User Tag List

Sayfa 740/1068 İlkİlk ... 240640690730738739740741742750790840 ... SonSon
20286 sonuçtan 14.042 ile 14.060 arası

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gökhancım senin hesabının doğru olabilmesi için; maaşlarda dolar olmalı, vergilerde dolar olmalı, kiralarda öyle. Biz dolarla ithal edip TL ile mal satan bir ülkeyiz. Keşke senin dediğin gibi olsa
    kendi açından haklı olabilirsin, bazı konularda işverenlerde çok sıkıntıya düşürülüyor, ancak zam sadece maaşlara gelmiyor anlatmak istediğim bu. maaşlara gelenin çok daha fazlası elektrikten doğalgaza arabadan giyeceğe, yediğimiz içtiğimiz her şeye geliyor. dolayısı ile işverenlerde zam yapmak zorunda.

örneğin ben işverenlerin (özellikle sanayicilerin) bir şeylere isyan edecekler ise en çok geçtiğimiz aylarda yapılan resmen soygun seviyesindeki sanayi elektriği ve doğalgazına yapılan zamma isyan etmeleri gerektiğini düşünüyorum. hiç gıklarını çıkarmadılar nedense. bir iki homurdandılar o kadar.

senin ithal ettiğin şeylerde de örnein plasti dip, artık 10 tl ye almak hayal mecburen 50 vereceğiz belki fazlasını.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

TorqueTuning - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kesinlikle seçim yatırımı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    neden negatif olsun ki? bence az bile yaptılar, daha üstünü de yapsalar altından kalkılabilir, nasılsa 2019 içinde eriyip gidecek hesapları vardır onların.
    negatif derken ülke ekonomi için negatif
    bir işçinin işverene maliyeti 600 tl arttı mecburen işsizlik artacak
    işçi çıkartamayacak firmalar için ise(tuvalet kağıdı misal) maliyet artacak haliyle fiyatları arttıracak bizde el mahkum kullanacağız bu da enflasyonu arttıracak
    enflasyon artınca paranın değeri azalacak haliyle kur artacak
    aynı zamanda enflasyon faizleri de arttıracak

tabi bunlar ağustostan beri girdiğimiz kısr döngünün sonuçları
    bu tarz popülist yaklaşımlar sadece sonucu hızlandıracak
    ama hatırlatırım 2019 marttan sonra uzun bir süre seçim yok
    isteyen intihar etsin isteyen aç kalsın kimsenin umrunda olmayacak..
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işçi çıkartamayacak firmalar için ise(tuvalet kağıdı misal) maliyet artacak haliyle fiyatları arttıracak bizde el mahkum kullanacağız bu da enflasyonu arttıracak

bunun farkında olduğum için zaten şuan ne koparıldıysa büyük kâr anlamında söylüyorum. yoksa bu dediklerin asgari ücret aynı kalsaydı bile olacak. asgari ücret aynı kalsa faizler düşmeyecek, dolar 3 lira olmayacak. yani hiçbir şey düzelmeyecek. hiçbir vasfı olmayan ama oy kullanırken senin kaderini çok rahat değiştirme yetkisine sahip insanların bir çoğu işsiz kalacak. dediğin gibi uzun süre seçim olmadığı için zaten zamlarla verileni her seferindeki gibi kat kat alacaklar.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanayici yada işveren cok kazaniyordu,bu asgari ucret artisi iyi oldu.
    Buda otomaktikman tum urunlere zam olarak yansiyacak.
    Zenginlesmedi,bu artis ile bircok seye zammin önü acildi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanayici yada işveren cok kazaniyordu,bu asgari ucret artisi iyi oldu.
    Buda otomaktikman tum urunlere zam olarak yansiyacak.
    Zenginlesmedi,bu artis ile bircok seye zammin önü acildi...
    şu benzin zammı konusunda 20 işçi çalıştıran bir petrolün maliyetlerini bir yazar mısın abi
    kafadan aylık 12000 tl işçi maliyeti arttı
    gelir nasıl artacak? bunu nasıl karşılayacak?

bazı sektörleri çok kötü etkileyecek
    hizmet düşecek güvenlik önlemleri düşecek huzursuzluk artacak vs vs..
    yakında takas yöntemi ile alışveriş yapacağız

makif84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bir şey merak ediyorum düşüncenizi söylerseniz sevinirim.Herkes seçim diyor belirsizlik evet haklısınız ama bu yerel bir seçim neden bu kadar önemseniyor sizce?
    İktidar partisi kazanırsa veya kaybederse ekonomik sonuçlar hangi yönde olur acaba?

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Calicak, çalan daha cok calicak...
    İsletmelerin ayakta kalmasi mumkun degil.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Bakalım kurumsal firmalar % kaç zam yapacak çalışanlarına %26 asgari ücret zammı enflasyon beklentisi açıklama %18-%20 özel sektör ne yapıcak görücez.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı makif84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir şey merak ediyorum düşüncenizi söylerseniz sevinirim.Herkes seçim diyor belirsizlik evet haklısınız ama bu yerel bir seçim neden bu kadar önemseniyor sizce?
    İktidar partisi kazanırsa veya kaybederse ekonomik sonuçlar hangi yönde olur acaba?
    ekonomik sonuçlar artık değişmeyecek
    ben ülkeye demokrasi gelince ekonominin düzeleceğine inananlardan değilim
    sadece süreci kısaltabilir yapısal reformlar o da 10 yıl değil de 9 yıla çeker
    onun dışında şu sistemde beni başkan yapsanız bende demokrat bir insan olmam, sonuçta Mustafa Kemal ATATÜRK gibi bir insan değilim zaaflarım, tutkularım, zayıflıklarım, kaybedeceklerim var
    o yüzden yok muharremmiş yok kemalmış yok şuymuş buymuş hikaye

3 büyük şehirin 2sini alan parlementer sistemde iktidarı alırdı normalde ama artık bu da mümkün görünmüyor
    yerel seçimleri önemli kılan şeyin rant paylaşımı olduğunu düşünüyorum
    kaldı ki bir önceki dönem nasıl hdpli belediyelere kayyum atandıysa ve ses çıkmadıysa bu dönem aynı kayyumlar izmire Beşiktaşa çankayaya da atanabilir artık yeterki reis istesin kimse hayır diyemez..

Canselmo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her işletme sahibi için geçerli değil bu söylediklerim fakat çevremde Orta derecede olan işletmelerin, ayda 200-300 bin tl kar edip tüm çalışanlarını asgeri ücretle çalıştıran işletme sahipleri çok var. Burada böyle insanlar var mı yok mu bilmiyorum fakat hergün cevremde onlarcısına tanık oluyorum.
    Adam gecelik 3-5 bin tl eğlenceye harcayabilirken, çalışanın aldığı 400 tl zamma küfürler eden , nasıl olcak bu işletme nasıl döncek diyen insanlar var. Dediğim gibi her işletme ve işletme sahibi için geçerli değil bu olaylar ama türkiye'nin geneli de böyle malesef.
    Elleme Sekelesin...

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyide bu hesabı öyle yaparsan tüm iş yerleri batması gerekir. adamın aldığı fazlalık 400-500 her ne ise tekrar o iş verene gidecek, 20 tl ye sattığını 25 tl ye satacak, 1600 tl iken olan ne süt ne salça ne de araba parçaları aynı fiyatta değil. sen bu kalemleri artan maliyetleri mecbur yansıtacaksın ürünlerine. halâ döviz bazında aldıkları ücret erimiş durumda.

1 yıl önce bir işçinin maliyeti kaç usd idi? şuanda kaç usd?
    Abi normalde zam iyi bir şey ama şu piyasada şu devirde 2020 lira gerçekten büyük kriz demek. Dolar kuru yüzünden çok işletme maf oldu ürünler fazlasıyla pahlılaştı adamın 3 tl ye aldığı ürün 5 lira oldu insanlar bu yüzden zorunlu alışverişi azalttı malı mülkü olan piyasa yükselince zam yaptı zam görenler kendi sattıklarına zam yaptı piyasa iyice şişti şimdi birde bir eleman çalıştırma istihdam sağlama 4500 tl oldu bu adam ayakta kalmak için zam yapıcak 5 liralık ürün en az 7 lira olucak bu asgari ücrette bu şartlarda işe yaramıcağı gibi zaten ayakta zor duran iş veren kesin olarak patlıcak şuan bile çoğu büyük firma maaş ödeyemiyorken bu maaşı vermek çok zor. İş verenler kapanmaya başlar veya işçi çıkarmaya başlıcaklar şimdi. İşsizlik fena şekilde artıcak kapanacak kurumları geçtim bile kısaca 2019 dan çıkabilirsek 2020 de allah yardımcımız olsun 2021 i ne yazıkki düşünemiyorum.
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çoğu arkadaşımız çalışan olduğu için yazdıklarıma kızabilir. Ancak madem dünyada HAKKANİYET diye bir kavram var herkes kendini sorgulamalı. Arkadaşlar DÖVLET BABA diye bir kavram yok Türkiyede. Burada tek baba var oda işveren. Peki bunu neye dayanarak yazıyorum; senin sgk 1 ay yatmasın devlet baban sana bakıyormu??? bakmıyor "git işverenin senin sgk nı yatırmamış" diyor. Ulan banane işçimin sağlık sisteminden yararlanmasından. Banane ilerde emekli olduğunda emekli maaşını benim yatırdıklarımla almasından. Ben işverenim yahu, benim yükümlülüğüm iş sahası içinde adamın sağlığına birşey olmamasını kapsamalı. Yada emekli olacaksa vereceğin maaşı niye devlet baba benden alıyor?? Evladı çalışansa niye devlet hastanesinde bile bakmıyor adama işveren sgk ödemedi diye. Bittimi? bitmediiii. Kıçından asgari geçim indirimi diye aslı astarı olmayan siktirici bir gelir kapısı daha açıyor. Yok işçi evlimi, değilmi, kaç çocuğu var vs vs vs LAN BANANE AQ. Adamı benmi everdim, gerdeğe benmi soktum hesabını bana kestirip birde üzerinden bana prim dağıttrıyorsun. Madem adamın babası sensin sen öde AQ. yOK ÖDERMİ HİÇ?? ÖDEMEZZZZ. Yine bitmedi. Ulan zaten adamın emeklisinde ödenecek parasını biz yatırdık, ssağlıkdan yararlansın diyede para yatırdık, adam emekli olursa yılların yıpranmasınıda bize dayadın EH aq bu adamın BES denilen isteğe bağlı emeklilik primini niye ben yatırıyorum aq.

Tüm bunları yapan esas baba gibi baba (kimsenin babası yapmaz bukadarını ya neyse) her mevzuda İPNE İŞVEREN konumunda olmakta neyin nesi onu hiç anlamıyorum
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En hayran olduğum açıklama "ya dahada artsın bu birşeymi?"

Arkadaşlar size basitce bir işçinin maliyetini aşağıya aktarayım

2020 TL net maaş + 1000 TL sgk primi (15x26 gün=)390 TL yemek + minumum günlük 4 çay 3 kahve 200 TL + BES zorunluluğu tabandan 200 TL= 3810 TL bu daha baz. Bu adamın çıkışında çıkış parasınıda ayarlamış olman gerekiyor. Biraz büyük işletmeysen servis ücretinide karşılamakla yükümlüsün. Birde Asgari Geçim safsatası varki oldunmu bir adam için 4500 TL

VASIFSIZ ADAM ÇALIŞTIRMAK 4500 TL şuan işveren için ANLIYORMUSUNUZ :d
    2020 net maaş diyorsun. İşverene ilave masrafı %15,5 SGK iş veren payı, işsizlik sigortaıs işveren payı, ikisi son zamlı hali 450 TL eder. 1000 değil.
    Yemek, servis vermen şart değil. Zorunlu olursan verirsin.
    BES ise işverene masrafı yok, işçi maaşından kesilecek zaten. Alt sınır %3, buda eder 60-70 TL, 200 değil. Dediğim gibi sana masrafı yok, işçi maaşından kesilecek.
    Sana maliyet 4500 değil, 2020+450 eder 2470 TL.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha şuanki asgari ücret rakamı ile bile 690 TL asgari ücret sgk sı ödüyorduk, artışla birlikte nasıl 45o tl ye düşecek o ayrıntılı yazarmısınız??
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşverene verilen 25-30 tane teşviki de unutmayalım. Nette var teşvik listeleri. İşveren her koşulda avantajlı yine de.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok yuvarlak cevap olmadımı bu şimdi?? Nasıl bir teşvikse biz sgk yı yarının altında ödetecek. Bizim mali müşavirimiz konuya fransız heralde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha şuanki asgari ücret rakamı ile bile 690 TL asgari ücret sgk sı ödüyorduk, artışla birlikte nasıl 45o tl ye düşecek o ayrıntılı yazarmısınız??
    1603 TL için işçiden yapılan kesintiler toplamı 578 tl, işverenden kesilen toplam ise 355 TL.
    İşçi payı ayrı, onu brüt maaşından işçi veriyor. Sen adama brüt maaşını net versen bile devlet yine o parayı işçiden alacak zaten. Onun için işçi payını sen ödüyormuş gibi düşünme.
    Sana 1 asgari ücretlinin kesinti maliyeti 355 TL (315 TL SGK işveren payı, 40 TL işsizlik işveren payı).

Sana şu açıdan hak veriyorum, gelir vergisi dilimleri asgari ücret katlarına göre belirleniyor ve son 5 yıldır asgari ücretten daha az artıyor. Yani ben 5 yıl önce maaşımın %70'ni net olarak alıyosam bugün %64'ü net olarak cebime giriyor. Benden daha çok vergi alıyor devlet ve bunu artık heryıl yapıyor.
    Ben asgari ücret %16-17 artar yeter diyordum ama ***** seçim arifesi......
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok yuvarlak cevap olmadımı bu şimdi?? Nasıl bir teşvikse biz sgk yı yarının altında ödetecek. Bizim mali müşavirimiz konuya fransız heralde
    Mesajlarıma alıntı yaparak cvp verirsen sevinirim. Takibi zor oluyor böyle.

https://datassist.com.tr/wp-content/...C4%B0YS-13.pdf

2018 SGK Teşvikleri

2018 Torba Yasa Teşvikleri - iskanunu.com

Burda biri yazmıştı, işyeri açacakken muhasebecisi hakkı olan teşviki bilmediği için mağdur olduğunu.
    Muhasebeci bu, bilemeyebilir. Sen de araştırabilirsin.
    Okumadan imzalamam.....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 konuk)

Bu Konudaki Etiketler