User Tag List

Sayfa 568/1068 İlkİlk ... 68468518558566567568569570578618668 ... SonSon
20286 sonuçtan 10.774 ile 10.792 arası

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Malesef mezun kadar her yıl iş imkanı yaratamıyoruz. Devletin kapasitesi belli. Geriye kalanları özel sektör alıyor. İşe alırken de biliyor bu kişi devlete girememiş, işe ihtiyacı var. Veriyor asgari ücreti (bakınız öğretmen örneği).

Devlet bordrolu çalışandan daha maaşı cebine girmeden vergisini veriyor. Ama serbest meslek sahipleri vergi kaçırmanın yollarını arıyor. Büyük vergi borcu takarsan devlet seni affediyor bu memlekette. Ben trafik cezamı bile vaktinde yatırıyorum, yatırmayan adamın faizi siliniyor, ana para bilmem kaç taksit yapılıyor. Bunu adalet?

Asgari ücretinde 1600-2000 TL olmasına karşıyım ben. Çünkü gelir vergisi dilimleri asgari ücretin katları olarak belirleniyor. Asgari ücret artınca ben daha çok vergi veriyorum, aldığım hizmet ise aynı. 1000 TL'den 1300 TL'ye çıkınca ben %30 fazla vergi verdim örneğin. Keza 1600 TL olunca da aynı oranda fazla vergi veriyorum. Ama esnaflardan yapabilen kaçırıyor.

Maaşımdan SSK primi kesiliyor ama özel sağlık sigortası yaptırmak zorundayım devlet imkanlarının yetersizliğinden dolayı.
    Gönül ister ki maaşımdan gelir vergisi, SSK, işsizlik fonu vb kesintiler yapılmasın. Ben kendim emekliliğimi, sağlık hizmetlerimi kendim halledeyim.
    BES'te %25 devlet katkısı var. Ama bu katkı payını devlet kendi değerlendiriyor ve ilk günden beri yıllık enflasyon altında artıyor. Halbuki ben değerlendirsem ne güzel olur.

Asgari ücret tanımına gelirsek, “İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret” olarak yapılan tanım, Asgari Ücret Yönetmeliği'nin 4. Maddesinin (d) bendinde yer almaktadır.
    işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını diyor. Ailesinin ihtiyaçları demiyor.

Devlet memurunun da özel sektör gibi atılma korkusu olsa işler tıkır tıkır yürür devlet dairelerinde. Ama nerede, hepsi iktidarın bir şekilde tanıdığı, yakını vs.

Konu uzar gider.
    Okumadan imzalamam.....

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Kahvehanelere kek ve çay ustası gerekecek..
    Mekan başı 2 kişi..

Al sana işsizliğin yarısı ortadan kalktı..

Kitaplık sorumlusunu saymıyorum bile..

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kurtuluş Savaşı verilirken bile Maarif Kongresi'nin toplandığı günlerden,öğretmen almayarak tasarruf edilmesi gerektiği düşünülen günlere...
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HaKo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizde meslek lisesi yapacaklarına imam hatip yaptılar. O kadar camiye imam lazım çünkü. Zaten rezil haldeki eğitim sistemini toptan bitirdiler el ele verip. Yeni gelen nesil facia durumda , Neyseki teknoloji gelişiyor , endustri 4.0 a geçen firmalar bir şekilde yırtacak bu durumdan. Ama el emeği ve insan gücüyle iş yapanların vay haline.
    endüstri 4.0 için kullanılacak makineleri bu nesil mi geliştirecek. 3 liralık mal için 3 milyon euro’luk aletler alınacak yurt dışından. Türkiye 4.0’ı kaçırmayacak diyorlar. napıyoruz onu bilmiyorum. insansız üretim robotları filan geliştiriyoruzda benim mi haberim yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teknolojiyi gelistirme imkanimiz ne yazikki yok. Ama Ilginctir sanayi odasi baskani vs kisiler 4.0i yakalayacagiz diye demecler veriyor 2 yildir.

4.0 icin muhendisten cok teknikere ihtiyac var benim gorusum, teknolojiyi yurtdisindan alip, kendi teknikerlerimizle uretim sureclerini robotize edecegiz muhtemelen. (Atiyorum kaynak yaparken, yurtdisindan alinan robot teknikeri izleyecek, sonra o robot ayni kaynagi defalarca yapabilir hale gelecek)

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kunteper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teknolojiyi gelistirme imkanimiz ne yazikki yok. Ama Ilginctir sanayi odasi baskani vs kisiler 4.0i yakalayacagiz diye demecler veriyor 2 yildir.

4.0 icin muhendisten cok teknikere ihtiyac var benim gorusum, teknolojiyi yurtdisindan alip, kendi teknikerlerimizle uretim sureclerini robotize edecegiz muhtemelen. (Atiyorum kaynak yaparken, yurtdisindan alinan robot teknikeri izleyecek, sonra o robot ayni kaynagi defalarca yapabilir hale gelecek)
    O robotlar izleyerek değil programlanarak öğreniyor çoğu, yani en çok yazılım mühendisi ihtiyacı olacak, benim tahminim yazılım mühendisliği çok farklı dallara ayrılacak gibi görünüyor. Birkaç robotik fuarına katılmışlığım var. Teknikeri izleyip öğrenen robot yapay zeka anlamına gelir ki öyle birşey henüz yok.

Ancak şu var. Makinalari sen elinle yönlendirip öğretebilirsin.

Yinede ciddi mühendis ihtiyacı var, en azından yazılım yapabilen yazılımlar çıkana kadar. Sonra onlarada ihtiyaç azalır gibi hissediyorum.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O robotlar izleyerek değil programlanarak öğreniyor çoğu, yani en çok yazılım mühendisi ihtiyacı olacak, benim tahminim yazılım mühendisliği çok farklı dallara ayrılacak gibi görünüyor. Birkaç robotik fuarına katılmışlığım var. Teknikeri izleyip öğrenen robot yapay zeka anlamına gelir ki öyle birşey henüz yok.

Ancak şu var. Makinalari sen elinle yönlendirip öğretebilirsin.

Yinede ciddi mühendis ihtiyacı var, en azından yazılım yapabilen yazılımlar çıkana kadar. Sonra onlarada ihtiyaç azalır gibi hissediyorum.
    Oyle makineler var, Tesla fabrikalarinda da kullaniyor hatta. O teslanin fabrikasi demeyin asil amac o seviyeyi yakalamak zaten.

Makinelerin programlanmasi aslinda tekniker seviyesinde bir is, yazilim muhendisi; teknikerin makineyi ayarlarken kullanacagi platformu hazirlayacak kisi olacaktir. Makinenin neyi nasil yapmasini tam olarak bilen, makineye komut veren tekniker olmali. Cunku isin nasil yapilmasi gerektigini o biliyor. Bu sekilde dusunmek gerek.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kunteper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oyle makineler var, Tesla fabrikalarinda da kullaniyor hatta. O teslanin fabrikasi demeyin asil amac o seviyeyi yakalamak zaten.

Makinelerin programlanmasi aslinda tekniker seviyesinde bir is, yazilim muhendisi; teknikerin makineyi ayarlarken kullanacagi platformu hazirlayacak kisi olacaktir. Makinenin neyi nasil yapmasini tam olarak bilen, makineye komut veren tekniker olmali. Cunku isin nasil yapilmasi gerektigini o biliyor. Bu sekilde dusunmek gerek.
    Cnc operatörü mantığın doğru değişen birşey yok ama yinede dediğim gibi, devir yazılımcı devri. Senin dediğin operatör olacak.

Örneğin bende teknikerim, biraz yazılım bilgimden dolayı(Autocad solidworks v.b) mühendislerin işini yaptirsalarda onların ürettiği tasarladığı test ve hesap kitap cihazları olmasa şimdiye anca kablo çeken tesisatçı olurduk

Teknoloji geliştikçe mutlaka farklı iş imkanları doğacaktır ancak, kendini geliştirmeyip devlette kadrolu temizlikçi olurum hayali kuranlar zamanla işsiz kalacaklardır. Yoksa teknikere mühendise teknisyene öğretmene askere doktora kendini gelişime açık tuttukları sürece bir iş çıkacaktır.

Benim tek dileğim ülkemizin artık yazılıma yatırım yapması. Bugün hiç bir cihaz bile üretmeden en hızlı büyüyen firmalar yazılım şirketleri. Örneğin ben olsam yurtdışına yazılım satabilecegine inanan herkesi minimum 3 yıl şartsız desteklerdim. Ancak bizde *****, muhtemelen sesli kuran yazılımı alırdı önemli teşvikleri.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HaKo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maaşla hiç alakası yok bu işin. biz 45 senedir iş vereniz. ben 33 yaşındayım, 15 senedir işin içindeyim, yüksek maaşlı da işçi yok düşük maaşlı da yok. Boktan adama iyi para veriyoruz ben bu işi yapmam değerli adamım diyor , düşük maaş veriyosun bu paraya çalışılır mı diyor, kısacası Türk milleti çalışmıyor kardeşim. Herkes götünü rahata koyup haybeden para alma peşinde. Bir de işsizlik maaşı o maaşı bu maaşı yok yoksulluk yok hastalık bir sürü para dağıtıyorlar, daha kimse çalışmıyor. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi herkes mühendis - müdür - operatör bilmem ne , usta yok , kalifiye adam yok , çırak yok adam çırak olmadan ustayım ben diyor. Bu tamamen eğitim sistemiyle ve insanlara empoze edilen kültürle alakalı maalesef, çok derin mevzu , 2-3 kelimeyle konuşulacak veya çözülecek bir şey değil.
    İşsizlik var diye esenyurt kıraç sanayi bölgesine gelsin bana 5 tane duvarında vasıflı vasıfsız işçi alınacaktır afişi olmayan fabrika göstersin söylediklerimi tek tek yutarım.
    Insanımız rahatı seviyo abi evet haklısın o konuda, calışmayı sevmeyen bir nesil yetiştirildi

Neresinden tutarsak tutalım elimizde kalıcak yanlış bir değil ki düzeltelim

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gardas basgan diye gezinen hiyarlarin 3/4 populasyonu olusturdugu yerde diyorsunuz ki otonom uretim bantlari, karanlik fabrika, endustri 4.0.

Abilerim yapmayin.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gardas basgan diye gezinen hiyarlarin 3/4 populasyonu olusturdugu yerde diyorsunuz ki otonom uretim bantlari, karanlik fabrika, endustri 4.0.

Abilerim yapmayin.
    LOL bende bir an Isvicrede fln yasiyoruz sandim .

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    atma ziya.
    senin 18 saatinin 10 saati forumda geçiyo.
    seni klonlarsak forumda kimseye post atmaya fırsat vermezsin.
    orjinalin kendini mükemmel sanıyo , çakmasıyla hiç uğraşılmaz.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Günde 18 saat yakın çalışıyorum

Keşke klonlanabilsem mükemmel olurdu
    atma ziya.

No coffee!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    25 yaşındayım 2 tane üniversite bitirdim. Ulaştırma ve lojistik mezunuyum ve derece ile mezun oldum, yabancı dilimde mevcut ama ben mesleğimi yapmıyorum. Mesleğimde ilerlemem kısa olacağı için ve sermayem olmadığından diplomam cebimde duruyor. Anadolu Lisesi okurken grafik ve baskı işlerine merakımdan okuldaki arkadaşlarıma fotokopi çekip sattığım dükkana zorlayarak işe başladım. Şuan meslekte 10 senem tertemiz... 3 sene bavacılıklada uğraştım ama şuan copy centerda devam ediyorum. Aile mesleğim ise ahçılık, 15 yaşında 20 kilo döner kesiyordum günde...Bakın bizim insanımız ve gençlerimiz çalışmıyor! Çalışmayı, emek vermeyi, üretmeyi, hergün birşeyler öğrenmeyi sevmiyor... 1996 ve 2005 arası nesil bitik durumda size bunu çok emin olarak söylüyorum! Heryer üniversite ve çocukların tek amacı yatarak diploma alayım derdinde. Yahu fotokopi çekecek spiral takabilecek eleman yok. Hayır birde iş küçümseme iş beğenmeme var. Ya elemanımız vardı 2400 lira maaş veriyorduk adam ben burda ileryemem burdan bişi yapamam dedi ayrıldı bekçi olacakmış, ya arkadaşım çalışsana öğrensene emek versene işi büyütelim daha çok kazanalım yada şube açalım yok abi ben bekçi olcam, emekli olur yatarım. Düşünce bu abilerim kardeşlerim, bizim memleketi siyaset falan konuşmadan önce bu mantığı, insanımızı düzeltmemiz lazım... Yigit abi gibi kendimden 3 4 tane klonlasam off off hersene ev alırım...

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı ruudvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    atma ziya.
    Yalan söylüyorsan tüm forum kaysın bana

Ben ispatlarım yarın bir vlog çekeyim

Yalan söylemiyorsam ne olacak onu söyle
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emrhn28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    25 yaşındayım 2 tane üniversite bitirdim. Ulaştırma ve lojistik mezunuyum ve derece ile mezun oldum, yabancı dilimde mevcut ama ben mesleğimi yapmıyorum. Mesleğimde ilerlemem kısa olacağı için ve sermayem olmadığından diplomam cebimde duruyor. Anadolu Lisesi okurken grafik ve baskı işlerine merakımdan okuldaki arkadaşlarıma fotokopi çekip sattığım dükkana zorlayarak işe başladım. Şuan meslekte 10 senem tertemiz... 3 sene bavacılıklada uğraştım ama şuan copy centerda devam ediyorum. Aile mesleğim ise ahçılık, 15 yaşında 20 kilo döner kesiyordum günde...Bakın bizim insanımız ve gençlerimiz çalışmıyor! Çalışmayı, emek vermeyi, üretmeyi, hergün birşeyler öğrenmeyi sevmiyor... 1996 ve 2005 arası nesil bitik durumda size bunu çok emin olarak söylüyorum! Heryer üniversite ve çocukların tek amacı yatarak diploma alayım derdinde. Yahu fotokopi çekecek spiral takabilecek eleman yok. Hayır birde iş küçümseme iş beğenmeme var. Ya elemanımız vardı 2400 lira maaş veriyorduk adam ben burda ileryemem burdan bişi yapamam dedi ayrıldı bekçi olacakmış, ya arkadaşım çalışsana öğrensene emek versene işi büyütelim daha çok kazanalım yada şube açalım yok abi ben bekçi olcam, emekli olur yatarım. Düşünce bu abilerim kardeşlerim, bizim memleketi siyaset falan konuşmadan önce bu mantığı, insanımızı düzeltmemiz lazım... Yigit abi gibi kendimden 3 4 tane klonlasam off off hersene ev alırım...

selam

ahçı : ah alan kişi

aşçı : yemek pişirebilen kişi.

iyi akşamlar.

No coffee!!!

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Uberde 12 saat
    Kalan 6 saatte mining emlak oto alım satım

Bende yalan olmaz

Hatta uyumak zorunda olmasam 24 saat çalışmam gerek

Ama bünye iflas ediyor
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ruudvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam

ahçı : ah alan kişi

aşçı : yemek pişirebilen kişi.

iyi akşamlar.
    Abi süpersin valla bu saatte bu kadar oluyor aşçılık aynen
    Teşekkür ederim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yalan söylüyorsan tüm forum kaysın bana

Ben ispatlarım yarın bir vlog çekeyim

Yalan söylemiyorsam ne olacak onu söyle
    olum sana sene 2011 de bütün forum kaydı zaten .

18 saat çalışıyorum diyerek nefes almadan çalışıyorum imajı vermen ayrı.
    18 saat işimin başındayım ama foruma girip goygoy yapmayada vaktim var ayrı.

çiftlik banktaki tavukları yemlemekte 18 saate dahil miydi?

No coffee!!!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler