User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
30 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: iş kanunu hakkında bilğisi olan arkadaş yardım

eticet06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

iş kanunu hakkında bilğisi olan arkadaş yardım

merhaba arkadaşlar benim is yerimde sabah 10:00 aksam 22:00 olarak çalışıyorum ve 1 gün izin kullanıyorum.BU çalışma saati arası 1 saat 15 dk mola kullanıyoruz.Zaten yasaya göre mola süremiz çok düşük ve bildiğim kadarı ile yasada böyle bir çalışma sistemi yok ve maaş borduralımız normal 6+1 sisteme göre.

Şimdi iş yerimizde rotasyon adına bazı arkadaşları evlerınden çok uzak magazalara yolluyorlar.BAzılarımızada 6+1 çaılşma sistemine geçirmek istiyolar.Ben 6+1 sistemde çalışmak istemiyorum servis kullanamıyorum iş yerinin sundugu.

Geçen hafta insan kaynaklarına yasada bulunan 10 saat ve üzeriçalışmalarda en az 1 saat 30 dk mola kullanılması zorunludur dediğimde bana sen ne çok konuşuyosun ortalıgımı karıştırıyosun diyor.

Şimdi bu çalışma saati benim işime gelmiyor 6+1 olan evim cok uzak cünkü akşam 19:30 dada çıksam aksam 21:15 gibi evde oluruyorum.Ben işyerime çalışma saatimi değiştiremessiniz dedim ben dersem olur diyor bunun için ne yapabiliriz benim bildiğim kadarı ile zaten yasa dışı çalışma saati ile çalışıyoruz Bunuda söyleyince cok konusuyor oluyoruz.İş yeri bunu bana sözlü değilde yazılı bir şekilde bildirmesi gerekli değilmi 2 bucuk yıldır aynı iş yerindeyim ve ben 6+1 çalışmak istemiyorum.Bu durumda iş hakkıma son verebilir ve ben tazminatımı alabilirmiyim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eğer herşeyi göze aldıysan SSK'ya şikayet maili at, müfettiş yollasınlar firmaya. Gereken ne ise yapılır.
    Okumadan imzalamam.....

ersandeniz
    Misafir
    Bimere yazin bi guzel, calisma bakanligindan is mufettisleri gelecektir, gereken yapilir, gecen yil bankacilarin yatmayan fazla calisma ucretleri yatirildi boylece

most_evil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İş sözleşmenizde işveren çalışma saatlerinde değişiklik yapabilir ve işyerinin farklı mağaza şube yada departmanda çalıştırılabilir gibi bir madde varsa bişey yapamazsınız ki genelde bu madde olur. Eğer böyle bir madde yok ise tek taraflı fesih yapılabilir ama bu demek değildir ki işveren hemen evet sen haklısın diyerek tazminatını verecek işi uzatmak isterse incelemeydi mahkemeydi derken en az 2 yıl gibi sürer sonuçlanması. Onun içindir ki sözleşmenizi bir bilene incelettirip haklarınızı öğrenerek karşılklı anlaşma yoluna gitmek en mantıklısıdır.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaten yasal olarak haftalık 45 saat in üzerinde bir çalışmanız mevcut.

6 gün çalışan olarak günde 7.5 saat olarak planlanması gerekir.

siz günde 10 saat 30 dk ( 1 saat 30 dk ara düşülünce) yani günde 3 saat fazla çalışıyorsunuz.

Bu iş kanununa aykırı bir durum. aşağıdaki linkte 63. Md de açıkça belirtilmiş.

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k4857.html

Kalan süreler fazla mesai olarak tarafınıza ödenmeli, ki ödendiğini sanmıyorum.

Ayrıca fazla mesai üst sınırı yasal olarak yılda 270 saattir.

sözleşmenizin bir örneğini taratıp koyarsanız daha net yorum yapılabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zaten yasal olarak haftalık 45 saat in üzerinde bir çalışmanız mevcut.

6 gün çalışan olarak günde 7.5 saat olarak planlanması gerekir.

siz günde 10 saat 30 dk ( 1 saat 30 dk ara düşülünce) yani günde 3 saat fazla çalışıyorsunuz.

Bu iş kanununa aykırı bir durum. aşağıdaki linkte 63. Md de açıkça belirtilmiş.

İŞ KANUNU

Kalan süreler fazla mesai olarak tarafınıza ödenmeli, ki ödendiğini sanmıyorum.

Ayrıca fazla mesai üst sınırı yasal olarak yılda 270 saattir.

sözleşmenizin bir örneğini taratıp koyarsanız daha net yorum yapılabilir.
    maaş borduromuzda 21 saat fazla mesai yazıyor bizim 950 tl maaş alıyoruz suanda.Yasal olaraskta mola saatı en az 1 saat 30 dk olması gerekiyot

wrcsinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu söylediklerin iş kanuna uygun değil. ancak senin amacın bu uygunsuzluğu kullanıp işten çıkayim ve tazminatımı alayim diyosan olmaz. iş kanunda işci tarafından haklı fesih sebepleri var. arkadaşın verdiği linkten bakabilirsin 15 ile 25 arasında bir maddede yazıyor. bu sebeplerden bi tanesini uydurup kendince sözleymeyi haklı fesedip tazmanıtanı alabilirsin.

Burak E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iş-kur ada gıdıp şıkayet edebilirsiniz evrakla başvuru yaparsanız calışma saatlerı bordro gıbı mufettıslerı gönderı kontrol saglanıyor usulsuzluk var herkeze toplu ödemesı bıle yapılıyor benımde 4 ay önceye kadar öyleydı eski işyerimde 1200 olan maşımı 950 950 vermye başladılar şikayet ettım buyuk bı ceza yedıler hemde tazmınat aldım şirketten
    Alıntı s2k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bas bas platin meme yapmış olabilir, bizim mahmut abinin başına gelmişti bi yarım saat 1-2-3 kesicide gittik düzeldi.
    Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tatmin olan arkadaslar olarak elele tutuşup titreyerek boşalalım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    uygunsuzluğu kullanarak işten çıkıp tazminat alamaz ama uygunsuzluğa boyun eğmeyip işten kovulmasını sağlayabilir belki..

bence yazılı olarak durumu ik'ya bildir gerekeni yapacaklardır yapmazlarsa şikayet hakkın var ki kesinlikle kullan
    hatta seni evine yakın şubeden evine uzak şubeye veriyorsa sende daha önceden yazılı olarak şikayetini bildirdiysen bu mobbinge bile girebilir..
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

myworld - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ALO 170 hattını ararsan,şikayetlerini iletirsen,müfettiş gönderebiliyorlar çalıştığın işyerine,hatta işverene yüksek meblağ cezalar kesebiliyorlar.

Senin iş akdini fesh ederlerse şayet, tazminatını alabilirsin,hatta işe iade davası açabilirsin.Tabi işveren tazminatını ödemeyerek süreci uzatabilir,mahkemelik olabilirsiniz,ama sonunda bir şekilde tazminatını alırsın.Tabi daha detaylı konuşabilmek için imzaladığın sözleşmen var ise örneğini görmek gerekir.

Bence sen 170 i ara gerçekten ilgilendiklerini göreceksin zaten
    samsun,cihan,28

TolgaEsentepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hangi müdür o ifadesini alalım başkan

konu içinde bence kılıfını hazırlamışlardır.. yüzlerce şubesi var o riske girmezler abi
    .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    walla tolga çalışma saatimizzaten sıkıntılı mola süremizde yasaya aykırı bakalım ne olçak suanda yıldırma politikası uyguluyolar

SekoLive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yüksek ihtimalle dava açtıgında kazanırsın anlattıklarında eksik fazla bişey yoksa.

sgk ya sikayette hızlı dönüşler oluyor.

ama bir iş bulup bunları yapmak iyi olur
    Biz Kaybettik, Cennet Kazandı. Seni Çok Özlüyoruz Kubilay YILDIZ

ersandeniz
    Misafir
    Isten ayrilirsaniz is mahkemesi, ise devam ederseniz is mufettisleri duruma cozum bulur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    alo 170 i ara şikayet et hemen firmadalar.

sagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aaah ahh herkesin ne çektikleri vardır ama haklarımızı bilmediğimiz içindir sanırım aramızda avukat falan varmı acaba danışabileceğimiz ?
    35 KU 606- Outlander MT Turbo
    34 ENP 29 - TypeR
    34 VTE 64 - S2000
    34 VG 3670 - Type-R
    10 E 6622 - Civic vti

mmustu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    alo 170 hikaye beyler

şikayete aylar sonra gidiyorlar

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2+1 sistemde bir ay fazla bir ay eksik çalışıyorsun ki büyük ihtimalle bunu hesaba katıyorlardır

aylık tam çalıştığın bir saat tutturamazsın o yüzden ben çalıştığın saatte bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum en azından firmalar bunu detaylıca hesaplarlar zorundalar ciddi cezaları mevcut

6+1 de ise hem mesaili hem mesaisiz olarak çalışılabilir

mesaisiz çalışırsan sabah 10-6 veya oğlen 2-10 şeklinde çalışma saatin düşüceğinden maaşınada ortalama bi 130tl gibi bir rakam etki eder

ben bizim şirkette kafama gore mola kullandığımdan açıkcası tam kanuni saatlerini bilmiyorum ama belki ordan yola çıkılabilir

yani siz normal kanunen haklı olduğunuz molanızı kullanırsınız eğer size bu konuda ithar vs verilmeye kalkılırsa elinize bir koz geçmiş olabilir

onun dışında pek yapılıcak birşey goremedim ben

bu arada kimse sizin çalışma saatinizi kafasına gore değiştiremez iş sozleşmenizde yazıyorsa o başka tabi

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

Orhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Hiç tıkırdama uyumlu personeli oyna sonra şikayet et senden bilmesinler
    Biz daha iyisini alana kadar en iyisi bu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)