User Tag List

Sayfa 1047/1068 İlkİlk ... 475479479971037104510461047104810491057 ... SonSon
20286 sonuçtan 19.875 ile 19.893 arası

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

MPower's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sizce suan altin alinir mi bu seviylerde yuklu olarak 2 kg kadar?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MPower's Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ons artık ucuz değil
    tl bazında kayıp olmayabilir belki ama dolar bazında kayıp olabilir
    alınır ya da alınmaz demek zor
    ons hakkında vadelere göre okuyabildiğiniz kadar beklenti okuyun ona göre karar verin derim ama üretim maliyeti 1000usd civarı olan bir emtia göz ardı etmemek lazım
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MPower's Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uzun vadede altına her seviyeden girilir. Sonucta agustos temmuzdan daha iyi oldu, eylülde agustostan iyi olacak

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dün telegramda konuşuluyordu vectradan inip corsaya binmiş küçülmeye gitmiş o da diye
    daha sonra corsa nickiyle gelip yine banlanmıştı
    Banı açılsın bence; tavsiyelerini okuyup tersini yapmak isterim

alpeRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kambio muamele vergisi gelmiş,döviz alayım dedim 100 kusur lira vergi kesiyor şaka gibi

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Cimmeria Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4.88 ses verdi, dolar alan yaya kaldi... huloggg

nerde o 4.88 olacak diyen arkadas yaw?
    Yarım dolar 3,6 TL Belki o yarım doların ederini söylemişti, anlayamadık, bilemedik.

Döviz ve altın ile ilgili simpson'larda veya economist'te subliminal birşeyler döndü de biz mi kaçırdık acaba ?

Boost Up - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı imprezaWRC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yarım dolar 3,6 TL Belki o yarım doların ederini söylemişti, anlayamadık, bilemedik.

Döviz ve altın ile ilgili simpson'larda veya economist'te subliminal birşeyler döndü de biz mi kaçırdık acaba ?
    0.1 gram altın 48TL!!!!!! hüloğğğğğğğğğğğğğ
    Alıntı Eray Yümsel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kemik sesleri eşliğinde gideri var beyler, olur olur bethoven ın 8. senfonisi bile çalınır bunla

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı imprezaWRC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

artik dolarinizla daha fazla turk lirasi alabiliyorsunuz!!!! daha ne istiyoruz ya adami anlayamadik

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yatırım soran arkadaşlar vardı bence bu fiyatlardan alınır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    otomobil fiyatlarıyla ilgili fikir alışverişine yönelik bir tartışma başlatasım var
    twitterda beğendiğim, takip ettiğim, fayda sağladığım bir kaç kişiden ev ve otomobil fiyatlarının tl bazında bile düşeceğine dair yorumlar okudum son zamanlarda
    ben usd bazlı düşüşe eminim ama tl bazlı düşüş için biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç var bence
    bu noktada araçların 2019 aralık-2019 haziran ve güncel fiyatlarını euro bazlı hesaplayarak talepten kaynaklı karı bulabiliriz bence net olmasa da basit bir şekilde aşağı yukarı..
    misal 3008e biz aralıkta 190.000 lira fiyat almıştık şimdi aynı paket araç 340.000 liste fiyatında belki sahibindende daha yüksekten satış görüyor bile olabilir
    euro kuru(TRye girene kadar ki maliyeti euro olduğu için) o zaman 6,50; yani bu araç o gün bize 190.000-6,50den 29,230 euroya geliyor
    euro kuru bugün 8,50 olduğu için aracın trye giriş maliyeti; 29,230*8,50=248.460 lira
    arada 340.000-250.000 fark var dersek kabaca 90.000 tl talepten dolayı extra bir kar olduğunu düşünüyorum
    yani bence bayi bu aracı 250 bine satsa yine aralıktaki oranda kar ediyor ama bayi şu an bu aracı 340 bine sattığı için arz/talep eğrisi kaynaklı daha fazla karı var

bu 90 bin extra karın içinde kabaca 60 bini devlete ait yani bayinin extra karı büyük ihtimalle 1/3ü
    gerçi burada extra satışları var aracın fiyatını şişiren belki bayi karı 1/3ten biraz daha fazla olabilir
    ama yinede bu 90 bin extranın 60nini devletin aldığını var sayarsak ekonomi yönetimi pompaladığı ucuz kredilerle kendisine extra bir gelir sağlamış oluyor tabi bunu yaparken dış ticaret açığını ve kuru artırıyor
    devlet kar mı etti zarar mı bir tartışma konusu bu kısma da değinelim istiyorum

ben araç fiyatlarında önce 0kmlerin, sonra da 2. ellerin düşüş trendine gireceğini düşünüyorum hemde tl bazlı
    öngörüme dayanağım talebin azalması olacak, çünkü yıl ortasında araç satış beklentisi 450 binlerde falandı şimdi bayiler bunu 800 küsür binlere çekmiş durumda
    bu talebi yaratan da düşük faizler ve sürekli artan spek fiyatlardı
    düşük faizi devlet yarattı, spek fiyatı ise bayinin elinde o sırada zaten az olan aracı toplayıp bir sonraki parti gelene kadar üstüne 30-40 k koyan esnaf yarattı
    haliyle bayide "benim 190a sattığım aracı sen 230a satıyorsan bende 250ye satarım" mantığıyla yeni partiye zam yaptı ve kur artışı da bu zamları destekledi insanlar kurlar arttığı için arabaların bu kadar arttığını ve bir daha bu fiyatlara alamayacakları düşüncesiyle, düşük faizi de görünce extra bir talep oluşturdu
    benim görüşüm faizlerin artması bu döngüyü kesinlikle kıracak
    konu çok geniş bir konu ama bir de değinilmesi gereken önemli bir nokta alım gücü
    evet tr 90lı yıllarda %100 enflasyon falan gördü doğru ama o zaman tüik bunu %100 açıklıyordu ve para o oroanda devalüe oluyor ona göre gelirimiz dengeleniyordu
    şimdi ise yaşadığımız reel enflasyon ile bizim gelir artışımız arasında ciddi bir fark var rakamların manipüle edilmesi kaynaklı bu da bizim alım gücümüzü düşürüyor yani talebi azaltan ciddi bir faktör de bu

konuyu başlatmış olayım farklı ve özellikle de sektörden kişilerin fikirlerini ve hesaplamalarını merak ediyorum ben dışarıdan birisi olarak kabaca hesapladım gözümden kaçanlar varsa düzeltirlerse sevinirim
    amacım forumda al/sat yapan arkadaşların işini baltalamak falan değil ki öyle bir gücüm de yok üstün körü absürt yorumlara da gerek yok konuyu geniş çaplı ele almak en azından iyi bir sohbet olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir miktar etki de vergilendirme diliminden kaynaklanıyor olabilir.
    Yani aralıkta 190k tl olan arabai euro ile memlekete geldiği için, geldiği günün kur değeri ile TL'ye çevrilince, üst vergi matrahına girmiş olabilir.
    Bu da diğer tüm vergileri etkileyerek, fiyatın durduğu yerde artmasına neden olmuş olabilir.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir miktar etki de vergilendirme diliminden kaynaklanıyor olabilir.
    Yani aralıkta 190k tl olan arabai euro ile memlekete geldiği için, geldiği günün kur değeri ile TL'ye çevrilince, üst vergi matrahına girmiş olabilir.
    Bu da diğer tüm vergileri etkileyerek, fiyatın durduğu yerde artmasına neden olmuş olabilir.
    talepten katnaklı fiyat artışını daha kesin hesaplamak için bayi çalışanı arkadaşlardan yardım alabiliriz
    mesela e200d amg nin aralık 2019 fiyatı 490bin tl idi şimdi liste fiyatı 642 bin
    490/6,50=75.380 euro çıkıyor onu da 8.50 güncel kurla çarpınca 640bin tl çıkıyor
    yani mercedeste oranlar liste fiyatı bazında tam olarak kur maliyetine denk artmış
    yani bir e serisi mercedes 150 bin lira zamlanırken peugeot 3008 de 150 bin lira zamlanıyor nominal bazda
    demek ki mercedes daha mantıklı hale gelmiş

mcanx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Investing te dünden beri hisseleri göremiyorum, sizde de aynı mı?

Turkiye Hisse Senedi Piyasası - Investing.com

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    talepten katnaklı fiyat artışını daha kesin hesaplamak için bayi çalışanı arkadaşlardan yardım alabiliriz
    mesela e200d amg nin aralık 2019 fiyatı 490bin tl idi şimdi liste fiyatı 642 bin
    490/6,50=75.380 euro çıkıyor onu da 8.50 güncel kurla çarpınca 640bin tl çıkıyor
    yani mercedeste oranlar liste fiyatı bazında tam olarak kur maliyetine denk artmış
    yani bir e serisi mercedes 150 bin lira zamlanırken peugeot 3008 de 150 bin lira zamlanıyor nominal bazda
    demek ki mercedes daha mantıklı hale gelmiş
    Evet buradan yola çıkınca Mercedes'te sorgulanacak bir şey yok gibi

Peugeot'daki örnekte diğer arkadaşın söylediği vergi dilimi mevzusu geçerli olabilir, VW grubundaki araçlarda öyle şeyler olunca duyuluyordu genelde, detaylar aklımda kalmamış ama ilgilenmediğim için

Ben faizler yükselecek, sonrasında üretim kapasiteleri eski haline gelecek ve bu seneki yok satmalar dolayısıyla da önümüzdeki yıl, TR distribütörlerininin fabrikalara tavan sayıda sipariş geçmeye başlamasıyla otoparktaki sıfır araç sayısı da artınca o zaman düşüşler meydana gelebilir diye düşünüyorum. Üretim kapasiteleri düştü araç başı maliyet arttı diye biz çok etkilendik artan kurlarla da beraber.

He ama seneye üretim maliyeti düşer, gavurlar bunu fiyatlara %10-15 yansıtsa da kurlarımız buna izin verecek mi, "lan hazır fiyat düşmüş, ben şu ÖTV'yi bi tık daha çıkarayım" diyen bir babamız olur mu başımızda, bunu zaman gösterecek

dirk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türkiyeye girişi 119.999 liralık araba % 50 vergi dilimde olur. Yani Vergilerle fiyatı : 212400 TL bu araca 2 TL opsiyonla sticker yapıştırsan . 226.602TL oluyor.
    Aquila non captat muscas!

b16vtecturbo#gizlituning #hondateam#cilacılaranlamaz

Met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Altın düşüşe geçti. 475 civarında bozduk altını. Şuan 452. Kaça kadar düşer, kaç olunca tekrar alış yapalım ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende ilk etapta vergi dilimi mevzusuna katılırdım ama Mercedes hesabında vergi dilimi işlemiyor
    Kaldı ki işlese bile total fiyatı %10dan fazla etkilememeli

34btr1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Met Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Altın düşüşe geçti. 475 civarında bozduk altını. Şuan 452. Kaça kadar düşer, kaç olunca tekrar alış yapalım ?
    abd de $ basımı söz konusu,bu gercekleşirse yukselişe gecer ön görüsü var altın da.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Madem Peugeot'tan örnek verildi bende vereyim. Bende 3008 var zaten. Eşimin 208 ini 2008 ile değiştirmeyi düşünüyordum. 160 bin tl lik araç 260 bin TL oldu 2020 yılı içinde. Yeni 2008 in il satışı Ocak sonu Şubat başı olduğu için geçen sene fiyatı yok ama hem zamlar hem kur hemde fiyatın artması ile ÖTV'de bir üst basamağa geçmesi yanında ciddi talep sebebiyle stokta olmayan araca 1 ayda listesine 3 kere zam geldi. Son 15 günde 2 zam daha geldi. Ayrıca pandeminin en cafcaflı zamanı olan mart haziran arasında doları 6.85 civarında devlet baskısı ile tutarken Euro da ona yakındı ama o zamanda zam görüldü. Ve liste üzerinden yapılan indirim ve kampanyalar bitti. Reelde %50 ye yakın zam oldu TL fiyatında. Bayi ve distribütör karını arttırdı. Bende vazgeçtim araç değiştirmekten. Zaten 3 ay sonrasına teslim ve ne donanım ne renk garantisi var. Ne gelirse onu alırsın diyorlar. 2021 de işler bence de tersine dönecek ama bu sefer kur yüzünden gene çok pahalanacak.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler