User Tag List

Sayfa 99/1068 İlkİlk ... 4989979899100101109149199599 ... SonSon
20286 sonuçtan 1.863 ile 1.881 arası

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

TolgaUs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı vectra-tuner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teknik analize göre değil , Makro verilerimize göre... Fed'e göre... Teknik böyle bir ortamda çalışmazki , 2011'den beri Usd yükseliyor.

Yükselme gerekçelerim ;.

1) Dolar endeksi yükseliyor ve 100'ü geçerse başka bir evreye geçicek
    2) Dolar/Euro paritesi Tim'in 2015 tahmini 1.22 idi biz dolarla alıp Euroyla sattığımız için ihracat gelirimiz tamamen negatif etkileniyor , örnek vereyim 1 milyon Usd mal alıyorsunuz ve parite 1.22 olsun ... Bunu %10 karla satıyoruz diyelim Euro cinsinden yani 1 milyon Usd = 819.672 Euro ona da %10 kar koyalım = 901.639 Usd etti .... Şimdi parite şu anda 1.07 diyelim kabaca = 901.639 Euro x 1.07 = 964.753 Usd etti... Tabi bu kaba hesap sene ortalaması ile gitmek gerekiyor. Yani kabaca 964.753 Usd'ye mal alıp 901.639 Usd'ye malmı satıcaz zararına?
    3) Botaş ödemeleri (Kış sezonu ve gaz tüketimi,Elektrik tüketimi,Benzin tüketimi artar)
    4) Uzun Zamandır 3 yıl boyunca merkez bankasının sürekli rezerv kullanması sonucu tüm kuruluşlarında belirttiği gibi TÜRKİYE EN KIRILGAN ÜLKE ifadesi
    5) Dolar endeksi yükseldiğinde petrol,altın emtia fiyatalrı düşer... Diyelimki eskiden petrol varili 70 usd idi ... 70 Usd x 1.80 = 126 tl olsun ... bugün 45 Usd x 2.77 = 124.65 tl... Yani dengede .. Hatta devletin vergi olarak aldığı gelir azalmış durumda
    6) Özel sektörün kısa vadeli devasa dış borcu
    7) Ülkenin tamamen ithalat ile tüketim ile borçlanarak büyümesi ve borçlanmada sınıra dayanılması
    8) Siyasi nedenler

Buraya 50 madde daha yazarım... Bir tane olumlu gördüğüm birşey yok.
    Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah alt

Alıntı virtue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorumcular diyor ki;
    -O an dolar 3,07 ise 3 ün altına düşmez. FED var vs. vs.
    -O an dolar 2,98 ise 2,95 in altında her seviyeden alınır. Nasılsa FED var vs. vs.
    -O an dolar 2,95 ise 2,92 in altında her seviyeden alınır. Nasılsa FED var vs. vs.
    -O an dolar 2,92 ise 2,90 ın altında her seviyeden alınır. Nasılsa FED var vs. vs.
    Eeee şimdi 2,88-2,89 arası. Şimdi de 2,85 in altında her seviyeden alınır. Nasılsa FED var vs. vs. diyecekler.
    Peki alınan yüksek seviyeden dolarları ne yapacağız?
    Dolar bir yılda yüzde 10 prim yapsa 3,15 yapar.
    Mevduat zaten onu vermiyor mu?
    Peki 1 yıl sonra dolar yine 2,85 olursa yüzde 10 zarar değil mi?
    İyi de neden dolar alacağız?

vectra-tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevap veriyim ; Daha öncede yazdım... Anlık düşüşler birşey ifade etmez Dolar nerelerden nerelere geldi? Daha önceki CB. Seçimlerini hatırlatıyım kur 2.08 lere kadar düşmüştü... Bu sene için Kur tahminleri 2.4 seviyesinde idi... Herşey olabilir geleceği bilemeyiz Fed çıkar ben vazgeçtim der , yada herkes altın düşecek derken dünya bir krize girer yada Fed vazgeçtim ben der piyasaları terse yatırır... Zaten dikkat ederseniz Fikrim diyorum benim pozisyonum dolarda.. Kimisi parasını faize yatırır kimisi altına kimisi altına ve dolara ki bende şahsi paramın bir kısmını hala altına yatırıyorum eğer fed faiz artırırsa zarar etmiş olacağım ama o zaman da devam edeceğim... Altındaki amacım 1-2 senelik değil 10 yıl sonra elimde ciddi bir birikimimin olması....
    "Denenmişi Denemek Ahmaklıktır!"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Petrol düşünce Cari açığımız azalacaktı değilmi ? Peki petrol neden düşer? Dolar kıymetlendiği için öyle değilmi?

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/ekonomi/322145.aspx

Paritenin ihracata etkisi 10 milyar $'ı aştı

TİM verilerine göre ekim ayında ihracat yüzde 1.5 düşerek 12 milyar 351 milyon dolar olurken, parite kaynaklı kayıp 10.6 milyar doları buldu

Pariteden dolayı ihracat kasıma kadar 10 Milyar Usd negatif yönde etkilemiş. Yani Petrol düşüşünden 20 Milyar Usd kar edicektik... Demekki parite götürmüş karı

Kısaca oturduğumuz yerden Piyango çıkmasını bekliyoruz...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @TolgaUs

Şimdi geçen sene 17.11.2014 (Mb Kuru 1 Usd= 2.236 Tl ) para yatırmış olsaydım mevduata %12 ile(Geçen sene 12 diye bi oran yoktu) , 1 milyon tl'ye 120.000 Faiz alıcanaktı yani para 1.120.000 Tl diyelim ... Sizin için Kuru 2.7 yaptım kazandığınız faizden vergide almadım... 1.120.000 Tl/2.70 = 414.814 Usd niz var ... Ama aynı paraya geçen sona dolar alsaydım 1.000.000 tl/2.236 tl = 447.227 Usd ediyor ki dolar 3 tl olduğunda bozdursaydınız paranız 1.341.000 tl yapar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gösterge faiz şu anda 10.36!!! Hazine az önce borçlandı bileşik faiz 10.17 !!! Yani şu an Türkiye'ye para felan geldiği yok dışarıdan , Usd suni olarak bastırılıyor... Olay budur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben bu piyasadan bi halt anlamadım. seçimin ertesi günü ettiğim zarar 1 hafta içinde tapiye geldi. dolar daha da yükselecek bari biraz da kar edelim diye durduk, gene gitti geberdi dolar. keşke 2.91-2.92 olduğunda bozsaymışım. dolar molar benim neyime ya?

aRSLaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dolar endeksi 99,5 üzerinde kalıp da USD/TL'nin 2.86'da tıkanması anormal bir durum bence. Terör olayları sonrasında bu durumun kalıcı olmadığını fiyatladı, TL üzerindeki negatif yük dağıldı. Beklentimin aksine de 2.82 dibini kapanış olarak henüz görmedi(2 Kasım'dan sonraki yükselişin ardından). Bana kalırsa MB ve yurtdışından piyasaya para pompalanmaya çalışılırken, birileri de bu ülkeden para kaçırmaya çalışıyor(bu da olağan değil bana göre). Ya da diğer bir ihtimal 2.84-2.88 arasında piyasa tutulmaya çalışılıyor. Birikimin %60'ını 2.86'dan, %40 kadarını da 2.92'den alarak dolara çevirdim. İkinci hareketim için pişmanım piyasayı izlemek, grafik okumak yerine kısa vade düşünüp panikle işlem yaptığım için. Bu arada 3.07 görüldüyse Ağustos sonunda, endeks 100'ü aşmazsa Aralık başında tekrar 3.xx test edilir olağandışı durum haricinde.

TolgaUs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı vectra-tuner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @TolgaUs

Şimdi geçen sene 17.11.2014 (Mb Kuru 1 Usd= 2.236 Tl ) para yatırmış olsaydım mevduata %12 ile(Geçen sene 12 diye bi oran yoktu) , 1 milyon tl'ye 120.000 Faiz alıcanaktı yani para 1.120.000 Tl diyelim ... Sizin için Kuru 2.7 yaptım kazandığınız faizden vergide almadım... 1.120.000 Tl/2.70 = 414.814 Usd niz var ... Ama aynı paraya geçen sona dolar alsaydım 1.000.000 tl/2.236 tl = 447.227 Usd ediyor ki dolar 3 tl olduğunda bozdursaydınız paranız 1.341.000 tl yapar
    Abi haklsın onda zaten sene başından bu yana bende dolardaydım. 3 TL den verdim gitti benden.
    Şimdi bu saatten sonra mevduatta olmanın gerekliliğine parmak basıyorum ben. Bence.
    Doların ışığını söndüğünü düşünüyorum ben artık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aRSLaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dolar endeksi 99,5 üzerinde kalıp da USD/TL'nin 2.86'da tıkanması anormal bir durum bence. Terör olayları sonrasında bu durumun kalıcı olmadığını fiyatladı, TL üzerindeki negatif yük dağıldı. Beklentimin aksine de 2.82 dibini kapanış olarak henüz görmedi(2 Kasım'dan sonraki yükselişin ardından). Bana kalırsa MB ve yurtdışından piyasaya para pompalanmaya çalışılırken, birileri de bu ülkeden para kaçırmaya çalışıyor(bu da olağan değil bana göre). Ya da diğer bir ihtimal 2.84-2.88 arasında piyasa tutulmaya çalışılıyor. Birikimin %60'ını 2.86'dan, %40 kadarını da 2.92'den alarak dolara çevirdim. İkinci hareketim için pişmanım piyasayı izlemek, grafik okumak yerine kısa vade düşünüp panikle işlem yaptığım için. Bu arada 3.07 görüldüyse Ağustos sonunda, endeks 100'ü aşmazsa Aralık başında tekrar 3.xx test edilir olağandışı durum haricinde.
    Güzel yakalamışsınız... Yanlız olay sadece dolar endeksi değil birde Abd faizleri... İyi abd verileri gelince Abd faizler artıyor ve Usd yükseliyor... Usd epey bir süredir baskılanıyor nedeni Döviz tevdiat hesaplarının çözülmesi ve Tüketici güveninin artırılması dolayısıyla halkın harcama yapması... Çok zor bir dönemden geçiyoruz Allah yardım etsin hepimize

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TolgaUs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi haklsın onda zaten sene başından bu yana bende dolardaydım. 3 TL den verdim gitti benden.
    Şimdi bu saatten sonra mevduatta olmanın gerekliliğine parmak basıyorum ben. Bence.
    Doların ışığını söndüğünü düşünüyorum ben artık.
    Bizim ülkede ne zaman ne olacağı belli değilki.. 17 Aralık oldu Gezi oldu 25 aralık oldu terör oldu siyasiler birbirine girdi.... Yaşadığımız Coğrafya Siyasi ve stratejik anlamda ...k ... Fed ile doları yükseltmedikki , emin olun 10 hareketin 6'sı bizdendir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ayku82 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Berat Albayrak mı oluyor Ekonomi Bakanı ? Ekonomi konusunda eğitimi , bilgi, birikimi nedir bu kişinin ?
    ABD ile G20 toplantisinda o vardi Babacan yerine. 'Damadini' Obama ile tanistirdi ☺
    Okumadan imzalamam.....

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Damat koymaya geliyor desenize

Dolar neden degerlendi.

TL neden deger kaybetti.

Bu gidişat neresi olumlu söyliyeyim.

4 yıl daha toto rahat birilerinin tek olumlu sey var o da bize yararı yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dolar endeksi 99.80!!! Abd faizleri yükseliyor.. Dikkat ediyorsanız borsaya yabancı girişi yok.. Muhtemelen yarın borsa düşecek... Şimdi gelelim asıl mevzuya, Arabistana birkaç kez gittim, Dubai'ye de öyle ve orada gördüm ki özgürlük hiçbirşeye değişilmez.. Sağ görüşlü olup Atatürk'ü sevme sebebim bu, asıl neden ise sömürge olmamamız tabi.. Hiçbir cemaatı sevmem.. Chp'yi hiç sevmem işin ilginç yanı Arabistan Katar vs. Yaşayan Türklerin çoğu Chp'ye oy vermiş.. Bunun nedeni krallıkla yönetilen yerlerin içinde olup Türkiye'nin kıymetini anlamaları...

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ayku82 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Berat Albayrak mı oluyor Ekonomi Bakanı ? Ekonomi konusunda eğitimi , bilgi, birikimi nedir bu kişinin ?
    kesin değil ama bekleniyor.

diploma? tecrübe? neye yarar. torpilli biri varsa etrafta

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ben isterim damat bakan olsun.

İstikrarın ne olduğunu tam anlamıyla gösterecekler bu sefer.

Dolar 2.70 gelme sansida bırakmadılar arkedes

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Odas-dgklb-ersu-klmsn ekrana alalım.
    Dr.ECU

erhanarici18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _muhaRRem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Odas-dgklb-ersu-klmsn ekrana alalım.
    muharrem abi katmr ile goody için tşk'ler
    bugün gol oldu resmen

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _muhaRRem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    goody-ulker ve thyao ekrana aldık , bakalım..

katmr 11 olurmu beklmekteyiz..

orge 4 hedefine gidiyor.
    Orge 4.10 çıkış..
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erhanarici18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    muharrem abi katmr ile goody için tşk'ler
    bugün gol oldu resmen
    Ozbal nasıldı ama 1.33 den 5dk da 1.45
    Dr.ECU

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler