User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Rx7 FC kasaya /13b renesis(rx8) swaplama hakk. bilgi birikim soruları

jnrjames - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Rx7 FC kasaya /13b renesis(rx8) swaplama hakk. bilgi birikim soruları

Merhabalar

Konuyu wankel tartışma konusunda açmadım biraz daha farklı bilgilere ihtiyacım olduğu için.

Bi proje çalışması için fizibilite yapıyorum. Nacizane, fikir tecrübe ve bilgilerinize ihtiyacım var. Öğrenim gereği kıbrısta ikamet etmekteyim, bilindiği üzere burada japon araçları, parçaları filan baya bolca mevcut. rx7 ve 8lerde bi hayli cirit atıyor. rx8ler çoğunlukta tabiki.

Proje ana dayanağım Türkiyeden alacağım yürüyen bir FC kasa rx7ye konu başlığında belirttiğim gibi mümkünse rx8 motorunu takmak.
    Tecrübeli arkadaşlardan olumlu yorumlarda olumsuz yorumlarda aldım.

-olumlu yorumlar konu bahsi motorun daha güncel olması, kasanın rx8 e göre biraz daha hafif olması gibi durumlar.
    -olumsuzlar ise motorun 13b-rew e göre daha dayanıksız olması, daha verimsiz olması gibi.Yahut swap kitleri yürüyen aksam vs ile konunun astarının yüzünü aşacağı öngörüsü.

Şimdi özet geçmem gerekirse maalesefki şuan öğrenciyim,son senem kıbrısta.

--Dezavantajlarım

1-Fakir olmam : Konunun çıkış noktalarından biri budur. takribi idare eder temizlikte bir FC yi 13-16 bin TL aralığında bulmak mümkün. Azsayıda olsada ***** sitede filan mevcut yada sağda solda imkan olabileceğini düşünüyorum.Amaç bu tarz orta halli bir spor arabayı 20bin gibi bir rakama toparlayabilmek, yürütebilmek.

2-Hukuksal süreç: Swaptan kastimiz sizler gibi deneyimli biri değilim. Sahibi olduğumuz aracı yurt dışına çıkarıp böyle değişiklikler yapabileceğimi araştırmalarımda öğrendim.Ancak kesinlikle bir pürüzü/sıkıntısı/limiti olabileceğini düşünüyorum.Bu konudada yardımlarınızı bekliyorum. Öğrendiğim kısım böyle bir tadilat sonrasında işlemler sırasında edindiğimiz evraklar/durum ile ilgili elçilik dahil yerlere haber vererek TRye dönmeden önce bir kısım evrak işlerini halletmem gerektiği.

3-FC kasa : nitekim bulacağımız araç yaşı gereği ve TR de pek değeri bilinmediğinden,yedek parça yoksunluğundan bi hayli bakımsız yada custom birtakım düzeltmelere ihtiyac duyacaktır.Bu konudada heveslilerinden, FC kasa sahiplerinden(varsa) yardımlar bekliyorum. Genel bilgilerim motor üzerine olduğu için FC kasanın yürüyen aksamını, detaylı süspansiyon materyallerini vs bilmiyorum. TRde bulunurmu? uyumlu başka bir mazda modeli varmıdır? yahut mümkünse sizce rx8 yürüyeninide yanında almaya çalışmak takmaya çalışmak mantıklı olurmu? Alacağım motora üzerinde şaft,diff,akslar sizce yeterli olurmu? Uydur kaydır customamı düşeriz?

4- Kaçırdığım motor: Geçen ay bir tanıdıktaki 450HP civarındaki 13b-rew 2000€ gibi bir rakama hiç olmuş.

--Avantajlarım:

1-Geçici vatandaşlık: Buraya turist edasıyla değil öğrenci olarak geçici oturumla geleceğimden istediğim aracı(üzerime kayıtlı olan) getirmek ve burda kullanabilmek hakkına sahibim(gerekli bedelleri ödedikten sonra tabi ki).Seve seve üzerinde ki motoru yakma hakkınada sahip olduğumu düşünüyorum. Hukuksal süreçte bana artı sağlayacaktır.

2-Rotary tedarikçisi : Rum tarafında dün ilk defa irtibat kurduğum biri rebuilt rotary motorlar yapıyor. Yani istersek sıfır da edinebiliriz ancak FAKİR olduğum detayını lütfen atlamayın. Bu şekilde bir motora (rotorlar,emme eksoz manifoldları,kablo tesisatı,volan,debryaj,ecu dahil olmak üzere) 2000€ fiyat aldım. Planım motoru oradan edinip kktc tarafında montajlatmak.

3-Yakıt/fiyat/performans : Neden turbo modelini tercih etmedin diyen tecrübeli abilerim olacaktır,olduda.Çok yüklü uçan bir araç değil amacım. Hep bi rotary sürme hayali vardır yıllardır içimde.Amacım biraz kendi felsefesinde olan.TRde nadir bulunan hatta olmayan.güncel motorlu bi rx7 kullanmak. Gönülde hep FD kasa olsada asla ulaşamayacağım bir hayal şuanda. FC kasada yaklaşık 200hp civarında bi makine sanırım hem tatmin edici olur hemde yakışıklı bir japonum olur fikrindeyim,total maliyette 20bin civarında olması hayalim şimdilik.Babamında bu konuda desteği olduğu için böyle bir fizibilite içerisine girdim.

Eğer olurda başarabilirsem bu arac nadiren piste çıkabilecek, mümkünse günlük bile kullanılmayacak bir hobi aracı olacak.Kasayı layığıyla toplamak isterim tabiki ama sanırım güzel bi boya, pas koruması tarzında elimden gelenin maksimumunu yapabileceğim.Hatta motor ve yürüyen aksam sonrasında baya bi zaman alabilir kasa. acelesi yok sağı solu kopacak kadar çürük olmadığı sürece.Mümkünse öyle bir kasa olmasın zaten.

Mümkünse fikir/bilgi/tecrübelere açığım.FC kullanan, rotary kullanan/Kullanmayan bilgi sahibi herkesin fikri önemlidir benim için.Her konuda bilgiye aç bi insanım. Ama mümkünse rotary dışında motor düşünmüyorum. Eğer öyle bir fikriniz varsa şunu demek isterim RX serisini kullanma hayalim tamamen rotaryle doğrusal orantılı.

Dip Not: hiçbir ticari maksadım olmadan buradan destek olabileceğim herkese destek olmak isterim.Buna yakın bi proje yürüten birisiylede tanıştım. kendisinede sundum bunu, bütün forum üyelerinede elimden gelen yardımı yapmaya çalışırım.

Düzenleme: Rum tarafında FC ile uğraşanlar varmış onlarada ulaşmaya çalışıyorum.Bu tarafta bildiğim bir kişi var onunlada irtibat halindeyim.
    dinamomotorsport.net

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her ne kadar çicek gibi bakılsa da diğer motorlara nazaran rotary nin ömrü daha az oluyor bence alabiliyorsanız direk 0 motor alın
    Takipteyim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    açıkçası sıfır alsamda öyle yada böyle bir gün apexi seal kıracağım düşüncesiyle bikaç takımda seal almayı düşünüyorum. Tabi burda fikir şu. seal kırıldığı gibi ben hissedicem ve hemen makineyi indirip sealleri değiştireceğim. dediğim gibi sıfır alabilmek gibi bir imkanım yok. Maksat temiz 206 gti parasına farklı bir araç toplama savaşı vermek. Güzel hesap kitap yapıp. bikaç beklenmedik süpriz masrafı atlatıp bu tarz bi aracı yürütmek.

Ömür konusunda haklısınız ama biraz daha prosedürlere uygun bi kullanacı olacağımı düşünüyorum.
    dinamomotorsport.net

ozans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sahibinden'de şöyle bir ilan var :
    http://wwww.sahibinden.com/ilan/vasi...61338368/detay

İstediğin 2 şey bir arada, yeni motor, fc kasa. Zamanında ben almak istiyordum aramıştım sahibini. İmmobilizer vs yüzünden yürütememişlerdi arabayı. İşin ilginci parça listesinde standalone ecu vs'de var, bilen bir kişinin yürütememesi için sebep yok. Burada yürür hale getirebilirsen orada adam etmeye devam edersin .

Herhangi birşey almadan evvel ben olsam şunun ile başlardım alışverişe :
    http://www.amazon.com/Street-Rotary-.../dp/1557885494

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozans Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sahibinden'de şöyle bir ilan var :
    http://wwww.sahibinden.com/ilan/vasi...61338368/detay

İstediğin 2 şey bir arada, yeni motor, fc kasa. Zamanında ben almak istiyordum aramıştım sahibini. İmmobilizer vs yüzünden yürütememişlerdi arabayı. İşin ilginci parça listesinde standalone ecu vs'de var, bilen bir kişinin yürütememesi için sebep yok. Burada yürür hale getirebilirsen orada adam etmeye devam edersin .

Herhangi birşey almadan evvel ben olsam şunun ile başlardım alışverişe :
    http://www.amazon.com/Street-Rotary-.../dp/1557885494
    Ilan sahibiyle diyaloga gectim. O aracin kasa durumuda beni biraz uzak tutmaya itti gibi diyebilirim. Yanlis anlamayin ilan sahibini eletirmek gibi bir amacim yok ama uzerindeki parcalari nasil temin etmis sifirmi takmis rotorlari nerede takilmis ne durumdadir daha bilmiyorum. Ama kendisi ile bi sosyal ag uzerinden bilgi paylasimi yapmak uzere anlastik fikir alisverisi yapmak icin.birde kendisinin mevcut eksik parcalari getirme goturme durumu nasil olur bilemedigim icin suphe ile yaklastigimi soylemek zorundayim.birde ilk toplamanin kibris gibi elverisli bir yerde yapilmasi lehime olacaktir.takdir edersinizki ustasi bol parcasi bol. Boyle yurumeyen yada uzerindeki degisiklikleri ruhsata isli olmayan araci alsamda hukuki islemleri halletmeden kibrisa sokamam.herhangi ilk aksilikte biryerden parca bekleme/parcanin uyma uymama sorununu dogurur bu projeye tr de start vermek.bu yuzden o arac bu durumda kanimca.

Dediginiz el kitaplari kesinlikle hayat kurtariyormus. Fc yi anlatan kitap buradaki fc sahibi abide mevcut.dediginiz versiyonda eminim vardir. Olmadi getirtecegim.cok tesekkurler notlarima ekledim.
    dinamomotorsport.net

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hukuksal süreç ile ilgilide bilgiye ihtiyacım var. Rotary dışında bu konu ile ilgilenen, bilgili olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Kendi aracımızla yurt dışına çıkıp böyle bir işlemde hangi prosedürlere uymalıyız?
    dinamomotorsport.net

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://www.techturkey.com/forum/drif...mobilleri.html

Fc kasayla alakali giydirmisler biraz sanki,
    Sasenin kotu oldundan bahsedilmis

Kibrista arac fiyatlari nasil ?, al kullan tr donerken sat, hic ugrasma getir gotur prosedur

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...61338368/detay

Bunu al yap. Ben düşünüyordum ama şu sıralar biraz zor gibi.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kunteper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    http://www.techturkey.com/forum/drif...mobilleri.html

Fc kasayla alakali giydirmisler biraz sanki,
    Sasenin kotu oldundan bahsedilmis

Kibrista arac fiyatlari nasil ?, al kullan tr donerken sat, hic ugrasma getir gotur prosedur
    KKTC tarafında da pek yaygın değil FC kasalar. FD var birkaçtane.Ancak maksat Türkiyede bu aracı kullanmak. Buradaki son senem olduğu için son senemi ve vaktimi değerli kullanıp TRde parça beklemek gibi zahmetlere katlanmadan burada aracı modern RX8 tabanlı, mümkünse belki RX8 yürüyen aksamınada sahip bir nostaljik FC haline getirmek. TRde olmayan bir araç olması ve şimdilik ucuz olması mesele. birde TRde olsa fena olmaz bitane kaliteli optimum bir FC . Araç fiyatlarına gelirsek rx8 ler kktc tarafında 8000stg civarında geneli. yani yaklaşık 27-40 bin TL arasında.

Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...61338368/detay

Bunu al yap. Ben düşünüyordum ama şu sıralar biraz zor gibi.
    İlan sahibiyle aktif görüşüyorum.Kendisininde parça eksiklikleri var. onun haricinde yukardada yazmıştım aslında ama kasasının durumu şahsen benim pek hoşuma gitmedi. Evet bu bir proje aracı olacak ama mümkünse minimum/optimum düzeltmeyle birkaç dokunuşla düzene girmesi daha mutlu eder beni . ilan sahibi arkadaşta gerekli parçalarını getiremediği için projesini zorlanarak sürdürüyor. Böyle sorunları TRde yaşamak projeyi 1 ay ileri atabilir. Ancak kendisi ya da aracı burada olsaydı 1-2 saatte istediği parçaları elde edebilirdi.
    dinamomotorsport.net

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de Kibris'ta okudum, o yuzden oranin piyasasini da bilirim. Sana birsey soyleyeyim, madem gercek bir proje konusunda maddiyat suphelerin var, yani senin deyiminle fakirsin hic bu islere bulasma. Kibris'in ne ustalari duzgundur, ne benzini kalitelidir, ne de wankel yurutecek mineral yagi kolay bulursun.

Arac projeleri hic bir zaman kafada kurulan maddi plan dogrultusunda cikmaz. Burada proje yapan kisilere de sorabilirsin.

Madem son senenmis al bitane modelli japon arabasi, bakimdan bakima git sanayiye. Gecen sene cok cektim ben ustalardan, TR'de bisiklet bile emmlanet edilmeyen adamlar gitmisler Kibrista ustayim diye geciniyorlar. Elbet 1-2 istisnasi vardir ama onlarda kesin memleketleri Kibris'tir. Baska turlu bi insan Kibris'a gitmez. Hep demisimdir, bir insan Kibris'a gidiyorsa ya diploma icindir, ya vatan borcudur, ya da para biriktirmek icin calismaya gitmistir

Facebook'ta Mezunum Satiyorum diye bir grup var, gecen acil bir rx8 ilani gormustum, 26binTL'ye birakicam diyordu ama araba nasildir vs. bilmem. Sadece bilginlendirme icin soyluyorum
    "Korkmadık, savaştık"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de Kibris'ta okudum, o yuzden oranin piyasasini da bilirim. Sana birsey soyleyeyim, madem gercek bir proje konusunda maddiyat suphelerin var, yani senin deyiminle fakirsin hic bu islere bulasma. Kibris'in ne ustalari duzgundur, ne benzini kalitelidir, ne de wankel yurutecek mineral yagi kolay bulursun.

Arac projeleri hic bir zaman kafada kurulan maddi plan dogrultusunda cikmaz. Burada proje yapan kisilere de sorabilirsin.

Madem son senenmis al bitane modelli japon arabasi, bakimdan bakima git sanayiye. Gecen sene cok cektim ben ustalardan, TR'de bisiklet bile emmlanet edilmeyen adamlar gitmisler Kibrista ustayim diye geciniyorlar. Elbet 1-2 istisnasi vardir ama onlarda kesin memleketleri Kibris'tir. Baska turlu bi insan Kibris'a gitmez. Hep demisimdir, bir insan Kibris'a gidiyorsa ya diploma icindir, ya vatan borcudur, ya da para biriktirmek icin calismaya gitmistir

Facebook'ta Mezunum Satiyorum diye bir grup var, gecen acil bir rx8 ilani gormustum, 26binTL'ye birakicam diyordu ama araba nasildir vs. bilmem. Sadece bilginlendirme icin soyluyorum
    Değerli fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Lakin şöyle bir durum var. Bahsi geçen o 1-2 kişiyle tanışma fırsatım oldu. rotary konusunda yurt dışında eğitim görmüş biri. Genel ustaları konusunda kesinlikle haklısınız hatta bildiğiniz gibi buradan arabada alınmayacağı konusunda hemfikiriz sanırım. araçlarına özenen , aşırı özenen bikaç sayılı kişi haricinde genel tablo bakımsız araçlardan oluşuyor. Ama dediğiniz yağ vs mevcut. Zaten arabayı tamamen toplama düşüncem burada değil. motor ve bikaç yürüyen aksam parçası ile alnımın akıyla çıkabilirsem eğer mükemmel olur. Buradan araç almak kumar işi, hele rotary almak dahada riskli. çok olması yanında bilinçli kullanıcı özelliği getirmiyor dediğiniz gibi.

Maddiyat kısmında da kesinlikle haklısınız.Ama düşündüğüm parçalar uygunluk açısından biraz daha yatkın olduğu için biraz cesaretlendim diyebilirim. Anlattığım motor benim için rebuilt yapılacağından yeni kondisyonuna yakın olucak. projenin ilk etabı bu. Motor,aktarma organlarını vs burada dediğim fiyatlara halledebilirsem eğer gönül rahatlığıyla kıbrıstan çıkacağım zaten. Buranın avantajı dediğim gibi parça rahatlığı ve diğer avantajı ise ebay den rum tarafına kargo getirtip kktc tarafında montajlama kolaylığı. Maddi kısıma gerçekten katılıyorum. Zaten aksilik çıkmadan heleki böylesi bi aracın yürümeyeceği aşikar. Trye göre parçaların kolay bulunmasının dışında fiyat avantajı beni cezbetti.

Anlattığım dezavantajlar dolayısıyla yapılabilecek fizibilitenin maksimumuna ulaştığım an, fiyatlar , parçalar , uygulama işçilik konusunu dahil çözdükten sonra opsiyon payı ile beni kurtaracak durumda olursa girebileceğim için maddi durumumumdan bahsettim. Projede opsiyon olacaktır tabi ama 20bin düşünülen projede %10 bazında 2000 tl bi opsiyon mantıklıdır. 20 binlik projede 5 yada 7 binlik bir farkı kaldıramam. Demek istediğim odur.
    dinamomotorsport.net

dj_batukaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadece Allah yardımcın olsun...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dj_batukaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece Allah yardımcın olsun...
    Teşekkür ederim. Verdiğim cevapları ne olur yanlış anlamayın. Deneyimsizliğimden kaynaklanan çok yanlış fikirlerimde olabilir. Ben bütün fikirlere açığım. Bütün deneyimlere,bilgi tavsiye önerilere açığım. söylediğiniz herşey kaydediyorum. Soruyorum,araştırmaya başlıyorum. Belki etraflı fizibilite sonrasında hayata geçiremeyeceğim, belkide dişime göre bi araç bulamayacağım. Ya da hukuksal engeller çıkacak. Dediğim gibi olabildiğince hesap kitap amacım. Gönül isterdiki gözümü karartıp birden girebilsem, deneyerek öğrenebilsem ancak böyle bir durum mümkün değil. Lütfen fikirlerinizi benimle paylaşın körü körüne kendimi desteklemiyorum. Her fikir çok önemli.
    dinamomotorsport.net

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün, bana FC kasalar hakkında çok bilgi veren, kendiside aracı üzerinde çok uğraşmış Ali abinin yanına gittik. Sağolsun bizi kırmadı. FC sine göz attık,minik bi soundcheck yaptık. TR dede şöyle güzel bir FC olsa fenamı olur

fc3s turbo I motoru var üstünde. mümkün mertebe herşeyi orjinaline göre toplanılmaya çalışılmış.

https://www.youtube.com/watch?v=Ix97...ature=youtu.be

Dik çekim için özür dilerim. Bi anlık galeyana geldik.
    dinamomotorsport.net

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sahibinden de orj. motoru üstünde olan fc vardı hatta verdiğiniz araçtan eli ayağı daha düzgündü rengi beyazdı yanlış hatırlamıyorsam 16k istiyordu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yaklaşık her saat kontrol ediyorum. Göremedim ilan linkini ulaştırabilirmisiniz bana? çok memnun olurum.
    dinamomotorsport.net

İbrahim Erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mazda RX7 & JC (Eunos) Cosmo Junk Yard in Japan - YouTube

japonyada belli bir yaş sonrası araçları parçalıyorlar ve rx7 ler de kurban olmuş. İmkan olsa alıp getirilir bunlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı jnrjames Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yaklaşık her saat kontrol ediyorum. Göremedim ilan linkini ulaştırabilirmisiniz bana? çok memnun olurum.
    1-2 ay önceydi benim dediğim bu tür arabalar her zaman ilanda olmuyor malesef

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı İbrahim Erdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mazda RX7 & JC (Eunos) Cosmo Junk Yard in Japan - YouTube

japonyada belli bir yaş sonrası araçları parçalıyorlar ve rx7 ler de kurban olmuş. İmkan olsa alıp getirilir bunlar
    Evet getirtilebiliyor.Kıbrısada mümkün getirilmesi. kesipte getirilebiliyor parça niyetine.

Alıntı Tayfun.O Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-2 ay önceydi benim dediğim bu tür arabalar her zaman ilanda olmuyor malesef
    Keşke denk gelebilseydim. öylesini bulsam mükemmel olacak.

Sizlerde sağdan soldan duyum alırsanız iletin lütfen. Öyle bakımlısını bulmak çok zor inşallah denk gelebiliriz.
    dinamomotorsport.net

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler