User Tag List

Sayfa 1/9 123 ... SonSon
169 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Yurtdışından Araba Getirme / Yabancı Plaka Soru - Cevap Hakkında Herşey

N0M4dh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yurtdışından Araba Getirme / Yabancı Plaka Soru - Cevap Hakkında Herşey

Merhaba;

Öncelikle forumumuzda yaklaşık her hafta bu konu ile ilgili bir başlık açılmakta bu yüzden bu başlığı açma ihtiyacı duydum mümkünse bu başlığı sticky yaparlarsa hem forum kirlenmez hemde paylaşımı arttırırız.

Ben herhangi bir gümrük firmasında çalışmıyorum / mevzuatı da yakından takip etmiyorum fakat 3 aylık uğraş sonrasında mavi kart vasıtası ile MA plaka bir RX8 sahibi olarak bir çok kişinin sorularına cevap verebileceğimi düşünüyorum.

Hadi başlayalım; yurt dışından araba nasıl getirilmekte? bildiğim kadarı ile 6 resmi yol var (burada eksik olan varsa lütfen eklemekten çekinmeyiniz)

1- Bir firmadan master franchise almak, ve distribütör olmak.

2- Araç ithalat belgesine sahip bir firma olmak; (0 olması koşulu)
    *burada özellikle hassas olan şey vergi konusu bizim gray (gri) market olarak tabir ettiğimiz durumda bir çok firma bu belge ile arabaları yurt içine soktu, ötv kdvsi tam ödenmedi ve daha bir sürü karanlık nokta var tabi..
    *Bu yol ile araba getirtilecek olursa fatura esas alınıyor dikkat etmek lazım, donanımdan dolayı fatura şişiyor, şişince vergi artıyor..

3- Yabancı vatandaş olmak; (birincil derece akrabalar kullanabiliyor)
    *6 aylık süre ile istediğiniz araç gelebiliyor, kendi plakanızı ülke içerisinde kullanıyorsunuz.

4- Yabancı vatandaş olup, Mavi karta sahip olmak (oturma ve çalışma iznine sahip olmak) : (birincil derece akrabalar kullanabiliyor)
    *Herhangi bir yaş, model vs sınırlaması yok, MA dan MZ ye kadar sıralı plaka çıkıyor tabi içlerinde elçilik vs gibi durumlardan dolayı değişiklik olabiliyor.
    * bakın hiç ötv, kdv ödemezsiniz doğru ama bu işin teminatı ve MTV si var! yani vergisiz doğru ama eksik bilgi var.
    // Benim bu konuda bilgim iyidir, her türlü soruyu cevaplarım//

5- Yurt dışında yaşayan vatandaşın (yabancı / Türk/ çifte vatandaşın)Kesin dönüş hakkı;
    *bu sadece 1 defa ya mahsus bir hak ve sizin yurt dışında o devletin belirlediği süreler içerisinde orada ikamet ettiyseniz bu hakka sahipsiniz.
    *en fazla 3 yaş sınırı var
    *örneğin 2000 öncesi kıbrıstan ZZ (zorunlu ziyaretçi) plakalarının 5 sene orada okuyanlarla birlikte Türkiye'ye gelmesi, almanya da 10 sene idi.
    *araç en az 3 sene sizin üzerinizde kalacak.

6- Millileştirme yolu; herhangi bir biçimde yabancı bir vatandaşa ait olan arabayı gerekli vergiler ödeyerek, Türk Plaka hakkı kazandırması..

7- Bulgaristan, Arnavutluk, Gürcistan plaka konuları;
    *Ben Kayseri Osb de mobilya sektöründe bilgisayar uzmanı olarak görev yapmaktayım, biliyorsunuz Türkiye mobilyasının %60 nı biz burada üretiyoruz, özellikle ahşap konusunda yukarıdaki ülkeler ile devamlı da ticaret halinde, Gürcistan yasalarına göre siz aktif ticaret yapan bir şirket olduğunuzda hem o tarafta hemde bu tarafta max 6 ay kullanmak üzere aracınıza herhangi bir işlem yapmadan kullanabilirsiniz, (buradaki x firmasındaki dış ticaretçiler bu tip plaka/arabayı yaklaşık 6 senedir kullanmaktalar. Ha şimdi uyanı milletimiz "aktif ticaret yapan bir şirketin çalışanı " gibi görünüp güzel arabaları kullanmakta bakın bu işin hiç bir garantisi yok ve çiğnenen yasaları sayacak olursak;

a-şirket çalışanı gibi gözüktüğünüz için şirkete karşı yükümlülükleriniz.
    b-bu araç aktif ticaret yapan şirketin, yarın öbür gün olası bir borçlandırma konusu, haciz gelme durumu.
    c-Sgk hizmet dökümü; bakın sgk henüz bu olayı kavramadı siz 3 gün sonra bunun garantisini verebiliyor musunuz? 2 farklı ülkede sigortanız çıkacak? veya dış devletler " bunlar bizden emeklilik hakkı kazanırsa ne olacak?" kaygısına düşerler ise?
    d-MTV konusu, bu ülkenin havasına herhangi bir egzos salınımını yapıyor iseniz bedelini ödeyeceksiniz 100 lük motor bile ödüyor koskoca hummer ödemiyor?
    e-change olayları vs den dolayı emniyetin gözünün bu konu üzerinde olması.

Daha kim bilir kaç yasayı çiğnemekte, kısacası 7. yol bana hiç güven vermiyor.

Dipnot: Şirketin imzalı yetkilisi olup aracı "sözde satış hakkı" kazanıyorsunuz, ***** sitedeki "devretme hakkı bu". kısacası yukarıdaki riskler kalkmıyor.
    -------------------------------------------------
    Şimdiye bu başlık altında konuşabiliriz.

Mythos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yurtdisinda yasayanlar icin, arac trye girerken mi 3 yasindan buyuk olmayacak yoksa burada satin alindiginda mi?
    V8

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mythos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yurtdisinda yasayanlar icin, arac trye girerken mi 3 yasindan buyuk olmayacak yoksa burada satin alindiginda mi?
    şimdi yurtdışından kesin dönüş yaparak yanınızda getiriyor iseniz araç 3 yaşından büyük olamıyor.

6 ayda bir buraya gelecek iseniz zaten yabancı plaka ile dolaşacaksınız.

Ha yabancı olup mavi kart olmadan burada geçici ikamet edipte yabancı plakalı araç alacaksanız o işin prosedürü çok zorlu o konuda uyarayım.

Amazing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben çift vatandaşım hem bulgaristan hem türkiye.

Bulgaristandan araba alsam Benim için kurallar nedir ?
    Z20LET POWER!
    PR MOTORSPORT

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Oradaki türk öğrenciler de sizin içinde;6 ay bu araç türkiye'de kalabilir, yabancı plaka ile trafiğe çıkabilirsiniz. Türkiye'de satışını Bulgar bakın altını çiziyorum bulgar vatandaşı olmak şartı ile satışını yapabilirsiniz.

Zaten Ruhsatınızda "Gümrük Bakanlığı izni ile" diye bir ibare olur.

TechTurkey M_PROJECT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Amazing Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben çift vatandaşım hem bulgaristan hem türkiye.

Bulgaristandan araba alsam Benim için kurallar nedir ?
    kısacası max 6 olmak üzere bulgar plaka bir araca Türkiye sınırları içerisinde binebilirsin .
    Straights are for fast cars, but turns are for fast drivers!

Durango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    6. Maddeyi biraz açabilirmisiniz?
    Bu kural ma-mz plakalar içinmi direk yabancı plakalı araçlar içinmi geçerlidir ?

Molev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Klasik araçlar ile ilgili bilgide alabilirmiyiz ?
    '' Astrolog ''

Alıntı driftboy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turbo desteğiyle 4 beygir almış, acaba emniyet kemerine mi taktı turboyu ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Durango Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6. Maddeyi biraz açabilirmisiniz?
    Bu kural ma-mz plakalar içinmi direk yabancı plakalı araçlar içinmi geçerlidir ?
    Şimdi 6 madde millileştirmeyi biraz açalım;

Öncelikle millileştirme için bu arabanın türkiye'de muadili / o tescillenmiş markanın o ürünün gelmiş olması lazım veya varyasyonlarının gelmiş olması lazım.

sonra makine mühendisi odasının onayı ile trafiğe uygundur belgesi lazım ondan sonra muayne vs.

kısacası sağdan direksiyon mevzusu ile benzer bir prosedür.

bu arabanın millileşmesi için en az 3 sene kalması gerekiyor, yani siz r34 çü iseniz 1 günde millileşmiyor.

onur_si - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı N0M4dh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oradaki türk öğrenciler de sizin içinde;6 ay bu araç türkiye'de kalabilir, yabancı plaka ile trafiğe çıkabilirsiniz. Türkiye'de satışını Bulgar bakın altını çiziyorum bulgar vatandaşı olmak şartı ile satışını yapabilirsiniz.

peki kıbrısta çalışan arkadaşımın aracını vekalet ile tr de kendim 6 ay kullanabilirmiyim
    2. si vekalet belgesini kıbrıstan mı almam gerek veya tr ye girerken gümrükten mi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onur_si Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki kıbrısta çalışan arkadaşımın aracını vekalet ile tr de kendim 6 ay kullanabilirmiyim
    2. si vekalet belgesini kıbrıstan mı almam gerek veya tr ye girerken gümrükten mi ?
    Kıbrıs'ta okumuş birisi olarak 2015 ocaktan itibaren sağdan direksiyon dışında araç tescillenemiyor, ruhsat yenileyemiyor, adada trafiğe çıkama konusu hala tartışma halinde.

Ben vekalet ile Türkiye'ye sağdan direksiyon ile trafiğine çıkamayacağını düşünüyorum. Çünkü bekar olan Mavi plaka sahipleri bile 1 kişiyi tanımlayıp ruhsata yazdırıyor, siz Türkiye ruhsatı bulunmayan araba için herhangi arabanın resmi evrakında olmayan bir yazı ile trafikte dolaşabileceğinizi düşünmüyorum.

Her şeyden önce iç işleri bakanlığına bağlı herhangi bir durumda atıyorum trafik cezası yediğinizde sizden nasıl tahsil edilecek? Anca gümrükten çıkış yapınca ya hiç çıkmazsa bu araba şeklinde düşünceye sahipler o yüzden bizden teminat alıyorlar..

Bir ikincisi siz bu arabayı sahibi olmadan gümrükten içeri nasıl sokacaksınız, anca sahibi sokacak, e sahibi Türkiye de değilse veya arabasız çıkınca bu vatandaş pasaport kontrolünden nasıl geçecek?

onur_si - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kıbrıs'ta okumuş birisi olarak 2015 ocaktan itibaren sağdan direksiyon dışında araç tescillenemiyor, ruhsat yenileyemiyor, adada trafiğe çıkama konusu hala tartışma halinde.

Ben vekalet ile Türkiye'ye sağdan direksiyon ile trafiğine çıkamayacağını düşünüyorum. Çünkü bekar olan Mavi plaka sahipleri bile 1 kişiyi tanımlayıp ruhsata yazdırıyor, siz Türkiye ruhsatı bulunmayan araba için herhangi arabanın resmi evrakında olmayan bir yazı ile trafikte dolaşabileceğinizi düşünmüyorum.

Her şeyden önce iç işleri bakanlığına bağlı herhangi bir durumda atıyorum trafik cezası yediğinizde sizden nasıl tahsil edilecek? Anca gümrükten çıkış yapınca ya hiç çıkmazsa bu araba şeklinde düşünceye sahipler o yüzden bizden teminat alıyorlar..

Bir ikincisi siz bu arabayı sahibi olmadan gümrükten içeri nasıl sokacaksınız, anca sahibi sokacak, e sahibi Türkiye de değilse veya arabasız çıkınca bu vatandaş pasaport kontrolünden nasıl geçecek?
    araç sol direksiyon onda sorun yok, ben kıbrısa gitsem araç sahibiyle beraber tr ye gelsek girişte sigorta vs yaptırılıyor zaten ama tr de aracı ben kullanırken evrakta sıkıntı çıkarırlar mı onu bilmiyorum bana vekalet verebiliyor mu, polis illa araç sahibi gelsin derse o zaman olmaz

blow07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onur_si Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araç sol direksiyon onda sorun yok, ben kıbrısa gitsem araç sahibiyle beraber tr ye gelsek girişte sigorta vs yaptırılıyor zaten ama tr de aracı ben kullanırken evrakta sıkıntı çıkarırlar mı onu bilmiyorum bana vekalet verebiliyor mu, polis illa araç sahibi gelsin derse o zaman olmaz
    TR plakalı aracı KKTC'de araç sahibinden başkasının kullanması yasak olduğuna göre aynı sistem bence buradada geçerli olabilir tahminim.Onu en iyi Mersin Taşucu gümrüğü bilebilir.

AEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben şöyle bişey sorucam, benim ailem 1978'de Almanya'dan Türkiye'ye kesin dönüş yapmış. orada 15 sene kalmışlar.. Şuan araç getirme hakları var mı? ( Daha önce hiç araç getirmemişler. )
    Zirve hala tek kişilik...
    Adalet bakanı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Alıntı M_PROJECT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kısacası max 6 olmak üzere bulgar plaka bir araca Türkiye sınırları içerisinde binebilirsin .
    Peki 6 ay araç ordamı kalması lazım gir cık yeterli olmuyormu.

Başka bir forumda arkadaşlar gürcistandan getirmekle ilgili konu açmışlar okurmusunuz. gir cık yeterli deniyor bu konu hakkında bilginiz varmı?

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=60258.0
    Z20LET POWER!
    PR MOTORSPORT

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki 6 ay araç ordamı kalması lazım gir cık yeterli olmuyormu.

Başka bir forumda arkadaşlar gürcistandan getirmekle ilgili konu açmışlar okurmusunuz. gir cık yeterli deniyor bu konu hakkında bilginiz varmı?

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=60258.0
    gir çık malesef mümkün değil , şöyleki aracın da sizinde 6 ay ülke dışında kalmanız lazım . Eskiden sadece araç için bu kural vardı artık pasaport sahipleri de 6 ay yurt dışında kalma zorunluluğuna tabi .

ya kısaca şunu belirteyim , ucuza , bedelsiz vsvs Türkiye sınırları içerisinde 6 aydan fazla araç ile dolaşmanızın mümkünatı yok . Bu vergi dayatmalarının içinde devlet sizden parasını almadan hiç bir keyfi işinizi yapmanıza musama tanımaz .

İmkan olsa zaten bizler gibi çifte vatandaşlık taşıyan bir çok kişi bu yollara başvurudu . Avrupada yaşayıp 6 ay Türkiye'ye gelip araçla dolaşanlar veya dolaşmak isteyenleri ayrı tutuyorum . Yasal sınır 6 ay ötesi kanunsuz bir yol . Gürcü'den alınan araçlar kanunsuz şekilde dolanıyor .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AEM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben şöyle bişey sorucam, benim ailem 1978'de Almanya'dan Türkiye'ye kesin dönüş yapmış. orada 15 sene kalmışlar.. Şuan araç getirme hakları var mı? ( Daha önce hiç araç getirmemişler. )
    kesin dönüş yaparken permi hakkına başvurulabiliniyor , zaten muhaf olunan vergiler çok ciddi bir avantaj sağlamıyor .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı M_PROJECT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesin dönüş yaparken permi hakkına başvurulabiliniyor , zaten muhaf olunan vergiler çok ciddi bir avantaj sağlamıyor .
    Yani gürcistandan alsak istedigimiz gibi gezebilirmiyiz ?
    Z20LET POWER!
    PR MOTORSPORT

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yani gürcistandan alsak istedigimiz gibi gezebilirmiyiz ?
    polis çevirmesinde sorun çıkarsa hakkınızda sahtecilikten tut vergi kaçırmaya kadar bir çok dava açılabilinir , bu riskleri alırım diyorsan istediğin gibi gezebilirsin .

yukarıda da söyledim , bu ülkede vergisini ödemeden kimse size sefa sürdürmez . Gürcülerin patlaması yakındır ...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler