User Tag List

Sayfa 457/1068 İlkİlk ... 357407447455456457458459467507557957 ... SonSon
20286 sonuçtan 8.665 ile 8.683 arası

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    IMF ile el altından goruşuluyor mu?.. - Ahmet TAKAN

IMF ile gizli'den görüşüldüğünü yazmış bir gazeteci ne kadar doğru?

vectra-tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    997 TT abi seninle aynı şeyleri düşünüyoruz zaten,

Eskiden benim çocukluğumda Devlet bitikti ama orta halli kesim vardı ve beyaz yakalıların keyfi de oldukça yerindeydi...

Bu hükümet ilk geldiğinde kadroları çok iyiydi ve pekçok şeyde Devrim yaptılar.. Eskiden benzinlikler bile fiş vermezdi doğru dürüst arada sırada gider fatura alırdık ellerinde fazla faturaları olurdu.. Hemen pompalara otomatik fiş sistemini getirdiler her yerden vergi toparlamaya başladılar Devleti ayağa kaldırdılar.. Özelleştirmeler sayesinde haraç mezat satılmış olsada Devlet hem buradan gelir elde etti hemde 10 kişinin çalışacağı yerde 50 kişi çalışmasını bitirdi ... Ne olduysa 2. Dönem başlangıcında oldu herşey bozulmaya başladı geri

2008 Krizinde Imf ile ha görüştük ha görüşeceğiz diye Piyasaları sözlü yönlendirme ile CB ayakta tuttu ve her ne kadar krizden etkilenmiş olsakta bu bir başarıydı...

Fed'in para basması sonucu Dünyada faizler negatife inerken Dolar yağmuru sebebi ile Devlet bundan çok fazla yararlandı.. Bizim faizlerimiz o zaman da yüksekti ancak biz toplum olarak %145 senelik faizleri gördüğümüz için %10'lar bize bedava gibi geldi.. Herkes kredi çekerek borçlanınıp araba,ev,tatil,telefon ıvır zıvır alınca haliyle Devletin gelirleri deli gibi arttı... Bir yerden sonra da şaşırttılar iyice, Borç olduğunu düşünmeden her yere Mega proje, Köprü,Yol ıvır zıvır bastılar...

Bankalar kredi verdikleri zaman bu kredi üzerinden belirli bir miktarı zorunlu karşılık olarak Mb'ye yatırır.. Mb Zorunlu karşılıklara faiz vermeyi kesince o da bütçeye olumlu yansıdı ama maliyet kredi kullananlara yüklendi ancak yinede söylediğim gibi %145'lerden sonra düşünmedik bile bunu... Sonra Mb Zorunlu karşılık oranlarını artırdı ve haliyle Döviz rezervleri de biz borçlandıkça yukarıya çıktı onu da güçlü ekonomi Mb rezervlerine bakın edin diye yutturdular..

Sonra Gezi olayları başladı, ama Gezi'den hemen sonra Fed artık parasal genişlemeyi durduracağını açıkladı... Burdan sonra işler terse döndü ancak kimse kabullenmek istemedi, yine Mega projelere devam kararı alındı her yere döke saça para harcandı... Yap işlet devret şeklinde yapılan ihalelerde, ihaleyi alan kişi yurt dışından kaynak bulup yapıyı yapacak kar edecek sonra da devlete teslim edecekti bunun üzerine ihaleler yapıldı... Ancak bu kaynağı bulmaları mümkün değildi ve ihale sonrası İhaleyi alan kişiler yurt dışından kaynak bulsun diye geçiş garantileri gibi garantiler verildi ki yurt dışı ikna olsun.. Yine olmayınca bu sefer Devlet bankaları ve bazı özel bankalar devreye girdi ve krediyi de onlar verdiler... Ancak unutulmaması gereken HAZİNE kefil!!

Yani kısaca her ne kadar Özel sektör borçlu gözüksede asıl borçlu Devlet bunu unutmamak gerek... Bu saatten sonra da yapacak hiçbirşey yok,

Faizler şu anki koşullarda özel sektörü tamamen kilitlemiş durumda, İthalat enerji dışı düşüyor çünki hem faiz hem döviz patlamış durumda... Unutmayın ki Devletin en büyük gelir kaynağı KDV ve ÖTV'dir ... Araç satışları çakılmış durumda, Konut satışları durmuş vaziyette... Bu sebeple Devletin eskisi gibi vergi toplaması düşünülemediği gibi Tahakkuk eden Kdv ve diğer vergiler de ödenmiyor haliyle...

Şu anda bariz olarak para basılıyor basılmaya da devam edilecek... Devlet o kadar fazla borçlanıyorki Faizlerdeki yükselişin asıl sebebi bu... Bir şeye ne kadar fazla talep varsa o şeyin fiyatı o denli yükselir kaldıki Ekonomi Bakanı da artık Devletin kemer sıkacağını söylüyor ancak bir yandan da işsizliği artırmamak için faizlerin son sürat geriletilmesi gerekiyor.. Ama bunların hepsini yapması imkansız, bir yandan faiz artırıp bir yandan para basmak çok büyük ironi ama böyle idare etmeye çalışacaklar..

Dünkü Mb kararı son derece doğruydu düşüncemi yazmıştım önceden...

Şu anda benim gördüğüm Bütçe açığı jet hızıyla artıcak , Hazine nakit dengesi de hepten bozulacak çünki insanlarda para yok... , Birde hiçkimsenin dikkat etmediği şey Türkiye'de vadeli çek olayı var ve hiç kimse dolaşımdaki Çek senet miktarını tam bilmiyor... Bankalar kredi vermeyecek hale geldiklerinde Çeklerin senetlerin çoğu ödenmez ki Çek senet bir nevi para basmakla eş değer tek farkı ise parayı biz basıyoruz Çek tacirleri olarak.. Vadeli çek alıyoruz müşteriden ki belkide hatır çeki gidip onunla kredi kullanıyoruz ve alış veriş yapıyoruz devlet de vergi alıyor... Herşeyimiz çarpık ...
    Konu Yogi tarafından (25-07-2018 Saat 12:13 ) değiştirilmiştir.
    "Denenmişi Denemek Ahmaklıktır!"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    997tt abi seninle aynı şeyleri düşünüyoruz zaten diyecektim,
    Adminlerden rica ediyorum en azından şu konu için editleme özelliği gelsin, bazen de yukarıdaki gibi karakterler çıkıyor okunmuyor konu..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu konudaki gerçekli yaklamşımları görüyorum, işim düştüğü için gittiğim avmlerde peynir ekmek gibi satılan cep telefonlarını, full dolu yemek katlarını ve sinema kuyruklarını görüyorum...
    Böyle başa böyle tarak, halk kendisi kemer sıkmıyorki devlet sıksın.

Satış Bölümü Sorumlusu Yogi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    @vectra-tuner ilk satırı duzelttım, hata varsa bana yaz ben duzeltırım

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ülkenin ekonomik gücünü oradaki McDonalds fiyatına endeksleyebiliriz. 3-4 sene önce 15Liraya hamburger yerken şimdi kampanya yapıp iki hamburgeri 10TL'ye veriyorlar.

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ülkenin ekonomik gücünü oradaki McDonalds fiyatına endeksleyebiliriz. 3-4 sene önce 15Liraya hamburger yerken şimdi kampanya yapıp iki hamburgeri 10TL'ye veriyorlar.
    Bu dediğinize hiç katılmıyorum dünyanın her yerinde üç aşağı beş yukarı fiyatlar aynı McDonalds ABD ekonomisi güçsüz sanırım 2-3$ a hamburger var...

Alıntı brv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu konudaki gerçekli yaklamşımları görüyorum, işim düştüğü için gittiğim avmlerde peynir ekmek gibi satılan cep telefonlarını, full dolu yemek katlarını ve sinema kuyruklarını görüyorum...
    Böyle başa böyle tarak, halk kendisi kemer sıkmıyorki devlet sıksın.
    Buna da katılmıyorum ülke ekonomisini AVM ye göre kıyaslamak saçma bir kişinin borcu olmaksızın geliri 2000 TL olabilir ve bunu gayet AVM de rahat olarak harcayabilir ekonomik kriz durumlarında restoranların satışları artıyor özellikle avm gibi fast food statüsünde satış yapanların sinema yemek kafeler bunlar kıstas değil.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ChuckBartowsKi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu dediğinize hiç katılmıyorum dünyanın her yerinde üç aşağı beş yukarı fiyatlar aynı McDonalds ABD ekonomisi güçsüz sanırım 2-3$ a hamburger var...

Buna da katılmıyorum ülke ekonomisini AVM ye göre kıyaslamak saçma bir kişinin borcu olmaksızın geliri 2000 TL olabilir ve bunu gayet AVM de rahat olarak harcayabilir ekonomik kriz durumlarında restoranların satışları artıyor özellikle avm gibi fast food statüsünde satış yapanların sinema yemek kafeler bunlar kıstas değil.
    Saçma olan neresi?
    Daralan piyasa ve azalan nakit akışını göre harcanan paranın azalması gerekiyor.
    Esnafın kan ağlamasından, ödemelerin gelmediğinden, kapanan dükkanlardan bahsediliyor.
    Fakat her taraf full gene maşallah.
    Adamın cebinde her bankadan ayrı kredi kartı, batık limitler ve her ay asgarisi ödenen ekstreler var.
    Geçtiğimiz yıllarda kara listeler temizlendi, niye kredi verecek adam kalmadığı için.
    Dışarıda yemeğe verilen, özellikle fast fooda verilen para çöptür benim gözümde.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    onunda sadece adı hamburger.içinde ne var allah bilir.bunların yüzünden olan küçük esnafa oluyor.piyasada lahmacuncudan çok pizzacı var.

2 senedir ne mc-ne burger.evde kendim yapıyorum mis.

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    onunda sadece adı hamburger.içinde ne var allah bilir.bunların yüzünden olan küçük esnafa oluyor.piyasada lahmacuncudan çok pizzacı var.

2 senedir ne mc-ne burger.evde kendim yapıyorum mis.
    en son zaten bi midem bulandı ondan beridir mc, burger uzak dursun. burger house, beeves, carls jr'a gidiyorum kırk yılda bir yiyince de çok dokunmuyor.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Mc Donalds ekonomisi

De ki inceyi çözemediniz ki

İktidarın ekonomi politikası o

Mc Donalds ekonomisi diye bir şey ve sadece türkiyede bu ekonomi

Abd nin bile haberi yok
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı brv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Saçma olan neresi?
    Daralan piyasa ve azalan nakit akışını göre harcanan paranın azalması gerekiyor.
    Esnafın kan ağlamasından, ödemelerin gelmediğinden, kapanan dükkanlardan bahsediliyor.
    Fakat her taraf full gene maşallah.
    Adamın cebinde her bankadan ayrı kredi kartı, batık limitler ve her ay asgarisi ödenen ekstreler var.
    Geçtiğimiz yıllarda kara listeler temizlendi, niye kredi verecek adam kalmadığı için.
    Dışarıda yemeğe verilen, özellikle fast fooda verilen para çöptür benim gözümde.
    Ben diyorum ki ülke ekonomisinin iyi veya kötü olmasının dışarıda yemek yiyen veya sinemaya giden insan ile hiç alakası yok bu kısım saçma yani dışarıda 1000 kişi olunca ekonomi iyi 100 kişi olunca kötü mü? Bu kıstasa bakarsak Avrupa da iyi ve gelişmiş ekonomi sahibi ülkelerde dışarıda yemek yeme gezme dolaşma aktifliği Türkiyenin yarısından bile az bu ne demek?

Ülke ekonomisi 2015 ten beri 1 adım ileri hiç gitmedi hep dipte daha kötü ne olabilir ki dediklerimizi gördük bırakın sinemayı yemeği falan büyük şirketlerin piyasa durumlarına bakmak daha sağlıklı ve yeterli bence ülke de küçük büyük tüm şirketlerin kredi borcu var. %30 civarında krediler var bunlar duruken restoranlar kafeler kredi kartları iş mi yapar?

Kara liste yıllardır temizleniyor belli bir süre sonra 5 yıldı sanırım yeni bir şey değil sadece önceden bu kadar kredi çeken veya ödeyemeyen yoktu.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sırbistanda burger king battı kapandı ucuzluğu işe yaramadı. çünkü normal esnaf hamburgeri aynı paraya 300 gr et koyuyor
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sırbistanda burger king battı kapandı ucuzluğu işe yaramadı. çünkü normal esnaf hamburgeri aynı paraya 300 gr et koyuyor
    Ordaki esnaf reyislere selam olsun

Burdaki esnaflarında
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ordaki esnaf reyislere selam olsun

Burdaki esnaflarında
    Buradakiler yolunda aş.
    Instagram: mutusgarage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar bugün dövizin gevşeme sebebi her ne kadar Papazın dolaylı yoldan (Ev hapsi) salınması gibi gözüksede asıl olay Imf ile stand by anlaşması yapılacağı haberi.. Şahsi düşüncem Imf ile anlaşma yapılacak haberi bizzat Hükümet tarafından kasıtlı olarak piyasaya sızdırıldı ki Fonlar kaçmasın.. Bunu Cb bizzat 2008 Krizinde sözlü olarak ha Imf ile anlaştık ha anlaşıyoruz diyerek başarmıştı ancak unutulmaması gereken hemen akabinde Fed bilanço genişletme kararı aldığı için Imf'siz kurtulmuştuk ve Cb epey ekmeğini de yedi seçimlerde.. Ancak bu sefer o beklenti gerçekleşmez ise bir anda tepe taklak gidebiliriz, Dövizde ayı tuzaklarına yakalanmayın düşüyor herşey güllük güllüstanlık derken terse döner aniden.. Bu sadece bir uyarı yaşım gereği hatırlıyorum dejavu gibi

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Imf ile 2 haftadir gorusuyoruz.
    Papaz meselesinden dolayi iliskiler yumusuyor beklentisi ama gidecegi yer belli...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Galiba birileri el altından doları sürüyor. Sırf Kılıçdaroğlu faizi arttırmada doları görelim lafını yedirmek için
    YamahA Xmax 250 ABS

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arada hatırlayıp gülüyorum.

Sie liegt in meinen Armen...
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler