User Tag List

Sayfa 355/1068 İlkİlk ... 255305345353354355356357365405455855 ... SonSon
20286 sonuçtan 6.727 ile 6.745 arası

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şehit haberi geldikten sonra kandili bombalamaya benziyor. Boş Mağaraları depoları kaç anları vuruyorlar.
    Keşke bir dayanağınız olsa, Malatya 7. Ana Jet Üssünde çok sevdiğim bir abim görev yapıyor. Son dönemde pkk’ya yapılan sizin dağ taş vurma olarak nitelendirdiğiniz operasyonların çok ciddi başarı elde ettiğini bizzat kendisinden duyuyoruz.

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Harekatın açık edilmesinin birkaç sebebi var en önemlisi de Rus-Amerikan unsurlarının vurulmasını önlemek.Bu harekat için ikisini de karşımıza aldık ama ikisi arasında kalırsak başımız çok ağrırdı, Rus askerleri polis şeklinde devriye atıyor bu hırtların mevzilerinde, yine vurulmasın diye Abd bayrağı çekmişlerdi hatırlarsınız.Bizi “rogue state” yani haydut devlet ilan edebilirlerdi, o zaman bu parçalanmaya bile gidebilirdi.

Şayet biz hatalıysak, Abd, Irak’a, Afganistan’a ve Rakka’ya gireceği zaman neden bas bas bağırdı, 11 Eylül’den sonra tüm dünyaya duyurmuşlar, hala haberleri duruyor.Hem düşmanı hem müttefikleri(sözde) uyarmanın en makul yolu budur.Bu harekat biraz da gövde gösterisi, seçim malzemesi olarak da kullanılacak.Haliyle en az kayıpla bitirmek istiyorlar.Bu kadar göstere göstere harekatı yaparak, bölgedeki terör unsurlarının açık kalan tek koridordan çıkıp gitmelerini de düşünmüş olabilirler, böylece olası kayıpların azalacağına inanıyor olabilirler.Harekatın açık yapılması da sonuç olarak mümkündür, ikisinin de birbirine karşı dezavantajları var.Ayrıca sınıra yüzlerce zırhlı yığılmış, Barış Kartalı ve İha’lar sürekli alan tarıyor, sürekli bir yere takviye yapılıyor, ne kadar gizli olabilirdi?

Vurdukları yerler de dağ taş değil, emin olun.Vurulan çoğu hedef mühimmat deposu.Bir sürü tatbikat videosu var açın izleyin, neredeyse hiçbir roket-füze vb bir şey böyle devasa mantar bulutu bırakmaz.Hava saldırılarından sonra gelen fotoğraflarda hep mantar bulutları var, önce Manpads ve antitank mühimmatlarının bulunduğu depoları vuruyorlar(çoğu Abd tarafından verildi).Zırhlılarımız alandaki mühimmatlara göre çok zayıf,(Akkor olmazsa Altay bile başa çıkamayabilir) bunu FKH sırasında öğrendikleri için önce hava kuvvetleri ve topçular ile yumuşatıyoruz.
    Ayrıca bolca leş görüntüsü de var.Bölgede kontrgerilla tarzı savaş da mevcut, mesela birkaç gün öncesinden;
    Son dakika: YPG komutanları olduruldu! - Son Dakika Haberleri
    Fkh sırasında elde telefon, atış yapılan yerin Snap’lerini attılar, nereye ne kadar tankın anlık gittiğini attılar, bölgede dağa taşa sıkan Öso’ya arkaplan güvenliğini bırakıp, sonra ordan Kornet, Milan saldırısı aldık.Bu harekatta Öso’cuları eğitmişler silah tutuşları bile farklı, hiç anlık bir bilgi paylaşılmıyor, paylaşılanlar da 4-5 saat sonra geliyor ve belli bir çevrenin dışına çıkartılmıyor.Bölgede mayın temizleme aracı var(Fkh sırasında yoktu), Kirpi ve Kobra’lara Rpg kafesi uygulanmış, Koral 5’ler sahada hazır bekliyor, Fkh sırasında verilen 72 şehide karşılık, 72 uçak kaldırılmış.
    Ayrıca kimin elinin kimin cebinde olduğunun belli olmadığı bir ülkede de medyadan böyle şeyler takip edilmez.Halk Tv de benim gözümde A haber vari bir kanaldır kimse üstüne alınmasın.Sahada çalışan, görev yapan tanıdığınız varsa sorun konuşun sizi bilgilendirirler elbet.Hiçbir kaynağınız yoksa açın Trmilitary ve Live map’i takip edin.Live map editörleri hırtlar olduğu için(genel olarak) biraz yanlıdırlar ama sahadan haber almak için Hürriyet, Mynet vs ıvır zıvır kanaldan yeğdir.

Bünyesinde emekli memur, asker, polisten benim gibi gençlere kadar geniş bir üye yelpazesi olan ve bu tarz konuların Techturkey’i denebilecek site Trmilitary’nin de ilgili konusu budur isteyen açsın okusun.
    Zeytin Dalı Harekatı | Afrin Bolgesine Askeri Mudahale - Sayfa 2 - TRMilitary

Böyle bir forumda hala bu kadar sığ youmlar yapıldığını görmek, beni şaşırttı doğrusu.Siyasiler, süreç içinde ve sonrasında askerin arkasında durursa, bu operasyon gediğine oturtulur.1974’te de, Kardak’ta da, 1914’te de bu böyle tezahür etmiştir.Ek olarak namlunun ucunda, ölümle yaşam arasındaki adama moral gerekir.Ailesinde asker varsa elbet duymuştur, oradaki o yalnızlığı, beklentiyi, “o” duyguyu bilirler.Eşini, ailesini, hayata dair neyi varsa bir kenara koyup giden adamın sendelemesi için tek bir olumsuz söz yeter, halbuki gurur veren bir teşekkür, bu adamların sırtını yere getirmez.Sağa sola yazarken lütfen bunu da göz önünde bulundurun, mal.um propaganda konusunda en b.oktan memleketiz.

vectra-tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende Seyfettin kardeş gibi düşünüyorum ... Dağı taşı bombalama diye birşey yok, Hava harekatları çok çok etkili .. Hava harekatlarının psikolojik bir etkisi de var hemde çok büyük .. Ama bugün başımıza gelen bu pisliklerin sebebi ise yine bu Hükümet .. Hala Esad ile neden anlaşmıyorlar çözebilmiş değilim .. Türkiye'nin ciddiye alınması gerektiğininde tüm ülkeler anlayacaktır ... Kimse sabrımızı gücümüzü test etmesin, Bıçak kemiğe dayandı gibi sözlerden hem bıkkınlık gelmişti hemde inancımızı kaybetmiştik .. Allah Askerimize yardım etsin Dualarımız onlarla..
    "Denenmişi Denemek Ahmaklıktır!"

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Takipçi arkadaşlar 5 tankimiz imha edilmjs teyit li mi iki video gerçekcı gözüküyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şuan sadece bir adet Leopard 2a4’ün kulesine Atgm isabet ettiği bilgisi var.İçi boşmuş, ayrıca videoda ateş almadığı, siyah duman bırakmadığına bakarak sağlam kaldığını söylemek mümkün.5 tankın imha edildiği haberi sahte.Haberi yayan da zaten “sözde” haber ajansları bunların.Zma, Kobra vuruyorlar ve araç yoluna devam ediyor, tank imha ettik diye paylaşıyorlar, hatta kendilerinden teslim olan olmadığını söylüyorlardı ama ben buraya ufak bir kare koyayım;

Ek olarak nişan alamayan Öso’cuların Çin malı GoPro ile görüntü alarak operasyon yapmaya başlaması sevindirici, tabii bu imkanlar ve eğitimi biz verdik.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    https://mobile.twitter.com/QalaatAlM...724032/video/1

Bu ypg press bunda da toprak tozu var gibi dediğin gibi até s siyah duman yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    EDIT GERİ GELSİN
    Vurulan Leo videosu eskiymiş, Cerablus’ta vurulan tanka ait.İlgili video;
    The YPG released footage of one of the attacks, using a guided missile to target a Turkish (likely German-made) tank - Map of Syrian Civil War - Syria news today - syria.liveuamap.com

Yukarıda da dediğim gibi Live Map taraflıdır, düşen haberleri bizimkiler inceleyip eski bir haberse bilgilendiriyorlar.Bu konuya daha fazla yazmayayım yeterince kirlettik, özel olarak bilgi almak isterseniz ÖM atabilirsiniz, talep olursa Sohbet kısmına ilgili bir konu da açılabilir...

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim itiraj ettigim noktalar belli...;
    Abd rusya cekilsin ok de piclerde cekildi bu 10 gunluk surede. Kimse bombalanacagi bolgeyi beklemez.
    Neredeyse whats app den konum atmadigimiz kaldi bombaliyacagimiz yerleri...
    Abd 5000tirdan fazla muhimmat yigdiginyerleri neden bombalamadik?
    Ve de en onemlisi;amerika bu kadar silahi veril 30.000kisilik daha picler ordusu kurduktan sonra Afrin e harekat ne kazandiricak?
    Turk askeri anli sanli ve zaferlere alisik,zorluklara alisiktir. Zaten "Her Turk Asker Dogar"! Bu bizim kanimiz da var ama malesef basimizdakiler bu serefli Turk Ordusu'na yakismiyor!
    Allah Turk'u ve icerdeki Turk dusmanlarindan korusun! Ne mutlu Turk'um diyene...! Diyemenin de....!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Murat abi dış ilişkileri zaten çok kötü yönetiyorlar, ellerinde Rıza Sarraf dosyası da vardı Amerikanların, bir de Amerikan öldürüp ellerine bir koz daha vermek intihar olabilirdi.Düşen Rus uçağından dolayı Rusya da bize hala kinli.

Bir Rus veya Amerikan öldürmek, bizi büyük sorumluluk altına sokar, kıstırırdı.Suriye’deki Cerablus, Azez, Bab bölgelerinden çekilmeye zorlanırdık ki bu önceki harekatı çöp eder ve onca askerin canının hatırasına ihanet olurdu.Ben askerimizin, polisimizin kendi vatandaşlarımızın zarar görmesindense bu heriflerin o alanı terk edip gitmesini yeğlerim.

Zaten her taraftan sarıldılar, tek bir çıkış noktaları var o da rejim.Rejim senelerdir toprakları için mücadele ediyor, bunlara da esasında toprak verme niyetleri olduğunu sanmıyorum(zaman zaman havan atışları oluyor karşılıklı), yani rejim yolu da bir nevi kapalı onlara.Ayrıca bölgede siviller de var, hala Türkmenler var, canlı kalkan olarak kullanılıyorlar zaman zaman, bunları da düşünmek gerek, yanlış bir adım hepsini bize düşman eder...

Ama dediğin gibi abi, bu herifler daha birkaç ay önce kantonlar halindeydi, ellerindeki en ağır silah uçaksavardı.Siyasiler operasyona arka çıkmadılar, eğer darbe girişimi olmasaydı ortada bir operasyon olacağını da sanmıyorum, hala bir anlaşma olacağına inanılıyordu.Darbe girişimiyle geminin su aldığını anladı bazıları, zaten ne kadar aceleyle yapıldığı belli Fkh’nın...

Daha dün gibi, Işid mensubu teröristler ellerindeki ak47’lerle poz veriyordu gazetecilere sınırda, hem de gülerek.Sdg adı altında toplanılmaya çalışılan kantonlara müdahale etmedik.Amerika kıtasından kalkıp gelen Amerika, Avrupa’dan gelip bizim sınırımızdaki olaylara karışan Almanya-Fransa, kafasına göre kalkıp rejime, Işid’e bomba sallayan İsrail’in olduğu ortamda biz sustuk oturduk.Herkes palazlandı, dallanıp budaklandı biz burnumuzu öyle soktuk.Bence yapılan en büyük hata budur, neredeyse ikinci bir çözüm süreci oldu bu.

Ayrıca Amerika’da bütçe sorunundan dolayı hükümet kilitlendi, zaruri ihtiyaçları sağlayan memurlar hariç kimsenin maaşı yatmıyor, mecburi hizmetler dışında hizmet verilmiyor.Abd’nin bize ses edemeyeceği bir durum bu, kendi iç meseleleriyle uğraşıyorlar.Belki de biz, bu anı değerlendirdik ve bağıra çağıra onlara “çıkın” mesajı verdik.Durup bizle uğraşacak enerji yok şuan Amerikan hükümetinde.

Bu durum eleştirilebilir olsa da harekatın başarısını etkileyeceğini sanmıyorum, elbet her şey eleştirilebilirdir ve bence de ani bir gece harekatı daha iyi olabilirdi ama mevcut riskler de bizim başımızı çok daha fazla ağrıtabilirdi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Operasyon mu fiyatlaniyor yükselme başlamış

Bu arada rus destekli Suriye münbıc e girmeye baslamis

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yahu tamam,rus ve amerıkalı vurmayacagız ama gunlerce ne zaman gırecegımızı gostere gostere daldık. Yanı bu teror sahsıyetsızlerı kalmaz kı. Yanı rus amerıkalı gıttıyse bunlarda gıttı.
    Amerıka kendı ıc ıslerıyle ugrassın,zaten buradakı konu hukumetın bırebır ılgılendıgı bır konu degıl. Yanı amerıka da secım dahı olsa,bunları yurtdısı polıtıkaları yuruyor. Zaten adamlar 5000 den fazla tır sılahı yollamıs,cekılse ne olucak.
    Sımdı bensanadaha zor sorular sorayıma ama cevapla lutfen,saha sola cekmeden;
    Pyd ye bu kadar agır sılah ıle donanmısken, pyd neden dırenc gostermıyor?
    Amerıka surıye ve rusya gayet ılımlı sessız,onceden boylemıydı,hayır. Neden?
    Elımızı kolumuzu sallaya sallaya gırıyoruz,acaba bırılerı gel gel mı yapıyor,bızı bataga cekmek ıcın....
    Mesela koftiden kilis e roket atıldı,yanı resmen bu kadar da sessız kalmayalım der gıbı...
    2018 de erken secım olursa,bu yapılan harekatın meyvesı toplanmaz mı? Afrın e gırdık,dagıttık oraları geldık,sence bu iş bıttı mı?
    Yanı bınlerce agır sılah ve pyd zamazingoları,kurdistan gercegı bıtıcek mı yoksa devam mı edecek?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pyd istediği kadar silahlandırılsın karşısında bir devlet var ve doğal olarak güçleri karşılaştırmak bile manasız. Operasyona dair verilen bilgi Suriye sınırları içerisinde güvenli bölge oluşturulup 3.5 milyon suriyelinin o bölgeye taşınacağı yönünde. Çatışma olmadan pyd çekilirse işimize gelir açıkçası şehit vermeden operasyonu tamamlama gibi bir ihtimalimiz keşke olsa. Diğer siyasi konularla açıkçası ben ilgilenmiyorum. Koftiden kilise roket atıldığına filan nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz gerçekten çok şaşırtıcı. Sizde söylüyorsunuz dibimizde kürt devleti kurulması söz konusu. Daha nasıl büyük bir bataklığa çekebilirler bizi? Fırat kalkanı ve bu operasyon yapılmasaydı ve süreç hızlansaydı bizim için daha büyük bir bataklık değil miydi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pyd duzenlı ordu kurarsa Turk ordusu karsısında “hıcbır sansı” yok. Ezer gecerız.
    Ancakkkk,gerılla ısı tam bunlara gore. Dusunun,amerıka vıetnamdan yada afganıstan dan cıkamadı. Her turlu teknolıjık desteklerı vardı...
    Demem su kı,ypg sılınmeyecek,kurdıstan kuruldu cokdan hatta ılk buyuk tıcaretlerınıde tayyıp babaları sayesınde yaptılar ve yapıyorlar. Ne cabuk unuttun,cankaya koskune kurdustan bayragı cekılmesını...
    3.5 mılyon surıyelı o bolgeye neden gıtsın? Ordan gelmedı kı hepsı. Yerı yurdu orası degıl,bu fıkır ısın sıyası kılıfı. Bence de basarılı bır kılıf.
    Pyd nın bılerek cekıldıgı ortada,amerıka da bu ısı destekledı acık. Eger bu hareket kısa surede bıterse,anlayın kı sadece şov amaclı,bırde secımı erkene alırsa,yıne klasık sahtekarca ıslere alet olmuş oluruz. INSALLAH yanılırım...
    Yahu 2 roket atıldı sadece,dusman suan kamufle olmus durumda,yapma etme...
    Kurt dvletı kurulması soz konusu falan degıl,yahu bırtı o iş,kuruldu bıttı. Hemde bızımkılerın yardımıyla... bak bakalım yatırımları ve sıyası alt yapıyı kım saglamıs....?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    25 yaşındayım bir kere bile ***** partiye oy vermedim ve sadece askeri-savunma sanayiine ilgiliyim. Dediğim gibi işin siyasi boyutuyla ilgilenmiyorum. Gerilla dağda başarılı lakin Afrin'de meskun mahal operasyonlarını göreceğiz. TSK şuan dünyada terörle mücadelede en deneyimli ordu konumununda ABD ile bu konuda kıyaslanamayız bence. 3.5 milyon suriyelinin gitmesi konusunda yetkililer inisiyatifleri doğrultusunda aldılar ve yine kendi istekleriyle orada kurulacak çadır kentlere gönderebilirler suriyelilerin tercih hakları olduklarını sanmıyorum. Roket mevzuusunu örgütün TSK'nın Afrin'deki sivillere yaklaşımı konusunda hırçınlaşmasını istedikleri için yaptıkları düşünüyorum.

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Berat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    25 yaşındayım bir kere bile ***** partiye oy vermedim ve sadece askeri-savunma sanayiine ilgiliyim. Dediğim gibi işin siyasi boyutuyla ilgilenmiyorum. Gerilla dağda başarılı lakin Afrin'de meskun mahal operasyonlarını göreceğiz. TSK şuan dünyada terörle mücadelede en deneyimli ordu konumununda ABD ile bu konuda kıyaslanamayız bence. 3.5 milyon suriyelinin gitmesi konusunda yetkililer inisiyatifleri doğrultusunda aldılar ve yine kendi istekleriyle orada kurulacak çadır kentlere gönderebilirler suriyelilerin tercih hakları olduklarını sanmıyorum. Roket mevzuusunu örgütün TSK'nın Afrin'deki sivillere yaklaşımı konusunda hırçınlaşmasını istedikleri için yaptıkları düşünüyorum.

Hiç bir ordu ileri derece de kayıplar vermeden gerilla savaşını kazanamaz tarih yazmaz böyle bir şeyi yıllarca bir çok ülke gerilla sorunu yaşadı ve böyle devam edecek.

Operasyon gerekli miydi gereksiz miydi bilmiyorum zaten 2008 yılından bu yana doğru yürütülen bir strateji hiç bir alanda görmedim ben ne iç ne dış ilişkiler hepsi çok kötü.

Tek korkum şehitlerimiz ve metropollerde yapılacak şerefsizce eylemler.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Murat abi, adamların silah depolarını vuruyoruz.Çıkan mantar bulutları infilak eden mühimmatlara ait.Elbet hepsini yok edemeyiz ama büyük kitleler halinde cephanelikleri eriyor.Rusya ile gizli cephaneliklerin açığa çıkartılmasına dair bir anlaşma yapıldığı söylentisi dolanıyor hatta ortada, bu alana Suriyeli mülteci yerleştirip rejime bırakmak şartıyla.Gruplar halinde terörist öldürüyoruz.Ara sıra internette de paylaşıp siliyor bazı kullanıcılar, zaten terör destekçisi hesapların siviller vuruluyor diye zırlamasından, harekatın başarılı ilerlediği anlaşılıyor.

Haritaya bir bak, bu adamlar nereye kaçabilir Allah aşkına? Rejime mi? Senelerdir savaş veren rejim, bir başka oluşuma toprağını bırakır mı? Öso’nun sardığı yere zaten kaçamazlar, keza bizim sınırımıza da öyle.

Bu ypgnin de diğer terör örgütlerinin de sırtını dayadığı kimse yok, kalmadı, o yüzden dişe tırnağa dokunur bir karşılık yok.Ben 2 senedir takip ederim bu işleri, zamanında Harp Akademisi istediğim için ukte oldu içimde, hobiye çevirdim sayılır.Bu adamlara, İncirlik’ten kalkan uçaklarla yardım paketleri attılar, uçaktan Amerikan komandosu indirip koordinat çıkarttılar, o hedefe de yine kendi jetleriyle atış yaptıktan sonra, bu kadar donattıkları teröristleri soktular ve bu herifler tüm bunlara rağmen 100 kişiden 15-20 tanesini her seferinde zayiat olarak verdiler.Askeri kabiliyetleri zayıf, şuan ne Ruslar ne de Amerikan unsurlarından destek görüyorlar, eğer birlikleri bölerseler doğrudan imha olurlar.Muhtemelen kent merkezine yığınak yapıyorlar.

Ayrıca Fkh’dan çıkartılan dersler de var, bölgede mayın tarama-imha için getirlen araçlar var, lokal elektronik harp cihazları var, çok namlulu roketatar(çnra) saldırısı bile yapıyoruz.Yani özetle ypg, şuan direnç göstermiyor değil, “gösteremiyor”.Karşıda onlarca jet, yüzlerce zırhlı ve binlerce askere karşı savunma yapmaya çalışan, en fazla on bin kişilik bir terör örgütü var, ortada bir devlet aklı bile yok.Saldırmak, her zaman için savunmaktan zor olsa da karşıdaki bir ordu, nicelik olarak da Nato’nun en büyük ikincisi ordusu.Ayrıca dünya üzerinde, meskun mahal tecrübesi en yüksek orduların biri İsrail, diğeri de Türkiye’ye aittir.Eyp, bubi tuzakları vb için çok ciddi birikimimiz var, hali hazırda bitirdiğimiz bir Fkh da mevcut.Oluk oluk adam ve mühimmat da kaybediyorlar.

Amerika için cevabımı verdim.Kasap et derdindeyken koyun can derdine düşer.Abd hükümeti şuan kendi göbeğini kesmeye çalışıyor.Ayrıca sessiz falan da değiller, operasyon kısa sürsün gibisinden bir şey demişler.Fransa, Bmgk’yı toplantıya çağırmıştı, mevcut operasyondan rahatsız olmuşlar...Burdan aleyhimize karar çıkarsa bize bir süre verilecek ve o süre içinde harekat neticelenmezse “rogue state” ilan edilmeye kadar gidecek bir yolun önü açılacak.Sanırım Abd bize bunu ima ediyor.Şuan kendi dertleriyle uğraştıkları için bu fırsatı değerlendirdiğimizi düşünüyorum.Amerika bu yüzden etkin bir tepki veremiyor.Hükümetin bütçesi yok, para olmadan bize ne yapabilirler?
    Doğrudan Amerika’ya ve Amerikanlar’a bir saldırımız olmadığı sürece, kendilerini ilgilendiren bir durum yok ortada.Kendileri zaten bizle ilgilenemez, elleri kolları bağlı, adı üstünde, “kilitlenmiş” adamlar.

Rusya ise şuan belirsiz, tamamen Bm’de vereceği oya göre tarafını anlayacağız.Arada bir anlaşma var mı bilinmiyor.Ama hala gözcü noktaları var ve koordinatlarını sürekli paylaşacaklarını belirtmişlerdi.(kazayla vurmayalım diye)

Erken seçim olursa dediğim gibi, bu harekatı gizli de yapsalar, açık da yapsalar, meyvesini elbet alırlar.Daha az kayıp verirlerse daha da çok alırlar.Göstere göstere vururlarsa biraz daha onun üzerine eklenir.Fakat kafası çalışan adam gidip de bu yüzden oyunu satmaz.Bunlar okul çetesi gibi gezerken hiçbirine müdahale etmedik, etsek olay bu noktalara gelmezdi.

Benim anlamadığım, madem batağa çekiliyoruz, o zaman karışmayalım?
    Ne olmasını bekliyorsunuz anlayamıyorum.Kendi ağızlarıyla bile sınır bilmemnesi diye bir gaf yaptılar, dibimize taşeron ordu kurmaya çalışıyorlar.Eline Javelin veriyorlar, Humvee’ler, Atgm’ler havada uçuyor, bölge üstünde dokunmayalım diye sürekli Amerikan jetleri devriye atıyor.Bazı yerlerde(Münbiç mesela) Ruslar arka çıkıyor, yeri geliyor Abd bayrağı asıyorlar, yeri geliyor Abd askerleri bunların tuvalet kağıtlarını peç yapıp takıyor.Karkamış’a, Kilis’e kafasına göre roket sallıyorlar.Halkın can güvenliği yok.Bölgeden sızma yapıyorlar, devletin güvenliği yok.Rusya eline verdiği Manpad ile Rus jetinin düşürülmesi olayından sonra pkklı bir ite helikopterimizi düşürtmüştü mesela?

Sonuç olarak sınırın belli oranda temizlenip Suriye’nin bütünlüğü sağlanana kadar tampon bir bölge oluşturulması şart.İçimizde patlayan bombalar, tepemize düşen roketler en basit, en net örneği.Ayrıca belirtmek isterim ki istersek, batağa falan düşmeyiz yeter ki operasyonun hakkını versinler.Fkh zamanı Akil Tepesi’ni almak için ilk taarruzda 16, devamında toplam 21 şehit verdik biz.Şehrin hemen dibinde, hakim bir nokta diye ortadan girip, çok can, kan kaybettik.Daha sonra etrafını sarıp bölgeyi dışarıdan içeri doğru imha ederek aldık.Akil’de geri çekildik.

Buradan ders alınmış, Live Map’te bakarsanız göreceksiniz ki bölge her yandan sarılı ve tek bir koridor var, orası da rejime açılıyor.Rejim, pek tabii topraklarına silahlı militan almaz.Bölgeye yardım olmaması konusunda siyasiler gerekli duruşu sergilerse aç, susuz ve en önemlisi cephanesiz kalan, atacak kurşun bulamayacak teröristler bir bir dökülürler.

Savaş, devletler arasında bir oyun ve artık açıkça değil, farklı şekilleriyle yapılıyor.Ekonomiyle, taşeron ordularla(terör örgütleri) yapılıyorlar, artık çok uzun ve yıpratıcılar.Amerika ile aramızda bir savaş var, onlar hamlesini yaptılar ve teröristleri silahlandırdılar.Şimdi de biz bir hamleye başladık ve onları yok etmek niyetindeyiz.Her devlet, birbiriyle mücadele içinde, Kuzey Kore bile siyaseten yalnız olmasına rağmen, mücadele ediyor.Varoluşun temeli sürekli bir veya birkaç şeyle mücadeleden geçiyor.Haliyle bu çekişmenin bitmesi söz konusu olamaz sanırsam, özelliklle jeopolitik konumumuzu düşününce.Ama eldeki en mantıklı seçenek de olaylara bakarsak bu gibi duruyor.Bırakıp karışmazsak ilerisi bizim için daha parlak olmayacak, ama kendi kapımızın önünü süpürürsek durum değişecek.Sınırımızda irin gibi büyüyen, bizi tehdit eden eli silahlı bir örgütten yeğdir bence?
    Bu adamlar 5 bin kişiyle başladılar, sonra 10 bin derken şuan 30 binleri buldular, daha ne kadar izlemeliyiz acaba? Veya ne yapmalıyız?
    Bir şekilde dağıtıp uzaklaştımamız lazım.Hükümeti eleştirmek ile devleti eleştirmek arasındaki çizgiyi bazen karıştırıyoruz gibi geliyor bana.Günahım kadar sevmem ben mevcut siyasileri, ama bu devletin kendi güvenliği için gösterdiği bir reflekstir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birkaç fotoğraf ekleyeyim, demek istediklerim sahadan görüntülerle anlaşılır belki;
    Ani baskın sonucu teröristlerin terk ettiği mühimmatlar(yerde yatan launcheri bilin bakalım kim verdi?)
    En soldaki Bozena 5 mayın temizleme aracı, Fkh’da hiç kullanılmamıştı, hatta artık paslanıyor diye dalga geçiyorlardı
    Bugünki çatışmalardan
    Kuleden vurulan fakat sağlam ve sorunsuz çalışan Leo 2a4, zayiat yok

Görüldüğü gibi deneyen ama tutunamayan bir kitle var.Ayrıca unutmamak lazım ki biz de kendi taşeronumuz olan Öso’yu kullanıyoruz.Verdiğimiz eğitim sanıyorum ki bölgede Türk kara unsuru kullanımını azaltmış.Bu da bizim için avantaj.Twitter’da bazı hesaplar +18 görüntüler veya anlık şeyler paylaşıp siliyorlar, vakit varsa onlara da göz atabilirsiniz.Şu televizyona bile yansıyan, 20 kişinin imha edildiği videonun çekildiği alanın, sonraki görüntüleri vardı mesela.Konu iyiden iyiye rayından çıktı bu arada, onun için de özür diliyorum..
    Bu konuda daha fazla ileti göndermeyeyim artık bu başlığa.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazıları okudum ama malesef tum goruntu ve elede ettıgın bılgılerı subjectıf olarak degerlendırıyorsun.
    Ele gecırılen muhimmatlar dıyorsun ama orada statıon araca sıgacak muhımmat var. Abd 5000 tırdan fazla muhımmat gonderdı dıyor cbaskanı... Bumudur? yada baska goruntuler. Sorum su; hava harekatını afrin e yapıyoruz,bu teroristler kurdıstan dıye ılan edılen baska bolgelere kacamaz mı? Adamlara 10 gun mudlet verdık. Evıracagımız yerlerın bılgısını abd ve rusya ya bıldırdık. Abd emınım kendı kurdugu piçler ordusuna soylememıstır...
    Sevgılı kardesım;danısıklı dovus var burada,eger orada kalıcı olmazsak yarın bır daha gelıcekler. Adı afrın olmaz,baska yer....
    Bırazcık baska perspektıfden bakın. Caresız dedıgın ulke yanı amerıka 57 den fazla ulkede askerı olan,burnunu dunyanın ıcıne sokmaktan hoslanan ve malesef dunyanın ıcına sıcan bır devlet.
    Bu operasyon sonucunda kısa zamanda secım olursa,benı anlarsın. Ulkemın vatandasını kandırmak cokk basıt. Bız bir telefonla tum hesaplarını tanımadıgı kısılere verecek adamlarız. Bıraz dın ve kıtap,uzerıne milli duygular ve vatan mıllet sakarya... Tamamdır bu iş....
    Tekrar edıyorum ve ınsallah yanılırım ama bu kadar basıtce gırıyoruz,tankımız zararsız bır ısabet alıyor,yalandan bır ıkı acıklama yapılıyor ve bız bunları dırenıs dıyecegız? Ne cabuk unuttun bız Turkıye topraklarında bazı ılcelere 7 ay gıremedık,santım santım aldık bazı ılcelerı bu piçlerden! Dırenıs oydu mesela... Allah askına bakıs acını degıstor ve kısa zamanda secım olursa da ak koyun kara koyun ortaya cıkıcak.

TorqueTuning - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    22.01.2018:

Türk mali piyasaları haftaya Afrin operasyonu nedeniyle temkinli bir eğilim ile başlıyor. Ancak piyasalardaki satış baskısı sınırlı.

ABD'de hükümetin kapanması sonucu Amerikan 10 yıllık tahvil faizi %2.66 ile son üç buçuk yılın zirvesine yükseldi.

Küresel mali piyasalarda bu hafta bir miktar düzeltme hareketi gözlemlenebilir. Bu kapsamda USDTRY kurunda yukarı yönlü bir hareket öngörüyoruz.

Afrin operasyonu başladı. İlk önce hava saldırısı ile YPG’nin gözlem noktaları, mühimmat depoları ve lojistiğini ortadan kaldırmayı amaçlayan operasyonda sonra kara harekatına geçildi. Bu kapsamda Özgür Suriye Ordusu ve Türk birlikleri Afrin'e doğru ilerliyor. Afrin operasyonu jeopolitik risk algısında bir miktar bozulmaya neden olduğundan dolayı USDTRY kuru sabah erken saatlerde 3.82'lere yükselmiş durumda. Ancak, operasyonun başarılı bir diplomasi ile yürütülmesi sonucu piyasalardaki bozulmanın sınırlı kaldığını gözlemliyoruz. Dış dünyadan gelen tepkiler şimdilik çok sınırlı ve de dengeli. Fransa'nın başvurusu sonucu bugün BM Güvenlik Konseyi toplanacak. Konsey'in katı bir karar vermesi beklenmiyor ki olası kararların bağlayıcı özelliği de olmayacak. Operasyon devam ettiği sürece jeopolitik risk algısı nedeniyle Türk mali piyasalarının baskı altında kalmaya devam edecek. Bu baskı şu an itibariyle zayıf olsa da operasyonun gidişatı ve dış dünyadan gelen tepkiler paralelinde zamanla sertleşebilir.
    Bu süreçte volatilitenin yüksek olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cumhuriyetçiler ile Demokratların uzlaşamaması sonucu ABD'de hükümet Cuma gününden bu yana kapalı! Hükümetin kapanması ne anlama geliyor, önce bu soruyu cevaplayalım: Gelişmiş ekonomilerde hükümetlerin borçlanma limitleri vardır. Bu limit hükümetlerce aşılamaz. Bu limit ancak Meclis'in onayı ile yükseltilebilir. ABD uzun zamandır bu limite çarpıyor ancak limit geçici önlemlerle artırılarak bu riskten bir süreliğine de olsa kurtulunuyordu.
    Cuma günü yine bu limite çarpıldı ama Senato limitin artırılması hususunda mutabakata varamayınca sistem durdu. Teknik tabiri ile hükümet kapandı.
    Yani, ABD'de hükümet şu an çok acil konular dışında (bu da yasayla
    belirlenmiştir) harcama yapamıyor. Geçmişte birkaç kez bu durum ile çok istisnai sürelerde karşı karşıya kalındı. En son 2013 yılında hükümet 16 gün kapalı kalmıştı. Sosyal açıdan da siyasi açıdan da sıkıntılı bir durum ile karşı karşıyayız. Sorunun aşılması için taraflar çabalıyor. Ancak, kısa sürede çözüme kavuşması zor görünen bu durumun küresel mali piyasalar üzerinde hafif çaplı olumsuz bir etki doğuracağını düşünüyoruz.

Amerikan 10 yıllık tahvil faizi %2.66 ile üç buçuk yılın zirvesinde. Bunun
    nedeni: a) Amerikan tahvillerinin en büyük alıcısı olan Çin'den gelen yorumlarda mevcut seviyelerin cazip olmadığı yönündeki söylentiler; b) ABD'de enflasyonun bebek adımları ile de olsa yukarı gitmesi; c) Yukarıda dile getirdiğimiz üzere ABD'de hükümetin kapanması. Bu 3 etkenden en kritiği Amerikan enflasyonu olacak gibi zira diğer iki faktörün yansımaları sınırlı kalabilir. ABD'de bu hafta açıklanacak olan makro veriler içerisinde Cuma günkü 4Ç dönemi GSYH büyümesinin bu kapsamda önemli olacağını tahmin ediyoruz. Amerikan tahvil faizleri ile USDTRY kuru arasında kuvvetli anlamda istatistiksel bir ilişki olduğunu bu bültenlerde birçok kez dile getirdik. Bu kapsamda faizlerin geldiği seviye USDTRY kurunun orta vadede 3.90 seviyesine yükselebileceğinin sinyallerini sunuyor.

Almanya'da Sosyal Demokratlar (SDP) hafta sonunda yaptığı oylama sonucu Hristiyan Demokratlar (CDU) ile koalisyon görüşmelerine başlama kararı aldı. Böylelikle, AB'nin en büyük ekonomisinde yaklaşık 4 aydır sürmekte olan siyasi tıkanıklık aşılma noktasına geldi. Normal şartlarda bu haberin Euro'yu olumlu etkilemesi beklenirdi. Ancak, son dönemde Euro hemen hemen her haber ve gelişmeden olumlu etkilendiği için bu defa farklı bir reaksiyon göstermesini bekliyoruz. Ayrıca, "beklenti alınır, gerçekleşme satılır" ilkesinden hareketle bunun EURUSD paritesinde yukarı yönlü eğilim yaratmayacağı kanaatindeyiz. Hele ki, ABD'de borç tavanı artırılabilirse ABD Doları'nda bir miktar rahatlama da olabilir. Teknik olarak geçen hafta içerisinde 1.23'lü rakamları gören ancak bu seviyelerde tutunmakta zorlanan EURUSD paritesinde kısa vadede aşağı yönlü bir düzeltme hareketi öngörüyoruz.

Hazine Müsteşarlığı bu hafta 4 ayrı tahvil ihracı düzenleyecek: Bugün 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvillerin ilk ihracı ile 6 yıl vadeli değişken faizli tahvillerin yeniden ihracı; yarın ise 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvillerin yeniden ihracı ile 10 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvillerin ilk ihracı. Hazine bu hafta 4.8 milyar TL'si piyasalara olmak üzere toplam
    6.0 milyar TL iç borç geri ödemesi yapacak. Bu 4 ihraç ile toplamda 6-7 milyar TL arasında bir borçlanması bekliyoruz. Öte yandan TCMB bugün 150 milyon ABD Doları 1 ay vadeli, 100 milyon ABD Doları ise 3 ay vadeli Türk Lirası uzlaşmalı döviz satım ihalesi gerçekleştirecek. Salı ve Çarşamba günleri ise 100'er milyon ABD Doları tutarında 1 ay vadeli ihale düzenlenecek. Bugünün veri gündemi oldukça sakin görünüyor: Diplomasi kapsamında BM Güvenlik Konseyi toplantısına ilave olarak Eurogrup toplantıları takip edilecek.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler