User Tag List

Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
72 sonuçtan 58 ile 72 arası

Konu: Yılda 3 araç alım satımına vergi ???

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu sene 15 araba alıp sattım valla birşey olmadı
    Şöyle bir bilgi vereyim. Adına bir şirket ya da vergi mükellefiyeti var ise ilgili vergi dairenden kontrol ettir.

Eğer yok ise muhtemelen idare (vergi dairesi) adına bir mükellefiyet tesis edecek ve geçmişe dönük aylardan vermediğin beyannameler için usulsüzlük + vergi ziyaı cezası kesecek.

Mükellefiyet 01.01.2016 da tesis edildi ise 12 ay hiç beyanname vermemiş olacaksın. 2016 yılı için beyanname vermeme cezası 1 adet için 1.000 TL 12 ay için 12.000 TL

Ayrıca alım satım farkından kaynaklanan kazanç üzerinden de bir vergi hesaplanacak ona da 1 katı ceza uygulanacak. (usulsüzlük yada vergi ziyaı cezasından hangisi yüksek ise)

Bu araçların tamamı sana ait ise hazırlıklı ol derim her an gelebilir.

Bilgi olması açısından yazıyorum. Online sistemler artık kamu kurumlarının çoğunda aktif olarak kullanılıyor.

Bu kurumlarda sorgulama /raporlama için ciddi yazılımlar mevcut. Tc niz üzerinden (e devlet mantığı gibi düşünün) birçok veriye ulaşılabiliyor.

Nasıl ki siz e-devlet üzerinde dava-tapu-araç-vergi borcu gibi bilgileri görebiliyorsunuz işte devlet de misalen ayağınızdaki çorabın markasına kadar görüyor artık.

Soranlar olur elbet eskiden de yapıyorduk neden bir şey olmuyordu diye hemen cevaplayalım.

Eskiden bu tip incelemeler için insan gücü lazımdı ve takdir edersiniz ki bir kişinin bu kadar çok veri üzerinden sonuca ulaşması meşakkatli ve uzun bir süreçti.

Günümüzde teknolojinin yaygın kullanımı ile adeta bir veri havuzu oluşmaya başladı. Ve ilgili kurum hangi veri lazım ise oradan alıp bu veriyi kullanabiliyor.

Bu da demek oluyor ki çok daha sık ve detaylı denetimlere tabi oluyoruz ve gelecekte de olacağız.

Bu yazdıklarım bireysel temelde geçerli olduğu kadar ticari hayatta faaliyet gösterenleri de ilgilendiriyor.

Son olarak şunu yazmak isterim araç alım satımıyla ilgili net bir rakam yok. (daha önce yazmıştım)

Vergi dairesinin insiyatifine bağlı biraz. Bunu siz 3 olarak düşünebilirsiniz. Ya da @997TT gibi vesaik ile ispatlarsanız daha da fazla olabilir.

Dikkat etmekte fayda var.

mrbars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok adetli alım satım işlerini zevki için yapanlar var. Bir de alım satım işlerini ticari faaliyet için yapan (kar amaçlı) ama şirket/şahıs şirketi kurmayanlar var.

Bir de kuruların yanında yaşlar da yanar atasözü var.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle bir bilgi vereyim. Adına bir şirket ya da vergi mükellefiyeti var ise ilgili vergi dairenden kontrol ettir.

Eğer yok ise muhtemelen idare (vergi dairesi) adına bir mükellefiyet tesis edecek ve geçmişe dönük aylardan vermediğin beyannameler için usulsüzlük + vergi ziyaı cezası kesecek.

Mükellefiyet 01.01.2016 da tesis edildi ise 12 ay hiç beyanname vermemiş olacaksın. 2016 yılı için beyanname vermeme cezası 1 adet için 1.000 TL 12 ay için 12.000 TL

Ayrıca alım satım farkından kaynaklanan kazanç üzerinden de bir vergi hesaplanacak ona da 1 katı ceza uygulanacak. (usulsüzlük yada vergi ziyaı cezasından hangisi yüksek ise)

Bu araçların tamamı sana ait ise hazırlıklı ol derim her an gelebilir.

Bilgi olması açısından yazıyorum. Online sistemler artık kamu kurumlarının çoğunda aktif olarak kullanılıyor.

Bu kurumlarda sorgulama /raporlama için ciddi yazılımlar mevcut. Tc niz üzerinden (e devlet mantığı gibi düşünün) birçok veriye ulaşılabiliyor.

Nasıl ki siz e-devlet üzerinde dava-tapu-araç-vergi borcu gibi bilgileri görebiliyorsunuz işte devlet de misalen ayağınızdaki çorabın markasına kadar görüyor artık.

Soranlar olur elbet eskiden de yapıyorduk neden bir şey olmuyordu diye hemen cevaplayalım.

Eskiden bu tip incelemeler için insan gücü lazımdı ve takdir edersiniz ki bir kişinin bu kadar çok veri üzerinden sonuca ulaşması meşakkatli ve uzun bir süreçti.

Günümüzde teknolojinin yaygın kullanımı ile adeta bir veri havuzu oluşmaya başladı. Ve ilgili kurum hangi veri lazım ise oradan alıp bu veriyi kullanabiliyor.

Bu da demek oluyor ki çok daha sık ve detaylı denetimlere tabi oluyoruz ve gelecekte de olacağız.

Bu yazdıklarım bireysel temelde geçerli olduğu kadar ticari hayatta faaliyet gösterenleri de ilgilendiriyor.

Son olarak şunu yazmak isterim araç alım satımıyla ilgili net bir rakam yok. (daha önce yazmıştım)

Vergi dairesinin insiyatifine bağlı biraz. Bunu siz 3 olarak düşünebilirsiniz. Ya da @997TT gibi vesaik ile ispatlarsanız daha da fazla olabilir.

Dikkat etmekte fayda var.
    geçen sene çağırdılar geçmişe dönük son 5 yıl için 42 araç alıp satmışsın anlat dedi

anlattım dilekçe yaz dediler 8 sayfa dilekçe verdim

Ceza kesilmedi.

Ben keyfi araç alıp satan bir insanım bu moktan yasa yüzünden max yılda 3 araç alma kısıtlamasının hiçbir mantığı yok dedim

Vatan cad. ki binada neyse müdüre roll yaptığım videolar filan var istersen onlarıda dilekçeye koyim cd halinde

Tamam kardeşim git dediler bana birşey çıkmaz kimse böyle dilekçe yazmadı şimdiye kadar

Ben bütün arabalarıma özel plaka aldığım için dilekçeye her acaın hikayesini yazdığım için bana ceza filan çıkmadı

yine çıkmayacak geçmişe baktıklarında görücekler daha öncede çağırdık ki

ben müdüre şunu demiştim ben bu işi ticaretini yapsam ne plaka ile uğraşırım nede sizin karşınıza çıkmakla uğraşırım

defter açtırıp yüzde 1 verip geçerim karşıya

anneme kardeşime babamın üzerinden 3 er tane alırım en kötüsü dedim

adam bu hikayelerden sonra dosyayı kapattı

3 hikayesi doğru ama ben alırken noterde yüksek satarken düşük gösteriyorum bankayı kullanacak isek yarısı elden nakit yarısı banka şeklinde çalışıyorum

şuan için bir sıkıntı yaşamadım

mantikende yaşamam saçma olurdu

dava açanların çoğu kazanıyor emsaller vardı ben bir avukatla görüştüm o zaman

ispatlayabilirseniz ben bunu keyfi aldım kullandım sattım diye ödediğiniz cezayı faizleri mahkeme bedellerine kadar alabiliyorsunuz

Bu yıl daha gelen giden yok bakalım ne olucak
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok adetli alım satım işlerini zevki için yapanlar var. Bir de alım satım işlerini ticari faaliyet için yapan (kar amaçlı) ama şirket/şahıs şirketi kurmayanlar var.

Bir de kuruların yanında yaşlar da yanar atasözü var.
    Bu durumdan bizzat canı yanan akrabam var. İsmi lazım değil yetkili bir servisin 2. el satış danışmanıydı zamanında.

Al-sat vs bunun üzerinden yapmışlar sürekli. Geçmişe dönük mükellefiyetten 30K+ ceza ödemek zorunda kaldı.

Firma battı borç üstüne kaldı. Sözüm ona halen ödeyecekler. Bu işin şakası yok, vergi dairesi affetmez.

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu durumdan bizzat canı yanan akrabam var. İsmi lazım değil yetkili bir servisin 2. el satış danışmanıydı zamanında.

Al-sat vs bunun üzerinden yapmışlar sürekli. Geçmişe dönük mükellefiyetten 30K+ ceza ödemek zorunda kaldı.

Firma battı borç üstüne kaldı. Sözüm ona halen ödeyecekler. Bu işin şakası yok, vergi dairesi affetmez.
    Benim %99 pay sahibi olduğum ve müdürü olduğum bir LTD şirketim var. Ana konusuna ek olarak oto alım satım vs de var. Ben kendi adıma 3 araçtan fazla satış yapsam reesen mükellefiyet mi yaparlar yoksa bu adamın şirketi var zaten diyip bırakırlar mı ?

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vergi kaçırmak hoş birşey mi ? Elde ettiğiniz kazancın bir kısmını devlete ödemekle yükümlüsünüz.

turkerrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hddsheriff Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim %99 pay sahibi olduğum ve müdürü olduğum bir LTD şirketim var. Ana konusuna ek olarak oto alım satım vs de var. Ben kendi adıma 3 araçtan fazla satış yapsam reesen mükellefiyet mi yaparlar yoksa bu adamın şirketi var zaten diyip bırakırlar mı ?
    kendi adına aldığın araçlar ile ilgili mali bir kayıt yoksa şirketin olması birşey değiştirmez. Şirket adına alım satım yapmak daha mantıklı görünüyor.
    ORDU SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
    ZEY OTOMOTİV
    https://zeyotomotiv.sahibinden.com/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vergi kaçırmak hoş birşey mi ? Elde ettiğiniz kazancın bir kısmını devlete ödemekle yükümlüsünüz.
    Asgari ücretle ev geçindiren adam ek iş olarak oto alıp satıyor. Bu da onun hayat standardını değiştiriyor. Bu ülkede Elmas vergisi yoksa biz niye vergi verelim..
    Coğrafya kaderdir

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turkerrr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kendi adına aldığın araçlar ile ilgili mali bir kayıt yoksa şirketin olması birşey değiştirmez. Şirket adına alım satım yapmak daha mantıklı görünüyor.
    Şirket adına alıyorum zaten de ticari araçlarda k belgesi vs derdi olmasın diye adıma alabilme şansım varmı diye öğrenmek istedim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Asgari ücretle ev geçindiren adam ek iş olarak oto alıp satıyor. Bu da onun hayat standardını değiştiriyor. Bu ülkede Elmas vergisi yoksa biz niye vergi verelim..
    Ee asgari ücretten fazla kazanıyor yani , herşeyin bi bedeli var . O kaçıyor ya onun patronuda kaçıyor sonra zincirleme.
    Memlekette herkes kuyumcu zaten pırlanta vergisine taktı. Altın al satta vergi ödeniyor mu ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ee asgari ücretten fazla kazanıyor yani , herşeyin bi bedeli var . O kaçıyor ya onun patronuda kaçıyor sonra zincirleme.
    Memlekette herkes kuyumcu zaten pırlanta vergisine taktı. Altın al satta vergi ödeniyor mu ?
    Sen pastadan en büyük dilimi yeyipte en az vergiyi ödersen pırlanta vergisine takarlar
    Coğrafya kaderdir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sen pastadan en büyük dilimi yeyipte en az vergiyi ödersen pırlanta vergisine takarlar
    dostum bilmedigin konuda yorum yapiyorsun. bankaya paraya faiz koyunca faizin vergisi alinir ama parana dokunulmaz.pirlantada iscilik kar eklenir onlarin vergisi alinir.
    kiymetli madenler ve yabanci para birimlerinden niye vergi alinsin.Nakit yerine gecen seyler bunlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dostum bilmedigin konuda yorum yapiyorsun. bankaya paraya faiz koyunca faizin vergisi alinir ama parana dokunulmaz.pirlantada iscilik kar eklenir onlarin vergisi alinir.
    kiymetli madenler ve yabanci para birimlerinden niye vergi alinsin.Nakit yerine gecen seyler bunlar.
    “Temel gıda maddeleri, ilaç bile yüzde 8 oranında KDV’ye tabi iken kıymetli taşların KDV’siz olmasını vatandaş hazmedemiyor. Bu işin psikolojik ve siyasi tarafı. Bu konu seçim dönemlerinde özellikle gündeme geliyor. İkincisi, Maliye Bakanlığı ve hükümet kıymetli taşlarda KDV istisnasının neden getirildiğini açıklamamış, açıklayamıyor. Bir malı KDV’den istisna ediyorsanız bunun bir nedeni olmalı ve bu nedeni açıklamalısınız” şeklinde yorumluyor.
    Coğrafya kaderdir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    “Temel gıda maddeleri, ilaç bile yüzde 8 oranında KDV’ye tabi iken kıymetli taşların KDV’siz olmasını vatandaş hazmedemiyor. Bu işin psikolojik ve siyasi tarafı. Bu konu seçim dönemlerinde özellikle gündeme geliyor. İkincisi, Maliye Bakanlığı ve hükümet kıymetli taşlarda KDV istisnasının neden getirildiğini açıklamamış, açıklayamıyor. Bir malı KDV’den istisna ediyorsanız bunun bir nedeni olmalı ve bu nedeni açıklamalısınız” şeklinde yorumluyor.
    Hocam anlamiyorsun dediğimi takmışsin bir pırlantaya.

Gecen güzel olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pırlanta vs boşuna tartışıyorsunuz.

Kuyumcular pos (kredi kartı) harici yaptıkları işlerden kazandıklarının vergisini hakkıyla verseler bunları konuşmayız bile.

Mevcut sistemde kredi kartı ve fatura-fiş (Sahte değilse) ile yapılan alışverişler haricindeki tüm işlemleriniz vergi kaçırmaya müsait bir zemin oluşturuyor.

Nakit bile alsanız fişini faturasını alın ki vergi ödemek zorunda kalsın. Şahsen %99 kart ile işlem yapıyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)