User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
35 sonuçtan 20 ile 35 arası

Konu: GoodWood Speed Festival...

OmerRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birz anlatır mısın? nerede kalınır, etkinlikler nasıl ortam nasıl?
    Organizasyon bir aristokrat ailenin evinin bahçesinde düzenleniyor, İngiltere'nin güneyindeki west sussex bölgesinde. Şu anda 4 gün olarak yapılıyor bütün haftasonu boyunca bu alan seyircilere açılıyor. Ben sanırım 2 ya da 3 kez katıldım, biletleri önceden satın almanızı tavsiye ederim çok pahalı da değiller. Yani cuma günü gidip de pazar günü ana olayı kaçırma gibi bir durum yok, her anı dolu dolu hepsi festival havasında. Bir diğer güzel konu da her senenin ayrı bir markaya ayrılmış olması, örneğin bu sene Mazda'nın ve Mazda buraya en özel imkanlarıyla katılım gösteriyor bütün kültürünü size açıyor. Geçtiğimiz 100 yılda efsaneleşmiş arabaların o efsane pilotlar tarafından kullanılarak size görsel şölen sunması kısaca. Düşünsenize Mika Hakkinen şampiyonluk kazandığı Mclaren'i ile sizin önünüzden geçiyor birde burnout yapıyor o V10 ile. Sonrasında padokta gezinirken karşınıza çıkıyor sorularınızı yanıtlıyor ya da imza dağıtıyor.

Öncelikle söyleyebilirim ki tamamı bu videolarda gördüğümüz alanın yaklaşık 4 katı. Otopark olarak evin golf sahası kullanılıyor, araçla gitmek çok kolay ancak ring servisleriyle de tren kullanarak ulaşması da mümkün. Zaten ilk andan itibaren yanına parkettiğiniz arabalardan organizasyona gelen kişilerin kafa yapısını anlayabiliyorsunuz. Bütün gün otoparkta gezseniz çok orijinal ve özel arabalar görebilirsiniz.

Şimdi daha da genişlese de kapsamında, bir araç fuar alanı, havacılık için ayrılmış uçakların sergilendiği alan, ralli etabı, tırmanma etabı, markaların standları, modifiye firmaları ve 2. el parça satan çadır bölgeleri, merkezdeki evin içindeki sergiler ve benim en çok sevdiğim padok alanı başlıca bölümler. Bunlardan kısaca bahsedeyim.

Otomobil fuarı kısmı: Burada büyük bir alan içinde aynı İstanbul Autoshow'da olduğu gibi yeni araçlar ve sportif modeller sergileniyor. İşin güzel kısmı ise Rolls Royce dahil hepsini inceleyebiliyor olmanız yani hepsinin içine girip orasını burasını açıp inceleyebilirsiniz. Kısaca Türkiye'de 4 5 yıl sonra görebileceğiniz yeni bir model ile burada tanışabilirsiniz.

Havacılık kısmı: Hava araçları ve şirketleri için de bir alan ayrılıyor ve yeşil alan içinde uçaklar sergileniyor hatta satın alabileceğinizi düşünerek size bilgi veriliyor, uçuş okulları da burada ilgililere yardımcı oluyor. Zaten haftasonu boyunca siz etrafta gezerken üzerinizden Dog fight yapan P51 mustang'ler spitfire'lar geçiyor. Ordunun getirdiği Vulcan gibi özel uçaklar dahi gösteri yapıyor. İzlemesi çok eğlenceli.

Ralli etabı: Bu kısım biraz daha uzakta kalıyor ve ben çok izleyemedim maalesef ancak bunların da ayrı padokları var. Orman içinde efsane olmuş ralli arabaları o efsane pilotlarla yarışıyorlar.

Tırmanma etabı: Burası işin merkezi diyebilirim, evin önünden geçen bir etapta sınıf sınıf arabaların geçişi yapılıyor, genelde bütün tribünler ve kalabalık burada. Yukarıda bahsettiğim o efsaneler burada yarışıyor, saman balyalarının ardından döneminin en iyi yarış arabaları zamana karşı ya da şov amaçlı tırmanma etabını geçiyorlar. Formula 1 araçlarının zamana karşı yarışması tehlikesinden dolayı artık yasak ama bir F1 aracının tam gaz en yakından burada görebilirsiniz. Burada batch olarak touring car, sportscar, formula, klasik, binek, yeni modeller gruplandırılıp çıkıyor. Buna ek olarak motorsikletler de var.

Marka standları: Goodwood house'ın karşısında yani tırmanma etabının diğer tarafında ise açık alanda yapılmış markaların standları bulunuyor. Stand dediğime bakmayın resmen bine inşa ediyor başlıca markalar. Örneğin audi standı bütün spor modellerini ve damga vurmuş eski modellerini size açıyor burda hediyeler dağıtıyor. Yeni çıkan hangi sportif model varsa hemen burada ziyaretçilere açılıyor.

Diğer standlar: Bu alan gerçekten çok büyük ve her köşesinde ayrı bir güzellik var. Amatör ya da küçük yarış takımlarından tutun da modifiye parçaları satan firmaların standlarına kadar herşey var. Hatta en güzel yanı, zamanında eski yarış arabalarından düşen, çıkan bütün parçaların burada satışa çıkıyor olması. 2001 senesinde Richard Burns'un subarusundan kopan spoyleri burada satın alamanız mümkün. Ya da Cosworth V10 F1 motorunun subaplarını poşet içinde eve götürebilrisiniz. Nigel Mansell'in kaskının yanında Colin Mcrae'in 95 te şampiyon olduğu L555BAT subaru yan yana duruyor Yarış takımlarının giysilerini de burada bulabilirsiniz.

Eski araçlar için bulunmaz parçalar satan pazar yeri de burada bulunuyor. Onun haricinde o seneye bağlı olarak farklı şovlar da yapılıyor 50 lerin amerikasını canlandıran alanlar oluşturuluyor örneğin.

Evin etrafındaki sergiler: Bu alanlarda tribute tarzında sergiler yapılıyor ve tarihte yer etmiş araçlar getiriliyor, örneğin ünlü birinin filmde kullandığı bir araç ya da need for speed gibi oyunlarda gördüğümüz konsept araçlar.

Padoklar: Bu kısım kesinlikle benim favori yerim. O bütün izlediğimiz araçlar yarışmadıkları zaman buraya getiriliyor. Hepsinin yanına gidip detaylarına bakma şansınız var, küçük garajlar gibi çadırların içinde duruyorlar. Tabi bir F1 takımı da gelirse daha büyük bir stand kullanıyorlar, pilotları burada görüp sohbet edebilirisniz. Örneğin 90 larda kullanılmış bütün williams araçlarını yan yana diziyorlar ve siz hepsinin yanına gidip incelemeniz mümkün, o araçlarla ilgilenen kişilerle sohbet edebilirsiniz. İnanılmaz bir birikim var tahmin edersiniz ki. Savaş öncesi Auto union ve Mercedes GP arabaları bile geliyor bir bakmışsınız yanında Stirling Moss duruyor. O teknolojinin etrafında olmak çok büyülü birşey. Eski le mans galibi araçlar, DTM, BTCC ve GT şampiyonalarında yarışan eski efsane araçlar hep bir arada bulunuyor kısaca. Bunun yanında supercar ların bulunduğu padoklar da var. Bir keresinde 2 veyron, 1 koeniggsegg ve citroen Gran turismo konseptinin yan yana dururken görmüşlüğüm vardır.

Kısaca siz arabalarla ilgiliyseniz her an çok orijinal bişeyle karşılaşabilirisiniz, o açıdan tam bir festival. Motorsporları kültürünün güzelliklerini en sonuna kadar görebiliyorsunuz. Gün sonunda yorgunluktan ölürken bile start çizgisine gelen bir ferrari daytonanın sesi için koşmak mümkün.

İlk başta da bahsettiğim gibi ulaşım kolay, yani organizasyon için size imkanlar sağlanıyor hem tren hem de araba ile rahatça ulaşıyorsunuz. Trafik derdi olmuyor. Bulunduğu yer de merkezi değil pek o yüzden kargaşa olmuyor.

Ben East sussex'te kaldığım için günübirlik gidip dönebiliyordum, etrafta sahil şeridi boyunca farklı şehirlerde otel bulmak da gayet kolay ancak bikaç ay öncesinden yer rezervasyon yapmanış şart çünkü yer kalmıyor haftasonları. Ben brighton'da yaşadım bir dönem ve kesinlikle tavsiye ederim. Diğer yandan en fazla 1 1.5 saate goodwood'a ulaşabilmeniz mümkün olduğundan çevredeki herhangi bir şehir de tercih edilebilir. ***** ingiltere küçük bir yer ve mesafeler kısa

Bu sene videoları izleyince keşke gitseymişim diye geçirdim içimden. Ki Autosport, Ford Fair ve Silverstone GP, İstanbul Park gibi organizasyonlara da gittim ancak goodwood kesinlikle süper bir ortam. Tamamen bizim keyifle vakit geçirmemiz için ideal. Umarım tekrar giderim
    Azim Oto Özel Ford Servisi
    http://www.azimfordservisi.com/

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    harika bilgiler elinize sağlık çok teşekkür ederim kesinlikle sırf bu etkinlik için 1 hafta hiç sevmediğim Britanya'ya gidilir
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Canselmo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Efsane anlatmışssınız gercekten. Ortalama ne kadar bütce ayırmamız lazım bileti oteli 3-4 ay öncesinden alınsa
    Elleme Sekelesin...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    harika bilgiler elinize sağlık çok teşekkür ederim kesinlikle sırf bu etkinlik için 1 hafta hiç sevmediğim Britanya'ya gidilir
    Rica ederim, bu arada eklemeyi unutmuşum. Gatwick havaalanı buraya yakın direk oraya uçmak daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.

Alıntı Canselmo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Efsane anlatmışssınız gercekten. Ortalama ne kadar bütce ayırmamız lazım bileti oteli 3-4 ay öncesinden alınsa
    Maliyeti kestirmek benim için biraz zor ancak, konaklama 250, bilet 100, ulaşım günlük 30 pound olarak düşünülebilir daha merkezi bir yerden 3 gün boyunca gidip geldiğinizi düşünürsek. Havaalanından ulaşım gidiş geliş olarak maksimum 30 pound tutuyor otobus ya da tren ile. Ben treni tavsiye ederim, heryere rahatlıkla ulaşırsınız hızlı bir biçimde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada okuyup beğenmenize gerçekten sevindim

Canselmo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OmerRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada okuyup beğenmenize gerçekten sevindim
    Valla severek okudum üşenmeyip deneyimlerinizi aktarmışssınız okumasak olmazdı
    Elleme Sekelesin...

MiaMi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arkadaşı sohbete moderatör yapın eline sağlık Ömer kardeşim objektif yazdımı çok iyi oluyor.

HUSNU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gitmiş kadar olduk valla. Bilgiler için teşekkürler.

c.sar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Okuması bile keyif verdi teşekkürler anladım için.
    1881 - 193

[RaCeR] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    haftasonunu kacırmısız ama pazartesi iyi geldi
    Alıntı JAMİRYO Nickli Üyeden Alıntı
    ALLAHINI SEVEN DEFANSA GELSİN

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MiaMi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arkadaşı sohbete moderatör yapın eline sağlık Ömer kardeşim objektif yazdımı çok iyi oluyor.
    Alıntı HUSNU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gitmiş kadar olduk valla. Bilgiler için teşekkürler.
    Alıntı c.sar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Okuması bile keyif verdi teşekkürler anladım için.
    Ben teşekkür ederim, elimden geldiğince aklımda kalanları yazdım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    classic and cars dergisini aliyorum turkiyeye geldigi muddetce orda bu festivali goruyordum anlamadigim sey dergide bir cok marka ve modelin resmi oluyor fakat sen hersene bir markaya adaniyor dedin bu sene mazda dedin.belli bir yermi ayriliyor orasi sadece mazdanin oluyor yoksa komple mazda festivali gibimi oluyor ? dergide ve netteki videolarda turlu turlu binlerce araba gordumde ondan soruyorum.bu arada forumu yine bunalima sokmayi basardin tesekkurler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı atituti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    classic and cars dergisini aliyorum turkiyeye geldigi muddetce orda bu festivali goruyordum anlamadigim sey dergide bir cok marka ve modelin resmi oluyor fakat sen hersene bir markaya adaniyor dedin bu sene mazda dedin.belli bir yermi ayriliyor orasi sadece mazdanin oluyor yoksa komple mazda festivali gibimi oluyor ? dergide ve netteki videolarda turlu turlu binlerce araba gordumde ondan soruyorum.bu arada forumu yine bunalima sokmayi basardin tesekkurler
    O sene hangi markanın kutlaması yapılıyorsa ona ekstradan bir padok ayarlanıyor özel koleksiyonunu getirmesi için. Etrafta da sergilenmesi için özel bölümler falan yaratılıyor böylece Mazda gelip oralara stand kuruyor diğer markalara göre daha kapsamlı tanıtımlar yapıyor. O sene kısaca biraz daha torpilli oluyolar diyelim

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    75. members meeting bugün başladı, gün boyu canlı yayınları izledim... nasıl bir keyiftir bu Allahım, eski-yeni araçları yarışırken görmek, erkek arabaları k.çı başı savururken görmek

bu linkten takip edebilirsiniz, canlı yayınlar da var devamlı...

75MM – follow all the action live!

Goodwood Road & Racing | Facebook

bu da bonus olsun, canlı izledim nefisti...

Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @OmerRS yazı çok güzel olmuş. Çok merak ettiğim bir yer. Umarım bizede gitmek nasip olur
    @ghibli06 bende yayınları takip ediyorum. Çok keyifli gerçekten. Otomobil severler için harika bir ortam.

arabasızadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @OmerRS anlatım çok güzel olmuş eline sağlık,goodwood'u ben grantorismo da yaşıyorum ancak.
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)