User Tag List

Sayfa 519/1068 İlkİlk ... 194194695095175185195205215295696191019 ... SonSon
20286 sonuçtan 9.843 ile 9.861 arası

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3-5-6-8 maddeler dogrudur ister bu abd normal sasirmam.

Hatta tc tapusunu verinde der.
    Seat IBIZA FR

jokey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 909 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diyarbakır da 6.700 ve 6.800 den satıyorlar dövizciler. Sizin dediğinizi bende duydum İstanbul da 6100 den satıldığını ama sattıklarını inanmıyorum büyük ihtimal almak istiyene yok çekiyorlardır. Eğer sizin dediğiniz veya 6.100 den satıyorlarsa insanlar alıp atm den 6.200 den bozarlardı.
    Keşke bi kişi çıkıp net bilgi verebilse burda. Farklı forumlarda da 5.90 fiyatı konuşuluyor istanbul için. Yok mu bi döviz bürosu işleten kardeşimiz, bilgilendirse bizi
    98 106 GTI 34 TJ 1247

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yav arkadaşlar inanmayın. 5.9 muhabbetine. Bankalardan daha ucuz dolar satacak kadar salak döviz bürosu bulamazsınız.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 909 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diyarbakır da 6.700 ve 6.800 den satıyorlar dövizciler. Sizin dediğinizi bende duydum İstanbul da 6100 den satıldığını ama sattıklarını inanmıyorum büyük ihtimal almak istiyene yok çekiyorlardır. Eğer sizin dediğiniz veya 6.100 den satıyorlarsa insanlar alıp atm den 6.200 den bozarlardı.
    Keşke bi kişi çıkıp net bilgi verebilse burda. Farklı forumlarda da 5.90 fiyatı konuşuluyor istanbul için. Yok mu bi döviz bürosu işleten kardeşimiz, bilgilendirse bizi
    98 106 GTI 34 TJ 1247

CEMAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bankalardaki döviz mevduatlarına ne kadarlık bir kısıtlama getirirler? Bu konuda fikri yada bilgisi olan var mı?

Ayrıca bu kısıtlama kriz başlangıcına sebep olmaz mı?

Şöyle ki , diyelim 10bin dolarla sınırladılar. Banka 10bin dolar üstünü o gün ki kurdan bozdu. Doların daha da yükseleceği aşikar. Millet bankalara hücum edecek parasını çekmek için. Bu durumda bankalar zorlanacak. Sonra çekilen tl piyasada dolara dönüşecek. Bu sefer doların fiyatı iyice artacak. Hatta karaborsaya düşecek.

Ben şahsen bunlardan her şeyi beklerim. Döviz hesaplarını sabit kurdan bozsalar hiç şaşırmam

VETTE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akşama doğru döviz bürosu tabelasına satış 6.20 ydi saat 18.00 civarı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Az önce bir twit okudum. Finansbank'tan 10bin dolar bankadan para çekmek istemiş birisi. Banka dolar veremeyiz demiş. 5.7ten bozalım tl verelim demiş. Aslı astarı var mıdır?

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı CEMAL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bankalardaki döviz mevduatlarına ne kadarlık bir kısıtlama getirirler? Bu konuda fikri yada bilgisi olan var mı?

Şöyle ki , diyelim 10bin dolarla sınırladılar. Banka 10bin dolar üstünü o gün ki kurdan bozdu. Doların daha da yükseleceği aşikar. Millet bankalara hücum edecek parasını çekmek için. Bu durumda bankalar zorlanacak. Sonra çekilen tl piyasada dolara dönüşecek. Bu sefer doların fiyatı iyice artacak. Hatta karaborsaya düşecek.

Ben şahsen bunlardan her şeyi beklerim. Döviz hesaplarını sabit kurdan bozsalar hiç şaşırmam
    Şuan iran ı anlattın

Dolar karaborsada hatta karaborsa yapanları yakalayıp tutuklamay başlamışlar

Rte bu kafayla giderse bu dolar nereye gideceği belli değil

Piyasada şuan 3,5/4.00 arası alınmış mal stokları var bitsin o stoklar siz o zaman izleyin batanlarmı

Zamlarmı daha neler neler
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3-5-6-8 maddeler dogrudur ister bu abd normal sasirmam.

Hatta tc tapusunu verinde der.
    Bunların bir çoğu basit siyasal İslamcı sallamalari. Halkı "biz başarısız değiliz, batı yaptı" algisina alistiriyorlar insanları ...
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı VETTE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Akşama doğru döviz bürosu tabelasına satış 6.20 ydi saat 18.00 civarı
    Garip bi durum. Döviz Büroları nasıl böyle bir Risk alıyor acaba. Çok ciddi bi gevşeme duyumu mu var acaba.
    98 106 GTI 34 TJ 1247

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Az önce bir twit okudum. Finansbank'tan 10bin dolar bankadan para çekmek istemiş birisi. Banka dolar veremeyiz demiş. 5.7ten bozalım tl verelim demiş. Aslı astarı var mıdır?
    Dün akşam saat 16 gibi Akbank'tan 10 bin usd fiziki olarak çekti yakın arkadaşım. 20 bin istemiş. Kasa müsait değil deyip 10 bin usd vermişler. Para ayırtmadan spontane gidip 10 bin usd almış yani sıkıntısız
    98 106 GTI 34 TJ 1247

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Şuan iran ı anlattın

Dolar karaborsada hatta karaborsa yapanları yakalayıp tutuklamay başlamışlar

Rte bu kafayla giderse bu dolar nereye gideceği belli değil

Piyasada şuan 3,5/4.00 arası alınmış mal stokları var bitsin o stoklar siz o zaman izleyin batanlarmı

Zamlarmı daha neler neler
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sonunda adını 2001 krizi gibi adlandırabileceğimiz bir kriz.

daha önceki entry'lerim ve kabaca özet mahiyetinde, fikirlerim.
    (bkz: #80123435)

10 ağustos 2018 ile içi boşaltılan devalüasyon terimini yaşadık.

ilk önce geçmiş dönemlerden 2001 krizini ele alalım. sabit kurdan dalgalı kur'a geçişin, iddia edildiği gibi anayasa kitapçığının fırlatılmasıyla başlamayan ekonomik krizin matematiksel değerlerine bakalım. öyle kafa yormanız gereken bir hesap olmayacak. basit bir hesaplama.

bu döneme bakmadan önce not geçeyim, ilk defa bir para biriminin savaşta olmadığı, çok ciddi doğal afet yaşamadığı halde %20 üzerinde değer kaybettiğini gördüm. döviz kurundaki yükselişi bekleyen ben ve benden çok daha iyi, ekonomi bilgisiyle donanan kişilerinde beklemediğini düşünüyorum. nasıl anayasa kitapçığı basit bir nedense, rahip mevzusu da basit bir neden.

h. atilla, iran ambargosunun abd nezdinde delinmesi, askeri anlamda türkiye cumhuriyetinin ekseninin kayıyor oluşunun başlıca nedeni olduğunu düşünüyorum.
    trump'un manyakça hareket ediyor oluşu da bunu körüklüyor.

bunu neden yazma ihtiyacı duydum, bazı genç dimağlar ya da bu işe akıl yürütemeyip, ya verelim rahibi kurtulalım diyenlerin az buçuk kavraması adına yazmak istedim.

her neyse. lafı uzatmadan 2001-01-01 dolar kuru tavan fiyatı aylık 0,6719 ( 3 aşağı beş yukarı ). 2001-02-01 dolar kuru aylık tavan fiyatı 0,9557.

1 aylık artış; ( krizin başlangıcı ) için %42.23 fakirleşme.

2001-06-01 aylık dolar kuru fiyatı : 1.2673. 5 ay öncesi ile yaşanan, kıyaslanmış artış %88.61'lik fakirleşme.

krizin basitçe sayılarla ifade edilişi.

2018 için;

2018-04-02 için dolar kuru aylık fiyat: 4,0515

2018-05-01 için dolar kuru aylık fiyatı 4,5331. fakirleşme yüzdesi %11.88.

bakıyoruz ki hani 2001 krizine benzemiyor. sonra

bugüne bakıyoruz, henüz ağustos ayının 1/3'ünü geri bıraktık. bugünün tavan fiyatlanmasını baz alıyoruz. 6.7754. ( ben 6.82 gördüğümü hatırlıyorum ama düzeltme yaşanmış olacak ki 6.82'yi göremedim )

fakirleşme oranımız, bu yılın 4. ayına göre bugünün tavan dolar kuru fiyatlanması ile kıyasladığımızda %67, 23.

bakın daha bu ayı bitirmedik. önlem alınmazsa 7tl'de olur 8tl de. olursa fakirleşme oranı, 2001 krizindeki fakirleşme oranından yaklaşık %50 ile %80 oranında daha fazla olacak gibi duruyor. şirket iflasları kapıda.

evet, şu anda kriz geldi. ivedikle önlem alınmazsa, 2001 krizini küçük bir aksaklık gibi gösterecek bir durum. rakamlarla bunu görebiliyorken toplumsal etkisinin neler olacağını ancak tahmin edebiliriz.

bugün için size haber vermek istediğim pekte olumlu olmayan haberlerim var.

eczaneye gittim ve ilaç almam gerekiyordu. alacağım ilaç raporlu olan bir ilaç. bu ilacın gerektiği hastalıkta bilinen bir rahatsızlık. eczanede bu ilacın piyasada kalmadığını, birkaç ay boyunca da olmayacağını, muadilinin yerini alabileceğini ya da çok zor bulunabileceğini öğrendim. ilk başta sebebinin ilaç üreten şirketle depoların anlaşamaması olduğu idi. farklı müşteriler vardı. biraz çekinerek söyledi. sonra eczane boşaldı ve iki kelam edebilme fırsatım oldu. o sıralarda dolar kurunun tavan yapma arefesinde olduğunu bilmiyordum. basitçe döviz kuru yüzünden ilaç stoklarında çok büyük sıkıntı yaşanıyor abi, böyle devam ederse ilaç bulmak zorlaşacak dedi. özellikle senin kullandığın ilaçlar çok sıkıntılı ama sadece seninkiler değil, genel ilaç stokları neredeyse bıçak gibi kesilmek üzere dedi. umarım olmaz diye de ekledi.

çelik için vergiler %20'den %50'ye çıktı. trump tek tweet, tek imza ile dış ve iç ticareti inşaata dayanan türkiye ekonomisini tek kalemde sarstı. inşaatçılar şu anda kan ağlıyor. emlak piyasası bu ay itibariyle tamamen patladı. sadece emlak değil, yapılan, yapılması planlar diğer ıvır zıvır inşaatlar durdurulmazsa, kamu borcu, özel sektör borcu altından kalkılamayacak kadar büyük olacak.

bugün ucunu gördüğümüz krizin büyüklüğü ve derinliği için sade bir vatandaş olarak 2001 krizi ile bugünü kıyaslayarak örnek vereyim.

2001 yılında kriz olduğu zaman ile 5-6 yıl sonrasına kadar, yiyecek, içecek ve alım gücü çok çok yüksekti.

örneğin, bir memur maaşı ile bugün pekte bilinmeyen ya da ooo onlar çok pahalı denen kangal sucuklardan haftalık 6-7 salkım alınıp tüketebiliyorduk. bugün 6-7 salkım kangal sucuk almaya kalksanız el yapımı, 80tl fiyatı ile, 550tl civarı yapıyor.
    bugünün bir asgari ücretli çalışının aylık maaşının 1/3'üne denk geliyor. bir memur maaşının 1/6'sına denk geliyor. 2001'de ayda 24-25 kangal sucuk yiyebilen bir memurun, şu anda maaşının 1/3'ünü sucuğa vermesi gerekiyor.

bir pikniğe gittiğimizde, 4 aile, ortalama 10 kilo tavuk kanat, 4-5 kilo tavuk göğsü,3- 4 kilo köftelik kıyma, 2-3 kilo da kırmızı et, yanına 5-6 tane 2lt'lik kola, fanta, içkiler ailenin kendisine ait ( onları orta maliyete yazmıyorum ) , 4-5 kilo domates, salata, patlıcan, 50-60 kilometrelik yol ( benzin parası ) ile her hafta gerçekleştirilebiliyordu. hatta, hafta sonu cumartesi bir yere, pazar günü bir başka yere gidildiği oluyordu.

bugün böyle bir eylemi her hafta sonu yapabilecek bir memur ailesi bilmiyorum. tanımıyorum. asgari ücretlileri geçtim. varsa düz memur ailesi, çalıp çırpmadan, rüşvet almadan gerçekleştiriyorsa beni yeşillendirsin. utandırsın.

bunu neden mi yazdım. o günlerde olan kriz ile bugün başlangıcını gördüğümüz kriz arasında devasa bir fark var. alım gücü inanılmaz yerlerde.

bunun üzerine gelmiş, ucunu göstermiş bir kriz...

bu ay içerisinde önlem alınmazsa, korkuyorum ki 1 dolar, 1 euro, 1 sterlinin fiyatlanması olarak 12tl ile 15tl arasını göreceğiz.

bunun için alınması gereken ilk önlem, 300-500 puanlık geçici faizden çok, %18 civarında gezen faizin %50 - %60'a çıkartılması.

ikincisi ise, garanti ücret verilen, beton yapıların, yapılıyor olanlarının ikinci bir emre kadar süresiz durdurulması, yapılmış olanlar ile iş akdinin fes edilip yeniden fiyat konusunda anlaşılması. istediği kadar prestij vs kaybı olsun. milletin cebi düşünülerek kararlı adımlar atılması lazım. bu ülkenin insanının devletine güvenmesi gerek. dış güvence sonra tekrar sağlanır.

şöyle anlaşmalar, türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının geleceğini ipotek altına almıştır.

kaynak

"15 yıllık bir satın alma anlaşması süresince, kdv hariç 12,35 abd senti/kwh ortalama fiyattan satın almayı garanti etmiştir. "

bu günün günlük tavan kur üzerinden kwh ortalması 0.83 kuruştur.

bugün şu anda evlerimizde kullandığımız elektriğin birim fiyatı 0.20 ile 0.30 kuruş arasında.

yani, bu nükleer santral garanti ücreti ile çalışmaya başladığı anda, elektriği istemesekte 3.5 kat daha pahalıya kullanacağız.

erol mütercimlerin, 7.5tl'de çıpalayacaklar, 10tl'yi anlık göreceğiz tahminlerinin bugünün yaşanmasıyla ve önlem alınmaması ile pek iyimser olduklarını düşünmeye başladım.

çok kaba bir hesapla bugün evinizin elektrik faturası 100tl geliyorsa, akkuyu santrali faaliyete geçtiğinde en kötü 100tl daha dağıtım bedeline yansıtılacağını düşündüğüm ama kayıp kaçak elektrik bedeli gibi saklanacak olan, garanti müşteri bedeli eklenecektir. bakın 3.5 kat eklemedim. herkese pay edileceği için, doğudaki kayıp kaçak bedeli yetmiyormuş gibi özel şirketin rusların! garanti ödeme bedeli de bizim sırtımızdan çıkacak.

en iyimser halle, kura müdahale olmadığı vakit, 2021-2022'de bir ailenin elektrik faturası 200tl ile 300tl arasında olacak.

belki gülüyorsunuz ama eve mum stoklamaya başlayın. bu enseyi karartmak değildir. kesinlikle değil. gerçekçi olmaktır.

şu entry'imi 4 gün önce girmiştim. (bkz: #79983220)

bugün eczanelerde ilaç stoklarının zora girdiğini ( türkiye çapında olduğunu tahmin ediyorum, bölgesel ya da şehire ait bir sorun olmadığını daha büyük olduğunu düşünüyorum. ) ilk elden öğrendim. daha 4 gün önce yazdım yahu. bu kadar çabuk olabilme ihtimali tahmin etmemiştim.

şu analizlerden, tahminlerden sıyrılıp ülkede değişecek olan ahlak, din yapısından bahsedeyim.

2001 krizinden öncesini hatırlayan, 80'lere kadar varsa, ne demek istediğimi daha iyi bilecek, anlayacaklardır.

toplumun genelinde, ahlak, din anlayışı günümüz muhafazakarlığından daha fazlaydı. inanmazsınız ama öyleydi. muhafazakar derken, din konusunun tamamı anlamında dinci olarak düşünmeyin. geleneklerine, milliyetçiliğine, öteden beri gelen yaşam tarzına insanlar daha bağlıydı . aynı zamanda bir diğerinin yaşam tarzına bugünkü gibi yırtık dondan çıkarcasına karışmıyordu. karışan da ya dayak yerdi ya da ortalık yerde zılgıt yerdi. inanmayabilirsiniz ama öyleydi.

teknolojinin gelişmesine denk gelen ekonomik kriz ile bu ahlak yapısı, muhafazakarlık değişti. bugünkü bildiğimiz hale döndü. ekonomik alanda yaranma adına bir ahlak benimseyişi ortaya çıktı. sosyal yardım alanların sayısı ile orantılı olarak din sömürüsünü kullananlar arttı.

şimdi biyolojiden bir örnek vermem gerekirse, bir bakteri çeşidi, uygun ortamda, çoğalmasına yetecek miktarda besin olduğu taktirde, her birim zaman başına kendisini 2 üzeri oranda çoğaltır. sınırsız bir yiyecek ( enerji ) kaynağı varsa, teorik olarak bir bakteri türünün bütün dünyayı kaplaması beklenir. lakin bu sistemde, bakteri belli bir çoğalma eşiğine geldiğinde, çoğalması durur ve ortamdaki bakteri popülasyonu, kendi kendini yok etmeye başlar. logaritmik bir gelişimdir. belli bir sisteme, değişkenler tanımlayarak uygulanabilir.

ekonomide, çok ciddi bir biçimde sürekli tüketime odaklı olan yapıyı, bakterilerdeki üreme aşamasına benzetiyorum. ülke ekonomisi adına büyüme için gerekli besin kalmadı. bu besin, sıcak para, yatırımcılar. tamamen kesildi mi ? tamamen kesilmesi mümkün değil ( savaş durumu olmadığı sürece ) ancak bu ekonomi için yeterli bir besin seviyesinin çok çok azında. sahip olduğumuz ekonomi kendini yeme, tüketme aşamasına geçti. kendi içindeki en büyük parça ise inşaat sektörü. sonra devlet garanti ödemesi verilen yapılar. yandaşa peşkeş çekilen iş alanları vs. bunları artık vatandaştan vergi ile çıkartamazsın. çıkartmak istenildiğinde, ülkenin içindeki ahlak, din düzenini istemeden değiştirmiş olursun.

nasıl 2001 krizinde, geçici ek vergiler 17 yıldır sürdürüldüyse, aynı şekilde, bu olanlar ülkenin vatandaşının davranışını, inanış biçimini, eğitimini değiştirdi. 2001 öncesinde kendini %95 müslüman olarak tanımlayan varsa, şu anda adım gibi eminim bu oran en iyimser tahminle %80'lerde. bu oran ise din hakkında yapılan sistematik devşirmelere rağmen iyimser bir oran.

2001 krizi kendine nasıl zenginler yaratıp, aynı zamanda fakirler yarattıysa, içinde bulundığumuz 2018 krizinde, kendine zenginler ve fakirler yaratacak.

yerel seçimlerin erkene alınabileceği ya da tamamen iptal olacağı düşüncesine sahip olmakla birlikte, bu kriz bu şekilde büyümeye devam eder ve müdahale olmazsa 2019 ortalarında zorunlu bir rejim değişikliğine dahi gideceğimizi ufak bir kıvılcım da artık düşünmeye başladım.

çünkü bu kriz, 2001 krizinden daha ağır olacak. bunun önüne geçmek için 20 gün var. bu 20 gün içerisinde yapılacak şeyler, faizi %50- %60'a çekmek, inşaat sektörünü pompalamayı bırakmak. imf ile pazarlığa oturmak. mümkünse amerika ile diplomasi trafiğinde kazanan taraf ya da kazanırken, oldukça az kaybeden taraf olmak.

bunun dışında, rusya, çin bloğuna yanaşıp yardım istemek masada olabilir. ancak bu değişimin, krizle beraber çok ciddi değişim sürecini başlatacaktır. bu değişim ülkenin askeri yapılanmasından tutunda, devletin işleyişine, doğrudan türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının davranışlarına kadar.

bu yüzden krizler en büyük fırsatların oluştuğu zamanlardır. kriz olurken, kendi zenginlerini yaratır. kendi fakirlerini yaratır. kendi rejimini yaratır. önceki rejim ne olursa olsun, o rejimi törpüler, krizi yaşayan halk, krize göre o rejime şekil verir. örnekleri var, brezilya, arjantin, venezuela, çek cumhuriyeti, tayland, güney kore, filistin, pakistan vs. bazıları ekonomi ile alakalı değil gibi gözüksede, günümüz konjonktürünün her şeyi ekonomi ile şekillenir. ekonomi dini, eğitimi, bilimi, sanatı etkiler. eğitim, bilim, sanat, din ekonomiyi etkiler. birbirini besler ya da yok eder.

örneğin böyle bir süreç devam ederse, belki de dalga geçilen, geçeceğiniz eskort kadınlar olgusu, öğrenciler için, çek vb ülkelerdeki gibi para karşılığı cinsel ilişki tavan yapacak. tayland'da ki cinsel açlığı dindirme ekonomisi gibi bir ekonomi türkiye'de yerini alabilir.

2025 yılına kadar, porno sitelerinde, kamera karşısında sevişerek para kazanan, rus, hintli, çek vb halklara türkler de katılabilir.

hintlilerin, çinlilerin, afgan, pakistanlıların her köşe başı türediği youtube eğitim videolarında, türklerin yerini aldığını görmemiz olası.

yalancı bolluk ekonomisinin ortasından itibaren gençliğini geçiren bireylerin, ellerindekini kaybetmesinin sonuçlarını pek tahmin edemiyorum. pek zorluk görmediklerini düşünürsek, ikinci bir gezi olayı çapında büyük bir protesto yaşanır mı emin değilim ki gezi olayını sadece büyüklük açısından örnek gösteriyorum. yoksa gezi ruhu'nun temel amacı çok çok farklı kaygılara dayanıyordu. en temeli ise, özgürlüklerin şiddetli bir biçimde kısıtlanmasıydı. yoksa ağaç meselesi faso fiso. nasıl rahip meselesi öyle ise. nasıl anayasa kitapçığı fırlatılması öyle ise.

zorluk görmemiş, genç neslin protesto etmesini büyük olasılık olarak değerlendiriyorum ama ne için, nasıl protesto edecekleri, böyle bir şeyin büyüyüp ülkeyi sarıp saramayacağını sanırım yaşayarak göreceğiz.

tekrardan,

- ev almayın, araba almayın. nakit paranız olsun. lüks yaşamı kesin. sakın ha döviz borcu altına girmeyin.

- sağlık ile ilgili zorunlu ihtiyacınız varsa hemen giderin, ilaç eksikliği tedbirinizi alın.

- döviz ile para kazanmanın yolunu arayın, bulun, kazanın.

- yeni yabancı dil öğrenin.

siyaseti siktir edin. çünkü bildiğimiz siyasetin çöküyor oluşunu çok yakında göreceksiniz. 2001'de nasıl bir devlet memuru - vatandaş ciddiyeti siyaseti bittiyse, yeni bir dil geldiyse, şimdi o yeni dil eskimiş, yerine yenisi gelmiş olacak.

ekonomik kriz bir milletin yapısına şekil verir. nasıl olacağını da içindeki durumu göre kendisi şekillendirir.

ekonomik krizin çok aşırı uca dayanacağına pek ihtimal vermiyorum. çünkü dışa bağımlılığın korkunç bir oranda olması, ilginç bir şekilde bizim lehimize dönüyor. yoksa batık bir türkiye cumhuriyeti, dünya üzerinde global bir ekonomik krizi tetikleyebilecek bir borcun içinde.

artık bu duruma ironi mi dersiniz, şans mı yoksa strateji mi bilmiyorum. devletimiz iflas ettirilmez ama ekonomik yaptırımlar ile vatandaşları boyunduruk altına alınıp, diğer ülkeler sıcak para ile istediklerini yaptırarak kendi vatandaşlarına rahatlık sağlama adına her şeyi yapabilirler.

enteresan bir şekilde unutulan bir başka ekonomik kriz tetikleyicisi var. şu anda satışı yapılan benzinin kur farkından etkilenmediğini görmemizin sebebi, devletin vergisinden vazgeçmesiyle oluyor. bu durum bir yerde patlayacak. hali hazırda büyük bir yük iken, bunu karşılamakta zorlanacak ve pompaya yansıtıldığında toplumda çok ciddi bir tepki bekliyorum. aynı zamanda ulaşım konusunda çok ciddi bir değişim geçirmenin de ilk adımı olacak.

toplu taşıma, bisiklet yolları, motosiklet sürücüsü olma ve motosikletlerin bir taşıt olduğunun farkına varılması gibi enteresan gelişimler yaşanmanın önü açılabilir.

krizin bir fırsat olduğuna değinmiş miydim ? evet, kriz topluma zorunlu olarak olumlu davranış biçimlerini de katabilir.

son olarak, gezi olaylarında, türkiye cumhuriyetinin en geniş, en fazla yayılan sivil protestosunda, döviz kurlarının 20-30 kuruş artması ama şimdi ortada hiçbir sorun yok iken 3 aylık süre içerisinde 2 lira 50 kuruş artmış olmasını neye bağlayacaklar diye merak ediyorum.
    Alıntı ve uzun bir ekşi sözlük entrysi 2018 ekonomik krizi konusu beğendim paylaşmak istedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu kriz 2001'den beter olacak. 2001'de hane halkının borcu yoktu. Devletin ve bankaların borcu vardı.
    2001'de tarım ve hayvancılık iyi durumdaydı. Ayrıca yerli üretimde iyi seviyedeydi.

Şuan ise hane halkının %90'ının kredi borcu var. Telefon almak için bile kredi çekiliyor. Yerli üretim diye bir şey kalmadı. Çoğu şey Çin'den geliyor. Tarım ve hayvancılık bitmiş durumda.

İnsanlar işsiz kaldığında kredi borcunu nasıl ödeyecek?

Bankalar alacaklara karşı evlere yada arabalara el koyduğunda, parasını tahsil edebilmek için onları kime satacak? Kriz anında kimse dolarını bozup yada faizden parasını çekip gidip ev araba almaz.

İnsanlar borçlarını ödemek için milyonluk evleri yarı fiyatına bile verecek. Çünkü piyasada nakit akışı olmayacak.

2001 krizinde %7500 faiz verilmiş. Kim gider naktini eve yada arabaya bağlar.

Bu arada CB bu gün Rize'de konuşmuş. Faizleri indireceğiz diyor. Havaalanı yapacağız diyor. Bayburt gibi küçük bir yere bile 2milyon kişilik havaalanı yapacağız diyor. Devletin kemer sıkmaya niyeti yok. Bol kepçe para savurmaya devam yani.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu kriz 2001'den beter olacak. 2001'de hane halkının borcu yoktu. Devletin ve bankaların borcu vardı.
    2001'de tarım ve hayvancılık iyi durumdaydı. Ayrıca yerli üretimde iyi seviyedeydi.

Şuan ise hane halkının %90'ının kredi borcu var. Telefon almak için bile kredi çekiliyor. Yerli üretim diye bir şey kalmadı. Çoğu şey Çin'den geliyor. Tarım ve hayvancılık bitmiş durumda.

İnsanlar işsiz kaldığında kredi borcunu nasıl ödeyecek?

Bankalar alacaklara karşı evlere yada arabalara el koyduğunda, parasını tahsil edebilmek için onları kime satacak? Kriz anında kimse dolarını bozup yada faizden parasını çekip gidip ev araba almaz.

İnsanlar borçlarını ödemek için milyonluk evleri yarı fiyatına bile verecek. Çünkü piyasada nakit akışı olmayacak.

2001 krizinde %7500 faiz verilmiş. Kim gider naktini eve yada arabaya bağlar.

Bu arada CB bu gün Rize'de konuşmuş. Faizleri indireceğiz diyor. Havaalanı yapacağız diyor. Bayburt gibi küçük bir yere bile 2milyon kişilik havaalanı yapacağız diyor. Devletin kemer sıkmaya niyeti yok. Bol kepçe para savurmaya devam yani.
    Çok kötü durumdayız... Hatta hepimize geçmiş olsun demek çok mu fantastik olur? Para pul oldu, para dönmeyecek artık. Eniştem işten çıkarılmış, ben diken üstündeyim... Bugün kız arkadaşıma evlilik teklifi için gül almaya gittim, perşembe günü telefonda fiyat almıştım, bugün gittim dükkana 15 lira artmış... 1 yılda 15 lira artış olurdu diyor adam, şimdi 2-3 günde bu hale geldi diyor filan... Umudum kalmadı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu sosyal medya zirvaliklarina inanmayı bırakın arkadaşlar.

Para veremeyiz TL verelim muhabbetleri yalan. Zaten dolar cuma günü fırladı. Ctesi mi para çekemedi

Ptesi salı sakinlemeden para ayirtmadan yüklü dolar çekilmez birçok şubede.

Ayrıca dolar mevduata sınır getiremezler. Hadi yaptılar diyelim, var olanı otomatik bozamaz.

Tamam bende sevmem bu herifleri ama bu saydiklariniz ekonominin tamamen çöküp, iç savaşa dönüşme sebepleri.

Şu sosyal medya zirvalarindan sıkılmadınız mı?

AKP'lilerin sosyal medya üzerinden sürekli doları olanlara hakaret videoları paylaşıp ekonomiyi doları olanlar bozdu yalanından ne farkı var
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bason Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok kötü durumdayız... Hatta hepimize geçmiş olsun demek çok mu fantastik olur? Para pul oldu, para dönmeyecek artık. Eniştem işten çıkarılmış, ben diken üstündeyim... Bugün kız arkadaşıma evlilik teklifi için gül almaya gittim, perşembe günü telefonda fiyat almıştım, bugün gittim dükkana 15 lira artmış... 1 yılda 15 lira artış olurdu diyor adam, şimdi 2-3 günde bu hale geldi diyor filan... Umudum kalmadı.
    Geçmiş olsun. Üzücü bir durum.

Maalesef kötü günler geride kaldı. Daha kötü günler bizi bekliyor.

94 ve 2001 krizlerinde 6 ayda dolar 3 katına çıkmış.

2 hafta önceki merkez bankası toplantısının olduğu gün dolar 4.73 gördü. dün 6.8i gördü . Hatta forex piyasasında 7tl görüldüğü söyleniyor. 2 haftada %50 değer kaybı var.

sene başında dolar 3.70'lerdeydi . Bu fiyatla kıyaslandığında sene başından buyana %85 lik bir değer kaybı var. İşin ilginç yanı sanki dolarda artış yokmuş herşey yolundaymış gibi televizyonlarda bununla alakalı doğru düzgün haber yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    TV'ler normaldir, onlara kalsak savaş bu. Damadını ekonomi bakanı yapanların hiç suçu yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2001 krizinde karşılıksız çek ten hapis vardı şimdi yok .bakalım neler olacak ? Ortalık Teksas a döner yakinda

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler