azalma söz konusu değildir. Fakat elektrik depolanması ve barınması sorunludur.

2- Fosil yakıt dolumu için (benzin mazot lpg) istasyonlar zamanla kurulmuştur ve aktif faliyettesirler. Elektrikli araçlar için yakıt dolum işlemi 2 farklı şekilde mevcuttur a- aracı elektrik kaynağına bağlayabilirsiniz (pilin dolum süresi uzundur.) b- pil değişi yapabilirsiniz. Bu işlemde arac yıkama makineleri gibi tünel şeklinde olup araç altındaki pili değiştirilir ve kullanım devam eder. (işlem yaklaşık 8 dk sürmektedir.)

3- Fosil yakıltarın kalan rezerv ömrü yaklasşık 25-30 senedir. Doğalgazın yaklaşık 150 sene

4- Dünya arac üretimleri amerika, avrupa ve japonya ağırlıklıdır. Ve bu ülkeler fosil yakıt çıkartan şirketlerle anlaşma ve ortaklıkları bulunmakta. Doğalgazın dünya pazarında en büyük üreticileri Rusya ve Irandır, Zaten siyasal yönü çok göz önünde olmasada önemli bir gerçektir.

5- elektrikli bir aracla giden ve fosil yakıtla giden araçlar karşılaştırıldığında, hem ülkemizin fiyatları hem dünya birim fiyatları açısından rakamlar yarıyarıya kadar düşüyor.

6- sessizlik ve emisyon oranlarına hiç girmiyorum.

Sonuç:
    Bu gün aynı 2 araç istanbul antalya arası yolculuk yapacak olsa ve yolda pil değişi yapabileceği istasyonlar olması halinde 1 saat gecikmeyle %75 daha tasarruflu oluyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Thracian Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Farklı bir düşüncedeyim...
    ferdinand porsche un yaşadığı zamanlar 1900 lerin başıydı. Aradan 100 yıl geçti elektrik ve verimlilik alanında çok şey değişti. Herşeyden önce elektrikiğin kullanımı değil, depolanması sorundur.

1- Fosil yakıtlar, depolanması kolaydır. Saç, elyaf, plastik bidon dahil her şekilde depolanır. Kullanılmadıkça azalma söz konusu değildir. Fakat elektrik depolanması ve barınması sorunludur.

2- Fosil yakıt dolumu için (benzin mazot lpg) istasyonlar zamanla kurulmuştur ve aktif faliyettesirler. Elektrikli araçlar için yakıt dolum işlemi 2 farklı şekilde mevcuttur a- aracı elektrik kaynağına bağlayabilirsiniz (pilin dolum süresi uzundur.) b- pil değişi yapabilirsiniz. Bu işlemde arac yıkama makineleri gibi tünel şeklinde olup araç altındaki pili değiştirilir ve kullanım devam eder. (işlem yaklaşık 8 dk sürmektedir.)

3- Fosil yakıltarın kalan rezerv ömrü yaklasşık 25-30 senedir. Doğalgazın yaklaşık 150 sene

4- Dünya arac üretimleri amerika, avrupa ve japonya ağırlıklıdır. Ve bu ülkeler fosil yakıt çıkartan şirketlerle anlaşma ve ortaklıkları bulunmakta. Doğalgazın dünya pazarında en büyük üreticileri Rusya ve Irandır, Zaten siyasal yönü çok göz önünde olmasada önemli bir gerçektir.

5- elektrikli bir aracla giden ve fosil yakıtla giden araçlar karşılaştırıldığında, hem ülkemizin fiyatları hem dünya birim fiyatları açısından rakamlar yarıyarıya kadar düşüyor.

6- sessizlik ve emisyon oranlarına hiç girmiyorum.

Sonuç:
    Bu gün aynı 2 araç istanbul antalya arası yolculuk yapacak olsa ve yolda pil değişi yapabileceği istasyonlar olması halinde 1 saat gecikmeyle %75 daha tasarruflu oluyor.
    Ferdianand porsche örneği sadece elektirkli araçların yeni bir şey olmadığını göstermek için verdim fosil yakıtlı arabalardan önce zaten elektirkli araçlar vardı bunu demeye çalışdım çünkü bazı yazılarda makalelerde okuyorum elektrikli araç sanki yeni bir şeymiş yüzyılın buluşuymuş gökden zembille inmiş gibi yazıyorlar.. yoksa işin detayında değilim.. detaya girersek 1950-60-70-80 li yıllardaki bir çok firmanın ürettiği başarısız " o senelerdede geleceğin teknolojisi olarak lanse edilmiş sonra ortadan yok olmuş" araçlar var.. yukarda trt örneğide verdim işde..

bunun dışında fosil yakıtlar illaki biticek günün birinde ama aması var işde 1 asırdır tüm dünya sadece arabalar değil tırlar trenler gemiler sanayi alanında fabrikalarda kullanılan makineler motorsikletler atv ler uçaklar helikopterler jeneratörler say say bitmez arabaya gelene kadar akşam olur fosil yakıt ve türevleriyle çalışıyor öncelik bu araçlar için alternatif bir yakıt bulmakdır bu araçları yani fosil yakıtları bir şekilde çalıştırıcak alternatif bir yakıt şu anda shell yosundan yakıt üretebiliyor üstelik %100 geri dönüşümlü atıksız... üstüne hidrojen kitleri üstünde çalışılıyor kaldıki hidrojeni dünyanın en büyük markaları geleceğin yakıtı olarak zaten belirlemiş durumdaki hidrojeninde emisyonu sıfır.. ilerde lpg cng gibi hidrojeni ufak kitlerle bir kaç minik ayarla bence normal şu anki araçlarada entegre edicekler.. insanlar şu anda benzin lpg alır gibi benzinliklerden hidrojen dolumu yapıp yoluna devam edicek.. hibridlerde çıkıcak ilerde misal hondanın hidrojen elektrikli araç projesi var..

Kısaca elektirkli bu kadar kısıtlı menzili ve külfetli şarj olayı ile bence yayılması etkin hale gelmesi çok zor ama hep diyorum elektrikli misal twizy tarzı araçlar ufak şehirlerde yada büyük şehirlerde kısa mesafe yol yapanlar için yazlık yerlerde ilaç gibi gelir çokda güzel işe yarar hem minik trafikde yer kaplamaz hem sürücü için büyük rahatlık hem park yeri açısından yer kaplamıyor hemde fiyatları aşırı derecede ucuz 15 bin tl satış fiyatı var avrupada türkyiedede vergi alınmıycağına göre aynı fiyata satılır hatta üretimi türkiyede yapılsa avrupa fiyatından bile düşük rakama satılabilir 12 bint l ye falan satılsa mükemmel fiyat peynir ekmek gibi gider motorsikler fiyatına.. twizy tarzı elektrikli araçları ben çok beğeniyorum yeni elektrikli scooterlarıda çok beğeniyorum..

Tunç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    derindere dma markası adı altında üretti 100 % elektirikli kasa olraka toyota corolla üzerine 6-8 saat arasında şarz oluyor max 6 tl civarına doluyor ve direk 220v olarak

furkane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektririk'lı araçların önlerini bence dizel araçlar büyük bi oranda kesti 2000'li yıllarda bir aracın yakıt tüketimi şehir içi 10-15 litre iken şuan 5-7 arasına geriledi. Büyük bi atak gerçekleştirildi rakipler birbirleri arasında daha az yakma rekapetinde. Böyle bi durum olduğundan biraz önünü kesti. Yine aylık kira'ları var fluence 88€ aylık kira istiyorlardı ve yanlış olmasın 10.000km. yıllık sınır koyuyolardı, yine çok mantıklı değil böyle kira bedelleri varken gelişemez bence. Geçen gün Saffetin Garajında Volvo'nun Hybrid modeli tanıtıldı. Araçta 2.4 220hp dizel motor + 70hp elektirikli motor var. Örneğin sadece elektirik ile 70 km. menzili var sehir içi günlük kullanımda gayet başarılı, 3 saatte sarj edilebiliniyor. Yada performans amaçlı iki motoru aynı anda kullanılıyor 0-100 6saniye , Yakıt tüketimi ortalama 1.9 litre. Böyle bi araç var değerleri bence mükkemmel ama Türkiyeye girdiğinde bu aracın değeri vergileri ne olur kimbilir? Devlet İşleyen Dükkanını yani petrolu sonlandırır mı , temiz para ! Elektiriğe bindirim yapsa Halk sıkıntı çıkarır bu yüzden elektirği çok desteklemiyorlar bence

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    elektirkli ile hybridi karıştırmamak lazım bazı insanlar hybrid araçlarada elektirkli diyor onlar elektirkli değil melez araçlar.. opelin ampera cehvroledeki adıyla volt, volvo c30 hybrid, toyota pyrius falan bunların hepsi melez bir araçda iki motor var biri fosil yakıtla çalışan motor diğeri elektirkli taşıma suyuyla değirmen döndürmek gibi bir şey.. hybridlerin sıkıntısı hantal ve ağır oluşları ve ilerde açıcakları masraflar belirsiz üretici bile fosil yakıtlara verdikleri uzatmalı garanti opsiyonlarını hybrid araçlarına vermiyor..

pure elektrik ise %100 tamamen elektirkli olan araçlar bunu bir ayırt etmek lazım bu mühim bazı arkadaşlar hybridede pure araç muamelesi yapıyor bu yanlış..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)