User Tag List

Sayfa 7/13 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
237 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Kİtap tavsİyelerİ

lethaldoze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İnşallah kitaptan soğumazsınız.
    Her kitabı okuyorum, siyasi - roman - bilim kurgu - kişisel gelişim vs vs. Tamam sıkıcı olanları da oluyor ama bir şekilde bitiriyorum fazla abartmadan. Ama ne zaman dünya klasiği okuyayım dedim az daha kitaba tövbe ediyordum. Belki de bu kadar az kitap okuyan bir toplum olmamızın sebebi, okul yıllarında dünya klasıklerını ıtelemelerinden kaynaklanıyormuş dedim kendi kendime. Ya ben çok yeteneksizim yada klasikler hakıkaten işgence. Ben kitap okumaya tövbe etmeden klasiklere tövbe ettim.
    Başka şehrin hikayesi - Suç ve ceza okudum. Bin dereden su getirdim bitirene kadar. Ne sürükleyici akıcı merak ettirici bir tarafı var ne de farklı bir yanı var . Öyle edebi bir şeyside görmedim. Ya da anlayamadığımdan çok kızdım saçmalıyorum.
    Bunları klasik yapan nedir acaba?

Onamdar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı lethaldoze Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her kitabı okuyorum, siyasi - roman - bilim kurgu - kişisel gelişim vs vs. Tamam sıkıcı olanları da oluyor ama bir şekilde bitiriyorum fazla abartmadan. Ama ne zaman dünya klasiği okuyayım dedim az daha kitaba tövbe ediyordum. Belki de bu kadar az kitap okuyan bir toplum olmamızın sebebi, okul yıllarında dünya klasıklerını ıtelemelerinden kaynaklanıyormuş dedim kendi kendime. Ya ben çok yeteneksizim yada klasikler hakıkaten işgence. Ben kitap okumaya tövbe etmeden klasiklere tövbe ettim.
    Başka şehrin hikayesi - Suç ve ceza okudum. Bin dereden su getirdim bitirene kadar. Ne sürükleyici akıcı merak ettirici bir tarafı var ne de farklı bir yanı var . Öyle edebi bir şeyside görmedim. Ya da anlayamadığımdan çok kızdım saçmalıyorum.
    Kimi kitabı edebi değeri için o uzun uzun tasvirler söz sanatları için okur kimiside sürükleyici, elinden bırakmadan okuyabileceği hikayesi için okur. Bende çok kitap okurum ama edebi kitaplar bayıyor gitmiyo
    Daha ziyade bilim kurgu fantastik korku gerilim tarzı tercih ediyorum. Stephen king in çoğu kitabını okumuşumdur bilim kurgu kült kitaplarında herhalde bi çoğunu okmuşumdur. Bu tarz kitaplar daha çok çekiyor beni
    Everyday I ** çapuling...

MehmetCanA. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi yazarına göre değişiyor. Mesela hayatta Tolstoy okumam. Ama Dostoyevski'yi çok severim. Suç ve Ceza konusunda haklısın, sıkıcı ama diğerleri öyle değil.

Mesela Kumarbaz'ı ve Beyaz Geceler'i okumanı kesinlikle tavsiye ederim abi.

Bana da mesela Bestseller olanları, ya da güncel olanları okumak sıkıcı geliyor. Klasikleri bu yüzden seviyorum. 200 senedir var olan kitaplar, ve biliyoruz ki silinmeyecekler. Şu zamanın popüler yazarlarından hangisi 200 sene sonra hatırlanıcak? Benim klasiklere sevdam bu yüzden sanırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Editleyemedim, şöyle betimliyeyim.

Klasikler bol silindirli, yüksek hacimli 90 model Mercedes, popülerler 2014 model düşük hacimli dizel gibi.

En azından benim için öyleler

mertypeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çocukluğumdan beri çizgi roman okumayı severim kitap önerebilecek arkadaşlar varsa sevinirim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MehmetCanA. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi yazarına göre değişiyor. Mesela hayatta Tolstoy okumam. Ama Dostoyevski'yi çok severim. Suç ve Ceza konusunda haklısın, sıkıcı ama diğerleri öyle değil.

Mesela Kumarbaz'ı ve Beyaz Geceler'i okumanı kesinlikle tavsiye ederim abi.

Bana da mesela Bestseller olanları, ya da güncel olanları okumak sıkıcı geliyor. Klasikleri bu yüzden seviyorum. 200 senedir var olan kitaplar, ve biliyoruz ki silinmeyecekler. Şu zamanın popüler yazarlarından hangisi 200 sene sonra hatırlanıcak? Benim klasiklere sevdam bu yüzden sanırım.
    Kardeşim eminmisin bak kitaba tövbe etmim sonra yoksa tavsiyen karıncalandırmıyo değil. Biraz bahsedersen alıp okuyayım. İllaki değerleri vardır diye düşünüyorum.

edemirbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edebiyat öğretmenim Suç ve Ceza'yı okumamı tavsiye etmişti. Yalnız tek kitap olanları aşırı şekilde kırpılmış olduğu için onlardan uzak durmamı tavsiye etmişti. Bende teyzemin kitaplığında 1996 basımlı Öteki yayınevine ait 2 ciltlik kitabı okumaya başladım. Hayatımda bu kadar saran ama bu kadar da canımdan bezdiren bir kitap okumadım 2 cilt, her cilt 650 sayfa işkence oldu bana. Okul zamanı ilk 2 ders uyuyup kalan 5 ders + öğle yemeğinin yarısında kitap okuyan birisi olarak uzunluğundan dolayı sıkıldığım için 2 hafta kadar bir zamanımı aldı okumak. İlk cilti bitirip başka bir kitaba bile başladım hatta

LnchCntrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bin Muhteşem Güneş - Khaled Hosseini
    Çocukluğum - Maksim Gorki
    Ayşe Kulin - Veda
    Üç Kağıtçı - Orhan Kemal
    Koku - Yazarını hatırlayamadım

Benim favorilerim bunlar, pek kitap okumayı sevmem ama nası olduysa dünya kadar kitap okumuşum..

MeMo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yanlış anlamayın ama yıllardır klasik okurum ama başka şehrin hikayesi diye bir klasik hatırlamıyorum google amcayada sordum oda bilmiyor eğer Charles Dickens'ın iki şehrin hikayesinden bahsediyorsanız o başka Öte yandan eğer iki şehrin hikayesine ile suç ve cezaya "edebi bir şeyside" görmedim derseniz ayıp ederseniz, ayıp etmenin ötesinde benim gibi ingiliz dili ve edebiyatı okuyup rus edebiyatına aşık insanların tepkisini çekersiniz... İki şehrin hikayesi hakkında sadece sınavda 6 sayfa yazı yazdım ki sınav harici yazılarımdan bahsetmiyorum bile çünkü dünya üzerinde fransız ihtilalini iki şehrin hikayesinden daha iyi anlatan bir kitap yok. Suç ve cezaya gelirsek bu konuda yorum bile yapmak istemiyorum çünkü o bir başyapıt ve analiz konusunda bu kitabın üstüne yoktur bence ve dünya bunu kabul etmiştir. Evet ağırdır öyle 3.sınıf romanlar gibi akıcı değildir çünkü birşey anlatmaya çalışırlar ve bir gayeleri vardır (bana akıcı geliyor bütün klasikler onuda belirteyim). Aslında demek istediğimz tamam beğenmeyebilirsiniz ama "edebi bir şeyside görmedim" demeyin lütfen. Amacım sizi eleştirmek felan değil yanlış anlamayın sadece postunuz biraz beni üzdü ve biraz konuya değinmek istedim.
    Alıntı MuratT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were fucked.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kardeşim eminmisin bak kitaba tövbe etmim sonra yoksa tavsiyen karıncalandırmıyo değil. Biraz bahsedersen alıp okuyayım. İllaki değerleri vardır diye düşünüyorum.
    Hahah yok abi etmessin tövbe falan. Beyaz Geceler zaten 100 sayfa civarı. Alıp oku, beğenmezsen, eğer ki yine tövbelik konuma gelirsen Kumarbaz'ı okumazsın.

Ama böyle bişey olucağını hiç sanmıyorum.

PROMINENT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Baykuş imparatorluğu olan varsa elinde satın alabilirm.
    Kork!!sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MeMo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış anlamayın ama yıllardır klasik okurum ama başka şehrin hikayesi diye bir klasik hatırlamıyorum google amcayada sordum oda bilmiyor eğer Charles Dickens'ın iki şehrin hikayesinden bahsediyorsanız o başka Öte yandan eğer iki şehrin hikayesine ile suç ve cezaya "edebi bir şeyside" görmedim derseniz ayıp ederseniz, ayıp etmenin ötesinde benim gibi ingiliz dili ve edebiyatı okuyup rus edebiyatına aşık insanların tepkisini çekersiniz... İki şehrin hikayesi hakkında sadece sınavda 6 sayfa yazı yazdım ki sınav harici yazılarımdan bahsetmiyorum bile çünkü dünya üzerinde fransız ihtilalini iki şehrin hikayesinden daha iyi anlatan bir kitap yok. Suç ve cezaya gelirsek bu konuda yorum bile yapmak istemiyorum çünkü o bir başyapıt ve analiz konusunda bu kitabın üstüne yoktur bence ve dünya bunu kabul etmiştir. Evet ağırdır öyle 3.sınıf romanlar gibi akıcı değildir çünkü birşey anlatmaya çalışırlar ve bir gayeleri vardır (bana akıcı geliyor bütün klasikler onuda belirteyim). Aslında demek istediğimz tamam beğenmeyebilirsiniz ama "edebi bir şeyside görmedim" demeyin lütfen. Amacım sizi eleştirmek felan değil yanlış anlamayın sadece postunuz biraz beni üzdü ve biraz konuya değinmek istedim.
    İlk paragrafı okur okumaz farkettim yanlış yazdığımı. Başka şehrin hikayesi nerden çıktı anlamadım. İki şehrin hikayesi doğrudur.
    Aslında tepki bekliyordum yazdıktan sonra. Sonuçta dediğiniz gibi dünyaca kabul edilmiş. Ama belirttiğim gibi ben anlamadım tam olarak ya da bana hitap etmedi.
    Edebi bi şeysi derkende çok düşündüm aklıma kelime gelmedi kafamdakini anlatmak için. Hani edebiyat başyapıtı olarak geçiyorlarya, "edebiyat başyapıtıda görmedim" demek saçma bir cümle olacağını düşündüğümden her türk milletinin evladı gibi bir şeyin tanımını yapamadığında "şey" demesi tabirini kullandım
    Açıkcası bana ne akıcı sürükleyici bir hikaye gibi geldi nede ders çıkarılacak bir konu bulabildim Suç ve ceza da. Yaşlı bir kadını öldürüsen ve ilk cinayetinse psikolojinin bozulması ve bunun fiziksel olarakta vücudu çökertmesi normal geldi.
    Tekrar söylüyorum tamamen benim ufkumun dar olmasından olabilir.
    Sıkıntı yok eleştiriye her daim açık olmuşumdur ki kırıcı bir lafınızda yok zaten

Alıntı MehmetCanA. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hahah yok abi etmessin tövbe falan. Beyaz Geceler zaten 100 sayfa civarı. Alıp oku, beğenmezsen, eğer ki yine tövbelik konuma gelirsen Kumarbaz'ı okumazsın.

