User Tag List

Sayfa 3/1068 İlkİlk 1234513531035031003 ... SonSon
20286 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

vectra-tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Parite şuan 1.1348 ..cuma gunü bi ara 1.1298 sevıyelerıne gerıledi...kapı yine bu hafta yunanistanın durumuna cıkıyo...fed'i hiç hesaba katmıyorum bu ara...

Yaa parite 1.1030 sevıyesıne düşecek..yada 1.640 civarına kadar tırmanıcak..
    Eğer parite yine 15-16 gibi yukarı giderse usd. İçin alım fırsatı olur benim için. Yunanistanın temettüye düşmemesi için Avrupa seferber olmuş durumda, ucu Avrupaya kötü dokunacağı için bi türlü adamların batmasına müsade etmiyorlar , Yunanistan durumun farkında ve bunu sonuna kadar lehine kullanıyor... Parite bi ara 1.05 lere kadar gelmişti... Şu An dünya sallanıyor örneğin navlun (Çin-istanbul)1 sene önce 2.500 - 3.000 usd aralığında iken şu anda 600-700 usd lere gelmiş durumda, dünya yeni bir krize gidiyor gibi..

hakotech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı krscan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cuma tcmb 1.1314 ile kapatti pariteyi gecen hafta 1.11 seviyesindeydi. Euro'yu pek dusurme dusunceleri yok bence.
    Yok burda borsa kapanınca hala devam ediyo,amerıkayla saat farkı malumun..bir cok program kullanıyoruz..1.1348 kapaniş oldu..euro anca yunanistanın euro para birimşni terketmesiyle düşer..başkada zor
    Alıntı melihyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bisey sorucam dolar euro altin gibi yatirimlarinizi nasil yapiyosunuz hangi bankadan yada hangi kurumdan. Yani soyle söyliyim en az zararla nerden doviz alabiliriz. Doviz burolari haric.
    kapalı çarşı yada laleli tarafından..diğer heryer zarar ettirir..

vectra-tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı melihyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bisey sorucam dolar euro altin gibi yatirimlarinizi nasil yapiyosunuz hangi bankadan yada hangi kurumdan. Yani soyle söyliyim en az zararla nerden doviz alabiliriz. Doviz burolari haric.
    Ben usd alımı için ziraat başkasını kullanıyorum... Alış satış arası makas düşük ve kurları piyasaya göre ucuz aynı zamanda devlet bankası...Kesintileri çok az.. Özel bankalardan uzak durun hem kurları yüksek hemde hesabınızdan kafalarına göre para kesiyorlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı vectra-tuner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer parite yine 15-16 gibi yukarı giderse usd. İçin alım fırsatı olur benim için. Yunanistanın temettüye düşmemesi için Avrupa seferber olmuş durumda, ucu Avrupaya kötü dokunacağı için bi türlü adamların batmasına müsade etmiyorlar , Yunanistan durumun farkında ve bunu sonuna kadar lehine kullanıyor... Parite bi ara 1.05 lere kadar gelmişti... Şu An dünya sallanıyor örneğin navlun (Çin-istanbul)1 sene önce 2.500 - 3.000 usd aralığında iken şu anda 600-700 usd lere gelmiş durumda, dünya yeni bir krize gidiyor gibi..
    Çin tespitin çok güzel..evet şu ara olmasa bile kriz global anlamda 1 seneye kalmaz inişli çıkışlı haller görülmesi muhtemel..temerrüd ise şöyle..bence ay sonu yunanistan 7.5 milyar euroluk borcunu ödeyecek..ancak taşıma su ile değirmen dönmeyecegı için ıllakı bır yerde tıkanıcak..pazartesı günü yapılacak olan toplantı çok önemli..keza bakılarak bişeyler belli olucak artık..

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Yunanistan kalemi kırıldı bence uzatmaları oynuyorlar.

Cipraz seçimde ki soylediklerini yutamaz

Ab den çıkarılacaktır.

Euro uçmasını engelleyen zaten ispanya italya portekiz için

Yunanistanin ab den cikarilmasi gerekli

Turkiye icin ettiklerinin bedelini boyle çekerler şimdi

Cipras gibi basbakanlar eyvallah demezler dedikleri.an halk.indirir.

halilcakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Trader gözüyle yapılan yorumlar doğru ama gerçekler hem trader tepkileri hemde iktisat ve finans bilimi harmanıyla oluşuyor arkadaşlar.

Evet fed etkisi tabiki olacak ama fed bile bunu bu kadar abartmayın bizim asıl derdimiz faiz değilde ekonominin durumu,bunu da anlama yolumuz veriler ve bizde bunlara göre karar vereceğiz diyor.Oy veren üyeler arasında da trader mantalitesinden çok finans iktisat ve ekonomi bilim insanı zihniyetinde olan insanlar mevcut diye biliyorum yanılmıyorsam.

Bizde verilere bakınca ve ülkenin gerçeklerine bakınca fed olmasa bile TL nin değerli olmasını gerektirecek hiçbirşey yok ve olmasında zaten yani şöyle düşünün.Dolar değerli çünkü dolarla alınıyor herşey (teknoloji vs) yani dolara bir talep var.Biz ne satıyoruzki TL ile de o yüzden TL ye talep olsunda değerli olsun.Ancak yüksek faiz vaad eden devlet iç borçlanma seneti falan olacakki gelsin yabancı parasını TL ile satılan bir ürüne bağlasın.En basit anlatımla faizler yüksek olsunki dibs talebi oluşsun o yüzden yurtdışından dolar gelsin bozulsun TL ye dönsün TL ile dibs alınsın sonra vadesi dolunca ana para + faizi TL olarak alsın e bundan öncede USD bozdurulmuş olduğu için TL ye talep fazla idi doğal olarak TL değerliydi adam ana para + faizi ile TL olarak parasını arttırdı kurda düşükse memleketinde kazanamayacağı kadar parayı bol TL elde edip ucuzdan dolar alarak memleketine götürdü işte maalesef.Tabi dibsde ödenen faiz dediğin senin benim totomdan şırınga ile aldıkları vergi onuda belirtim

Şu enerjiyi dolarla ithal etme işi olmasa bana kalsa dolar direk 10lira olsun ithalat azalsın.İhracatada çok etkisi olmaz maalesef çünkü bizim ürünlerin ikamesi çok kolay kg bazında değersiz şeyler

Bunca lafın temeli kgsi pahalı olan herhangi bir ürün geliştirip onu satmamız lazım.Kabaca 1 kg iphone ne kadar 1 kg domates ne kadar gibi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yunanistan kalemi kırıldı bence uzatmaları oynuyorlar.

Cipraz seçimde ki soylediklerini yutamaz

Ab den çıkarılacaktır.

Euro uçmasını engelleyen zaten ispanya italya portekiz için

Yunanistanin ab den cikarilmasi gerekli

Turkiye icin ettiklerinin bedelini boyle çekerler şimdi

Cipras gibi basbakanlar eyvallah demezler dedikleri.an halk.indirir.
    Bende şöle düşünüyorum,bugun ingiltere ab'den nasıl kurtulurum modunda..cümle alem biliyodur heralde bunu..bana kalırsa ab'den çıkmayacak..ama belki,bi ihtimal eski para birimine dönebilir...bu neyi getirir..? Çipras gecen dediğim gibi %30 35 lik bir devalüasyına gitmesi lazım...rn azından bunu esnaf için yapmalı...parası değersiz zaten ama kurtarmak için halkını bunu yapmalı...öte yandan zaten manevi babası fransa ve anası almanya yanında olup borclarına mikeee mike yardım edecekler...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ha yani dolar nolura bir fikir olarak fed med dışında bile dolar yükselir tutupda tcmb paniğe müdahele amaçlı faiz arttırmazsa ki zaten ekonomik gerçekler bağlamında da dolar değerlenmeli TL ye karşı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı halilcakir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trader gözüyle yapılan yorumlar doğru ama gerçekler hem trader tepkileri hemde iktisat ve finans bilimi harmanıyla oluşuyor arkadaşlar.

Evet fed etkisi tabiki olacak ama fed bile bunu bu kadar abartmayın bizim asıl derdimiz faiz değilde ekonominin durumu,bunu da anlama yolumuz veriler ve bizde bunlara göre karar vereceğiz diyor.Oy veren üyeler arasında da trader mantalitesinden çok finans iktisat ve ekonomi bilim insanı zihniyetinde olan insanlar mevcut diye biliyorum yanılmıyorsam.

Bizde verilere bakınca ve ülkenin gerçeklerine bakınca fed olmasa bile TL nin değerli olmasını gerektirecek hiçbirşey yok ve olmasında zaten yani şöyle düşünün.Dolar değerli çünkü dolarla alınıyor herşey (teknoloji vs) yani dolara bir talep var.Biz ne satıyoruzki TL ile de o yüzden TL ye talep olsunda değerli olsun.Ancak yüksek faiz vaad eden devlet iç borçlanma seneti falan olacakki gelsin yabancı parasını TL ile satılan bir ürüne bağlasın.En basit anlatımla faizler yüksek olsunki dibs talebi oluşsun o yüzden yurtdışından dolar gelsin bozulsun TL ye dönsün TL ile dibs alınsın sonra vadesi dolunca ana para + faizi TL olarak alsın e bundan öncede USD bozdurulmuş olduğu için TL ye talep fazla idi doğal olarak TL değerliydi adam ana para + faizi ile TL olarak parasını arttırdı kurda düşükse memleketinde kazanamayacağı kadar parayı bol TL elde edip ucuzdan dolar alarak memleketine götürdü işte maalesef.Tabi dibsde ödenen faiz dediğin senin benim totomdan şırınga ile aldıkları vergi onuda belirtim

Şu enerjiyi dolarla ithal etme işi olmasa bana kalsa dolar direk 10lira olsun ithalat azalsın.İhracatada çok etkisi olmaz maalesef çünkü bizim ürünlerin ikamesi çok kolay kg bazında değersiz şeyler

Bunca lafın temeli kgsi pahalı olan herhangi bir ürün geliştirip onu satmamız lazım.Kabaca 1 kg iphone ne kadar 1 kg domates ne kadar gibi...
    Halil burda zaten kimse ekonomist yada iktisatcı yada analızcı olarak yorumlamıyo olayları.. keşkeee öle olsaydık,misal kendımden örnek verecek olursam,ufaklığımdan beri babamların yanına giderim..konusulan şeyler ***** ortamlarında,işimiz sürekli turıstlerle oldu...otellerimiz ve lalelide iş merkezlerimiz mevcut..gide gele ister istemez aşına oluyosun..

Babamların bole forexmiş çartmış curtmus işi dahi olmaz,benim hevesim,hobim diyelim bi bakmışım bu hobi işim haline gelmiş artık..çok sukur bugune kadar veri okumayıda grafık analiz etmeyıde kendı basıma öğrendim..(tabi hala öğrenmem gereken bi ton şey var )..

Akabinde sölediğin diğer şeylere katılıyorum...

THE END

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ha bende fx ile dolar al sat yaparak günlük geçimimi sağlıyorum ama şu kaldıraç olayını olmayan paranın zenginliği sanmamak lazım.

Hatta fxde spread bankalara göre çok azdır ama bankadada swap yoktur ve swap dediğin az bakiyede yüksek kaldıraçda ciddi can sıkar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ha bende fx ile dolar al sat yaparak günlük geçimimi sağlıyorum ama şu kaldıraç olayını olmayan paranın zenginliği sanmamak lazım.

Hatta fxde spread bankalara göre çok azdır ama bankadada swap yoktur ve swap dediğin az bakiyede yüksek kaldıraçda ciddi can sıkar
    Ben o kaldırac olayını traderlara onermıyorum..duyan vay amk böle bişey varmıs dıye atlıyo..1000 tane soru soruyo...o iş senın benım işim değil hakaten..o işi yapmak için yanında bır danısmanun olucak..ve bu danısman gercekten bilgili olucak..hayatını bu işe vermiş bırı olucak..misal yaşar erdinç..mükemmel biri..cok ıyı bır ekonomıst..ve danısmanlık verdıgı fırmalar bellı,kişiler belli..adamlar 100 m dolarla forex yapıyo..gelde yakala burdaki birçok arkadasımın nekadarlarla gırdıgını az cok tahmın edebılıyorum..ama biz dövizcı olarak buyuk riskler alıyoruz..
    Yani şöle söliym 1.1350 parite ile 1.1250 parite arasındaki farklar 60 70 k doları buluyo..henuz biz bukadarlık yapıyoruz hala cekınceler mevcut tabı..ama çok sukur bugune kadar bı kaybımız olmadı daha

yucelebeci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Halil burda zaten kimse ekonomist yada iktisatcı yada analızcı olarak yorumlamıyo olayları.. keşkeee öle olsaydık,misal kendımden örnek verecek olursam,ufaklığımdan beri babamların yanına giderim..konusulan şeyler ***** ortamlarında,işimiz sürekli turıstlerle oldu...otellerimiz ve lalelide iş merkezlerimiz mevcut..gide gele ister istemez aşına oluyosun..

Babamların bole forexmiş çartmış curtmus işi dahi olmaz,benim hevesim,hobim diyelim bi bakmışım bu hobi işim haline gelmiş artık..çok sukur bugune kadar veri okumayıda grafık analiz etmeyıde kendı basıma öğrendim..(tabi hala öğrenmem gereken bi ton şey var )..

Akabinde sölediğin diğer şeylere katılıyorum...

THE END
    O diil de babanı hayal bile edemedim bilgisayar başında grafik okurken

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yucelebeci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O diil de babanı hayal bile edemedim bilgisayar başında grafik okurken
    Ulan adam telefonda mesaj bıke yazamıyo ne bilgisayarı...heee ortaokul mezunudur ama yapacağı binayıda kendi çizer..ölede bi delikanlıdır babam hala bana siktir ulan 3 kurus pere kazaniyorsun,sankim ufah dağlari sen yaratmışsın diyo..ben bu adamın gözüne giremeden göçeçem aga

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla ben bildiğin bankada ne kadar param varsa onun karşılığı kadar doları fx den alıp istediğim seviyede satıyorum.

Swap can sıkıyor tabi ama onuda ucuz spread ve bekleyen emir anlık işlem vs gibi meta trader programının faydalarına sayıyorum kafamda.

eur/usd gbp/usd usd/yen vs ancak işte çok çok belli edecekki kendini grafikten oda tabi bana göre stop lossu falan belli şekilde işlem yaparım.

Dediğim gibi ben fxci değilde döviz yatırımcısıyım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla ben bildiğin bankada ne kadar param varsa onun karşılığı kadar doları fx den alıp istediğim seviyede satıyorum.

Swap can sıkıyor tabi ama onuda ucuz spread ve bekleyen emir anlık işlem vs gibi meta trader programının faydalarına sayıyorum kafamda.

eur/usd gbp/usd usd/yen vs ancak işte çok çok belli edecekki kendini grafikten oda tabi bana göre stop lossu falan belli şekilde işlem yaparım.

Dediğim gibi ben fxci değilde döviz yatırımcısıyım.
    Yaaa zaten entialar falan fılan işin içine gırdimi bizde kalkamayız altından..adam kahve alıp satıyo yaaa colombia'yı kovalıyo lavuk,ulan yağmur yagdı kahve bıraz tatsız cıkar dıyebılıyo..pezevenk sanırsınki kahve virtiözü

Ben euro dolarcıyım,pound'a bile girmem kolay kolay..mantık şu sabreden derviş...

Doları parıte yüksekken alıcan,düşükte satıp euronu alıcan sonra yatacan böle oynayanların gelırı bıraz daha dusuk olur ama kaybetme sansı %10 bile değil bence

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    e işte yazdığının Türkçe'si dolar düşükken alacaksın yükselince satacaksın

tabi buda dünyada olan olaylar neticesinde

bizde yine tayyip hapşırır savcı çıkar konuşur falan hariç

Uur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hisse senetleri hakkında da fikirlerinizi alsak çok iyi olacak ? Her zaman bir yerinden başlamak istemişimdir. Forex gerçekten sıkı takip ve bilgi gerektiriyor. Kaldıraçı duyan gireyim diyor bende öyle düşünüyordum ama açıkcası burdanda biraz fikir sahibi olduğum kadarı ile zor.

Nasıl başlamalı ?
    Neler Takip edilmeli güncel olarak ?
    Döviz mi hisse senedimi ?

gibi sorular aslında sürekli kafamda ve net bir cevap bulabilmiş değilim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben tr gibi bir ülkede hisseye hayatta girmezdim. En basit haliyle sıfırlanma ihtimali olan bir şey alıyorsun. Canı sıkılınca göz altı pazarına alınabilen falan aman aman.Maalesef bizde böyle bu durum.

Şöyle düşünün ben kendi adıma yapmaya çalıştığım bankada 1 dolarım var mesela kur 2.65 iken alıyorum 2.75 e gelince satıyorum sonra geri 2.7 e gelince alıyorum bekliyorum 2.8 e gelince geri satıyorum vs ha tabiki bu böyle anlatıldığı gibi kolay olmuyor rüyamda kur gördüğümü bile bilirim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    e işte yazdığının Türkçe'si dolar düşükken alacaksın yükselince satacaksın

tabi buda dünyada olan olaylar neticesinde

bizde yine tayyip hapşırır savcı çıkar konuşur falan hariç
    Aynen,aynı şeyden bahsediyoruz zaten bende amerıka ve avrupa verilerini iyi takip ettiğimi düşünerek bu enstürmanlarla oynamaya gayret gösteriyorum..ingiltere kapalı kutu..adamların macro verılerını analiz etmek için kahin olmak lazım diğer macrolar kolay zaten kolay dediğim kac senelik bir takıpten sonra kolaylasıyo sen beni anladın
    Alıntı Uur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hisse senetleri hakkında da fikirlerinizi alsak çok iyi olacak ? Her zaman bir yerinden başlamak istemişimdir. Forex gerçekten sıkı takip ve bilgi gerektiriyor. Kaldıraçı duyan gireyim diyor bende öyle düşünüyordum ama açıkcası burdanda biraz fikir sahibi olduğum kadarı ile zor.

Nasıl başlamalı ?
    Neler Takip edilmeli güncel olarak ?
    Döviz mi hisse senedimi ?

gibi sorular aslında sürekli kafamda ve net bir cevap bulabilmiş değilim
    Valla sana baglı birazda..yurt dısını iyi takıp ederim..gelen verıleri yorumlayabılırım..macro veri saatlerini ve önemli toplantıları yakınen takıp ederım diyosan döviz iyidir..

Ancak yok ben türkiye meselelerınde ıyıyım,şirketleri yakınen tanırım dıyosan borsa..ondada yığit sana gerekenı anlatır..ben anlamıyorum malesef

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler