User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
55 sonuçtan 39 ile 55 arası

Konu: Dizel Aracı Olanlar Yandı

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bu yasa uzun zamandır zaten hazırdı yeni bir şey değil hatta geçen gün oktaykanlara gittiğimde bunun sohbetini etmişdik gezgin emisyon ölçer birimleri falan kurulmuş galiba bir kaç noktaya bunlar yaygınlaşıcak almanyadaki gibi sanırım bu görevde polise verilir.

bu yasa çıkarsa eski araçlara çıkmıycak eski araçlar gene normal hacim üstünden vergilendirilicek bu yeni yasa co emisyon vergilendirmesi yasa çıkdıkdan sonraki araçları kapsıycak..

diğer türlü eski araçların emisyon değerleri dengeli stabil olması çok zor ve belli bir standartları yok ayrıca çok üç kağat var o mevzuda..

eski aracı emisyon ölçüme sokarsan, dizel yakıta ingiliz forumunda okumuşdum ingiterede bu eski araçlara çok yapılan bir şeymiş yakıtın içine bir madde katıyorlar yanmayı kuvvetlendirip emisyon ölçümünde aşırı az bir co2 salınımı yapıyormuş..

custom çift kat kullananlar falan varmış sırf muayeneden geçmelik adam çift katalizörlü özel egzos falan yaptırmış yani o işin üç kağıdıda çok bu sefer eski araç sıfır araçdan az emisyon üretirse şaşırmayın hiç

heleki ingiliz bunu yapıyorsa bizi düşünemiyorum hiç ..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

onn_dear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi kimse arastirmadan bilmeden konu açiyor buna basin medya da dahil. Yeni nesil dizel araclarda zaten salinim cok dusuk seviyelerde rahat olun. Bugun ölçüm yaptim. 1.6 tdci focus ile tamami sehir ici kullanim tabi mersin trafiginde. Depoyu vpower nitro ile fulledim km.yi sifirladim. 420 km sonra ayni pompadan tekrar fulledim. Litresi 4.64 ten 21 litre aldi. 94 tl ödedim. Dizel bu konuda candir. Bu veegilerin cikarilma amaci acaba biraz daha yuksek nasil vergi toplariz mantigi. Cevreye duyarlilik filan degil zaten cevre diye bir sey de kalmadi betom
    History;
    1.6 GLI corolla / 1.6 IES civic / 1.4 IS civic/ 1.6 TDCI focus2 / 1.6 TDCI focus3 / 1.2 TSI Golf7 / 1.4 TSI Leon FR / Arona 1.0 EcoTSI DSG FR / 1.6TDI DSG B8 Passat

HCN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Toyota priuslar renault fluence z.e lerin satışları patlayacak desenize

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    aslında tam olarak öyle değil bu avrupa birliği uyum yasaları çerçevesinde 2009 dan beri görüşülen bir şey emisyon mevzusu.. sıkıntı olucak olan yeni nesil araçlar değil eski nesil araçlara nasıl bir uygulama yapılabiliceği idi.. onada çözümü eski nesile eski sistem üstünden yeni yasa çıkdıkdan sonraki araçlarada yeni sistem üstünden yapalım diye konuşuluyordu benim okuduklarımdan bildiğim o ..
    buda mantıklı bence vergi aralığınında şu anki sistemden farklı olucağını düşünmüyorum

Misal şu anda 1300-1600 sıfır araçda vergi 827 tl ise yıllık 1300-1600 cc aracın emisyon değeri ortalama 106 ila 115 grama denk geliyorsa ondanda gene alıcaklar 827 tl.. yani pek fazla bir şey değişiceğini düşünmüyorum çünkü ortalama motor hacmine göre her aracın salınım değerleride belli fiks...

şu anda sıfır dizel bir aracın emisyon değeri zaten çok düşük üstüne yakıtlarda eurodizel eski nesil eski tip dizel değil yakıtın kendinin zaten kükürt oranı çok düşük birde araçdaki sistemlerle beraber emisyon salınımı yeni nesil araçlarda baya bir az..

bunun bence fluence z.e yada pyrius tarzı hybrid yada pure elektirk araçların satışınada bir etkisi olmaz.. benim şahsi fikrim nedenide bugün pyrius 2 nin emisyon salınım değeri 104 gram polo 1.4 tdi bluemotion salınım değeri 102 gram...
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    birde dizel demişsinizde sizin emisyon değerleri öncesi yani sanırım 2006 öncesi eski nesil benzinli araçların emisyon değerlerinden haberiniz varmı.. böyle ibr yasa çıksa ve eski araçlarda bu yasaya dahil edilse en çok onları vurur..

lpg takarım emisyonum düşük olur diyen arkadaşlar lpg gibi ek sistemleri emisyon ölçümünde en azından ingiltere ve almanyada benim bildiğim kadarı ile katmıyorlar lpg li aracın varsa lpg yi kapat benzine al diyorlar ve emisyon ölçümünü gene benzin üstünden yapıyorlar..

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birde dizel demişsinizde sizin emisyon değerleri öncesi yani sanırım 2006 öncesi eski nesil benzinli araçların emisyon değerlerinden haberiniz varmı.. böyle ibr yasa çıksa ve eski araçlarda bu yasaya dahil edilse en çok onları vurur..

lpg takarım emisyonum düşük olur diyen arkadaşlar lpg gibi ek sistemleri emisyon ölçümünde en azından ingiltere ve almanyada benim bildiğim kadarı ile katmıyorlar lpg li aracın varsa lpg yi kapat benzine al diyorlar ve emisyon ölçümünü gene benzin üstünden yapıyorlar..
    Civic'leri 5 bin daha ekler 30 35 ten satarız diye sevinenlere nolcak peki

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı rebeloghy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Civic'leri 5 bin daha ekler 30 35 ten satarız diye sevinenlere nolcak peki
    Tek zeki kendileri değil devlet baba daha zekidir bu konularda

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Mercedes CGI motorların bi +'sı olur mu acaba?

RafetAraç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bayaaadır var bu muhabbet 3-4 senedir. yani söylenti gibi bişey

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Carolita1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mercedes CGI motorların bi +'sı olur mu acaba?
    E250 cgi in emisyon değeri 135gram emisyon değerlerinde 120 gram altının yeşil hat denilen hatta olduğunu düşünürsek pek az değil ama aracın kilo motor gücüne oranlara normal gibi..

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    yhu bi öğrenemediler KW cinsinden vergilendirme yapmayı.karbon salınımıymış peh.

eger egzoz borusuna sokulan boruyu orta sustrucuyu genısleterek + 1 kat takarak ztn yanıltabılırsın.Eger ki ruhst verileriyle yapıcaklarsa gene yandı herkes sebep gayet açık 1.4 arabaya 1.6 130hp arabaya 130kw yazanlar üü kimbilir ne sorunlar çıkar da.Bu kadar saçma bişey olamaz açıkcası.Yap kw hesabından + hacim bakımından olsun bitsin.

1.4-1.6 90kw'a kadar xx
    1.6-2.0 150kw'a kadar xx
    2.0-xx 340+kw'a kadar xx diye olsun bitsin yahu çok modern ülkeyiz ya ba ba babak emisyon ölçümü karbonmuş hee hee .
    - K -

________
    Dr.Ecu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    emisyon zaten fabrika değerleri üstünden olur öyle egzosa bir şey sokup ölçüm yapıp olmaz çok saçma olur ve üç kağıt çok olur.. adam aracına custom bir katalizör yaptırır iki kat dan misal bir kat yapar egzosdan duman bile çıkmaz

yani o işin üç kağıdı çok ingiliz forumlarında yakıta bir şey katıyorlarmış emisyonu aşırı düşürüyormuş ismini unuttum şimdi falan..

o yüzden o işi şahsa bırakılmaz fabrikanın verdiği değer bence en resmi en geçerli değer olur..

emisyon en güzeli bence 2.5 hacmindeki bir araç 1.3 emisyonunda yakıyorsa adamlar bir ayarlama yapar gene 1.3 den almaz 1.6 dan almaz en fazla bir alt emisyon dilimi olan 2.0 dan alır bence..onun dengelemesini sağlarlar..

aslında eski motor hacim sisteminden pek farklı bir şey olmıycak gibime geliyor..

bu arada niye iki ayrı konu var bir orda bir burda yazıyoruz..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    zaten senelık vergısı 800 kusur lıra bıde smdı bu cıktı 119 gr. carbon salınımı gorunuyo aracın acaba nekadardır

gsi_club - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    haberi yapan herhalde 2000 li yillarda yasiyordur.325 i kullaniyorum benim emisyon gazim 211 arkadasimin ki 325 d eksoz emisyon gazi 177.bundan 3 veya 4 ay önce bir gazete de bu konuyla ilgili bir yazi okumustum türkiye de.ileride belçika gibi emisyon gazi ile vergilendirmeden bahsediliyordu.bizde de 200 e kadar iyi ondan sonra katlamali vergiler

sagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tek zeki kendileri değil devlet baba daha zekidir bu konularda
    devlet baba keşke ötv olayında da zeki davranaydıda 2. el fiyatları fırlamasaydı
    35 KU 606- Outlander MT Turbo
    34 ENP 29 - TypeR
    34 VTE 64 - S2000
    34 VG 3670 - Type-R
    10 E 6622 - Civic vti

STP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    106 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cop vergisini alirsin anlarim ortaligi temizliosun, arabadan gaz salinimi vergisini niye aliosun havayi temizleme tesisinmi var

AEAlmas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı STP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cop vergisini alirsin anlarim ortaligi temizliosun, arabadan gaz salinimi vergisini niye aliosun havayi temizleme tesisinmi var

Hayir şimdi arac teknik verisine göre bakarlarsa iş kolay yoksa dayarim katalizörü bi de emisyon icin ayar cekeriz araba 20 40 km kadar gidecek kadar olursa o zaman nasıl anlıyacaklar %50 daha az emisyon yazılmı muane öncesi atilir diye ortalıga cıkar acıkcası

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)