User Tag List

Sayfa 3/9 İlkİlk 12345 ... SonSon
169 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Yurtdışından Araba Getirme / Yabancı Plaka Soru - Cevap Hakkında Herşey

FeVıDun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TolgaCtk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soruyun yanlis anlamadiysam Ingilitereden Almanyaya soruyorsunuz degil mi? Eger öyleyse arac fiyati haric 500 Euro'nuz gider (yol parasi, benzin vs.) bir de yaklasik 2000-3000 arasi Tüv ve gerekli degisikliklerin (Far sagdan trafige uygun uyarlanmasi gibi) masrafi cikar.

Benim sorunum ise bu arabayi Almanyada aldim diyelim, benim ikametim falan Almanyada ve gerekli belgeleri ibraz edip oturma iznimi de iptal edip temelli Türkiyeye dönmek istiyorum bu durumda yas siniri oluyor mu? Olmazsa bu tür sagdan direksiyonlu araclari sola cevirip getirebiliyor muyuz?
    Yani ingiltereden almanyaya arac getirmek cok masrafli degil ve olan.bir durum. En fazla 5.000 € sanirim arac fiyati haric masraf. Bence gayet uygun geldi bana. Peki holanda dan almanyaya gelen araclarda da ayni durum soz konusumudur. Sagdan dreksiyon almanya icin sorun olmuyor sanirim...

dirk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5- Yurt dışında yaşayan vatandaşın (yabancı / Türk/ çifte vatandaşın)Kesin dönüş hakkı;
    *bu sadece 1 defa ya mahsus bir hak ve sizin yurt dışında o devletin belirlediği süreler içerisinde orada ikamet ettiyseniz bu hakka sahipsiniz.
    *en fazla 3 yaş sınırı var
    *örneğin 2000 öncesi kıbrıstan ZZ (zorunlu ziyaretçi) plakalarının 5 sene orada okuyanlarla birlikte Türkiye'ye gelmesi, almanya da 10 sene idi.
    *araç en az 3 sene sizin üzerinizde kalacak.

Ford Granada 79 Model Getirmiş babam hala bizde durur. e30 m3 Cabrio alsaymış şimdi zengindik
    Aquila non captat muscas!

b16vtecturbo#gizlituning #hondateam#cilacılaranlamaz

Baris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar benimde bu konuda bilgi almam lazım sağlıklı yanıt alamadım birkaç gündür soruşturuyorum.
    Yabancı vatandaş,Türkiye'de oturma izni var (Türk ile evli) fakat çalışma izni yok,sahibinden'deki bu yabancıdan yabancıya olan araçları alıp-satma hakkına sahip mi? Ayrıca soracağım bikaç şey daha olacak bu konulara hakim olan birine danışmam lazım şimdiden sağolun

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Oturma izni yeterli olmasi lazim baris cunku kanun oturma veya calisma izni diye yazar.Esinin ustunden aliyodur oturumu evlendiler diye. Kendi arac alip ulkesinin plakasiyla burda dolanabilir MA MB MC MD vs icin soruyosan o zaman calismasi gerekli diye biliyorum oturum yetmiyo.
    - K -

________
    Dr.Ecu

N0M4dh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Baris Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar benimde bu konuda bilgi almam lazım sağlıklı yanıt alamadım birkaç gündür soruşturuyorum.
    Yabancı vatandaş,Türkiye'de oturma izni var (Türk ile evli) fakat çalışma izni yok,sahibinden'deki bu yabancıdan yabancıya olan araçları alıp-satma hakkına sahip mi? Ayrıca soracağım bikaç şey daha olacak bu konulara hakim olan birine danışmam lazım şimdiden sağolun
    Sorunuzun cevabı basit; yenge nüfus işleri müdürlüğüne gidecek, oraya giderken evlilik cüzdanını götürecek, aile toplum kağıdında ikamet olarak ağabey ile ayni ikamette görünüyor mu bakılacak. ondan sonra tek bir soru soracak "ben Mavi Kart istiyorum alabiliyor muyum?"

Burada komik olan bir durum var yurtdışında evlendiler ise yeminli tercümandan evlilik cüzdanının tercümesini ve konsolosluktan evlilik kağıdı isteniyor.

Mavi kart alıyorsa prosedür basit ve benim aldığım ile aynı hiç bir noktada sıkıntı yaşamadan çözeriz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Soruyun yanlis anlamadiysam Ingilitereden Almanyaya soruyorsunuz degil mi? Eger öyleyse arac fiyati haric 500 Euro'nuz gider (yol parasi, benzin vs.) bir de yaklasik 2000-3000 arasi Tüv ve gerekli degisikliklerin (Far sagdan trafige uygun uyarlanmasi gibi) masrafi cikar.

Benim sorunum ise bu arabayi Almanyada aldim diyelim, benim ikametim falan Almanyada ve gerekli belgeleri ibraz edip oturma iznimi de iptal edip temelli Türkiyeye dönmek istiyorum bu durumda yas siniri oluyor mu? Olmazsa bu tür sagdan direksiyonlu araclari sola cevirip getirebiliyor muyuz?
    Yanlis biliyor olabilirim ama bildigim kadari ile bende yardimci olayim yanlisim varsa bilen arkadaslar duzeltebilir. Aracin uc yildir size ayit olmasi ve aracin uc yasindan buyuk olmamasi lazik bildigim kadari ile fakat. Sagdan direksiyon konusi hakkinda birsey diyemiycem. Yalniz birsey duydum nekadar dugru yanlis bilmiyorum turkiyede tuv den sagdan direksiyonlu arac gecmiyor diye duydum hatda ayhan abide bu durumdan dolayi eski satdigi supra nin direksiyonu komple sola gecirmisti.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı FeVıDun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlis biliyor olabilirim ama bildigim kadari ile bende yardimci olayim yanlisim varsa bilen arkadaslar duzeltebilir. Aracin uc yildir size ayit olmasi ve aracin uc yasindan buyuk olmamasi lazik bildigim kadari ile fakat. Sagdan direksiyon konusi hakkinda birsey diyemiycem. Yalniz birsey duydum nekadar dugru yanlis bilmiyorum turkiyede tuv den sagdan direksiyonlu arac gecmiyor diye duydum hatda ayhan abide bu durumdan dolayi eski satdigi supra nin direksiyonu komple sola gecirmisti.
    Şimdi sıra ile cevaplayalım;
    1-Ne tür ile araç getirirseniz getirin bu araçlar muayeneye girecek kısacası sağdan direksiyonlu araç trafiği tehlikeye attığı için ağır kusurla kalıyor. işin daha da ilginç yanı Avrupa'daki belgelerini de istiyorlar mesela benim araba Rotary yazıyor silindir sayısı yazmadığı (yok da zaten) için mühendisler odasından "imza oluru" ile oluyor. Şimdi oradaki vatandaş r34 ün dünya üzerinde soldan fabrika üretimi yok deyip işin içinden çıkarsa ne olur meçhul, bu yüzden imkan var ise Avrupada sola çevirmek daha akıllıca geliyor.

2-Almanya'nın temelli dönüş için kaç sene kalmanız istiyor buna bakmak lazım örneğin belçika ile almanya'nın farklı olduğunu ben biliyorum.

3-Hayır Türkiye'ye "kesin dönüş yolu ile" araç getirecekseniz ya 3 yaşından küçük olacak ya 25 yaşından büyük olacak. Gümrük bakanlığındaki tanıdığımıza sorduğumuzda arabanın parçalanmaması gibi saçma sapan bir şey söylemişti ( kanun yakın zamanda değişti bu arada antika arabalarla ilgili yoksa RX8 değil, Mustang'a biniyor olurdum).

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı N0M4dh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-Ne tür ile araç getirirseniz getirin bu araçlar muayeneye girecek kısacası sağdan direksiyonlu araç trafiği tehlikeye attığı için ağır kusurla kalıyor. işin daha da ilginç yanı Avrupa'daki belgelerini de istiyorlar mesela benim araba Rotary yazıyor silindir sayısı yazmadığı (yok da zaten) için mühendisler odasından "imza oluru" ile oluyor. Şimdi oradaki vatandaş r34 ün dünya üzerinde soldan fabrika üretimi yok deyip işin içinden çıkarsa ne olur meçhul, bu yüzden imkan var ise Avrupada sola çevirmek daha akıllıca geliyor.

2-Almanya'nın temelli dönüş için kaç sene kalmanız istiyor buna bakmak lazım örneğin belçika ile almanya'nın farklı olduğunu ben biliyorum.

3-Hayır Türkiye'ye "kesin dönüş yolu ile" araç getirecekseniz ya 3 yaşından küçük olacak ya 25 yaşından büyük olacak. Gümrük bakanlığındaki tanıdığımıza sorduğumuzda arabanın parçalanmaması gibi saçma sapan bir şey söylemişti ( kanun yakın zamanda değişti bu arada antika arabalarla ilgili yoksa RX8 değil, Mustang'a biniyor olurdum).
    Bilgiler icin tesekkurler boylelikle tolga arkadasimizinda sorusu yanitlanmis oldu.

TolgaCtk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı FeVıDun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yani ingiltereden almanyaya arac getirmek cok masrafli degil ve olan.bir durum. En fazla 5.000 € sanirim arac fiyati haric masraf. Bence gayet uygun geldi bana. Peki holanda dan almanyaya gelen araclarda da ayni durum soz konusumudur. Sagdan dreksiyon almanya icin sorun olmuyor sanirim...
    Hayir kesinlikle sorun olmuyor, Hollanda'dan sag trafige uygun hale getirilmis ise arac isler daha da basitlesiyor. Sadece Tüvden gecmesi lazim diye biliyorum. Hollandadan Evo 8-9 getiren arkadaslar taniyorum sadece egsoz emisyon ve tüvden gecip Alman ruhsatina cevirttirdiler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ayrintili bilgiler icin cok tesekkür ederim, bir an üstteki postlardan yas sinirinin olmadigini okuyunca heyecanlanip Almanyadaki aramaya basladim. Velhasil yine hayal kirikligi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba şimdi bu MA plaka ile ilgili bir çok soru geliyor biraz açıklama gereği duyuyorum; @baris istediğin sorunun cevabı da burada.

Öncelikle MA nın açılımı Mavi Plaka Değil, Misafir araç, yani Mavi kart olmadan da oluyor, sırayla bir açıklayalım.

1-Mavi Kart olanlar; doğuştan Türk olup sonra çeşitli sebeplerden ötürü başka bir vatandaşlığa geçmiş olan kişiler. Örn: Alamancılar (biz bu gruptan aldık)
    2-Yurt dışından emekli olmuş Türk/ Yabancı olup, Türkiye'ye yerleşmiş kişiler (yerleşik yabancı konusu). Örn: Bodrumda ev alan İngilizler.
    3-Nato'ya ve diğer ülkelere bağlı yabancı personel. Örnek: İncirlik Üssünde görev yapan Amerikalılar.
    4-Yabancı uyruklu olup Türkiye için ter döken sporcular (Federasyona Kayıt ve Lisans şart); Örnek: Elvan Abeylegesse
    5-Yabancı öğretmen ve öğrenciler (Yökten kesinlikle belge şart). Örnek: Öğrenci değişim programı ile gelen, veya özel üniversite hocaları / Erasmus vs.
    6-Yurt dışında sigortası yatıp Türkiye'de görev yapan şahıslar. Örnek: CNN, BBC Türkiye de görev yapan kameraman, sunucu vs. Shell Türkiye direktörü vs.
    7-Çalışma bakanlığından Onaylı Türkiye'de çalışma izni olan Yabancılar.

Benim bildiklerim bunlar daha da olabilir, bakın 7. madde bir çok arkadaşımın sorusunu cevaplıyor. ha yukarıdaki araçları alanların 1. derece akrabaları da bu haklardan faydalanıyor.(RUHSATTA İSİMLE BU KİŞİLER TANIMLANIYOR, AİLE TOPLUM KAĞIDI ARABADA ŞART) Diyelim yukarıda faydalanan kişi bekar, "emniyet olur'u" ile 1 kişiye acil durumlarda arabayı getirmesi için ruhsata izin yazılıyor. (bu dilekçe de il emniyet müdürünün kaşesi şartı varmış) - ben bu belgeyi hiç görmedim sadece oradaki memurla sohbetimiz sırasında anlattı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba şimdi bu MA plaka ile ilgili bir çok soru geliyor biraz açıklama gereği duyuyorum; @baris istediğin sorunun cevabı da burada.

Öncelikle MA nın açılımı Mavi Plaka Değil, Misafir araç, yani Mavi kart olmadan da oluyor, sırayla bir açıklayalım.

1-Mavi Kart olanlar; doğuştan Türk olup sonra çeşitli sebeplerden ötürü başka bir vatandaşlığa geçmiş olan kişiler. Örn: Alamancılar (biz bu gruptan aldık)
    2-Yurt dışından emekli olmuş Türk/ Yabancı olup, Türkiye'ye yerleşmiş kişiler (yerleşik yabancı konusu). Örn: Bodrumda ev alan İngilizler.
    3-Nato'ya ve diğer ülkelere bağlı yabancı personel. Örnek: İncirlik Üssünde görev yapan Amerikalılar.
    4-Yabancı uyruklu olup Türkiye için ter döken sporcular (Federasyona Kayıt ve Lisans şart); Örnek: Elvan Abeylegesse
    5-Yabancı öğretmen ve öğrenciler (Yökten kesinlikle belge şart). Örnek: Öğrenci değişim programı ile gelen, veya özel üniversite hocaları / Erasmus vs.
    6-Yurt dışında sigortası yatıp Türkiye'de görev yapan şahıslar. Örnek: CNN, BBC Türkiye de görev yapan kameraman, sunucu vs. Shell Türkiye direktörü vs.

Benim bildiklerim bunlar daha da olabilir, bakın 7. madde bir çok arkadaşımın sorusunu cevaplıyor. ha yukarıdaki araçları alanların 1. derece akrabaları da bu haklardan faydalanıyor.(RUHSATTA İSİMLE BU KİŞİLER TANIMLANIYOR, AİLE TOPLUM KAĞIDI ARABADA ŞART) Diyelim yukarıda faydalanan kişi bekar, "emniyet olur'u" ile 1 kişiye acil durumlarda arabayı getirmesi için ruhsata izin yazılıyor. (bu dilekçe de il emniyet müdürünün kaşesi şartı varmış) - ben bu belgeyi hiç görmedim sadece oradaki memurla sohbetimiz sırasında anlattı.
    Babam 2012 senesinde isten ayrildi (yas 43 idi o zaman). Kendisi büyük bir sirket icin calisiyordu ve bu sirket babama "Isletme Emekli Ayligi" (Almanca: Betriebsrente) bagliyor. Bu aylik cok düsük bir rakama tekabul ederken benim merakim su konuda: Babama bu aylik baglandigi taktirde, ki bir emeklilik söz konusu yasi dolmasada, ikinci maddede belirtmis oldugunuz kritera uyuyor mu? Bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Simdiden vakit ayirip sorularimizi yanitlaginiz icin cok tesekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Babam 2012 senesinde isten ayrildi (yas 43 idi o zaman). Kendisi büyük bir sirket icin calisiyordu ve bu sirket babama "Isletme Emekli Ayligi" (Almanca: Betriebsrente) bagliyor. Bu aylik cok düsük bir rakama tekabul ederken benim merakim su konuda: Babama bu aylik baglandigi taktirde, ki bir emeklilik söz konusu yasi dolmasada, ikinci maddede belirtmis oldugunuz kritera uyuyor mu? Bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Simdiden vakit ayirip sorularimizi yanitlaginiz icin cok tesekkür ederim.
    Turing kesinlikle emekli belgesi istiyor, sizde böyle bir belge var mı? Aylık bağlanması bence onlar için çok bir anlam ifade etmez.
    Al gülüm ver gülüm şeklinde işleyen bir yer kimseye de dert anlatamıyorsunuz sırf banka teminat mektubu onların istediği word formatında değil diye tekrar banka ile uğraşmak zorunda kaldım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim arkadaslarim aldi gurcistandan goturdu satti simdi yenisini almislar biraz ugrasinca oluyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ortagi oldugumuz yabanci - turk is ortakligi firmasinda 5 yabanci calisanin mavi kartlarini bakanliktan biz cikarttik. Firma uzerine MA plaka arac alabiliyor muyuz? Ille sahis ustune mi olmak zorunda?
    Stable of Twin Turbo Heart Breakers

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turing kesinlikle emekli belgesi istiyor, sizde böyle bir belge var mı? Aylık bağlanması bence onlar için çok bir anlam ifade etmez.
    Al gülüm ver gülüm şeklinde işleyen bir yer kimseye de dert anlatamıyorsunuz sırf banka teminat mektubu onların istediği word formatında değil diye tekrar banka ile uğraşmak zorunda kaldım.
    Anladim cok tesekkür ederim. Ellerimde belirli belgeler var, toparlayip bu isin üstünde durmada fayda var diye düsünüyorum. Ak mi kara mi ortaya ciksin artik Tekrardan cok tesekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vatandaşların üzerine çıkacak doğrudur, 5 araba hakkınız var özellikle emniyette ruhsatın üstüne isim yazdırırken bunların şirket çalışanı olduğunu ve acil durumda gidebileceğini beyan ederseniz (bekar iseler zaten 1 kişiyi yazmak zorundalar) o biçimde olur KING.

AEAlmas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hem Irak hem Türkiye vatandaşı yim 6 ay araç alsam durmakta peki aynı aracı babam a satıp yine bir 6 ay ek süre uzatilmis olurmu süresi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaslar konuyu hortlatıyorum kusuruma bakmayın arkadasımın eşide yurt dısından geldi legal olarak 9 yıldır turkiyede araç getirmek istese yas sısnırı sanırım 3 sene tr plaka yapmak istiyorlar konuyu nedne hortlatıyorum yakın zamanda kıt kara sımsek pontiac 34 kıt 34 oldu tr plakalı hatta bindik yakın bir tanısımızın dostu idi ordam kafamda delı sorular olustu o arac ***** modeli merak ettim yenı kuralla kanun bilen aydınlatır diye bi danısmak istedim ...
    Ya kelebekler hayatı görünce intahar ediyorsa???

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler