User Tag List

Sayfa 707/1068 İlkİlk ... 207607657697705706707708709717757807 ... SonSon
20286 sonuçtan 13.415 ile 13.433 arası

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    %24 faiz ile swap işlemlerine başlamış merkez bankası
    londrada tl faizi %23ten işlem görüyor
    TL alana faiz marjı sağlamış oluyoruz bu durumda
    traderlarda hem değerlenen TL den hemde faizden faydalanıyorlar
    kuru düşürmek için iyi hamleler ama bu kadar faizi nasıl ödeyeceğiz acaba?
    Bas bas paraları leylayaaaa
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı By CrAzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir haftadır özellikle günüm ekranda geçmeye başlayınca dolardaki gözlemim günlük +%80 artış sonra 5 6 krş düşüş olarak görünüyor. Merkez bankası elindeki tüm kaynaklarla seçime kadar baskılayacak fakat bunun dönüşü çok çok kötü olacak bizler için. Dolar düşüyor diye bir takım sevinenler oluyor fakat seçim sonrası 7 mi olur 10 mu olur göreceğiz. Ben bu seviyedende alım yaparım net düşeceğini bilsem bile.
    düşüyor diye sevinmeyelimmi ? çıkınca mı sevinelim
    Dr.ECU

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ülkeye şirket gözüyle bakarsanız tablo netleşir
    şirket alacağından vazgeçiyor üstüne birde daha çok borçlanmak için fiyatların düşürülmesini sağlıyor
    şirket bunu piyasa canlansın diye yapıyor ama uzun vadede bütçesine ve borçlanmasına olumsuz yansıyacak

peki biz bunu neden yapıyoruz?
    biz yıllardır üreterek değil tüketerek büyüyen bir ülkeyiz
    ucuz kredili mal alınır iç piyasada satılır ve büyüme sağlanırdı
    şimdi kur ve faiz artınca ucuz kredi bulamamaya ve maliyeti kontrol edememeye başladık
    Orası tamam hocam da, durduk yere not artırımı niye yapacaklardı peki?

Bu arada önceden de yazmıştım sanırım, örneğin 300 binlerde kalacağı düşünülen otomobil satışları bu sayede 500 bine çıkarsa, hem satılan araçlardan hem de dolaylı işlemlerden (bu araçların sigortaları, MTV'leri, benzin alımları vb) vergi gelirleri anlamında devletin işine gelir diyorlardı, böyle bi hesap yapıyor otomotivciler, gerçekçi midir bilemiyorum. İddialarına göre gerçekçi. Bu anlamda o para yerine "konulabilirse" iyi değil mi? Tabi dediğim gibi, öngördükleri bu satışların mutlak surette gerçekleşmesi lazım. Bu da iddialı bi senaryo, risk bu yüzden asıl galiba.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Orası tamam hocam da, durduk yere not artırımı niye yapacaklardı peki?

Bu arada önceden de yazmıştım sanırım, örneğin 300 binlerde kalacağı düşünülen otomobil satışları bu sayede 500 bine çıkarsa, hem satılan araçlardan hem de dolaylı işlemlerden (bu araçların sigortaları, MTV'leri, benzin alımları vb) vergi gelirleri anlamında devletin işine gelir diyorlardı, böyle bi hesap yapıyor otomotivciler, gerçekçi midir bilemiyorum. İddialarına göre gerçekçi. Bu anlamda o para yerine "konulabilirse" iyi değil mi? Tabi dediğim gibi, öngördükleri bu satışların mutlak surette gerçekleşmesi lazım. Bu da iddialı bi senaryo, risk bu yüzden asıl galiba.
    not arttırımı yapmayacaklardı tabiki
    şimdi not indirimi gelebilir diyorlar

otomotivcilerin tezi doğu ama yatırımcılar da "fiyatlar bu kadar artmışken zaten alacakların dışında kimse 10 bin lira indirildi diye araba almaz" mantığıyla bakıyor ve zaten alacaklardan daha çok vergi geliri elde etme imkanı varken bundan vazgeçildiğini düşünüyor olabilir
    bunu yıl sonu satışa yansımasından göreceğiz
    şahsen 90 bin liradan 160 bin liraya çıkan poloyu 145 bine düştü diye almam bende
    o parayı faize koysam her yere aksiyle giderim ztn
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    %24 faiz ile swap işlemlerine başlamış merkez bankası
    londrada tl faizi %23ten işlem görüyor
    TL alana faiz marjı sağlamış oluyoruz bu durumda
    traderlarda hem değerlenen TL den hemde faizden faydalanıyorlar
    kuru düşürmek için iyi hamleler ama bu kadar faizi nasıl ödeyeceğiz acaba?
    teklif 130 milyon dolarda kalmış
    kur ona tepki verdi
    %24 faizi beğenmemiş yabancı
    "senin paran daha çok değer kaybedecek" diyorlar 1 yıl vadede

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    not arttırımı yapmayacaklardı tabiki
    şimdi not indirimi gelebilir diyorlar

otomotivcilerin tezi doğu ama yatırımcılar da "fiyatlar bu kadar artmışken zaten alacakların dışında kimse 10 bin lira indirildi diye araba almaz" mantığıyla bakıyor ve zaten alacaklardan daha çok vergi geliri elde etme imkanı varken bundan vazgeçildiğini düşünüyor olabilir
    bunu yıl sonu satışa yansımasından göreceğiz
    şahsen 90 bin liradan 160 bin liraya çıkan poloyu 145 bine düştü diye almam bende
    o parayı faize koysam her yere aksiyle giderim ztn
    Not artırımını riske atabilir diyince, "lan artıracak mıydınız ki" sorusu akla geliyor tabi ondan dedim

Aynen bunu hesap kitap yapmışlar, oluyor diyorlar ama dediğin de doğru, piyasalar veya yatırımcılar aynen dediğin gözle bakıyor. Kesinlikle, bekleyip göreceğiz, şimdi de diyorlar ki, yıl sonuna kadar değil de sonrasında da devam etsin, bekleyen araçlarımız var, bitiremeyiz yıl sonuna kadar demeye başlamışlar.

Tabi canım, dün arkadaş bakıyor, kardeşine araba alacaklarmış, Peugeot 208 90 bin TL diyor, bu bi de inmiş haliymiş. Çüş dedim. İşte sen ben almıyoruz piyasasını biliyoruz, arabaları biliyoruz ama tüketicinin %90'ı bilinçsiz hala.

Ben yolda yeni Polo falan görünce gülüyorum artık o derece oldu.

Hanımın dayısı 270 bin TL'ye Honda CR-V almış, hava atma videosu çekiyor. Yakında yeni kasası gelecek

Başka bir arkadaş anlatıyor dün, iki tanıdık aynı aracı alıyorlar, birisi ÖTV indirimi devreye girmeden önce parasını yatırıyor işlemler tamamlanıyor arabayı alıyor, diğeri o arada parayı mı denkleştiremiyor bişey oluyor, satışı gerçekleştiremiyorlar, ertesi gün parayı MTV'yi falan yatırıp plakalandıracaklar, indirim geliyor, birisi 30-40bin TL indirimle almış oluyor. Sinir olmuşlar. Otur soğuk su iç.

Biz bu şartlarda alınmaz diyoruz, adamlar orada bi de böyle zararlara uğruyorlar, komik valla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teklif 130 milyon dolarda kalmış
    kur ona tepki verdi
    %24 faizi beğenmemiş yabancı
    "senin paran daha çok değer kaybedecek" diyorlar 1 yıl vadede
    Bu da enteresanmış.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Not artırımını riske atabilir diyince, "lan artıracak mıydınız ki" sorusu akla geliyor tabi ondan dedim

Aynen bunu hesap kitap yapmışlar, oluyor diyorlar ama dediğin de doğru, piyasalar veya yatırımcılar aynen dediğin gözle bakıyor. Kesinlikle, bekleyip göreceğiz, şimdi de diyorlar ki, yıl sonuna kadar değil de sonrasında da devam etsin, bekleyen araçlarımız var, bitiremeyiz yıl sonuna kadar demeye başlamışlar.

Tabi canım, dün arkadaş bakıyor, kardeşine araba alacaklarmış, Peugeot 208 90 bin TL diyor, bu bi de inmiş haliymiş. Çüş dedim. İşte sen ben almıyoruz piyasasını biliyoruz, arabaları biliyoruz ama tüketicinin %90'ı bilinçsiz hala.

Ben yolda yeni Polo falan görünce gülüyorum artık o derece oldu.

Hanımın dayısı 270 bin TL'ye Honda CR-V almış, hava atma videosu çekiyor. Yakında yeni kasası gelecek

Başka bir arkadaş anlatıyor dün, iki tanıdık aynı aracı alıyorlar, birisi ÖTV indirimi devreye girmeden önce parasını yatırıyor işlemler tamamlanıyor arabayı alıyor, diğeri o arada parayı mı denkleştiremiyor bişey oluyor, satışı gerçekleştiremiyorlar, ertesi gün parayı MTV'yi falan yatırıp plakalandıracaklar, indirim geliyor, birisi 30-40bin TL indirimle almış oluyor. Sinir olmuşlar. Otur soğuk su iç.

Biz bu şartlarda alınmaz diyoruz, adamlar orada bi de böyle zararlara uğruyorlar, komik valla.
    sadece hükümete kızmakla olmuyor işte bu işler, bizim milletimiz de "tüketim manyağı"
    buda vaktinde güzel söylemiş "arzu acı getirir" diye
    ihtiyacımız olmayana sahip olmak için bugünlerimizi yaşayamıyoruz
    o satın aldıklarımız için paradan çok zaman ödüyoruz ve o zamanı geri kazanamayacağız farkında değiliz..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sadece hükümete kızmakla olmuyor işte bu işler, bizim milletimiz de "tüketim manyağı"
    buda vaktinde güzel söylemiş "arzu acı getirir" diye
    ihtiyacımız olmayana sahip olmak için bugünlerimizi yaşayamıyoruz
    o satın aldıklarımız için paradan çok zaman ödüyoruz ve o zamanı geri kazanamayacağız farkında değiliz..
    Aynen maalesef... ABD gibi, krediyle ev arabayı çak, ömür boyu ödemeye kastır. Ekonomi iyi olsa neyse, bu arada bi de alım gücümüz düşüyor, kriz patlak veriyor, bilmemne... Bakalım ne olacak, Allah sonumuzu hayır etsin.

By CrAzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _muhaRRem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    düşüyor diye sevinmeyelimmi ? çıkınca mı sevinelim
    Merkez bankası elinde olan rezervlerle doları düşürüyorsa sence sevinmeli misin ? Peki o rezervler bittiğinde düşmeye başladığı düşüş trendinin tepe noktasını delip geçeceğini , dolar çıktığında yapılan zamın düştüğünde yansıtılmadığını ve tekrar çıkış trendinde zamın kralını yapacaklarını bilmen gerekirdi.

KOSEREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kenara 1000 dolar koyan dolar düştü diye üzülüyor bende bunu anlamıyorum.
    Düşmesine iyi gözle bakanlar direk yandaş
    Yok yav düşmemeli diyenler bilge
    Eheehe 5000 dolarım var elbet bi gün patlayacak diyenlerde ileri görüşlü...
    4.88 ciler 2023 cüler..Konu değil panayır yeri

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben amerikaya güvenerek paramın değerini bu güne kadar hiç korumadım , bu benim kişisel fikrim ve hayat biçimim... paramı çok şükür faize yatıracak kadarda ticaretin gerisinde kalmadım.. rızk ALLAH tandır , o yüzden korkum yok çok şükür..

ben arka planıyla ilgilenmem dolar düşerse sevinirim 2+2 4 dolar yükselirse üzülürüm çok net bi davranış bu .

tahvil düşersede sevinirim
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    herkes herkesin görüşüne fikrine saygı duyarsa daha güzel bir ülke olabiliriz..

ben faize yatırana dolar alana laf söylemem o kendi stilidir .
    Dr.ECU

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KOSEREN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kenara 1000 dolar koyan dolar düştü diye üzülüyor bende bunu anlamıyorum.
    Düşmesine iyi gözle bakanlar direk yandaş
    Yok yav düşmemeli diyenler bilge
    Eheehe 5000 dolarım var elbet bi gün patlayacak diyenlerde ileri görüşlü...
    4.88 ciler 2023 cüler..Konu değil panayır yeri
    dolarım yok
    borcumda yok
    kafa mis

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben bu konuda özellikle karşılıklı fayda getirmeyen "bak gördünmü" yada "nasılda koyduk" tipinde yazılar yazılmasından, aşırı rahatsızım. Piyasanın genel gidişatı, gün içi ekonomiyi etkileyecek haberleri ve buna bağlı parite ilerleyişi hakkında yorum yapacaksak yapalım. Gerisi kavga dövüş
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben amerikaya güvenerek paramın değerini bu güne kadar hiç korumadım , bu benim kişisel fikrim ve hayat biçimim... paramı çok şükür faize yatıracak kadarda ticaretin gerisinde kalmadım.. rızk ALLAH tandır , o yüzden korkum yok çok şükür..

ben arka planıyla ilgilenmem dolar düşerse sevinirim 2+2 4 dolar yükselirse üzülürüm çok net bi davranış bu .

tahvil düşersede sevinirim
    Şunu atlıyorsun ama, sen ticaretin gerisinden kalmasan da ya da artış azalış seni etkilemese de toplumun genelini etkileyen bir unsur kur dalgalanması ve faiz.

En basiti artan faizden ötürü konut / taşıt kredi maliyetleri artıyor satışları azalıyor. Neticede bayiler kapanıyor, kapanan bayi işçi çıkartıyor.

Çıkan adam evine ekmek götüremiyor.

Keza dolar artışı lojistik maliyetlerini yukarı çekiyor, mal nakliye maliyeti artıyor. Ürün birim fiyatına isabet eden maliyet kalemi artıyor.

Bu da ürünün son tüketici fiyatını yukarı yönlü değiştiriyor.

Nasıl ki sen ticaret yaparken kazanmaya bakıyorsan herkes aynı pencereden bakıyor.

Bu gün 10'a aldığın hammadde yarın 12 olduğunda sen bitmiş ürünü 15 e satarsan 2 ay sonra kepenkleri kapatırsın.

Bu değişkenlikleri "benim dolarım yok çok şükür" gibi basit bir yaklaşımla ele almak ticaret erbabı için kabul edilebilir durmuyor.

Ve işi bilen adamların yazdıkları da az çok ortada manipüle ediliyor piyasa bir şekilde, birileri kazanla götürüyor bu sayede.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sana şöyle söyleyim

Eski bir firmayız Biz inşaat yapıyoruz taahhütlerimiz yani sözlerimiz,3 yıldır para kazanmıyoruz , daireleri yapıyoruz alıcı yok , faizi dövizi iliklerimize kadar yaşıyoruz o yüzden anlattıkların bana yabancı değil.

Dedim ya bu benim bakış açım . Ben doların yükseleceğini biliyordum , dolara dönmesinide biliyordum imkanımda vardı ama yapmadık , ticari olarak hata yaptık belki , belkide zarar ettik ama dedim ya stil bakış açısı inanç felsefe ne derseniz deyin , ben doların kanatları altında olamam , bana ters.

He dersenki ben paramın değerini nasıl koruyacağım ticaret yapmıyorum , altın al kardeşim veya bankaya yatır faize koy oda bi seçenek ama ben , dolar alım satımı , dolara güvenmek benim hayatımda yok .
    Dr.ECU

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sana şöyle söyleyim

Eski bir firmayız Biz inşaat yapıyoruz taahhütlerimiz yani sözlerimiz,3 yıldır para kazanmıyoruz , daireleri yapıyoruz alıcı yok , faizi dövizi iliklerimize kadar yaşıyoruz o yüzden anlattıkların bana yabancı değil.

Dedim ya bu benim bakış açım . Ben doların yükseleceğini biliyordum , dolara dönmesinide biliyordum imkanımda vardı ama yapmadık , ticari olarak hata yaptık belki , belkide zarar ettik ama dedim ya stil bakış açısı inanç felsefe ne derseniz deyin , ben doların kanatları altında olamam , bana ters.

He dersenki ben paramın değerini nasıl koruyacağım ticaret yapmıyorum , altın al kardeşim veya bankaya yatır faize koy oda bi seçenek ama ben , dolar alım satımı , dolara güvenmek benim hayatımda yok .
    Ticaret ile "stil bakış" açısı birbirinden bağımsız şeyler bence.

Bu gün mesela bir fatura geldi, adam TL faturayı EURO karşılığı bu gün kü kur dan kesmiş.

Araç kira faturası, madem öyle devlet desin ki Ekim ayı için geçerli USD / EUR kuru budur. Biz her ay aracı farklı bedelle kiralamış oluyoruz.

Yani bahsettiğim sen TL ye dönücem desen de piyasa seni dövizin içinde tutuyor. Sabaha kadar baksak bu değişmez, kur'un zıpladığı dönemlerde mal alamadı bir çok firma. Satan da yerine koyamam diye satmadı.

Ticaretin bir döngüsü var sen bunu TL ile yapacağım diye zorlarsan bir yerden patlar.

İnşaat sektöründe kur'u reddedip ayakta kalmak için ne kadar zarar yazdın merak ediyorum.

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Sana şöyle söyleyim

Dolar alıp almaman tamamen kendi tercihin, kimse de karışamaz buna. Yargılayamaz, yadırgayamaz.

Sadece son cümlen dikkatimi çekti. Altın..

Dolarla belirlenmiyor mu bunun onsu? Adı dolar değil sadece

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 konuk)

Bu Konudaki Etiketler