User Tag List

Sayfa 454/1068 İlkİlk ... 354404444452453454455456464504554954 ... SonSon
20286 sonuçtan 8.608 ile 8.626 arası

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

vectra-tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    OHAL'den önce Kırkpınar lokantası iflas erteleme aldı Kayyum atadılar şimdi ise tamamen kapandı. Bu durumda Ülker'de filan kayyum mu var?
    Kırkpınar nire Ülker nire... Arkadaş güzelce yazmış, Ülkerin sahibi olan abi Ülkerin hisselerini ingiltere'de bulunan Pladis adlı firmaya devrettikten sonra borcu ödeyemeceğini söyledi.. Rakam 6 Milyar usd bilinen... Bu kredilerin takibe düşmesine Hükümet de izin vermedi çünki bu yüzdürülen krediler resmiyete takipteki krediler şeklinde dökülürse Bankaların takipteki kredi oranları nerelere varır bir düşünün... Şimdi enerji sektörü haberleri var, Rakam ise 50 Milyar Usd...

Bankalar küçük orta işletmelerin ipini kolayca çeker ama büyüklerin ipini çekemez, adam zaten tedbir almış.. Herhangi bir el koymada İngiltere ile muhattap olursunuz...
    "Denenmişi Denemek Ahmaklıktır!"

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı vectra-tuner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kırkpınar nire Ülker nire... Arkadaş güzelce yazmış, Ülkerin sahibi olan abi Ülkerin hisselerini ingiltere'de bulunan Pladis adlı firmaya devrettikten sonra borcu ödeyemeceğini söyledi.. Rakam 6 Milyar usd bilinen... Bu kredilerin takibe düşmesine Hükümet de izin vermedi çünki bu yüzdürülen krediler resmiyete takipteki krediler şeklinde dökülürse Bankaların takipteki kredi oranları nerelere varır bir düşünün... Şimdi enerji sektörü haberleri var, Rakam ise 50 Milyar Usd...

Bankalar küçük orta işletmelerin ipini kolayca çeker ama büyüklerin ipini çekemez, adam zaten tedbir almış.. Herhangi bir el koymada İngiltere ile muhattap olursunuz...
    Bankalara hiç ama hiç acımıyorum. Hepsi yalakalıktan devlet arkasında bu projelerin mantığıyla çok uçuk kredileri yandaşlara verdiler. Hatta özel bankalar dahi yukarıdan bir telefonla kredibilitesi o rakamlara mümkün olmayan firmalara finansman sağladılar. Liyakat yoksa özel sektörde olsa batış zaruri hale gelir.

Şimdiyse paralarıyla rezil oluyorlar. Hatta açıklayamayacağım bir yerden aldığım bir bilgiye göre yine böyle çok uçuk rakamlarda olan bir krediyi yapılandırırken, kredinin verilme dönemindeki faizinden çok daha aşağıda faizle yapılandırmak zorunda kalındı. Yani bankanın kar kısmı uçtuğu gibi aslında kredilerden zarar etmeye başladılar vade uzunluğu ve enflasyon sebepli.

Ana parayı kurtarsak yeter durumuna düşüyorlar şuanda. Bu bankalar için direk zarar demek.

Ben banka hisselerinin yakın tarihte toparlabileceğine inanmıyorum...

Olmaz ama yine de benim şahsi görüşüm tavsiyem, batması imkansız olan bankalar dışında her yere faiz yüksek diye yüklü para yatırmasın insanlar.

İşin sonunda hep alın teriyle 300-500 biriktirmiş adamlara olur olan. Büyükler işini bilir geçmişte ki gibi ömrünü geçirebileceği rakamlarla kaçar giderler.

Devletin liyakat esasına uymadan şirketlere destek çıkıp büyütmenin sonuçları çok kötü olacak. İnsanlar amaan onlar kodoman bişey olmaz bana ne kodomanların milyar dolarından modunda Canlarım benim bir bilseler bu batışların sonu batanı değil de hep halkı zor duruma soktuğunu.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ülker ve Doğuş bu ülkenin en akıllı şirketleri

Çakallık buna denir

Borcum borç ama nah alırsın geldi aklıma

Müstehak

Bankalara birşey olmaz

Olan bize olur
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

McKrop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ülkenin %50sinin akıllanması için aniden piyasa anormal rakamlarda çökmesi gerekiyor. Mesela dolar bir anda 8lira olmalı. Hani şok geçiren adama bi tane tokat yapıştırırsın kendine gelir ya aynen öyle öyle bi tokat lazım. Alıştıra alıştıra boğdukları için yüzdüklerini zannediyorlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı McKrop Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ülkenin %50sinin akıllanması için aniden piyasa anormal rakamlarda çökmesi gerekiyor. Mesela dolar bir anda 8lira olmalı. Hani şok geçiren adama bi tane tokat yapıştırırsın kendine gelir ya aynen öyle öyle bi tokat lazım. Alıştıra alıştıra boğdukları için yüzdüklerini zannediyorlar.
    Aha şuraya yazıyorum, dolar 10 tl görecek ve gördüğün diyecekler batının oyunları, savaşta alamadılar parayla ülkemizi almak istiyorlar diyecekler.

Bu halka birlik olma zamanı kemerleri sıkın diyecek. Bu halkta inanacak. Ben umudu kestim bu halktan. 10 tl filan hikaye.

Doların yükselmesiymiş fakirlikmiş hikaye. Hiç zengin olmadılar ki zaten

Çabuk unuttuğunuz için söylüyorum 2001 ocak ayında dolar 70 kuruştu sıfır atılmış olsa idi 7 kat artan dolar devirmedi bunları ne devirecek 10 kat olması mı?
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cok guzel yazmissin...
    Malesef yalani guzel soylersen sorun yok,halk zaten inanmak istedigine inaniyor...
    Dis gucler yalani guzel yalan... Bilmiyor ki uretmeyen ulkenin parasi degersizlesir... Gelde anlat...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cok guzel yazmissin...
    Malesef yalani guzel soylersen sorun yok,halk zaten inanmak istedigine inaniyor...
    Dis gucler yalani guzel yalan... Bilmiyor ki uretmeyen ulkenin parasi degersizlesir... Gelde anlat...
    en kötü bi beş senede sabit kurla kandırırlar milleti. ondan sonra seyir eyle felaketi abi

senin fikrin nedir bu konuda? çok dillendirir oldular bu aralar. bana riskleri paramızın değer kaybetmesinden daha kötü gibi geliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Damat bir donsun,bilgileri almaya calisayim,sonra bakariz ama bu yasadigimiz asil firtina oncesi,fragman gibi.
    Inanilmaz.para basiyoruz arkadaslar, öyle böyle degil...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    ahaber doların belini kırdık diyahhhhh

Coming Soon Türkiyem
    Dr.ECU

CEMAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Doların 1-2 ay içerisinde 5 tl yi görmesini bekliyorum. Hatta şimdiye kadar görmemesi beni çok şaşırttı. Özellikle seçimden sonraki gelişmeler neticesinde gündüz vakti 5tl yi denemesini bekliyordum ama olmadı.

Kura müdahale edildiğini düşünüyorum. Nedenleri ise, kabinenin açıklanmasından önceki haftadan itibaren her sabah saat 8 itibari ile yağmur gibi satış geliyor. Sabah sert satış gelince insanlarda dolar düşecek algısı oluşuyor ve uzak duruyor ( Güzel taktik ). Gündüz dolar düşüyor, gece çıkıyor. Hatta satışlar o kadar kuvvetli ki , geçen hafta dolar globalde aşırı güçlü olmasına rağmen, dolara karşı değer kazanan tek para birimi TL idi. Ta ki Rahip Brunson davası sonucuna kadar.

Önümüzdeki salı günü TCMB ppk toplantısı var. Başkanlık sistemindeki ilk toplantıları ve çok kritik bir toplantı. geçen ay enflasyon %15.4 geldi ve önümüzdeki 1-2 ay bu enflasyonun biraz daha artması bekleniyor. %17.75 olan TCMB faizi bu enflasyon değerleri karşısında yetersiz kalıyor ve faiz artışı gerekiyor.

