User Tag List

Sayfa 219/538 İlkİlk ... 119169209217218219220221229269319 ... SonSon
10222 sonuçtan 4.143 ile 4.161 arası

Konu: Benzİn zammi

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lpg fazla yakar,dogru.Ancak %30 eskı model motorlar ıcın gecerlı.
    Fıyatı cıdden pahalı almıssınız. buralarda(atasehır-umranıye) 2,80 cıvarı. Bızım rekabet etmedıgımız bolgelrde bıle 3.10 anca...(Ege-ıc ege-marmaranın guneyı)
    Lpg ve dızel karsılastırmasını uzun vadede dusunmek gerek.Dızel 100-150.000km den sonra uzen harcamalar cıkartıyor...

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lpg fazla yakar,dogru.Ancak %30 eskı model motorlar ıcın gecerlı.
    Fıyatı cıdden pahalı almıssınız. buralarda(atasehır-umranıye) 2,80 cıvarı. Bızım rekabet etmedıgımız bolgelrde bıle 3.10 anca...(Ege-ıc ege-marmaranın guneyı)
    Lpg ve dızel karsılastırmasını uzun vadede dusunmek gerek.Dızel 100-150.000km den sonra uzen harcamalar cıkartıyor...
    otoban tam deli durul olmuş... Mehmetçikten aldık dönerken orada bile 3.3xx ...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otobanda rekabet olmaz,zorunluluk olur
    Hatta otobana yan yolda mazot ve lpg %10 dan fazla fark edebılır...

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    lpg yüksek hacimde bence her zaman yakıtsal açıdan ekonomik .. benim 3.0 s-type prins vsi-2 valve care düşünüyorum.. istanbulda uygun yerleride buluram düzenli oralardan alırım.. şehir içi ortalama 12.4- 12.7 yakıyorum kışın 13 lerede rahat çıkıyor.. şehir içinde beni litre bazında 8-9 litrelere düşürse.. öper başıma koyarım.. c4 ümüde satarım tek arabaya düşerim.

ama işte onun içinde motoru bir bobinleri oxgen sensörlerini motoru bir elden geçirip öyle lpg takmak istiyorum ekonomiyi verimi tam alıyım..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya bu dizelin uzun donemdeki masrafi neymis ya, yada bize denk gelmiyor. Babamin sirket araci 200 bine yaklasti hemde kotu mazotla. Tik demedi bipper. Yag degisimi disinda masrafi yok daha. Arkadasimda 300 binde 1.4 tdi var yazilimli hala yag degisimi disinda bir sey yapilmadi. Duzgun surulen bakilan dizele 100-150 bin km, km degildir..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu tıp motorlar sorun cıkarmıyor ama 2 lıtre ve ustu motorlar fena.
    Bır cogunu sırkette kullandık.Bmw nın2.0 dızellerı aman dıyım.
    3.0 dızellerı bır nebze ama yınede sorun cıkarıyor. Merc 2.2 ler 2014 e kadar olanları nalet. sonrakıler yıne bıraz daha ıyı. 3.0 dızeller ıyı ancak cok yakıt secıyor.
    Reno yada multijetler ıyı durumda. Ama renoların 2014e kadar olanları terletme,turbo vs var.
    Neyse yazdıkca sogudum,aklıma gelıyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı dqn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya bu dizelin uzun donemdeki masrafi neymis ya, yada bize denk gelmiyor. Babamin sirket araci 200 bine yaklasti hemde kotu mazotla. Tik demedi bipper. Yag degisimi disinda masrafi yok daha. Arkadasimda 300 binde 1.4 tdi var yazilimli hala yag degisimi disinda bir sey yapilmadi. Duzgun surulen bakilan dizele 100-150 bin km, km degildir..
    fabrika kitapçığını iyi okuyunuz düzgün bakımı bile sorun çıkarmadan uzun vadede masraflıdır enjektör pompa bakımı gereklidir bizde ustalar genelde sorun çıkartana kadar hiç masraf yapmayalım kafasındalar..

bende dizelde yaptığım masrafı hiç bir benzinliye yapmadım sorento vardı bizde yıllar önde enjektörleri revizyona yollattım o zamanın parası 2500 tl param gitti bu zamanın parası deki 5-6 bin tl.. a6 ım vardı 2.0tdi turboyu revizyona yolladım güzel paraverdim hatta forumdan bir arkadaşa yaptırdım.. arkadaşın pompa arıza yaptı 1400 tl kaçtı.. dpf arıza yapıyor benim toplamalık aldığım dizel e coupe de yapdı yandı gülüm keten helva..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fabrika kitapçığını iyi okuyunuz düzgün bakımı bile sorun çıkarmadan uzun vadede masraflıdır enjektör pompa bakımı gereklidir bizde ustalar genelde sorun çıkartana kadar hiç masraf yapmayalım kafasındalar..

bende dizelde yaptığım masrafı hiç bir benzinliye yapmadım sorento vardı bizde yıllar önde enjektörleri revizyona yollattım o zamanın parası 2500 tl param gitti bu zamanın parası deki 5-6 bin tl.. a6 ım vardı 2.0tdi turboyu revizyona yolladım güzel paraverdim hatta forumdan bir arkadaşa yaptırdım.. arkadaşın pompa arıza yaptı 1400 tl kaçtı.. dpf arıza yapıyor benim toplamalık aldığım dizel e coupe de yapdı yandı gülüm keten helva..
    Hocam günümüzde turbosuz benzinli araba yok denecek kadar az.Bu yüzden turbo masrafını sırf dizel araç için konuşmak kıyaslamak anlamsız olur.Ayrıca nasıl her restoranda yemek yenmiyorsa her markanın dizeline de binilmez.Bu durum benzinli içinde geçerli yanlış anlamayın.Bu yüzden dizel sorunlu demek bakımı pahalı demek tamamen bana göre ön yargıdır.Dediğim gibi 300bin km yağ su harici enjektörüne turbosunu ellenmemiş fabiayı bizzat çok sevdiğim kardeşim dediğim arkadaşım kullanıyor.Babamın aracıda keza öyle.Ha enjektörün bir ömrü var mıdır tabiki vardır ama bu 100-150bin km değildir.Çok daha fazladır.DPF konusunda haklısınız ama o yüksek kmde negatif etki ve sorun yaratıyor.Objektif olmaya çalışıyorum.Ama günümüzde dizel masraflı demek bence biraz haksızlık olur.3.0 gibi yüksek hacimli motorlara karşı bir bilgim yok.Ama 2.0a kadar hem şirkette hem ailede kullanıyoruz.Bize rutin şeyler dışında bir sorun çıkaran aracımız olmadı.Passattan transite kadar geniş bir araç topluluğu bu.Çok şükür başımızı ağrıtan aracımız yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    be de citroen C4 dizel kullandım, km si geldiğinde değişileceklere bir bakalım:

CITROEN C4 ENJEKTOR 1.6HDI 110HP (0445110259) fiyatı

4 adet enjektör 2500 tl

CITROEN C4 MAZOT POMPASI 1.6HDI EURO5 0445010552 2012 SONRASI fiyatı

mazot pompası ortalama 2.000 tl

PEUGEOT 1.6 HDI 110HP TURBO - 1,398.31 TL + KDV

turbo 1.600 TL

yani ben 20bin liralık dizel alıcam 2. el ve de bu parçaları değiştireceğim işçilik de verdiğimde 6-7 bin llira tutacak, bir de adam gibi yağ bakımı filtreler derken nerdeyse 10 liraya yaklaşacak masraf, dize araçlarda da bu parçalar er ya da geç değişiyor, benzinlilerde enjektör kolay kolay değişmez pompa ise en fazla 500-600 tl oluyor...

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu zamanda gaz ile uyumlu guzel bir motor daha iyi bir secenek bence. Masrafi az. Duzgun lpgcide yapildimi mis. Gazda binen arkadaslarim var imreniyorum iyi bir gazcisi var cunku

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    dizel sorunlu yada bakımı pahalı diyen yok dizel belli bir km sonra büyük bakımlar isteyebiliyor.. tabiki her motor değil benimde konuşduğum bir dustercı taksici vardı daha yeni araç 467 bin km ye gelmiş daha motor kapağı açılmamış.. o başka..

ama genelde belli km sonunda dizelde revizyon edilmesi gereken parçalar olur bunlarda masraflıdır ne dizel düşmanıyız nede benzinli sevdalısı .. bunlar gerçekler bendede şu anda c4 1.6hdi var..

sadece genel giderleri dizelin pahalıdır.. senin aracın sorun çıkartmaz ama çıkartırsa sağlam çıkartır ben 3.0 motorlu jaguarın enjektörleri temizletmeye yollattım 150 tl verdim dizel motorun enjektörü olsa en az 4-5 bin tl enjektörlerin durumuna göre param giderdi..

dizelin genel giderleri benzine göre ağırdır.. benzinde dpf yoktur benzinde dizel pompası yoktur ...
    dizel e coupe nin bir dpf fiyatı aldım bildiğin ikinci elden modelli bir araba alırsın o fiyata..
    benzinin genel tamiri bakımı aşırı büyük masrafı yoksa her zaman makuldür..

yani sen sorun çekmemişsin arkadaşın çekmemiş olabilir ama sen git bir sanayiye motor ustasına deki abi de hangi motor daha masraflıdır pahalıdır arızaları dizel diyicektir.. turbo arızasıda aynı değil benzinlilerdeki turbolar genelde ufak turbolardır dönme ataleti dizele göre farklıdır.. zaten bir turbocuya girersen anlarsın masasında 30 tane turbo varsa 28-29 tanesi dizel turbolarıdır..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    @dqn yukardaki yazıyı alıntı yapmamışım senin yazına itafen yazdım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    be de citroen C4 dizel kullandım, km si geldiğinde değişileceklere bir bakalım:

CITROEN C4 ENJEKTOR 1.6HDI 110HP (0445110259) fiyatı

4 adet enjektör 2500 tl

CITROEN C4 MAZOT POMPASI 1.6HDI EURO5 0445010552 2012 SONRASI fiyatı

mazot pompası ortalama 2.000 tl

PEUGEOT 1.6 HDI 110HP TURBO - 1,398.31 TL + KDV

turbo 1.600 TL

yani ben 20bin liralık dizel alıcam 2. el ve de bu parçaları değiştireceğim işçilik de verdiğimde 6-7 bin llira tutacak, bir de adam gibi yağ bakımı filtreler derken nerdeyse 10 liraya yaklaşacak masraf, dize araçlarda da bu parçalar er ya da geç değişiyor, benzinlilerde enjektör kolay kolay değişmez pompa ise en fazla 500-600 tl oluyor...
    300-400bin yapan lpg li bir motor periyodik bakım dışında bir masraf çıkarmayacak eminiz demi bu konuda hocam. İyi bir lpg sistemi taktırsak 2bin tl.Mazot pompasının parası çıktı.Enjektörde ekstrem bir durum olmadıkça uzun ömürlü bir parça dediğim gibi.LPGli bir araca binmektense 300binde bir enjektör değiştiririm ben.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    enjektör uzun ömürlü değil 30 bindede alırsın kucağa 50 bindede enjektör dizelde tamamen kullandığın yakıt kalitesiyle orantılı bir şey..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    300-400bin yapan lpg li bir motor periyodik bakım dışında bir masraf çıkarmayacak eminiz demi bu konuda hocam. İyi bir lpg sistemi taktırsak 2bin tl.Mazot pompasının parası çıktı.Enjektörde ekstrem bir durum olmadıkça uzun ömürlü bir parça dediğim gibi.LPGli bir araca binmektense 300binde bir enjektör değiştiririm ben.
    yok ben lpg mevzusuna girmedim ama emin ol benzinli dizel çok aracım oldu, dizel her zaman daha masraflıydı yürütürken...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    son olarak dizelde şuda var aracın normal değeri misal 6 litre yakıyorsa araç 8 litre yakıyor ama adam periyodik normal bakımları dışında büyük bakıma sokmuyor.. aslında araba derdini söylüyor belki araç sahibide biliyor ama şimdi girersem diyor gidicek 3-5 bin tl param . 2 litre fazla yakarım 3-5 bin tl cebimde kalır başımada iş almam mantığında çok araç süren var..

JJmusti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.6 tdi, dsg ,300 bin zor bnce bızım motorlarda bu enjektor şıkırtısı başa bela.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ....
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...
    Tabiki sizlerde haklısınız dediklerinizde.Yaş olarak benim iki katı tecrübeye sahipsiniz.Ben sadece kendi görüşümü söyledim.LPG bana göre değil.Çok şükür kullandığım dizellerde de bir problem çıkmadı.Şahsi olarak ilk arabam 1.4 tdı fabiaydı 100bin km yaptım yarısı yazılımlı öyle sattım.İkinci arabam gene tdı, golf 7.Ama sanıldığı kadar sorun çıkarmadığı görüşündeyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabiki sizlerde haklısınız dediklerinizde.Yaş olarak benim iki katı tecrübeye sahipsiniz.Ben sadece kendi görüşümü söyledim.LPG bana göre değil.Çok şükür kullandığım dizellerde de bir problem çıkmadı.Şahsi olarak ilk arabam 1.4 tdı fabiaydı 100bin km yaptım yarısı yazılımlı öyle sattım.İkinci arabam gene tdı, golf 7.Ama sanıldığı kadar sorun çıkarmadığı görüşündeyim.
    zaten bizim konuştuğumuz olay işte senden sonraki 100.000 km

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)