Ama böyle bişey olucağını hiç sanmıyorum.
    Tamamdır ekledim

MeMo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk paragrafı okur okumaz farkettim yanlış yazdığımı. Başka şehrin hikayesi nerden çıktı anlamadım. İki şehrin hikayesi doğrudur.
    Aslında tepki bekliyordum yazdıktan sonra. Sonuçta dediğiniz gibi dünyaca kabul edilmiş. Ama belirttiğim gibi ben anlamadım tam olarak ya da bana hitap etmedi.
    Edebi bi şeysi derkende çok düşündüm aklıma kelime gelmedi kafamdakini anlatmak için. Hani edebiyat başyapıtı olarak geçiyorlarya, "edebiyat başyapıtıda görmedim" demek saçma bir cümle olacağını düşündüğümden her türk milletinin evladı gibi bir şeyin tanımını yapamadığında "şey" demesi tabirini kullandım
    Açıkcası bana ne akıcı sürükleyici bir hikaye gibi geldi nede ders çıkarılacak bir konu bulabildim Suç ve ceza da. Yaşlı bir kadını öldürüsen ve ilk cinayetinse psikolojinin bozulması ve bunun fiziksel olarakta vücudu çökertmesi normal geldi.
    Tekrar söylüyorum tamamen benim ufkumun dar olmasından olabilir.
    Sıkıntı yok eleştiriye her daim açık olmuşumdur ki kırıcı bir lafınızda yok zaten
    Size vadideki zambak ile gazap üzümlerini öneririm kesin intihar edersiniz o kadar gitmiyor kitaplar ya bu klasikler başta zor olabiliyor ama sebat ederde okumaya devam ederde tadını alırsanız bırakamazsınız. Bir diğer önerim kitaba başlamadan önce ne anlattığı hakkında spoiler içermeyen yazılar okursanız size biraz yardımı dokunur. Ayrıca klasik yada kült olupta fantastik olan romanlarda var onları öneririrm. Mesela H.G. Wells'in The Time Machine kitabı ilk zaman makinesi kavramının kullanıldığı kült kitaplardandır ve tarz olarak bilinen klasiklerden biraz farklıdır ki bu tür örnekleri çoğaltmak mümkün.
    Alıntı MuratT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were fucked.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Okumaya devam, Albert Camus'dan Düşüş'ü bitirdim. Değişik, garip bi kitap. Bazen sıkıcı, ama güzel tespitler var. Kendimde olan çok şeyi farkettim. Dikkatli ve sakin bi kafayla okumak gerek, tavsiye ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Franz Kafka'dan Babaya Mektup'u okudum. Nedense Kafka'ya olan sempatim bir anda azaldı. Ama eğer Kafka'nın kitapları okunacaksa ilk bu kitaptan başlanmasını, Kafka'nın ruh halini ve kişiliğini anlayıp sonra diğer kitaplarının okunmasını tavsiye ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Stefan Zweig'den Bir Kadının 24 Saati ve Bir Yüreğin Ölümü'nü okudum. İkisi tek kitapta, iki ayrı uzun hikaye şeklinde. İki hikayeninde ayrı zamanlarda okunmasını tavsiye ederim.

edemirbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1964 yılında basılan Bedia Tuncer tarafından derlenen "İnilti" adlı kitabı arıyorum. 1961-1964 yılların arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde yatan hastaların yaxdığı şiirlerden oluşan 131 sayfalık bir kitap. Nadirkitap adlı bir site aracılığıyla İzmir'de bir kitabevinde bulunduğunu öğrendim, fakat 1000 TL fiyat yazıyor. Satıcıya mesaj attım dönmesini bekliyorum. İstanbul'da nerelere bakmam gerekir, hangi sahaflarda bulabilirim, ya da elinde olan varmı? Çok teşekkürler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En son 8 Eylül'de yazmışım, baya zaman olmuş. Bi güncel çekeyim artık.

Albert Camus-Sürgün ve Krallık;

İçerisinde 6 farklı hikaye var. Okunması gerekir, keyifli ve akıcı bi kitap. Camus'un değişik tutumları bu kitapta yine gösteriyor kendini.

Dostoyevski-Yeraltından Notlar;

Çok bişey söylemeye gerek yok, Dostoyevski işte. Okunmadıysanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Goethe-Genç Werther'ın Acıları;

Değişik adamın garip aşkı, okunması gerekenlerden yine.

Albert Camus-Mutlu Ölüm;

Zaman zaman anlaması zorlaşsa da çeviriden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yine de okunulabilir.

Thomas Mann-Aldanan Kadın;

Okuduğum ilk Thomas Mann kitabı oldu. Ama son olmayacağı kesin, yazarın dili akıcı, betimlemeler sahneleri zihninizde ustalıkla çiziyor.

Gabriel Garcia Marquez-Benim Hüzünlü ******larım;

Zamanın durumunu anlatan, yaşlılığı tanımlayan kitap. Okunması gerekiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buna ek olarak ufak bi sorunum var. Sigmund Freud'un Alter Yayınları'ndan 3 kitabını aldım. Bi tanesini okudum fakat çeviri hataları, anlatım bozuklukları ve Türkçe'yi katletmesi beni çileden çıkarttı, 90 sayfalık kitabı sıkıla sıkıla 4 günde anca bitirebildim.

Sigmund Freud'un eserlerini alabiliceğim, çevirisi düzgün ve uygun fiyatlı hangi yayınevini tavsiye edersiniz?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)