Dananın kuyruğu da burada kopuyor. TCMB artık damada bağlı çalışan bir kurum. Reisin de faize karşı olduğunu bilmeyen yok. Bankanın bağımsızlığı şuan sorgulanmakta. Eğer faiz arttırmazlarsa işler karışır. Normalde ekonomi bakanı " TCMB bağımsızdır ve gerektiği yerde gerekeni yapar" der ve faiz artışı sinyalini verir ( aslında bunu TCMB başkanı söylemeli ama bağımsızlık??) ve dolar düşmeye başlar. Ama damat böyle bir şey demedi. Deseydi, dolar şuan 4.70 seviyelerindeydi.

Gelişmiş ülkelerde bu iş nasıl oluyor peki. Daha 2 gün önce canlı örneğini yaşadık. Doların globaldeki aşırı güçlenişi sebebiyle Trump, twitter üzerinden amerikan merkez bankası FED'i eleştirdi. Bir kaç saat sonra Fed yetkililerinden açıklama geldi. Özetle: " Trump istediğini desin biz politikalarımızı sonun kadar uygulayacağız" dediler.

Şimdi PPK toplantısından eğer faiz artışı gelirse , faizin büyüklüğüne göre 4.70 civarına kadar geri çekilme olur. Beklentinin üstünde faiz artışı olursa 4.70 altına gelir ama 4.50 ler bence artık çok zor.

Diğer olasılık ise faiz arttırmaması. O zamanda dolar 5 tl yi görür.

Alarmınızı 24 temmuz saat 14:00 kurun ve karara göre pozisyon alın. Hatta bir kaç dk erkene kurun. Çünkü 14:01 olmadan herşey bitmiş oluyor ya çıkmış ya inmiş oluyor.

ytd

Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Dolar şuan faizle iniyor

Halkımız faize gidiyahhhh

Bizimkiler para basiyahhh

Yoksa 5.20i dik 290 hp lik hemide
    Dr.ECU

vectra-tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün bir miktar daha döviz alımı yaptık.. Yarın dananın kuyruğunun kopma tarihinin başlangıcı...

Faiz artarsa kurlar geri çekilir sonra geri yerine gelir, aşırı yüksek faizleri bir ilave daha yapılması demek ekonomiyi iyice daraltmak demek sonucu ise işsizliğin patlaması, satışların daha da durması, vergi gelirlerinin azalması, yabancıya daha fazla kar transferi verilmesi... Sonucu Big bang

Faizi artırmaz ise yine aynı şeyler olacak bu sefer faizi piyasalar yükselicek...

Her şekilde işimiz zor
    "Denenmişi Denemek Ahmaklıktır!"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cumartesi günü bahsettiğim açıklamayı, pazar günü G20 zirvesindeyken damat yaptı ve " piyasalarla inatlaşmayacağız " dedi.

Piyasa bunu faiz artışı olarak algıladı ve dolar 4.73 e kadar geriledi. Ama hala bi şüphe var ya faiz artışı gelmezse diye.

Şuan faiz artışı kısmen fiyatlandı. Beklenti olan 100 baz puan artış gelirse 4.70 ve belki bir miktar altı gelir sonra kur tekrar aynı seviyeye gelir. Üstünde bir artış gelirse 4.65e kadar düşüş olabilir.

İçeride çok olumlu gelişmeler olmadan ve dolar globalde aşırı ucuzlamadan artık 4.50leri bir süre göreceğimizi düşünmüyorum.

ytd

Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Damat ne derse desin

Dolar 2 lira da görmek istiyorsa

Bütün kamu ihalesine katılan şirketlere kayyum atanacak

Satılan özelleştirilmesi yapılan her kurum kamu malı olacak

Ayakkabı kutuları yurtdışından geri getirilecek

Öyle faiz çıkarmakla matbaa dan para basmakla

O dolar düşmez o dolarda adamın başına bela olur

Dolar kurunuda sabitleyecekler bence

İzleyin görün bunlar kuzey kore modeli yönetim anlayışındalar

Kuzey kore hayali haberleri vardır tv kanallarında

Onun aynısı yaşanıyor şuan bu ülkede

Gidişat freni patlamış kamyon

Garantinin hisse fiyat grafiği herşeyi anlatıyor aslında

Yabancılar bu ortamda faiz yemini yemesini bekliyoruz

Dışardan başka türlü para gelmiyor
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Faizi arttırmanın amacı doları düşürmek değil, doların ateşini söndürmek içindir. Yapısal düzenlemeler için zaman kazanmaktır. Yani ameliyattan sonra alınan ağrı kesici sizi nasıl iyileştirmiyor sadece acılarınızı bir süre dindiriyorsa, faiz artışı da böyle bir şeydir.

Faiz artınca insanlar faiz getirisi yüksek olduğu için döviz bozdurup faize geçerler. Özellikle carry trade yapan yüksek riski seven yabancı yatırımcı dolarını getirip ülkeye sokar, tl ye çevirir ve faize yatırır. Piyasada dolar fazlası olunca da fiyat düşer. Doların tekrardan ne zaman yükleceği belirsiz olduğu için yabancı parasını bir süre sonra tekrar dolara çevirip ülkeden çıkar. Bu aradaki süre için faiz artışı yapılıyor aslında.

Önemli olan bu süre zarfında ekonomi yönetiminin yapısal reformlar yaparak ekonomiyi tekrar rayına sokması gerekmekte. Asıl sıkıntı da burada çıkıyor. 16 yıldır bu reformları yap(a)mayanlar, dolar 4.92ye giderken gerekli müdahaleyi yapmayıp daha sonra yüzleri bile kızarmadan " artık piyasalarla inatlaşmayacağız" diyenlerin önümüzdeki 16 ayda bu reformları yapması beklenmez.

Şuan Merkez bankası hakkında çok büyük bir algı bozulması var. Mecbur kaldıkları ve bunu algıyı düzeltmek için faiz arttıracaklar. Yoksa faiz arttırmazlardı.

Hatta bu faiz artışının son kez yapılacağını düşünüyorum. Artık dolar 6tl yi görmeden müdahale yapacaklarını sanmıyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    16 yil dememek gerek,2007 yilina kadar dervis reformlarını uyguladık,sonra simardik. Ama bankalar cok guclu hale geldi.
    Simdiki sorun asiri karsiliksiz para basmak-doviz getiricek isletmeletin azalmasi ve yerine yenisi gelmemesi. 2009 dan itibaren asiri betonlasmaya yatirilan paralar ve israf ekonomisi....
    Halkda yalanci bir zenginlik oldu,emtialar dustu(basta petrol ve celik)yani herşey bu iktidarin lehineydi.
    Malesef simardik ve ithalati ozendirdik.
    Ama rüzgar dondu ve kicimiz acikta...
    Reformalar yapilsin,en erken 1 seneye cevabı ni aliriz.
    Yarın brklenti usyu olursa 60 dip...

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Damat ne derse desin

Dolar 2 lira da görmek istiyorsa

Bütün kamu ihalesine katılan şirketlere kayyum atanacak

Satılan özelleştirilmesi yapılan her kurum kamu malı olacak

Ayakkabı kutuları yurtdışından geri getirilecek

Öyle faiz çıkarmakla matbaa dan para basmakla

O dolar düşmez o dolarda adamın başına bela olur

Dolar kurunuda sabitleyecekler bence

İzleyin görün bunlar kuzey kore modeli yönetim anlayışındalar

Kuzey kore hayali haberleri vardır tv kanallarında

Onun aynısı yaşanıyor şuan bu ülkede

Gidişat freni patlamış kamyon

Garantinin hisse fiyat grafiği herşeyi anlatıyor aslında

Yabancılar bu ortamda faiz yemini yemesini bekliyoruz

Dışardan başka türlü para gelmiyor
    doların 2 lira olması için sabit kur bile yetmez bu ülkede...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    garantinin yeni özelliği güzel olmuş.

dolar hedefini belirliyorsun. belirlediğin süre içinde belirlediğin tutarı görürse otomatik olarak satın alıyor. tüm gün ekran başında beklemiyorsun hedefini görünce almak için. ben sevdim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    garantinin yeni özelliği güzel olmuş.

dolar hedefini belirliyorsun. belirlediğin süre içinde belirlediğin tutarı görürse otomatik olarak satın alıyor. tüm gün ekran başında beklemiyorsun hedefini görünce almak için. ben sevdim.
    garantinin allah belasını versin havale bile 3,5tl
    enpara vekalet ile işlem kabul etse şirket hesabını geçiricem direk

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 konuk)

Bu Konudaki Etiketler