User Tag List

Sayfa 9/9 İlkİlk ... 789
169 sonuçtan 153 ile 169 arası

Konu: Yurtdışından Araba Getirme / Yabancı Plaka Soru - Cevap Hakkında Herşey

SiMaO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Onuda ticarete dökenler var çifte vatandaşların işi zor anca emekli üzerindne getirebilirsiniz.
    Geçen sene bende getirdim şansıma trafik sigortası bitene kadar zaman verdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    S.a. Herkeze hayırlı akşamlar..mevcut konu varken yeni bir konu acmiyayim dedim.. benim çok yakın bir akrabam Almanya'dan Türkiye'ye kesin dönüş ile gelecek araç getirme hakkı var ama mecutta zaten Türkiye'de bir araci var tr plakali. Bu hakkını bunun icin kullanmiycak. Bende bu hakkını istediğim bir aracı bulup ona aldırıp aracı Türkiye ye soktursam türk plaka yapsak onu bana daha sonra satış verebiliyormu acaba. İstedim araç golf 7 veya Golf 8 variant böyle birşey yapılabilir mi.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı nyz_61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    S.a. Herkeze hayırlı akşamlar..mevcut konu varken yeni bir konu acmiyayim dedim.. benim çok yakın bir akrabam Almanya'dan Türkiye'ye kesin dönüş ile gelecek araç getirme hakkı var ama mecutta zaten Türkiye'de bir araci var tr plakali. Bu hakkını bunun icin kullanmiycak. Bende bu hakkını istediğim bir aracı bulup ona aldırıp aracı Türkiye ye soktursam türk plaka yapsak onu bana daha sonra satış verebiliyormu acaba. İstedim araç golf 7 veya Golf 8 variant böyle birşey yapılabilir mi.
    Türkiye de olmayan bir araç getirmek istesen mantıklı olabilir ama kesin dönüşte araç getirirken ötv kdv yine alınıyor üstüne de 12 ay boyunca o aracı satamıyor. Var olan araçları getirmenin hiç bir kârlı yolu yok. Ucuz araç sadece Türk vatandaşı olmayanlara özel birşeydir. Getiren vatandaşımız ise bu yollar işe yaramıyor. Tek muaf oldukları şey gümrük ücreti ki o da milyonluk araçta deve de kulak. ötv kdv ödendiği sürece daha ucuza gelmez üstüne de garanti sorunu yaşayabilir markasına göre.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

neuras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam Avrupa'dan araç alıp Türkiye'de kalıcı olarak kayıt ettirmenin maliyeti nedir? Örnek araç olarak GR Yaris diyelim, satış fiyatı 34.000€. 1618cc motora sahip.
    GR Yaris | Konfigurator | Toyota DE
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye de olmayan bir araç getirmek istesen mantıklı olabilir ama kesin dönüşte araç getirirken ötv kdv yine alınıyor üstüne de 12 ay boyunca o aracı satamıyor. Var olan araçları getirmenin hiç bir kârlı yolu yok. Ucuz araç sadece Türk vatandaşı olmayanlara özel birşeydir. Getiren vatandaşımız ise bu yollar işe yaramıyor. Tek muaf oldukları şey gümrük ücreti ki o da milyonluk araçta deve de kulak. ötv kdv ödendiği sürece daha ucuza gelmez üstüne de garanti sorunu yaşayabilir markasına göre.
    Türkiye ye doğuş otomativin getirmediği araç getirmek istiyorum mesela golf 7 variant ve ya golf8 variant bu iki aracı düşünüyoruz.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı neuras Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam Avrupa'dan araç alıp Türkiye'de kalıcı olarak kayıt ettirmenin maliyeti nedir? Örnek araç olarak GR Yaris diyelim, satış fiyatı 34.000€. 1618cc motora sahip.
    Sürekli değiştiği için hesaplamayı bilmiyorum ama bir bayi getirirken ne masraf ediyorsa aynı masraflar ediliyor. İnternette hesaplayıcı formüller olabilir.

Türkiye ye doğuş otomativin getirmediği araç getirmek istiyorum mesela golf 7 variant ve ya golf8 variant bu iki aracı düşünüyoruz.
    getirebilirsin ama kolay iş değil ve umduğun gibi kârlı da değil. bence iyi araştırmalısın işlemleri. muamelecilere mecbur kalıyorsun bu işlerde, vatandaş olarak kovalamak çözmek cidden çok yorucu. Ben yurtdışında yaşayıp tatile araçla geldiğimde bile 1 harf yüzünden 2-3 saat bekletildiğimi bilirim, amirine memuruna danışacak da kendini garantiye alacak diye.

tek tavsiyem aman şu gürcüden azerbeycandan araç getiriyoruz diyenlere bulaşma 3-5 yıl sonra kaçakcılıkla yargılanırsın.

devletimiz maalesef her kapıyı kapamış. adamı o kadar yorarlar ki, keşke bir bayiden sipariş edip farkını ödeyip özel getirtseydim dedirtirler.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi sadece sıfır otomobil getirilebiliyor sanırım.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende variant hastalığı var özelliklede golf 7ler ve 8ler çok hoşuma gidiyor. Akrabam getireceği için aracı sıkıntı olmaz gürcüyle falan işimiz yok. Almanya'dan kesin dönüşle geliyor gelirken de bir araba getirme hakkı var istediğim bu aracı Türkiye'ye getirtip türk plaka yaltiktan sonra ne zaman devrini ben alabilirim yada alabilirmiyim onu öğrenmek istiyorum. Baktimki çok çetrefilli iş mecbur Passat variant alacam.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi sadece sıfır otomobil getirilebiliyor sanırım.
    Kesin dönüş yapan akrabam getircek. 1 araç hakkı var Türkiye getirmek için onun illa sıfır mi olması lazım. 2017 model üstü araç getiremiyormu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kesin dönüş yapan akrabam getircek. 1 araç hakkı var Türkiye getirmek için onun illa sıfır mi olması lazım. 2017 model üstü araç getiremiyormu.
    O durumda aracın yılının herhangi bir önemi yok. Ben siz sıfırdan araç getireceksiniz zannettim.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mustafa Kemal ATATÜRK

TechTurkey ef186 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3.800.000 civarı, üste çıkar aşağı inmez diyelim.
    Intercity Istanbul Park
    Caterham Türkiye
    OMP Türkiye
    Pist Günleri
    Intercity Endurance Cup
    Intercity Clio Cup
    Intercity Megane Cup
    Intercity Caterham Cup

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Permi hakkı için benim bildiğim kadarıyla araca geldiği ülkede belli bir sürenin üstünde sahipliği olması gerekiyor. Yani arabayı dün alıp bugün gelemez. 6 ay yada 1 sene olabilir en az sahip olunması gereken süreye bakın. Golf Variant gibi değilde gerçekten ülkede olmayan yada çok çok az sayıda olan bir aracı getirecekse her türlü eziyet çekilir. Ama Golf Variant için ödeyeceğiniz vergilere vs.vs. değeceğini sanmıyorum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Golf Variant gibi değilde gerçekten ülkede olmayan yada çok çok az sayıda olan bir aracı getirecekse her türlü eziyet çekilir. Ama Golf Variant için ödeyeceğiniz vergilere vs.vs. değeceğini sanmıyorum.
    bu kısma kesinlikle katılıyorum, Avrupa'da baya standart olan bir araba için bu emeklere değmez bence.

Golf Variant hayranlığı varsa gümrük ihalelerini takip edip araç almak, daha mantıklı olur gibi.

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tr'ye kalıcı araç getirme konusunda bildiğim kadarıyla;

En az 2 yıl yurtdışı ikamet,
    Son 365 günün en az 185 günü yurtdışında yaşamış olmak,
    Aracın en az 6 aydır adınıza kayıtlı olması,
    Aracın en fazla 3 yaşında olması,
    girişte kdv ve ötv'nin ödenmesi gerekiyor.

bu konuda ötv'nin ne üzerinden hesaplandığı bu işin mantıklı olup olmamasıyla ilgili en temel konu. bilgi sahibi olan var mıdır?

ES353 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tr'ye kalıcı araç getirme konusunda bildiğim kadarıyla;

En az 2 yıl yurtdışı ikamet,
    Son 365 günün en az 185 günü yurtdışında yaşamış olmak,
    Aracın en az 6 aydır adınıza kayıtlı olması,
    Aracın en fazla 3 yaşında olması,
    girişte kdv ve ötv'nin ödenmesi gerekiyor.

bu konuda ötv'nin ne üzerinden hesaplandığı bu işin mantıklı olup olmamasıyla ilgili en temel konu. bilgi sahibi olan var mıdır?
    aracın en fazla 3 yaşında olması durumu, arabayı aldığınız tarihte araba en fazla 3 yaşında olmalı diye biliyorum. örneğin, 2010 yılında 2008 model bir araba aldınız ve 2024 yılında TR ye kesin dönüş yaparsanız yanınızda getirebiliyorsunuz. ama 2022 yılında 2008 model yada 2010 yılında 3 yaşından büyük bir araba alır, 2024 senesinde TR ye kesin dönüş yaparsanız getiremiyorsunuz. ben böyle biliyorum.

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu konudaki önemli soru;

arabayı 0 aldık, 5 6 sene kullandık, Tr'ye kesin dönüş yapıp aracı da beraberimizde getirmek istiyoruz. Ötv nasıl hesaplanacak?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler