User Tag List

Sayfa 715/1068 ÝlkÝlk ... 215615665705713714715716717725765815 ... SonSon
20286 sonuçtan 13.567 ile 13.585 arasý

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaþýmý..

TaGo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    44
    Þehir
    Türkiye/Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende biliyorum MB nin yapmadýðýný zaten adý anket olmaz ozaman. Peki bugüne kadar hep beklenti anketinin üzeri çýkmadýmý? Çýktý. Peki o halde bu arkadaþlar 5.10 derlerdi yada 5 derlerdi yaranmak adýna öyle deðilmi.
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alýþveriþ yapabilirsiniz

Yaþ
    37
    Þehir
    35
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mb soracaðý kiþilerde sokaktan geçen adam deðildir herhalde. ��

Yaþ
    36
    Þehir
    ...
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ekonomistlere soruyor ama o ekonomistlerde londrada swap ihalesinin kaç faizden açýlacaðýný ya da iþsizlik fonunun bankalara nasýl aktralacaðýný bilmiyor
    veya ödemesi gelen borçlarýn sendikasyon kredilerinin yeni faiz oranlarýný
    bir dönem yýl sonu beklenti anketi 6.60 civarýndaydý
    çok ciddi bir gösterge deðil anlayacaðýnýz direk onu referans alamazsýnýz kimse kahin deðil
    "gafleti, zýlleti ve cehaleti tattýk. sýra sefalette."

488
    Misafir
    Alýntý TaGo Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bende biliyorum MB nin yapmadýðýný zaten adý anket olmaz ozaman. Peki bugüne kadar hep beklenti anketinin üzeri çýkmadýmý? Çýktý. Peki o halde bu arkadaþlar 5.10 derlerdi yada 5 derlerdi yaranmak adýna öyle deðilmi.
    Mb'nin sorduðu kiþiler 10 Lira olacaðýný net bilse bile doðruyu söylemez kimse , cesaret edemez..

Mb'nin yýllardýr enflasyon hedefi %5 ... Hiçbir zaman tutmadý ancak bugüne kadar sorun olmadý çünki Dünyada düþük faiz dönemindeyken görmemezlikten gelindi ancak artýk durum öyle deðil.
    Mb o zamanlarda %5 hedefin tutmayacaðýný biliyordu ama iþi hayal satmak onunda ne yapsýn

997TT - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    48
    Þehir
    istanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hedef gosterge degýldýr,cýddýye almayýn. Ne zaman tuttu ki.
    Vectra,31 aralýk yorumuna katýlýyorum ama o zamana kadar en az 2 dalga hareketý okur.
    Petrolu yýne dusurerek hukumetýn ekmegýne yag suruyorlar. Buda elýmýzý kuvvetlendýrýyor.
    Ben son 2 ýslemý,buraya yazdýgým gýbý,euro agýrlýk yaptým.
    Petrolu ýzleyýn,cok uzaga kalmaz,býr kac ay sonra ortalýk senlenýcek.
    Suudlar sayesýnde býz rahatladýk,tayyýp ýstedýgýný aldý ama uretým sýfýr. Isler yýne donerse bu kez daha agýr darbe alýrýz...
    Suan ký durumdan faydalanýn.
    Altýn ýcýn 8 aydýr ne soyledýysem cýktý,vaktýne daha var...

Yaþ
    32
    Þehir
    -
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý 488 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Ülkenin durumu ortada... Baþkanlýk (Padiþahlýk) sistemini ben seçmedim halk seçti.. Ben halkýn da aslýnda seçtiðine inanmýyorum çünki orada da bir katakulli var... Ben her zaman her yerde yazýyorum " Ben Osmanlý torunu deðilim" çünki Osmanlý Türkleri sevmezdi sürekli hakaret ederdi sadece savaþ zamaný akýllarýna Türkler gelirdi... Benim atam M.Kemal Atatürk ...

Yani kýsaca AKP'li deðilim., Ancak Kemalist'de deðilim benim için iki tarafýn uçlarý da ayný ...

Siyasete kýzýp pozisyon alýnýrsa zararla ziyanla sonuçlanýr, elin ecnebisi Dolarý 7 tl'den çaktý yatýrdý nerdeyse %30 faize ve yarýn birgün de 5 tl altýndan Döviz toplayacak ve yine korku salacak .. Bu sefer yine bizim millet Dolar alýcak yukarýdan.. Bu hep böyle sürüp gidecek

Bak yukarýda yazdým herkes ektiðini biçiyor., Fýrýncý 1 Liradan ekmek satýyor ki kurtarmaz .. Ama hükümet diyorki satacaksýn çünki ekmek garibanýn yiyeceði ve enflasyonu bu þekilde düþürmeye çalýþýyor eminim Ekmek fýrýnlarýnýn birçoðu hükümet yandaþý idi ancak þimdi küfür ediyor.. Dediðim gibi ben birþeye öfkeliyim o da siyasi tercihin ne olursa olsun aklý baþýnda hiçkimse refahým artacak diye "KUL" olma sistemini kabul etmemeliydi , ettiysede iþte böyle sonuçlarýna katlanýr..
    O kisim sacma olmus, ingilizlerin bol parcala yonet imparatorlu gitsin ulus devlet olsun mantigiyla ortaligi karistirmasindan baska bisey degil. Zaten koyun gitsin butun Araplar da bizi sirtimizdan vurmustur, Kurtler soyledir bu boyledir, Osmanli Turk'lerden nefret eder vb vb. carpitmanin geregi yok, hepsi ingilizlerin guzel islemis icraatleridir. Su Turkiye'den oncesini bicak gibi kesmeyi birakin lutfen, Osmanli Turklerin imparatorlugudur, Turkiye'de Turklerin Cumhuriyeti'dir.

488
    Misafir
    Osmanlý Türkleri sevmezdi ve sürekli aþaðýlar hakaret ederdi bu inkar edilemez bir gerçek.. Padiþah eþlerine/Devletin yönetim kadrolarýna da bakarsanýz zaten Osmanlý'nýn Türk olduðunu iddia etmek komedi.. Sizin mantýðýnýza göre Ecdad Hans/Roxana/Ivan felan demek gerek

Türkler Osmanlýyý (Atatürk suçlanarak) yýkmakla suçlanýyor özellikle mevcut iktidara ait abuk sabuk adamlar dillendiriyor bunu , halbuki Osmanlý yýkýlýrken Atatürk doðmamýþtý bile.. Osmanlý daðýldý gitti sonuç olarak ve yeniden kurmak gibi birþey olamaz çünki dünya deðiþiyor geliþiyor artýk imparatorluklar yok..

Tekrar edeyim ben Osmanlý torunu felan deðilim Türküm... Atam ise M.Kemal Atatürk görüþüm sað olmasýna raðmen bunu söylüyorum

Yaþ
    32
    Þehir
    -
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Osmanlý Türkleri sevmezdi ve sürekli aþaðýlar hakaret ederdi bu inkar edilemez bir gerçek.. Padiþah eþlerine/Devletin yönetim kadrolarýna da bakarsanýz zaten Osmanlý'nýn Türk olduðunu iddia etmek komedi.. Sizin mantýðýnýza göre Ecdad Hans/Roxana/Ivan felan demek gerek

Türkler Osmanlýyý (Atatürk suçlanarak) yýkmakla suçlanýyor özellikle mevcut iktidara ait abuk sabuk adamlar dillendiriyor bunu , halbuki Osmanlý yýkýlýrken Atatürk doðmamýþtý bile.. Osmanlý daðýldý gitti sonuç olarak ve yeniden kurmak gibi birþey olamaz çünki dünya deðiþiyor geliþiyor artýk imparatorluklar yok..

Tekrar edeyim ben Osmanlý torunu felan deðilim Türküm... Atam ise M.Kemal Atatürk görüþüm sað olmasýna raðmen bunu söylüyorum
    Oyle bir yazmissiniz ki sanki oradaymis ve birinci sahitmis gibi Osmanli assagilardi nefret ederdi diye, o gorus kisiden kisiye degisir, ben Turk olduklarini iddia etmedim Turklerin imparatorluguydu dedim. Turklerin Osmanliyi yiktigini suclayan bir kesim var ama zaten gucunu kaybetmis ve yikilmis ulus devlete donecek bir imparatorluk var ve sonunda maalesef ulus devlete donmus, Turklerin imparatorluguymus ki Turklerin ulus devleti olmus..Ceddinizi reddetmeniz komik..
    Her okudugunuza inanmamanizi tavsiye ederim ya da saygi duyuyorum istediginizi dusunmekte ozgursunuz..

Yaþ
    48
    Þehir
    istanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Býraz gercek tarýh okuyup,býlmek kýmseye zarar getýrmez.
    Zaten padýsah ve kardeslerýnýn analarýna bakarsak Turkler ýle munasebetýný ýyýce anlamýs oluruz.
    Zaten saray halkdan ve anadolu dan izole býcýmde yasýyordu. Ayrýca ordularýn basý ve askerlerýn cogu devsýrmeydý.
    Istanbul dan ýngýlýzlere kacan padýsah da gordu bu Turk ler... Daha nice seyler var,neyse. Konuyu saptýrmayalým...

TechTurkey Ranthor - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    41
    Þehir
    Istanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    99 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    selam konu dýþýna çýkmayalým lütfen
    Built to fall....

488
    Misafir
    Bu grafik Brezilya realine ait (1 Yıllık grafik)

[IMG][/IMG]

Grafiği iyi incelerseniz Mayıs ayında değer kaybetmiş Real ve bunun dışında 4 Real 1 Usd olduğu dönemlerde direk bizim etkimiz var adamlara.. Gelişen ülkeler aynı değerlendirildiği için bizdeki olan bir olay direk onları , onlarda olan bir olay ise direk bizi etkiliyor..

Ve daha sonra Tl kısmen istikrara kavuştukça onların parası değer kazanmaya başladı, tabi onlarda risk fazla olmadığı için fon yöneticileri ilk olarak oraya giriş yaptı ki bu Tl'nin de daha sonradan değer kazanacağı anlamına geliyordu çünki Real yeterince değer kazanınca sırada diğer paralar vardı .. Ancak bunlar geçici etkiler bunu hiç unutmamak gerek

Buda Usd tl (1 Yıllık grafik)

[IMG][/IMG]

Mayıs ayındaki sıçramaya dikkat edin.. Bu her sene olur tüm Dünyada sebebini çözemiyorum ama istisnasız her sene bir olay olur.. Demekki Mart veya öncesi pozisyona girip Mayıs gibi pik yaptığında çıkmak gerekiyor..

Buda 5 Yıllık Usd tl grafiği, buna bakınca zaten resim netleşiyor...

[IMG][/IMG]

Buda en geniş tarih aralığına ait Usd grafiği

[IMG][/IMG]

Bu grafiklere dikkatli bakarsanız zaten önümüzdeki dönemde ne olacağını kestirirsiniz rahat bir şekilde..

Şimdi basitçe temel analiz olarak bakıldığında yapılan 1) Faiz artırımı 2) Fırıncıya zararına ekmek sattırma 3) İhracatçıya yurt dışından yaptığı tahsilatı (Doları) zorla bozdurmak gibi önlemler , ancak buradaki sıkıntı yapılanların bir kısmının mala el koymadan pek bir farkı yok yani bir tarafı tamir etmeye çalışırken başka bir taraf yıkılıyor.. Böyle olunca dışarıdan ülkeye gerçek yatırımcı gelmeyeceği için sıkıntı daha da büyür ve uzun dönemde daha da zorlaşır iş..

Erol Mütercimler'i dikkate alın dememin sebebi şu an yaprak kımırdamıyor ve faiz beladır çünki aşırı yüksek faizler sonucu üretim durmuş vaziyette , hiç kimse ne konut alır ne otomobil alır nede başka bir harcama yapar.. Alım gücünün de düştüğü yerde işten çıkarmalar çığ gibi büyür ve "İŞSİZLİK EN TEHLİKELİSİDİR" çünki Allah korusun Erol Mütercimler'in tezini doğrular.. Diğer konu ise harcama kesildiği için Devlet vergi geliri toplayamıyor ve sürdürülebilir bir durum değil.. Ben eskiden temel analiz kasardım ama şu yazdıklarım problemin %5'i bile değil o sebeple artık düzelmeyeceğini düşünerek bende fazla kafa yormamaya başladım.. ))

488
    Misafir
    Bu grafik Brezilya realine ait (1 Yýllýk grafik)

[IMG][/IMG]

Grafiði iyi incelerseniz Mayýs ayýnda deðer kaybetmiþ Real ve bunun dýþýnda 4 Real 1 Usd olduðu dönemlerde direk bizim etkimiz var adamlara.. Geliþen ülkeler ayný deðerlendirildiði için bizdeki olan bir olay direk onlarý , onlarda olan bir olay ise direk bizi etkiliyor..

Ve daha sonra Tl kýsmen istikrara kavuþtukça onlarýn parasý deðer kazanmaya baþladý, tabi onlarda risk fazla olmadýðý için fon yöneticileri ilk olarak oraya giriþ yaptý ki bu Tl'nin de daha sonradan deðer kazanacaðý anlamýna geliyordu çünki Real yeterince deðer kazanýnca sýrada diðer paralar vardý .. Ancak bunlar geçici etkiler bunu hiç unutmamak gerek

Buda Usd tl (1 Yýllýk grafik)

[IMG][/IMG]

Mayýs ayýndaki sýçramaya dikkat edin.. Bu her sene olur tüm Dünyada sebebini çözemiyorum ama istisnasýz her sene bir olay olur.. Demekki Mart veya öncesi pozisyona girip Mayýs gibi pik yaptýðýnda çýkmak gerekiyor..

Buda 5 Yýllýk Usd tl grafiði, buna bakýnca zaten resim netleþiyor...

[IMG][/IMG]

Buda en geniþ tarih aralýðýna ait Usd grafiði

[IMG][/IMG]

Bu grafiklere dikkatli bakarsanýz zaten önümüzdeki dönemde ne olacaðýný kestirirsiniz rahat bir þekilde..

Þimdi basitçe temel analiz olarak bakýldýðýnda yapýlan 1) Faiz artýrýmý 2) Fýrýncýya zararýna ekmek sattýrma 3) Ýhracatçýya yurt dýþýndan yaptýðý tahsilatý (Dolarý) zorla bozdurmak gibi önlemler , ancak buradaki sýkýntý yapýlanlarýn bir kýsmýnýn mala el koymadan pek bir farký yok yani bir tarafý tamir etmeye çalýþýrken baþka bir taraf yýkýlýyor.. Böyle olunca dýþarýdan ülkeye gerçek yatýrýmcý gelmeyeceði için sýkýntý daha da büyür ve uzun dönemde daha da zorlaþýr iþ..

Erol Mütercimler'i dikkate alýn dememin sebebi þu an yaprak kýmýrdamýyor ve faiz beladýr çünki aþýrý yüksek faizler sonucu üretim durmuþ vaziyette , hiç kimse ne konut alýr ne otomobil alýr nede baþka bir harcama yapar.. Alým gücünün de düþtüðü yerde iþten çýkarmalar çýð gibi büyür ve "ÝÞSÝZLÝK EN TEHLÝKELÝSÝDÝR" çünki Allah korusun Erol Mütercimler'in tezini doðrular.. Diðer konu ise harcama kesildiði için Devlet vergi geliri toplayamýyor ve sürdürülebilir bir durum deðil.. Ben eskiden temel analiz kasardým ama þu yazdýklarým problemin %5'i bile deðil o sebeple artýk düzelmeyeceðini düþünerek bende fazla kafa yormamaya baþladým.. ))

Yaþ
    48
    Þehir
    istanbul
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eger sený dohru anlýyorsam subat gýbý alýma gec?
    Yada dolarýn dususu býr sure devam...
    Zaten sýcak para sayesýnde bu hale geldýk.
    Ben yýl sonu resmý kapanýsa kadar 1-2 hareket beklýyorum.

TaGo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    44
    Þehir
    Türkiye/Ýzmir
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bayiler deli gibi araç satýyorlar þuan. Anlamak güç, ancak baya vadesi kýsa faiz oraný düþük hatta olmayan kendileri kredi daðýtýyorlar. Alým artýyor. Ýmar affý sayesinde de satýþlarda duyuyorumki tapu dairelerinde bir hareketlenme olmuþ. Bunlar suni yardýmlada olsa ekonomik verilere direkt etki ediyor
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alýþveriþ yapabilirsiniz

488
    Misafir
    Alýntý 997TT Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Eger sený dohru anlýyorsam subat gýbý alýma gec?
    Yada dolarýn dususu býr sure devam...
    Zaten sýcak para sayesýnde bu hale geldýk.
    Ben yýl sonu resmý kapanýsa kadar 1-2 hareket beklýyorum.
    Biz bu sene için yurt dýþýna sipariþ avanslarýný daha yeni verdik çünki kur ve faiz aþýrý yüksekti.. Faiz düþtü gibi gözüksede hala aþýrý yüksek o sebeple stok erittik... Mart öncesi Döviz borçlarýndan kurtulacaðýz kýsmetse.. Þu anda bizde izlemedeyiz ancak martý beklemeyebiliriz duruma göre , en geç Marta kadar kapamalarý yapacaðýz.. Ben 2. Dalganýn daha büyük olacaðýný düþünüyorum , hükümet mutlaka faizleri bir þekilde indirmeyi deneyecektir yoksa bu þekilde ülkenin yarýsý iþsiz kalýcak.

Yaþ
    39
    Þehir
    ÝZMÝR
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Biz bu sene için yurt dýþýna sipariþ avanslarýný daha yeni verdik çünki kur ve faiz aþýrý yüksekti.. Faiz düþtü gibi gözüksede hala aþýrý yüksek o sebeple stok erittik... Mart öncesi Döviz borçlarýndan kurtulacaðýz kýsmetse.. Þu anda bizde izlemedeyiz ancak martý beklemeyebiliriz duruma göre , en geç Marta kadar kapamalarý yapacaðýz.. Ben 2. Dalganýn daha büyük olacaðýný düþünüyorum , hükümet mutlaka faizleri bir þekilde indirmeyi deneyecektir yoksa bu þekilde ülkenin yarýsý iþsiz kalýcak.
    abi biþey söyliycem yanlýþsam düzelt lütfen. Sen seçim sonrasý yaþanan 7.50 leri gördüðümüz süreçte bunun Amerika yüzünden olduðunu , Devletin yanýnda yer almamýz gerektiðini yazmamýþmýydýn? Hatta banlanmana kadar giden süreç böyle baþlamamýþmýydý?

Þimdi o zamanki mesajlarýnýn üstüne þu alýntýladýðým mesajda yazdýðýn 2. dalganýn sebebi yine böyle bir krizmi olacak yoksa sana olayý sadece Amerika krizine baðlamamak lazým o bahane olarak yaratýlan bir gündem ekonomik olarak hiçbirþeyi doðru yapmýyoruz hatta yýllardýr yanlýþ üstüne yanlýþ yapýyoruz diyen arkadaþlarýn yazdýðýnýn devamý olan bir dalgamý olacak?

488
    Misafir
    7.50'ler görülmedi, piyasalar kapalý iken 7 lira üzerine çýkýldý ancak bunlar aslýnda gerçek rakamlar deðildi .. Hatýrlarsanýz bankalar makaslarý çok fazla açmýþtý ve oralardan zaten satýþ yapma imkanýnýz yoktu..

Abd Türkiye ekonomisini çok ciddi bozdu.. Aslýnda bozdu demek de doðru deðil fitilini ateþledi diyelim en iyisi çünki biz üreten deðil borçla yaþayan ve borcu ödemek için yeni borca ihtiyaç duyan garip bir ülkeyiz.. O zamanki problem Bankalarýn yeni sendikasyon kredisi alamayacaðý ve bu sebeple ödeme yapýlamayacaðý korkusu ile aþýrý yüksek faize raðmen yabancý fonlarýn çekilmesiydi.. Sonunda da pes ettirdiler bizi zaten ancak o arada çok yýkýlan þirket oldu ve etkileri de devam ediyor malesef..

Þöyle düþünün , Þirketinizin 1 milyon tl borcu var Bankalara ve revize tarihi geldiðinde banka size getir paramý 1 hafta içinde derse düzgün bir þirket iseniz dahi batarsýnýz.. Ama banka kredinizi yenilerse bir sorun olmaz.. Ancak 1 Milyon borca karþýlýk elinizde karþýlýk olarak sadece 500 bin tl malýnýz varsa durum farklý..

Sonuçta 500 Milyar Usd'ye yakýn bir borcu var ülkenin ve hala saatli bomba olarak orada duruyor., Yarýn Abd yine çýkar S400 der baþka birþey söyler Dejavu olur.. Kýsaca þu anda çözülen birþey yok sadece ötelenen bir durum var..

Benim söylemek istediðim þuki Abd ekonomiye alenen saldýrdý ve sonucunuda aldý., Ruslara da aynýsýný yaptý ve Ruble %30'dan fazla deðer kaybetti ve bir müddet sonra toparladý ki Ruslarýn gazý var kendi ürettiði silahý uçaðý nükleeri var..

Abd isterse þu an Tl'yi olmasý gereken deðerin üzerine de taþýyabilir, gider kredi derecelendirme kuruluþlarýna peþ peþe olumlu açýklamalar yaptýrýr ve hedef gösterir ve sonuç olarak bir bahar mevsimi gelir kýsa süreliðine de olsa..

488
    Misafir
    Bakýn arkadaþlar, Investing uygulamasýný indirin telefonunuza.. Rusya'nýn kýrýmý ilhak ettiði zamana bakýn Rus rublesi ne hale gelmiþ.. Trump twitlerinin tarihine bakýn ve ayný tarihteki Tl grafiklerine bakýn Tl ne hale gelmiþ..

Ben kendimce görevimi yaptým ve Devletimin arkasýnda durdum, ülke ekonomisi kötü yönetildi diyen arkadaþlar ise bu topiðin açýldýðý seneler öncesinde yazdýðým ilk postlara bakabilirler ki seneler önce biz burada yeni yazýlanlarý taaa o zaman yazdýk.. O dönemde Hakotech-997 TT Murat abi vardý, Muharrem vardý vs. bir kýsým arkadaþlar ise yazmayý býraktý

Türk ekonomisi sýcak para ile döner.. Bunun içinde uyuþturucu/insan kaçakçýlýðý/normal kaçakçýlýk/Jeopolitik konumumuzdan dolayý dýþardan aldýðýmýz tavizler vs. þeklinde özetlenilebilir.. Þayet biz Türkiye'de deðilde dünyanýn önemsiz bir yerinde bu kafayla yaþýyor olsaydýk çoðumuz aç kalýrdýk.. Yaþadýðýmýz topraklar o kadar kýymetliki bu sebeple yattýðýmýz yerden bir þekilde Lüx içinde yaþayabiliyoruz ancak madalyonun diðer kýsmý bunun bedelini kimi zaman çok aðýr ödüyoruz ki özellikle de garibanlar kanýyla canýyla ödüyor..

488
    Misafir

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an 4 kullanýcý var. (0 üye ve 4 konuk)

Bu Konudaki Etiketler