User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Park halinde pert olan aracımla ilgili kasko süreci

emreaydın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Park halinde pert olan aracımla ilgili kasko süreci

Başlıkta da belirttiğim gibi aracım evimin önünde yol bile olmayan kendi şahsımıza ait arazide park halindeyken hatalı sollama yapan bir aracın çarpması sonucu pert duruma geldi. Şimdi bu konuyla ilgili kafamda bir çok soru işareti var ve bilen deneyimli arkadaşlardan yardım istiyorum. Öncelikle aracım 2016 civic fc5. Boyası olmayan 30 binde bir engelli aracı. Sorularıma gelecek olursak;

1-eksperin yaptığı incelemede servisin çıkardığı bedel 65 bin tl aracıma pert kararı çıkar mı?

2-Eğer pert kararı çıkarsa ötv muafiyetinden tekrar faydalanabilmek için aracı hurdaya çıkarmam gerekiyormuş bu süreç nasıl işler?

3-Eğer aracıma onarım kararı çıkarsa bunun değer kaybını tahsil etmem için nasıl bir yol izlemem gerek ve tahminen değer kaybı kaç tl olarak tespit edilir?

Bu arada kaskom sompo japan ve polis tutanaklarında vuran aracın suçu sabit. Kazayla ilgili foto yükleyemiyorum mobilden girdiğim için fakat elimde güvenlik kamerası kayıtları da mevcut. Bunları kaza tutanağı ile beraber servisin hasar departmanına teslim ettim. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum şimdiden teşekkürler.

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle geçmiş olsun.Kendi tecrübelerimden yola çıkarak yazayım.

-2017 aralıkta ışıkta beklerken 138 promilli eleman direğe çarpıp havalanıp benim aracıma vurdu.Neyse sol ön kapı serviste değişti 2660tl hasar kaydı çıktı.Değer kaybı davası falan uğraşılacak bir meblada değildi.Ben karşı tarafın sigortasını aradım,dedim böyle böyle aracınız bana çarptı değer kaybı..vs Kendileri bana mail attı gerekli evrakları.Onlara kargoladım.İstedikleri kaza tutanakları , fotoğraflar , Ruhsat fotokopim...vs ayrıca ufak bir kağıt hazırladım(şu şu arac bana vurdu , değer kaybımın şu hesaba yatmasını arz ederim...vs) . Ruhsat sahibi ad soyad ile iban tutsun demişler birde...Kargoladım 5 gün sonra mesaj geldi ve ardından para yattı...

-Demem o ki değer kaybı için falan avukat tutmanıza gerek yok , avukat falan uğraşmamak için hemen hemen ödüyorlar gerekli değeri.Karşının sigortasının dediği ücreti beğenmezseniz o zaman avukata verebilirsiniz... Ben çok basit şekilde almıştım

-Bir diğer noktada pert kararı çıkmayacak muhtemelen , ÖTV'sizleri genelde perte çıkarmıyorlar diye biliyorum.Çünkü başkasına satabilmesi için tam ÖTV'li olması lazım.Kazalı bir aracı engelliden engelliye kim alır ki ? Onu tam bilmiyorum bilenler yazacaktır illaki

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Normal şartlarda 65 bin tl ile aracın perte ayrılması gerekli. Şubat 2018'de 2017 Leon için 70 bin civarı hasar aracın perte ayrılmasına yetmişti.

Hiç muhattap olmamıza bile gerek kalmadan araç bedelini teklif etmişlerdi. Allianz'ın sizin konunuz ile ilgili açıklaması şu şekilde,

Piyasa rayiç değeri; hasar tarihi itibariyle aracın model yılı, hasar
    geçmişi, aracın kiralık veya taksi olarak kullanımından özel otomobile
    çevrilmiş olup olmadığı ve kilometre bilgisi dikkate alınarak
    belirlenir. Ayrıca engelli aracı, distribütör firmaları tarafından
    ithal edilmeyen araç, sigortalının yurt dışından süreli olarak
    getirdiği araç, v.b. araçlar için rayiç bedel, bu araçların alımı sırasında
    uygulanan vergi indirimi oranında kesinti yapılarak Allianz Sigorta A.Ş.
    tarafından belirlenecektir.
    Sampo vs de benzer yaklaşım sergiler muhtemelen

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    65bin tl ile perte ayrılır diyebilmek için , bu aracın kasko veya piyasa değeri nedir onu bilmemiz gerek

GKS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kasko poliçenizi yaptırdığınız acenteniz hasar sürecinizi yönetmiyormu? bu soruları acentenize sordunuzmu?

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emreaydın Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başlıkta da belirttiğim gibi aracım evimin önünde yol bile olmayan kendi şahsımıza ait arazide park halindeyken hatalı sollama yapan bir aracın çarpması sonucu pert duruma geldi. Şimdi bu konuyla ilgili kafamda bir çok soru işareti var ve bilen deneyimli arkadaşlardan yardım istiyorum. Öncelikle aracım 2016 civic fc5. Boyası olmayan 30 binde bir engelli aracı. Sorularıma gelecek olursak;

1-eksperin yaptığı incelemede servisin çıkardığı bedel 65 bin tl aracıma pert kararı çıkar mı?

2-Eğer pert kararı çıkarsa ötv muafiyetinden tekrar faydalanabilmek için aracı hurdaya çıkarmam gerekiyormuş bu süreç nasıl işler?

3-Eğer aracıma onarım kararı çıkarsa bunun değer kaybını tahsil etmem için nasıl bir yol izlemem gerek ve tahminen değer kaybı kaç tl olarak tespit edilir?

Bu arada kaskom sompo japan ve polis tutanaklarında vuran aracın suçu sabit. Kazayla ilgili foto yükleyemiyorum mobilden girdiğim için fakat elimde güvenlik kamerası kayıtları da mevcut. Bunları kaza tutanağı ile beraber servisin hasar departmanına teslim ettim. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum şimdiden teşekkürler.
    Merhaba

Pert halinde yeniden ötv indirimli araç alma hakkınız oluyor.

Aracın hurdaya ayrılması gerekiyor. Sigorta firmanıza özelllikle yazılı olarak bildiriniz.

Yeni araç alınırken eski aracın ruhsatı, pert-hurda evraklarından 1 kopya vermeniz gerekecek vergi dairesine.

Sigorta firmasından pert bedelini aracın normal bedelinden alabilen tanıdığım var şans eseri.

Onarım masrafı araç bedelinin %80 ine yakınsa pert olur muhtemelen.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Pert halinde yeniden ötv indirimli araç alma hakkınız oluyor.

Aracın hurdaya ayrılması gerekiyor. Sigorta firmanıza özelllikle yazılı olarak bildiriniz.

Yeni araç alınırken eski aracın ruhsatı, pert-hurda evraklarından 1 kopya vermeniz gerekecek vergi dairesine.

Sigorta firmasından pert bedelini aracın normal bedelinden alabilen tanıdığım var şans eseri.

Onarım masrafı araç bedelinin %80 ine yakınsa pert olur muhtemelen.
    % 80 e gerek yok. % 51 yeterli pert için.. En azından benim geçen yıl park halindeki aracıma çarpılması sonucu öğrendiğim bilgi o yöndeydi servisteki hasar danışmanımdan.

Yetkili çalışanıydınız sanırım, servis ağır onarımları tamir yerine perte çıkarmaya daha gönüllü davranıyor çoğu zaman ama tabi iş esas eksperde biter.

Bence sigorta acentenizle görüşün, mümkünse eksperle de görüşün derim. Hatta eksperin geleceği zamanı öğrenip araç başında buluşun konuşun derim.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pert kararı için değerin %40'ı kadar fatura çıkması yetmiyor muydu? Ona da mı zam geldi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pert kararı için net % şu kadar diye bir oran yok diye biliyorum. Temel mantık şu şekilde,

Eğer Aracın onarım masrafı > Aracın bedeli - aracın sovtaj bedeli ise direkt pert oluyor. Yakınsa da perte gidiyorlar müşteri memnuniyeti vs.. Aracın hasarlı halinin satar fiyatı ne olduğuna göre pert kararı netleşiyor. Hasarlı hali ihalede iyi paraya giderse pert garanti olmuş oluyor

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Onarım masrafı yada hasarlı olarak satılacak sovtaj bedelleri hesaplanarak pert yorumu yapılıyor. Örnek veriyorum kullanıcılar genelde airbag açıldığında pert sanıyor birçok araç onarım görüyor. Çünkü onarım maliyeti 2. El satış bedelinden düşük vs. Vs.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Aracını eğer pert ederken hurda değilde çekme belgeli işlem yapılmasını isterlerse kabul etme.

Hurda belgeli olursa tekrar ötv muafiyetli araç alma hakkın olucaktır. Şayet çekme belgeli isterlerse o zaman 5 yıl sürenin bitmesini beklemek zorunda kalırsın.

Hursa olursa şirket satıp sovtaj parası kazanamayacak
    Çekme belgeli olursa satıp sovtaj geliri elde edecek

Umarım açıklayıcı olmuştur.
    Yolların Ustasıyım Modların Hastasıyım

emreaydın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bütün yorumlar için teşekkürler öncelikle, aracın parça listesi onarım bedeli kasko firmasına ulaştı fakat henüz net karar çıkmadı. Ben de acenteden konuyla ilgili tatmin edici bilgiler alamayınca bu süreçte bilgili bu durumu deneyimlemiş kişilerden fikir almak istedim. Bu süre zarfında kasko sözleşmemide inceledim detaylıca. Engelli araç klozu ile ilgili olan kısımda, aracın hurdaya ayrılması için öncelikle alındığı tarihte ödenmeyen ÖTV’sinin ödenmesini takiben hasar anındaki rayiç bedelden hurdaya çıkarılması için ödenen ötv bedeli düşülerek tarafıma tanzim edilmesi yazıyor. Eğer rayiç bedelde sigorta şirketi hakkaniyetli davranırsa mağduriyetimin minimum seviyede olacağı çıkarımını yapıyorum bu maddeden.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Day Walker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracını eğer pert ederken hurda değilde çekme belgeli işlem yapılmasını isterlerse kabul etme.

Hurda belgeli olursa tekrar ötv muafiyetli araç alma hakkın olucaktır. Şayet çekme belgeli isterlerse o zaman 5 yıl sürenin bitmesini beklemek zorunda kalırsın.

Hursa olursa şirket satıp sovtaj parası kazanamayacak
    Çekme belgeli olursa satıp sovtaj geliri elde edecek

Umarım açıklayıcı olmuştur.
    Hurdayı da satabiliyor şirket. Bedel daha düşük olur muhtemelen ama satamıyor diye bir şey yok. Trafiğe tekrar çıkamıyor sadece.

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hurdayı da satabiliyor şirket. Bedel daha düşük olur muhtemelen ama satamıyor diye bir şey yok. Trafiğe tekrar çıkamıyor sadece.
    gelen para çekirdek parası olunca biz saymıyoruz pek
    Yolların Ustasıyım Modların Hastasıyım

Emre911 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mehmetmert Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun.Kendi tecrübelerimden yola çıkarak yazayım.

-2017 aralıkta ışıkta beklerken 138 promilli eleman direğe çarpıp havalanıp benim aracıma vurdu.Neyse sol ön kapı serviste değişti 2660tl hasar kaydı çıktı.Değer kaybı davası falan uğraşılacak bir meblada değildi.Ben karşı tarafın sigortasını aradım,dedim böyle böyle aracınız bana çarptı değer kaybı..vs Kendileri bana mail attı gerekli evrakları.Onlara kargoladım.İstedikleri kaza tutanakları , fotoğraflar , Ruhsat fotokopim...vs ayrıca ufak bir kağıt hazırladım(şu şu arac bana vurdu , değer kaybımın şu hesaba yatmasını arz ederim...vs) . Ruhsat sahibi ad soyad ile iban tutsun demişler birde...Kargoladım 5 gün sonra mesaj geldi ve ardından para yattı...

-Demem o ki değer kaybı için falan avukat tutmanıza gerek yok , avukat falan uğraşmamak için hemen hemen ödüyorlar gerekli değeri.Karşının sigortasının dediği ücreti beğenmezseniz o zaman avukata verebilirsiniz... Ben çok basit şekilde almıştım

-Bir diğer noktada pert kararı çıkmayacak muhtemelen , ÖTV'sizleri genelde perte çıkarmıyorlar diye biliyorum.Çünkü başkasına satabilmesi için tam ÖTV'li olması lazım.Kazalı bir aracı engelliden engelliye kim alır ki ? Onu tam bilmiyorum bilenler yazacaktır illaki
    Peki aldığınız değer kaybı kendi aracınıza herhangi bir şekilde tramer kaydı olarak düştü mü?

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    düşük olasılık da olsa aracınız perte çıkmaz tamir yoluna gidilirse, tamir yapıldıktan sonra değer kaybı experliği yapan kişilerle görüşüp (süreç daha hızlı işler diye düşündüğümden bu experlerle görüşmenizi öneririm) değer kaybı davası açabilirsiniz ...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

ozgurluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar bir aracın pert total olması için % hesabı diye bir kural/kanun yoktur. şirket ortaklığı yetkisi gibi %51 falan söylenti bunlar takılmayın..

aracın hasarlı hali ihaleye çıkar bir rakam belirlenir,
    aracın onarım rakamı belirlenir
    aracın piyasa rayici belirlenir ve buna göre makul olan hangisi ise o yol izlenir.

İyi forumlar.
    Kuralları çoğunluğun koyması, çoğunluğun haklı olduğu anlamına gelmez. Bu sadece çoğunluğun kolay aldandığı anlamına gelir.

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre911 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki aldığınız değer kaybı kendi aracınıza herhangi bir şekilde tramer kaydı olarak düştü mü?
    2660tl servisin trameri var su anda deger kaybi yok tramerde

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kasko yapan firma bu sorulara cevap vermiyor mu?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler