User Tag List

Sayfa 8/9 İlkİlk ... 6789 SonSon
169 sonuçtan 134 ile 152 arası

Konu: Yurtdışından Araba Getirme / Yabancı Plaka Soru - Cevap Hakkında Herşey

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı N0M4dh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabayı getirir, yengeye satar buraya kadar ok - sorun yok, sorun bu araba aynı gürcü plaka gibi yabancı plaka kalır, (onda da sınır 2 sene zaten) arabanın geldiği ülkede a ne vergi ödüyor ise ödemeye devam eder, Türk MA ya çevrilemezse.

Tabi eğer yenge 185 gün dışarı çıkıyor ise o zaman MA ya döner araba oradaki vergilerden kurtulur ancak bu sefer de buraya mtv artı teminat yatıracak.
    anladım ma ya çeviricem zaten dışarı çıkış yapmayacak bi müddet.zaten dışardan getirtmemin sebebi burdaki satılan ma plakalı araçlarda coşmuş tr plakayla aynı paraya gelio en azından ordan istediğim aracı daha ucuza getirmek
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

N0M4dh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    anladım ma ya çeviricem zaten dışarı çıkış yapmayacak bi müddet.zaten dışardan getirtmemin sebebi burdaki satılan ma plakalı araçlarda coşmuş tr plakayla aynı paraya gelio en azından ordan istediğim aracı daha ucuza getirmek
    işte "getireceğim" demek için 185 gün dışarıda kalmış olmak gerekiyor, şuanda benim annem toplam 185 gün dışarıda kalmadığı için getiremiyoruz sadece yurtiçi daha önce gelmiş olan MA al / sat yapabiliyoruz.

TR plaka fiyatına gelme sebebi euro kuru.

Ben benim arabayı satıyorum mesela 8 bin eu yani bana maliyetinden 2k euro zarar ile, ama euro olmuş 4.2 e 2015 den beri araba piyasası hiç mi yükselmedi? deli gibi yükseldi. benim arabanın teminatı 3.5 k dolar.

33,6 tl + 12,6 tl = 46 küsür tl ediyor, kısacası en patlak rx8 fiyatı ki benim arabanın orjinal paspasından, bakım defterine kadar duruyor, yani diyeceğim; çok modelli ve yüksek hacimli olmadığı sürece hala ma plaka akıllıca (türkiye de var olan modeller ile kıyaslarsak)

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladım o zaman burdakilere talim edcez teşekkürler.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

blumenberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    işte "getireceğim" demek için 185 gün dışarıda kalmış olmak gerekiyor, şuanda benim annem toplam 185 gün dışarıda kalmadığı için getiremiyoruz sadece yurtiçi daha önce gelmiş olan MA al / sat yapabiliyoruz.

TR plaka fiyatına gelme sebebi euro kuru.

Ben benim arabayı satıyorum mesela 8 bin eu yani bana maliyetinden 2k euro zarar ile, ama euro olmuş 4.2 e 2015 den beri araba piyasası hiç mi yükselmedi? deli gibi yükseldi. benim arabanın teminatı 3.5 k dolar.

33,6 tl + 12,6 tl = 46 küsür tl ediyor, kısacası en patlak rx8 fiyatı ki benim arabanın orjinal paspasından, bakım defterine kadar duruyor, yani diyeceğim; çok modelli ve yüksek hacimli olmadığı sürece hala ma plaka akıllıca (türkiye de var olan modeller ile kıyaslarsak)
    şimdi mavi kartlı vatandaşlar kendi getiremiyorsa aracı şirketler var onlar getirir arabayı, onda bi sorun yoktur herhalde. ilk zamanlarda ben borusana sıfır getirtmiştim, hala getirmiyo galiba şirketler sıfır olarak yasak gelmişti çünkü onlara.
    ( 🔴🔴 VETTE 🔴🔴 )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı blumenberg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi mavi kartlı vatandaşlar kendi getiremiyorsa aracı şirketler var onlar getirir arabayı, onda bi sorun yoktur herhalde. ilk zamanlarda ben borusana sıfır getirtmiştim, hala getirmiyo galiba şirketler sıfır olarak yasak gelmişti çünkü onlara.
    hocam 1.5 sene çıkan yasa ile 185 gün dışarıda değilseniz kendinizin MA yapmaya hakkı yok, hiç bir şirket MA araba olarak getiremez, yabancı plaka getirir onu burada SİZİN ÜSTÜNÜZDEN ma ya çevrilir, sıfır araba getirtmenin hiç bir mantığı yok teminat çılgınca yüksek oluyor, bundan 2 sene önce olsa ÖTV + KDV ye göre teminat mantıklı idi şimdi sıfır arabanın kasko bedeli + teminat Türkiyeden daha bile pahalıya gelir 2k motor üstü.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam 1.5 sene çıkan yasa ile 185 gün dışarıda değilseniz kendinizin MA yapmaya hakkı yok, hiç bir şirket MA araba olarak getiremez, yabancı plaka getirir onu burada SİZİN ÜSTÜNÜZDEN ma ya çevrilir, sıfır araba getirtmenin hiç bir mantığı yok teminat çılgınca yüksek oluyor, bundan 2 sene önce olsa ÖTV + KDV ye göre teminat mantıklı idi şimdi sıfır arabanın kasko bedeli + teminat Türkiyeden daha bile pahalıya gelir 2k motor üstü.
    zaten tüm arabalar yabancı plaka geliyor ma'ya çevriliyor, eskiden sıfır araba borusan getiriyordu artık getirmiyor o konuda hemfikiriz. mesela şirket benim adıma aracı alır yurtdışından transportunu sağlar, tüm işlemlerini yapar ma olarak bana verir. bunda sıkıntı yok değil mi, yani 1.5 sene şartı?
    ( 🔴🔴 VETTE 🔴🔴 )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı blumenberg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zaten tüm arabalar yabancı plaka geliyor ma'ya çevriliyor, eskiden sıfır araba borusan getiriyordu artık getirmiyor o konuda hemfikiriz. mesela şirket benim adıma aracı alır yurtdışından transportunu sağlar, tüm işlemlerini yapar ma olarak bana verir. bunda sıkıntı yok değil mi, yani 1.5 sene şartı?
    şimdi öncelik ile MA nın anlaşılmasında bir yanlışlık var;

MA misafir araç demek, yani misafire (şahsa) verilir, tabi seriye göre mz de alabilirsiniz veya mb alır mercedes e takılır neyse ;

Devlet baba diyor ki yabancı vatandaşlar; ülkeme geldiğiniz zaman eğer burada oturum ve çalışma (okuma) izniniz olacak ise kendi araçlarınızı getirebilirsiniz tabi bende sizin arabayı parçalamayacağınıza dair teminat isterim diyor (turing). olayın özü bu, arabanın kıymetini en iyi ne belirler tabi ki kasko bununda ya yarısını türkiş lira olarak yada %30 unu dalır olarak ver.

Kısacası MA şahsa verilen bir haktır, hiç bir şirket MA araç getiremez, MA hakkı satamaz, şirketler modern muamelicilerdir, nedir bunlar? Arabayı oradan bulma, getirme, gümrükten çekme. Buraya kadar, bundan sonrası SİZİN VEKALETİNİZ ile mavi karne (rengi yeşil bunun ) ve gümrük beyannemasi ve tüvtürk raporu ile emniyetten standart bir plaka çıkarma burada tek fark ruhsatın üstünde gümrük bakanlığı şerhi ve arabanın kullanıcı isimleri belirtiyor.

Şimdi 1.5 sene önce bir kanun çıktı, devlet baba dedi ki sen 185 gün dışarı çıkmıyor musun? e zaten senin araç bedelin + turing bedelin bizim buranın piyasasına denk oldu, o zaman yurtdışından araba getireme iç piyasadan TÜRK plaka alırsın. Kısacası devletime daha fazla yabancı araba pompalama.

Zaten sorunun başladığı nokta şu arabayı MA ya çevirmezseniz kendi ülkesindeki vergiler devam ediyor o yüzden Türkiye'de yabancı araç galerisi yok, e şimdi bu 185 gün olayı gelince, içerideki - daha önceden yapılmış- MA larda kıymete bindi.

Tekrar yazıyorum MA araba getirebiliyorum diyen her şirket yalan söylüyor, MA şahsa verilen bir hak, yabancı araba getirilir ancak şartlara uyup teminat yatırıyorsanız SİZİN ÜSTÜNÜZDEN MA ya çevrilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araç bedeli + teminat yine türkiyedeki araç fiyatının altında kalıyor ne yazıkki. 1.5 sene olayı kötü olmuş, şimdi istediğimiz arabayı dışarıya çıkmadan getiremicez.
    ( 🔴🔴 VETTE 🔴🔴 )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yurtdışı yerleşik pozisyonundaki (185 günün üzeri) bir Türk Vatandaşı MA plakaya talip olabilir mi?
    Diğer türlü araç getirtme prosedürlerini az çok biliyorum ama Japonya'da yerleşik olduğundan biraz uğraşı fazla olacaktır sanırım sadece o ülkeden alabileceği için.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tarık V. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yurtdışı yerleşik pozisyonundaki (185 günün üzeri) bir Türk Vatandaşı MA plakaya talip olabilir mi?
    Diğer türlü araç getirtme prosedürlerini az çok biliyorum ama Japonya'da yerleşik olduğundan biraz uğraşı fazla olacaktır sanırım sadece o ülkeden alabileceği için.
    Vatani görev ile gidiyorsanız getirebilirsiniz örnek; NATO, elçilik, misyon koruma, MİT vs. 2 veya 3 sene (tam hatırlayamadım) orada görev şartınız var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    185 gün kuralına takılmak istemeyenler , şirket kurulumunda da belli prosedürler olduğu için şu yolu izleyebilir .

TR'de aktif 10 ve üstü sigortalı çalışanı varsa örnek veriyorum BG'de buradaki şirketine şube açmış gibi gösterir , sonrasında biraz uğraştırsa da buradaki elemanlarının orada çalışıyor girdi/çıktısını 1 aylık yapar .

Bu evraklarla politik işlerin kolay yürüdüğü her ülkeden araç getirmenin yanı sıra oturum almayı ve AB üyesi ise bir takım haklarından faydalanmayı en kolay ve maddi zorluğu olmadan sağlamış olursunuz .

Bu işi yapan danışmanlık şirketleri de var referansları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz kabataslak anlatımdan ziyade uç kolaylıkları da net görmüş olursunuz . .

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benimde dayımın eşi Yunan vatandaşı şimdi ben onun birinci derece yakını olup yunandan alabilirmiyim arabayı 6 aylığına ?
    /// M POWER 3.20 // VW MK6 TDI //SEAT LEON TFSI

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı -Murat Özcan- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benimde dayımın eşi Yunan vatandaşı şimdi ben onun birinci derece yakını olup yunandan alabilirmiyim arabayı 6 aylığına ?
    birinci derece yakın anne baba kardeş eştir.
    Yengen 3 oluyor bildiğim kadarıyla.

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı -Murat Özcan- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hatta kardeşinde 2. derece yakının oluyormuş . bende yeni öğrendim .

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birinci derece yakın anne baba kardeş eştir.
    Yengen 3 oluyor bildiğim kadarıyla.
    Dostum aslında durum belli de ben kendimi öyle inandırmak istedim belki bir umut olur ya hani
    /// M POWER 3.20 // VW MK6 TDI //SEAT LEON TFSI

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim de kayınvalidenin bi bulgar vatandaşlığı durumu var, eşim de başvuracak. Sonrasında olursa ben de.

Oradan araba alma şartımız nedir, ne kadar TRde tutabiliyoruz? Orada belli süre kalma şartımız var mı?

Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dragger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de kayınvalidenin bi bulgar vatandaşlığı durumu var, eşim de başvuracak. Sonrasında olursa ben de.

Oradan araba alma şartımız nedir, ne kadar TRde tutabiliyoruz? Orada belli süre kalma şartımız var mı?

Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
    Yabancı vatandaş olmanız MA arabaya binmeniz için yeterli değil, MA ya binebilmek için mavi kartınızın yani "yerleşik yabancı" olmanız lazım kısacası çalışma izni. Ha yabancı vatandaş olursanız tabi yabancı plaka arabanızı kullanırsınız.

MA için sınır yok, yabancı plaka kalırsa araba max 2 sene.

TechTurkey M_PROJECT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Legal yoldan oyle yurtdisindan araba getirim binim diyorsaniz TC vatandasligindan cikmadiginiz surece , cifte vatandaslik filan hikaye . Yine legal yoldan bineyim niyetindeyseniz , sirketleriniz varsa belki ...

Mx serisi zaten belli , illegal olarakda gurcu zaten senelerdir var . Yani google da ve burada okadar cok yazi varki arastirsaniz zaten okur ogrenirsiniz .

Ayrica oyle vatandaslikla vb sekillerde araca binmek durumu kolay olsa zaten sira size gelene kadar sokaklarda yabanci plakalari fark edip gorurdunuz .

Ha bir de yurt disindan emeklilere verilen haklar var biraz da onlara bakin
    Straights are for fast cars, but turns are for fast drivers!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu araba getirme muhabbetleri biraz karısık.
    Birisi diyor 6 ay getirebiliosun birisi diyor 2 yıl.

Sultangazi' taraflarından bir kişi tanıyorum Bulgardan araba getirmiş adam6 yıldır burda biniyor.
    Bu güne kadar beni ne polis durdudu diyor. nede birisi araba nedir ne değildir diye sordu falan
    #KGdetanirlar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler